rozmiar czcionki: A | A | A

Gratka dla miłośników zaprzęgów

10.07.2011 14:05

Ogólnopolskie Zawody w Powożeniu przyciągnęły tłumy miłośników zaprzęgów. Ponad 30 załóg wzięło udział w trzydniowej rywalizacji, która odbyła się w Siedlcu Trzebnickim. Organizatorem imprezy było Terenowe Koło Hodowców Koni we Wrocławiu a zmaganiom załóg przyglądał się członek zarządu Włodzimierz Chlebosz.

Ogólnopolskie Zawody w Powożeniu trwały od 7 do 10 lipca. Załogi rywalizowały w trzech konkursach:
Konkurs A - ujeżdżenie
Celem tego konkursu jest ocena regularności ruchów, swobody, harmonii, impulsu i prawidłowej postawy koni w ruchu. Ważna jest również dokładność i precyzja zawodnika. Konkurs ten rozgrywany jest na czworokącie o wymiarach 100 m x 40 m.
Konkurs B - maraton
Jego celem jest ocena stanu wytrenowania i wytrzymałości koni. Trasa pełnego maratonu składa się z pięciu odcinków i nie przekracza 22 km. W tym konkursie decyduje szybkość, precyzja a także specjalna konstrukcja bryczki, typu "maratonowego" ("maratonówka").
Konkurs C
Rozgrywany jest zwykle ostatniego dnia. Jego celem jest sprawdzenie kondycji, posłuszeństwa i elastyczności koni. Rywalizacja rozgrywana jest na placu, gdzie ustawione są przeszkody o ściśle określonych wymiarach.

O miejscu w klasyfikacji generalnej decyduje suma punktów zdobyta w poszczególnych konkursach. Zwycięzcom zawodów Włodzimierz Chlebosz wręczył pamiątkowe trofea.

************
Powożenie to jedna z najstarszych dyscyplin jeździeckich, której historia zaczyna się w 680 roku p.n.e. podczas XXV Olimpiady Greckiej. Wtedy rozpoczęły się wyścigi kwadryg, a ich kontynuacją były rzymskie wyścigi rydwanów. W Europie tę dyscyplinę zaczęto uprawiać w połowie XIX wieku. Dyscyplina powożenia została zapoczątkowana przez króla Wielkiej Brytanii Jerzego IV.