rozmiar czcionki: A | A | A

Finał Polsko-Niemieckiej Nagrody im. T. Mazowieckiego 2018

07.06.2018 13:21

220 uczestników debat i warsztatów Polsko-Niemieckich Dni Mediów – Prawie 40 gości programu z Polski i Niemiec bierze udział w konferencji w Stralsundzie – Zwycięzcy Polsko-Niemieckiej Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego 2018 to: Jacek Harłukowicz (Prasa), Jan Pallokat (Radio), Ingo Dell (Telewizja); Friederike Witthuhn i Peter Schmidt („Dziennikarstwo na Pograniczu“). W nowej kategorii Multimedia / Online zwyciężyła praca Eweliny Karpińskiej-Morek.

Polsko-Niemieckie Dni Mediów odbywają się w dniach 6-7 czerwca 2018 r. pod hasłem „Czy trzeba wymyślić Europę na nowo?”. Dziennikarze i politycy rozmawiają o zmieniających się relacjach na świecie. Tematy warsztatów koncentrują się w tym roku wokół etyki dziennikarskiej, współpracy regionalnej, social media – na ile mogą one zastąpić media tradycyjne, stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – z perspektywy polskiej i niemieckiej. Prawie czterdziestu gości programu bierze udział w konferencji w Stralsundzie.

Uroczystym akcentem Dni Mediów jest wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Podczas posiedzeń jury w Warszawie i Berlinie w marcu tego roku jury nominowało 30 prac. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród odbyło się 6 czerwca 2018 r. podczas uroczystej Gali w Katharinenkloster Remter w Stralsundzie z udziałem premier kraju związkowego Manueli Schwesig i nadburmistrza miasta Stralsund dr. Alexandra Badrowa.

-Wielu dziennikarzy obiera sobie za motto przybliżanie życia po obu stronach granicy sąsiadom. W Polsce i w Niemczech. To szczególne zaangażowanie wyróżnia Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Nagrodzenie doskonałych prac dziennikarskich jest dla mnie ogromną przyjemnością. Dziękuję wszystkim nominowanym: To dzięki Państwa pracy Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska ma tak wysoką jakość oświadczyła Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig.

Jury wybierało spośród 114 nadesłanych zgłoszeń, z czego 49 z nich nadesłano z Polski, a 65 – z Niemiec. Wybrano po sześć prac w kategoriach Prasa, Radio, Telewizja oraz dotowanej przez kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu”. Nagroda przyznawana zwycięzcy każdej kategorii wynosi 5.000 euro.

Zwycięzcami XXI Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckego są:
Kategoria Prasa: Jacek Harłukowicz, Gazeta Wyborcza / Duży Format: Jestem patriotą: Sieg heil!;
Kategoria Radio: Jan Pallokat, RBB-ARD-Studio Warschau oraz RBB Inforadio: Erzfeind oder Partner? Das zerrissene Deutschland-Bild der Polen,
Kategoria Telewizja: Ingo Dell, MDR Geschichte, Dokumentationen und Osteuropa: Die Karawane der Pflegerinnen;
Kategoria „Dziennikarstwo na Pograniczu“: Friederike Witthuhn i Peter Schmidt, NDR Landesfunkhaus Mecklenburg-Vorpommern Nordmagazin – Land und Leute: Land und Leute Pomerania – Deutsch-polnisches Grenzfest.
W nowej kategorii Multimedia / Online zwyciężyła praca Eweliny Karpińskiej-Morek, Interia / Fakty oraz Deutsche Welle / redakcja polska: Z niej już jest Niemka.
Kategoria Prasa: Jacek Harłukowicz, Gazeta Wyborcza / Duży Format: Jestem patriotą: Sieg heil!;

- Żeby napisać taki tekst, trzeba mieć odwagę. Dużą odwagę. I jako zwykły człowiek, i jako dziennikarzopisał zwycięską pracę w kategorii Prasa juror Robert MigdałAutor w dobrze napisanym warsztatowo tekście, obrazowo, świetnym językiem, wyciąga na światło dzienne bezkarność grup neonazistowskich, opisuje ich działalność, rozlicza służby porządkowe i władze państwowe, które na tę bezkarność pozwalają. Ten tekst budzi, […] alarmuje, ostrzega, zanim będzie za późno.

Fundatorami Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz sześć regionów partnerskich: trzy województwa – zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie – i trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia.

W przyszłym roku gospodarzem Dni Mediów Polsko - Niemieckich będzie Dolny Śląsk.

Więcej informacji na www.dnimediow.org.