rozmiar czcionki: A | A | A

Samorząd Dolnego Śląska wybuduje linię kolejową na wrocławskie lotnisko

01.10.2010 12:58

- Samorząd Województwa Dolnośląskiego wybuduje linię kolejową do wrocławskiego Portu Lotniczego. Mamy nowy projekt tej trasy i przystępujemy do jego realizacji – deklaruje Marszałek Marek Łapiński.

fot. Bożena Ślabska

Linia kolejowa na wrocławskie lotnisko im. Mikołaja Kopernika początkowo miała prowadzić z Dworca Głównego przez Żerniki. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe nie złożyła jednak w terminie wniosku o dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę tej trasy.
I stało się jasne, że ten wariant połączenia portu lotniczego z centrum Wrocławia nie zostanie zrealizowany.

- Rozmawiałem ze Zbigniewem Szafrańskim, prezesem PKP PLK i doszliśmy do wniosku, że forsowany wcześniej pomysł na tę linię jest zbyt skomplikowany technicznie, a przy tym bardzo drogi. Byłoby niegospodarnością, gdyby władze PKP PLK zdecydowały się realizować ten projekt – tłumaczy Marszałek Łapiński.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego przygotował jednak alternatywny wariant tej linii kolejowej. W nowej wersji, miałaby ona przebiegać od strony południowej, od stacji Wrocław Zachód przez tereny w pobliżu lotniska, przejęte przez samorząd od Agencji Mienia Wojskowego i przekazane na rzecz Portu Lotniczego. Zostanie ona wpięta do już istniejącej linii nr 274. Przewidywana jest też możliwość połączenia trasy na lotnisko z linią wiodącą na dworzec Wrocław Nadodrze.

Taki wariant rozważano w pierwszej fazie projektowania linii na lotnisko. Później jednak zdecydowano, że nowa trasa kolejowa powinna przebiegać bliżej stadionu na wrocławskich Pilczycach. Teraz Marszałek Łapiński chce wrócić do pierwotnej koncepcji tej linii. Kosz tego projektu wstępnie oszacowano na 60-70 mln zł, z czego połowa ma pochodzić z dotacji unijnej.

- Decyzję w tej sprawie Zarząd Województwa podejmie na najbliższym posiedzeniu, już przyszłym tygodniu. Inwestycję tę zrealizuje Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, która wystąpi o dotację ze środków RPO. Część pieniędzy pochodzić będzie też z budżetu województwa. Liczymy też, że władze Wrocławia dołożą się do tego projektu – wyjaśnia Marek Łapiński.

Kiedy powstanie linia kolejowa na wrocławskie lotnisko? Przetarg na realizację tego zadania w systemie "projektuj i buduj" ma być ogłoszony w drugiej połowie 2011 r.