rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk zorganizował Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze

22.09.2017 13:13

Dolny Śląsk organizuje Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze, które pozwoli zacieśnić współpracę chińskiego regionu Anhui z Województwem Dolnośląskim. Podpisana dzisiaj przez Marszałka Cezarego Przybylskiego z Partnerami ze strony chińskiej nowa umowa o współpracy Województwa Dolnośląskiego z regionem Anhui jest „nowym otwarciem” naszej międzyregionalnej współpracy. Osiami kooperacji będzie gospodarka i wsparcie wymiany handlowej, nauka i technologia, edukacja, kultura, zdrowie, turystyka, rolnictwo, współpraca izb handlowych i przemysłowych oraz wymiany młodzieży i współpraca uczelni w obu regionach.

22 września 2017 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbyło się Forum Partnerstwa Anhui-Dolny Śląsk. W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele władz, środowisk biznesowych oraz uczelni z obu regionów. Celem Forum jest nadanie nowych impulsów współpracy, która rozpoczęła się ponad 20 lat temu i zwieńczona została porozumieniem podpisanym przez władze dawnego Województwa Wrocławskiego oraz regionu Anhui. Władze obu regionów spotykały się, podejmowały próby tworzenia wspólnych projektów, dążyły do wzmocnienia relacji.


Podpisanie nowej umowy o współpracy przez Województwo Dolnośląskie oraz region Anhui będzie „nowym otwarciem” międzyregionalnej współpracy. Uroczystość podpisania umowy o współpracy bilateralnej rozpocznie obrady Forum Partnerstwa Anhui-Dolny Śląsk. Współpraca pomiędzy regionami będzie rozwijała się w następujących dziedzinach: gospodarka i wsparcie wymiany handlowej, nauka i technologia, edukacja, kultura, zdrowie, turystyka, rolnictwo, współpraca izb handlowych i przemysłowych oraz wymiany młodzieży i współpraca uczelni w obu regionach.

Dolny Śląsk dużą wagę przykłada do nawiązywania relacji z krajami pozaeuropejskimi, dążąc do wspierania małych i średnich firm z Dolnego Śląska w wejściu na rynki innych kontynentów, starając się także prezentować kulturę oraz pomagając uczelniom w nawiązaniu kontaktów i współpracy z ich odpowiednikami w innych krajach. Należy odnotować, że Rzeczpospolitą Polską oraz Chińską Republikę Ludową łączy strategiczna współpraca na podstawie wspólnego oświadczenia w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa, podpisanego przez prezydentów obu krajów w czerwcu 2016 roku. Polska ma ambicje stać się „bramą do Europy dla Chin”, szczególnie w aspektach współpracy gospodarczej oraz inwestycji.
 
Anhui jest prowincją ulokowaną w południowo-wschodniej części Chin, zajmuje obszar 139,9 tys. km kw., posiada ok. 70 mln mieszkańców. Stolicą prowincji jest miasto Hefei. Anhui jest ważnym ośrodkiem rolniczym w Chinach. Na terenie prowincji uprawiane są m.in. ryż, pszenica, kukurydza, soja, bawełna, tytoń, orzeszki ziemne, rzepak i herbata. Główną dziedziną gospodarki jest przemysł wydobywczy - wydobycie węgla kamiennego, rud żelaza, miedzi, cynku, ołowiu i pirytów. W regionie rozwinięte są hutnictwo żelaza i miedzi, przemysł maszynowy, chemiczny, włókienniczy, spożywczy i środków transportu.