rozmiar czcionki: A | A | A

365 Timing Economic Congress

21.11.2019 15:00

Gospodarka i czas stały się wspólnym mianownikiem w dyskusji przedsiębiorców, naukowców i samorządowców podczas 365 Timing Economic Congress. Uczestnicy tegorocznego kongresu rozmawiali m.in. o megatrendach w perspektywie gospodarczej do 2035 roku. W wydarzeniu uczestniczył marszałek Cezary Przybylski.

W perspektywie najbliższych kilkunastu lat Dolny Śląsk będzie regionem równomiernego rozwoju, wewnętrznie spójnym, przyjaznym dla mieszkańców, przedsiębiorców i inwestorów, a jednocześnie regionem nowoczesnym i konkurencyjnym nie tylko na arenie krajowej ale i europejskiej. Te cele zawarte zostały w strategicznych dokumentach rysujących plan rozwoju naszego województwa w najbliższych latach. O tym jak przekładać strategiczne zapisy na konkretne rozwiązania wpływające na rozwój Dolnego Śląska i życie jego mieszkańców dyskutuje się między innymi podczas takich konferencji jak 365 Timing Economic Congress.


Jednym z najistotniejszych tematów, jakie poruszone zostały podczas tego wydarzenia, było zagadnienie megatrendów. Czym one są i kto będzie je wyznaczał? To przede wszystkim kierunki rozwoju, wobec których już wkrótce staną wszyscy uczestnicy życia publicznego. Pierwszy z nich to nowe dziedziny gospodarki, narastająca innowacyjność, wypieranie tradycyjnych sektorów przez nowe, których jeszcze dzisiaj nie potrafimy przewidzieć, a które powstaną już wkrótce dzięki dynamice zmieniającego się świata. Kolejnym jest z pewnością narastająca globalizacja i konkurencja w wymiarze światowym. Trend nie nowy ale występujący w coraz większym natężeniu. Trzeci trend to rozwój świata internetowego, nowe metody komunikacji, a także nowe związane z tym dziedziny nauki i gospodarki. Niezwykle istotnym megatrendem będą bez wątpienia nowe wyzwania ekologiczne i społeczne związane z niespotykanym wcześniej kryzysem klimatycznym oraz narastającymi konfliktami społecznymi. Te wszystkie, a także wiele innych, uwarunkowań będą w przyszłości wpływać na strategie i dynamikę rozwoju, inwestycje, ale przede wszystkim nasze codzienne życie.


-  Niezwykle ważne jest to jak wobec zmieniającego się świata będzie zmieniać się rola i zadania władz samorządowych, od których zależy wiele kluczowych decyzji dotyczących życia społecznego, ekonomicznego, a także bezpieczeństwa mieszkańców europejskich regionów – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Aby uchwycić istotę najważniejszych zmian społecznych, gospodarczych, czy technologicznych, które są przed nami, trzeba spojrzeć w przyszłość w dalszej perspektywie. Dlatego właśnie organizatorzy dyskutowali o zmianach, jakich będziemy oczekiwać aż do roku 2035. To kluczowe wobec konieczności dobrego zaplanowania zarówno strategii rozwoju, a także odpowiedniego i skutecznego wspierania przez samorząd działalności gospodarczo rozwojowej. Oznacza to nowe zadania i nowe wyzwania, przed którymi samorządy staną już wkrótce.