rozmiar czcionki: A | A | A

30 – lecie Bolesławieckich Stowarzyszeń Kresowych

05.10.2019 14:50

Już od 30 lat bolesławiecki oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Związek Sybiraków Koło w Bolesławcu pielęgnują pamięć i dorobek historyczny Polaków zamieszkałych na Kresach oraz tych zesłanych na Sybir. W gali 30 – lecia Bolesławieckich Stowarzyszeń Kresowych wziął udział marszałek Cezary Przybylski.

W sobotę, 5 października 2019 r. w sali kina Forum w Bolesławcu, odbyła się gala 30-lecia Bolesławieckich Stowarzyszeń Kresowych: Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bolesławcu, Związku Sybiraków Koło w Bolesławcu oraz Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy”. W trakcie uroczystości wręczono pamiątkowe dyplomy i wyróżnienia.


- Dzisiejszy jubileusz to okazja, by wyrazić najwyższe uznanie dla dotychczasowych dokonań Bolesławieckich Stowarzyszeń Kresowych. Gdyby nie trud i zaangażowanie tych ludzi, nie udałoby się ocalić od zapomnienia dziejów Lwowa i całych Kresów oraz tragicznego losu bolesławieckich Sybiraków. Dziękuję za wszystkie zrealizowane w ciągu tych 30 lat inicjatywy, dzięki którym udało się nam uratować wiele pamiątek z przeszłości naszego regionu – mówił Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


W ramach 18. Dolnośląskich Dni Kultury Kresowej im. Zygmunta Jana Rumla odbył się koncert pt. „Polsko moja”, propagujący tradycje kulturowe byłych Kresów Wschodnich. Program przygotowany był z myślą o wielopokoleniowej publiczności, która w większości składała się z potomków ludzi wywiezionych z Kresów i osiadłych na Dolnym Śląsku. Aż 50 % populacji zamieszkującej region Bolesławca ma kresowe korzenie.