rozmiar czcionki: A | A | A

30 lat Niezależnego Zrzeszenia Studentów

19.03.2011 19:26

Uroczysta Msza Święta, wystawa na wrocławskim Rynku, międzypokoleniowy panel dyskusyjny oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej to główne wydarzenia związane z obchodami 30. rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów we Wrocławiu. W uroczystościach upamiętniających NZS, studencki odpowiednik „Solidarności”, uczestniczył marszałek Rafał Jurkowlaniec.

W ramach rocznicowych obchodów nadano skwerowi przed gmachem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego nazwę Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą pierwszą wrocławską siedzibę NZS przy ul. Grodzkiej 12. Odbył się też panel dyskusyjny zatytułowany „Niezależność, zaangażowanie, sukces”, w którym udział wzięły wszystkie pokolenia NZS. Wśród świętujących 30. rocznicę znaleźli się wrocławianie związani z Zrzeszeniem i działającym w latach 1977–1980 Studenckim Komitetem Solidarności. Warto podkreślić, że w trakcie obchodów na wrocławskim Rynku można było podziwiać wystawę poświęconą historii NZS.

Obchody dopełniają imprezy o charakterze kulturalnym. Praktycznie co tydzień odbywają się specjalne koncerty artystów łączących pokolenia. Mowa o zespołach, które powstawały i dojrzewały wraz z NZS-em, m.in. Strachy na Lachy, Big CYC, Lech Janerka, Świetliki, KSU, Hurt, Habakuk, Muchy. 30. rocznica NZSu to także rekonstrukcje studenckich strajków okupacyjnych i promocja książki „Od SKS do NZS - Niezależne Zrzeszenie Studentów we Wrocławiu 1980-2010” Jolanty i Krzysztofa Popińskich.

Więcej szczegółów na stronach: http://www.30latnzs.wroclaw.pl/ i http://www.nzs.org.pl/

***
Rok 1980. Na ulicach wybuchają liczne strajki i manifestacje mające na celu wyrazić sprzeciw obywateli wobec reżimu wprowadzonego przez komunistyczną władzę. Wśród protestujących coraz większą rolę odgrywa grupa studentów. Efektem mobilizacji siły intelektualnej narodu jest powstanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Jednak strajki nie ustają. Despotyczny rząd, nie mogąc zapanować nad sytuacją, coraz bardziej się ugina pod presją protestów młodych Polaków. 17 lutego 1981r., po 29 dniach strajku okupacyjnego na Uniwersytecie Łódzkim, władze PRL-u wyrażają zgodę na rejestracje Niezależnego Zrzeszenia Studentów.