rozmiar czcionki: A | A | A

WROCŁAW

Miasto: Wrocław
Powiat: wrocławski

Położenie
Historyczna stolica Dolnego Śląska położona jest nad Odrą (w miejscu, gdzie wpływają do niej Oława, Widawa, Bystrzyca i Ślęza), w centrum Niziny Śląskiej.

Rys historyczny
Wrocław powstał już na początku X w., kiedy na przecięciu dwóch dużych szlaków handlowych zaczęła rozwijać się osada handlowa. W kolejnym stuleciu Wrocław stał się największym grodem śląskim i jednym z największych w Polsce. Proces rozbudowy miasta rozpoczął w XIII w. Henryk Brodaty. Mając na uwadze usytuowanie Wrocławia, wyznaczył w centrum nowe miejsce przeznaczone do prowadzenia handlu. Oprócz tego przy Rynku usytuowano drugi plac, na którym odbywał się handel solą (obecnie Plac Solny). Prawa miejskie Wrocław uzyskał w 1241 r. Pod koniec XIV w. obwarowane miasto było jednym z większych w Europie, a jego obszar porównywalny był do obszaru Wiednia. Rozkwit trwał aż do wybuchu wojny trzydziestoletniej (1618-1648 r.). Odbudowany po wojnie Wrocław funkcjonował bez zakłóceń do czasu zajęcia go przez Prusaków (1741 r.). W 1742 r. zyskał on rangę miasta królewskiego.
Wiek XIX przyniósł rozwój przemysłowy (zwłaszcza metalowy i spożywczy) oraz kulturalny. W 1811 r. z dawnego kolegium jezuickiego utworzono Uniwersytet Wrocławski. Pod koniec XIX w. rozpoczęto także prace nad regulacją i kanalizacją Odry oraz budowę portu miejskiego. Terytorium miasta powiększono po włączeniu do jego granic terenów podmiejskich. W roku 1910 powstał kompleks gmachów politechniki, a w trzy lata później oddano do użytku Halę Stulecia. Po I wojnie światowej po raz kolejny zostają rozszerzone granice miasta. Powstały wtedy wielkie osiedla mieszkaniowe na Sępolnie, Biskupinie, Popowicach i Książu Małym. Po drugiej wojnie światowej zniszczenia Wrocławia - w zależności od dzielnicy - sięgnęły 75-100%. Całe miasto legło w gruzach – zniknęły domy i ulice. Prace remontowe prowadzone na wielką skalę przyniosły nie tylko odbudowę zniszczeń wojennych, lecz również kolejną rozbudowę miasta, które powiększyło się o dzielnice Zakrzów, Ołtaszyn, Muchobór i Sołtysowice. W latach siedemdziesiątych Wrocław rozrasta się, zyskując dzielnice Psie Pole, Leśnicę i Popowice. Obecnie wciąż rośnie i pięknieje dzięki nowym inwestycjom.

Współczesność
Perełką Wrocławia jest niewątpliwie Rynek – jeden z największych w Europie. Do najcenniejszych obiektów miasta należą ponadto zabudowa Ostrowa Tumskiego i Wyspy Piaskowej (XIII-XVI w.), Katedra Św. Jana Chrzciciela (XIII w.) z Kaplicą Mariacką z XIV w. i wspaniałymi kaplicami barokowymi, kościół NMP na Piasku, a na Rynku gotycki, staromiejski Ratusz zaliczany do najważniejszych zabytków gotyckiej architektury mieszczańskiej w Polsce. W pobliżu Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, kościół Marii Magdaleny z XIV w. z XII-wiecznym portalem romańskim oraz gotycki garnizonowy kościół św. Elżbiety z wieżą o wys. 86 m, na której znajduje się taras widokowy. Zwiedzając Wrocław nie możemy pominąć barokowego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, wiszącego Mostu Grunwaldzkiego, jednego z symboli miasta, czy wpisanej na Listę UNESCO Hali Stulecia z roku 1913, pierwszej na świecie budowli z betonu. Najpopularniejszymi kamienicami są: gotycka kamieniczka Pod Złotym Pucharem, renesansowa Pod Zieloną Dynią, Pod Złotym Dzbanem, Pod Starą Szubienicą (charakteryzująca się trzema wystającymi wieżyczkami), gotycko-barokowa kamieniczka Pod Siedmioma Elektorami, Pod Złotym Słońcem i przebudowany na styl włoski Dwór Polski. Po zachodniej stronie Rynku, na Placu Gołębim w 2000 r. postawiono fontannę, która stała się ulubionym miejscem spotkań wielu mieszkańców.
Teatry, opera, teatr muzyczny, filharmonia i liczne kluby, muzea i galerie zapewniają nieprzerwany ciąg wydarzeń artystycznych. Do atrakcji kulturalnych, których nie można pominąć zwiedzając Wrocław, należy niewątpliwie Panorama Racławicka (wykonana we Lwowie przez Kossaka, Stykę i Wywiórskiego w latach 1892-1894), jedyne w kraju Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Muzeum Architektury i Muzeum Narodowe, które organizują szereg interesujących ekspozycji.

Wydarzenia
Wrocław to specyficzne miasto, które w ciągu roku jest gospodarzem wielu imprez kulturalnych. Zaliczamy do nich Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans”, Wrocławski Festiwal Jazzowy „Jazz nad Odrą” czy Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej. Organizowany jest też Wrocław Non Stop, podczas którego artyści i grupy artystyczne zapełniają galerie, kluby, teatry ulice, place i parki, prezentując różnorodne formy sztuki. Kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych – koncertów, happeningów, przedstawień teatralnych, działań plastycznych i filmowych wypełnia całe miasto, integrując mieszkańców Wrocławia i turystów. Jest też organizowany przegląd Piosenki Aktorskiej, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej, spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk "Szanty we Wrocławiu" czyli Festiwal Piosenki Żeglarskiej.

Dojazd
Warszawa-Wrocław PKP, PKS, Trasa: Droga 7 (8, E67, E77), Droga 8 (E67), Droga A1 (1, 8, E67, E75), Droga S8 (E67), 342,8 km
Berlin-Wrocław PKP, PKS, Trasa: A100, A113, E36, A10, A15, E36, A4; 340.50 km
Praga-Wrocław PKP, PKS, Trasa: E 67/ D11, 30, 33, 8 , E67; 267.76 km

Kontakt
Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 14, 50-101 Wrocław
tel. +48 71 3443111/12, fax. +48 71 3441112
e-mail: info@itwroclaw.pl
www.wroclaw.pl