rozmiar czcionki: A | A | A

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ W BARDZIE

Powiat: ząbkowicki
Gmina: Bardo

Położenie
Bardo często nazywane „Wrotami Kotliny Kłodzkiej” to jedna z najpiękniej położonych miejscowości w Polsce. Usytuowana jest w głębokiej dolinie Nysy Kłodzkiej, która tutaj kończy swój malowniczy przełom przez Góry Bardzkie. Na obu brzegach rzeki przepływającej przez miasto wznoszą się góry, których leśna szata schodzi prawie do podnóża kotliny.

Rys historyczny
Bardo jest jedną z najstarszych miejscowości Dolnego Śląska. Ślady człowieka w tym rejonie pochodzą sprzed 10 tysięcy lat. Od najdawniejszych czasów wzdłuż Nysy Kłodzkiej prowadziła prastara droga handlowa łącząca Polskę z Czechami, która uważana jest dzisiaj za jedną z odnóg szlaku bursztynowego. Założone w X w. Bardo jako gród obronny kupili w 1299 r. cystersi i od tego momentu do pocz. XIX w. byli właścicielami miejscowości. Około 1315 r. w miejscu dawnej kaplicy zamkowej wybudowali pierwszy kościół.

Współczesność
Obecne Bardo jest ważnym ośrodkiem turystyki i miejscem kultu Maryjnego. Wielkim skarbem miasta jest monumentalny, barokowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w którym króluje cudowna figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwana też Matką Boską Bardzką. Warto zobaczyć także ruchomą szopkę, a przy klasztorze Muzeum Sztuki Sakralnej i odbyć spacer na kamienny most na Nysie Kłodzkiej. Z miasta na Górę Bardzką (582 m n.p.m.), zwaną obecnie Kalwarią, prowadzi spokojnym, leśny szlakiem Droga Krzyżowa. Północne zbocze Kalwarii od strony Barda zwane jest Obrywem Skalnym, który powstał 24 VIII 1598 r. na skutek obsunięcia się ogromnych mas ziemi podmytych przez Nysę. Z tego miejsca roztacza się piękny widok na miasto, przełom Nysy i Góry Bardzkie.

Dojazd: Wrocław-Bardo; PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga 8 (E67); 76,9km

Kontakt
Sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej, pl. Wolności 5, 57-256 Bardo Śląskie
tel.+48 74 8171421
e-mail: umig@bardo.pl
www.bardo.pl