rozmiar czcionki: A | A | A

Powiat: lwówecki
Gmina: Wleń

Położenie
Ruiny zamku znajdują się na wzgórzu (360 m n.p.m.), na terenie klonowo-lipowego rezerwatu leśnego Góra Zamkowa. Zamek powstał na miejscu istniejącego tu (dzisiejsze miasto Wleń) grodu drewniano-ziemnego, podniesionego w 1108 r. do rangi kasztelani.

Rys historyczny
Zbudowany został przypuszczalnie przez księcia świdnicko–jaworskiego, Bolka Łysego w pierwszej połowie XIII w. Rozbudowany w drugiej połowie stulecia był siedzibą książąt świdnicko-jaworskich, ale już w następnym wieku przeszedł w ręce rycerskie. Był nadal rozbudowywany (w XIV i XV w.) zyskując podział na trzy części - zamek górny, średni i niski. Zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej w XVII w., nie został odbudowany.

Współczesność
Zachowała się wysoka wieża oraz spore fragmenty murów i umocnień. Dobrze zachowana baszta, czyli element średniowiecznego muru obronnego w postaci wieży, jest dziś udostępniona dla turystów. Podczas pięknej pogody możemy z niej podziwiać pasmo Karkonoszy, a także panoramę Gór Kaczawskich i Pogórza Izerskiego.

Dojazd: Wrocław-Zamek Wleń PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga A4 (5, E40), Droga 364, Droga 363 (364), Droga 328; 123,7 km

Kontakt
www.zamekwlen.republika.pl
Możliwość zwiedzania nieograniczona