rozmiar czcionki: A | A | A

Powiat: złotoryjski Gmina: Zagrodno

Położenie
Zamek Grodziec położony jest na wysokim bazaltowym wzgórzu (389 m n.p.m.)

Rys historyczny
Zbudowany został w drugiej połowie XV wieku przez księcia legnickiego Fryderyka I w miejscu poprzednich czternastowiecznych obwarowań fundacji rycerskiego rodu Bożywojów. Źródła wspominają o nim już w 1155 r. Następca pierwszego budowniczego - książę Fryderyk II, dokonał w XVI w. zmian w stylu renesansowym, nadając budowli bardziej rezydencjonalny charakter. Była to wówczas główna, obok Legnicy i Brzegu, siedziba książąt legnicko-brzeskich. Zniszczenia wojny trzydziestoletniej były na tyle duże, że nie przeprowadzono już później gruntownej odbudowy, a w XVIII w. opuszczono chylący się ku upadkowi zamek. Po zniszczeniach II wojny światowej, odbudowano zamek do jego niemal pełnego założenia głównego.

Współczesność
W latach 1906-1908 podjęto się rekonstrukcji średniowiecznej warowni. Przeprowadzone prace remontowe umożliwiają nam dziś zwiedzanie głównych budynków zamkowych, baszt i bramy głównej. Uwagę turystów przyciąga także fosa zamku.

Turnieje
Na corocznym turnieju rycerskim możemy obejrzeć pojedynki na miecze jednoręczne i półtoraręczne, bitwę o zamek, turniej łuczniczy, egzekucje, igraszki z katem oraz wystrzały z hakownicy. Istnieje też możliwość zrobienie sobie zdjęcia z rycerzami oraz posłuchania muzyki średniowiecznej.

Dojazd: Wrocław-Zamek Grodziec PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga A4 (5, E40), Droga 328, Droga 363; 98,2 km

Kontakt
Zakład Usług Turystycznych "Zamek Grodziec", 59-516 Zagrodno
tel: +48 76 8774452
e-mail: Bernacki@grodziec.com
www.grodziec.com
czynny codziennie 10-16

Zobacz także do wirtualnej wycieczki po zamku, autorstwa Radosława Sobika: