rozmiar czcionki: A | A | A

Miasto: Bolków
Gmina: Bolków

Położenie
Bolków leży nad Nysą Szaloną, na pograniczu Pogórza Wałbrzyskiego i Kaczawskiego. Wzgórze (396 m.n.p.m.), na którym wzniesiono zamek z jednej strony stromo opada do doliny Nysy Szalonej, a z drugiej łagodnie w stronę do miasta.

Rys historyczny
Nie jest znana dokładna data powstania zamku, wiadomo jednak, że powstał przed rokiem 1277. Z tego okresu pochodzi bowiem najstarsza wzmianka. Nosił on wówczas nazwę Hain, którą zmienił w roku 1312 książę Bernard na cześć swojego ojca, księcia Bolka I Surowego. W czasach piastowskich zamek nigdy nie został zdobyty. Podczas wojny trzydziestoletniej mury dwukrotnie - w latach 1640 i 1642 - odparły ataki wojsk szwedzkich. Zamek opanowana dopiero w 1646 r. Od 1900 r. mieściło się w nim muzeum.

Współczesność
Obecnie jest tam Oddział Muzeum Okręgowego w Jeleniej Górze. Ciekawostką architektoniczną zamku jest wieża w kształcie klina, której ostrze podczas oblężenia w ówczesnych czasach, było skierowane w stronę największego zagrożenia. Dzięki temu pociski ześlizgiwały się po murze, nie wyrządzając poważniejszych szkód.

Turnieje
Zamek stał się słynny w okolicy nie tylko za sprawą swej urody, ale też dzięki prestiżowym turniejom rycerskim odbywającym się kilka razy do roku. Dzięki Stowarzyszeniu Rycerskiemu Zamku Bolków turyści mogą spotkać tu rycerzy, tańczące damy dworu oraz poznać kulturę i rzemiosło wyjęte wprost z czasów średniowiecza.

Dojazd: Wrocław-Zamek Bolków PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga A4 (5, E40), Droga 5, Droga 3 (E65); 79,3 km

Kontakt
Zamek Bolków tel: +48 75 7413297
e-mail: kustosz@zamek-bolkow.info.pl
www.zamek-bolkow.info.pl
czynny: wtorek-piątek 9-16, sobota 9-15, niedziela 10-18