rozmiar czcionki: A | A | A

Powiat: ząbkowicki
Gmina: Kamieniec Ząbkowicki

Położenie
Na pn-wsch krańcu Kamieńca Zabkowickiego, na wzgórzu nad Nysą Kłodzką wznosi się potężny neogotycki zamek książąt Hohenzollernów.

Rys historyczny
Teren, na którym zamek zbudowano (zapewne miejsce dawnego grodu) należał od XIII w. do cystersów. Po sekularyzacji dóbr klasztornych (1810 r.) posiadłość została w 1812 r. odkupiona od państwa przez Fryderykę Luizę Orańską, córkę króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II. Po jej śmierci majątek przejęła córka – Mariann Wilhelmia Orańska, żona Albrechta IV Hohenzollerna. Z jej inicjatywy powstała okazała rezydencja, odpowiadająca ówczesnej, romantycznej filozofii życia i nawiązująca do tradycji średniowiecznych warowni. Projekt całości opracował wybitny Karol Fryderyk Schinkle. Zamek w Kamieńcu z parkiem, ogrodami przypałacowymi, tarasami i fontannami stał się jedną z najwspanialszych w tej części Europy rezydencji. W czasie II wojny światowej nie został zniszczony, opuszczony jednak przez dawnych właścicieli i ograbiony, ulegał stopniowej dewastacji. Ciekawostką jest fakt, iż marmury z posadzek Kamieńca Ząbkowickiego posłużyły np. do wystroju Sali Kongresowej we wznoszonym wówczas Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Współczesność
Do dziś zachowała się główna bryła budowli, która z oddali wygląda jakby nadal żyła swym wystawnym życiem końca XIX i początku XX wieku. Obecnie pałac jest odbudowywany przez osobę prywatną. W zamku mieszczą się hotel i kawiarnia.

Dojazd: Wrocław-Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga 8 (E67), Droga 382; 75,2 km

Kontakt
www.kamieniec-zabkowicki.iap.pl
Zwiedzanie za pozwoleniem