rozmiar czcionki: A | A | A

Zgłaszasz zmiany do KRS? Zmień także kody PKD

27.07.2009 10:18 10:18

Stowarzyszenia i fundacje, które prowadzą działalność gospodarczą, rejestrują informacje o jej rodzajach posługując się Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Do końca 2009 r. jesteśmy w okresie przejściowym, czyli obowiązują kody z 2004 i 2007 r. Jednak 1 stycznia 2010 r. przestanie obowiązywać Rozporządzenie z 2004 r. Co to oznacza dla organizacji?

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązuje nowa klasyfikacja PKD, w związku z tym wszyscy ci, którzy zarejestrowali się według wcześniej obowiązujących kodów powinni dokonać odpowiednich zmian w rejestrach.
Już w zeszłym roku większość organizacji dostała ankiety aktualizacyjne dotyczące wprowadzenia zmian kodów PKD w rejestrze REGON. Jednak kody Polskiej Klasyfikacji Działalności używane są także i w innych rejestrach w tym w KRS do oznaczenia przedmiotu działalności gospodarczej. Sytuacja ta dotyczy także organizacji pożytku publicznego, które posługują się kodami PKD przy określaniu rodzaju prowadzonej działalności pożytku publicznego.
Sama zmiana nie byłaby może bardzo skomplikowana gdyby nie to, że organizacje często mają wpisane rodzaje działalności gospodarczej łącznie z kodami PKD do statutu, a to już (zwłaszcza w przypadku organizacji członkowskich np. stowarzyszeń) wymaga większego wysiłku i nakładu pracy. Ponadto zgłaszając zmiany w KRS trzeba za ich rejestrację zapłacić – 250 zł za Monitor Sądowy i Gospodarczy oraz 400 zł za zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców. Dlatego też radzimy, aby zmianę kodów PKD zgłaszać przy okazji zgłaszania informacji o innych zmianach w organizacji (np. zmiana władz), bo wtedy opłatę poniesiemy tylko raz.
Jak to zrobić?
Na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego można znaleźć klucze powiązań kodów PKD 2004 z PKD 2007 - http://www.stat.gov.pl/klasyfikacje/pkd_07/pkd_07.htm Wystarczy odnaleźć dotychczasowy wpisany przez nas kod w klasyfikacji z 2004 r., a otrzymamy informację pod jakim obecnie kodem zapisana jest prowadzona działalność. W niektórych przypadkach działalność ta została rozbita na kilka osobnych kodów, warto wtedy zanim podejmiemy decyzję co wpisać przeczytać informacje jakie dokładnie działania mieszczą się pod podanym kodem (wyjaśnienia 2007).
Wniosek do KRS składa się z formularza KRS-Z20 oraz:
formularza KRS-ZM (zmiana – przedmiot działalności) przy czym należy wykreślić cały dotychczasowy przedmiot działalności (Część I.1, 1 – zaznaczyć kwadrat 1) i wpisać nowy/nowe przedmiot działalności;
KRS-Z-OPP (zmiana – działalność pożytku publicznego) przy czym należy zaznaczyć informację o zmianie informacji o prowadzonej działalności pożytku publicznego (Część I.1, 1 – zaznaczyć kwadrat 2) a następnie wykreślić cały dotychczasowy przedmiot działalności i wpisać nowy rodzaj działalności (Część II.1, 2 zaznaczyć kwadrat 1) i wpisać nowy/-e przedmiot/-y działalności (Część II.2).
PODSTAWA PRAWNA:
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007 z dnia 24 grudnia 2007 r.
Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 168, poz. 1186 z późn. zm)

Informacja pochodzi z portalu internetowego organizacji pozarządowych www.ngo, autor: Monika Chrzczonowicz