rozmiar czcionki: A | A | A

Ewidencja stowarzyszeń zwykłych. Jak będzie wyglądać po 20 maja?

26.04.2016 14:04 14:04

Nowelizacja ustawy Prawo o stowarzyszeniach kreuje nowy kształt stowarzyszeń zwykłych. Zmieniają się m.in. zasady dotyczące ich powstawania. Ewidencja stowarzyszeń zwykłych będzie działać w oparciu o te same reguły w całej Polsce, a zasady jej prowadzenia określi rozporządzenie, które wejdzie w życie 20 maja 2016 r.

Nowe stowarzyszenia zwykłe rejestrować się będą w nowej ewidencji. Te, które już działają, żeby uzyskać nowe uprawnienia, też się do tej ewidencji zgłoszą. W czerwcu 2018 roku brak wpisu do ewidencji będzie oznaczał rozwiązanie stowarzyszenia zwykłego z mocy prawa.



Dla przypomnienia: najważniejsza zmiana, jaka zajdzie w kształcie stowarzyszeń zwykłych to nadanie im ułomnej osobowości prawnej. Będą "we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane". Stowarzyszenie zwykłe będzie mogło uzyskiwać środki na działalność ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej. Będzie mogło korzystać z dotacji czyli startować w konkursach. Przed nowelizacją mogło tylko zbierać składki od członków. Stowarzyszenia zwykłe będą mogły  powoływać zarząd i organ kontroli wewnętrznej oraz ubiegać się o status pożytku publicznego.


Podobnie jak przed zmianami, o swoim powstaniu stowarzyszenie zwykłe będzie informować starostę. To, co obecnie starostwo prowadzi, nie jest jednak ewidencją. Nie ma ustalonych reguł ani wzorów, dlatego "ewidencje" w poszczególnych powiatach mogą się od siebie różnić. Po nowelizacji EWIDENCJA BĘDZIE JEDNOLITA.

 
Jak ma wyglądać nowa ewidencja stowarzyszeń zwykłych, opisuje już w dużej mierze sama ustawa. Ustawa wylicza przede wszystkim jakie informacje zamieszcza się w ewidencji. Nie wspomina jednak o tym, jak będzie prowadzona ewidencja – to pozostawiono rozporządzeniu. Ustawa dopuszcza tylko, że ewidencja może być prowadzona "w systemie teleinformatycznym".


W połowie marca, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniło projekt rozporządzenia w sprawie określenia sposobu prowadzenia ewidencji stowarzyszeń zwykłych, jej wzoru oraz szczegółowej treści wpisów.
Zakres danych jakie zbiera ewidencja określony w ustawie (w art. 40b), a także opis zawartości kolumn z rozporządzenia, powinien być znany osobom tworzącym nowe stowarzyszenie zwykłe – znając go, sprawniej przygotują dane potrzebne przy zgłoszeniu w starostwie.

Zakres danych w ewidencji.
Zestaw danych zbieranych w ramach ewidencji stowarzyszeń zwykłych opisany jest już w znowelizowanej ustawie (art. 40b ust. 1 ustawy). Projekt rozporządzenia powtarza listę z ustawy dokładając dane, które będzie uzupełniał prowadzący ewidencję (np. numer ewidencyjny, uwagi) oraz wyjaśnienia precyzujące zawartość niektórych wpisów.


Według projektu rozporządzenia, w ewidencji wpisuje się w kolejnych kolumnach, według ich numeracji, następującą treść wpisów:
•    Kolumna nr 1 - numer kolejny w ewidencji;
•    Kolumna nr 2 - nazwa stowarzyszenia zwykłego;
•    Kolumna nr 3 - data wpisu do ewidencji i daty wpisów późniejszych zmian;
•    Kolumna nr 4:
a) cel lub cele działania stowarzyszenia zwykłego zgodnie z regulaminem działalności;
b) teren działania stowarzyszenia zwykłego zgodnie z regulaminem działalności;
c) środki działania stowarzyszenia zwykłego zgodnie z regulaminem działalności;
•    Kolumna nr 5 - adres siedziby stowarzyszenia zwykłego;
•    Kolumna nr 6 - w przypadku reprezentacji stowarzyszenia zwykłego przez przedstawiciela należy wskazać, że „Stowarzyszenie zwykłe jest reprezentowane przez przedstawiciela” oraz wpisać jego imię i nazwisko; w przypadku gdy organem reprezentującym stowarzyszenie zwykłe jest zarząd należy wpisać imiona i nazwiska członków zarządu, ich funkcje oraz sposób reprezentacji;
•    Kolumna nr 7 - jeżeli regulamin działalności przewiduje organ kontroli wewnętrznej należy wpisać nazwę tego organu, imiona i nazwiska jego członków oraz ich funkcje; w przypadku nie posiadania przez stowarzyszenie zwykłe organu kontroli wewnętrznej należy wpisać: „Stowarzyszenie zwykłe nie posiada organu kontroli wewnętrznej.”;
•    Kolumna nr 8 - informacje o regulaminie działalności i jego zmianach, w szczególności numer i datę uchwały dotyczącej regulaminu działalności oraz jego zmian;
•    Kolumna nr 9 – informacja o posiadaniu statusu organizacji pożytku publicznego;
w przypadku posiadania przez stowarzyszenie zwykłe statusu organizacji pożytku publicznego należy wpisać: „Stowarzyszenie zwykłe posiada status organizacji pożytku publicznego.”; w przypadku nieposiadania przez stowarzyszenie zwykłe statusu organizacji pożytku publicznego należy wpisać: „Stowarzyszenie zwykłe nie posiada statusu organizacji pożytku publicznego.”;
•    Kolumna nr 10 – informacje o przekształceniu lub rozwiązaniu stowarzyszenia zwykłego; w przypadku przekształcenia stowarzyszenia zwykłego należy wpisać datę
i numer uchwały o przekształceniu oraz datę i numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego; w przypadku rozwiązania stowarzyszenia zwykłe go należy wpisać datę
i numer uchwały o rozwiązaniu oraz datę rozwiązania stowarzyszenia zwykłego;
•    Kolumna nr 11 – imię i nazwisko likwidatora stowarzyszenia zwykłego;
•    Kolumna nr 12 – informacje o zastosowaniu wobec stowarzyszenia zwykłego środków nadzoru, o których mowa w rozdziale 3 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach;
w szczególności: rodzaj środka nadzoru, podmiot który go zastosował, datę jego zastosowania;
•    Kolumna nr 13 – uwagi; należy wpisać inne dodatkowe informacje związane
z prowadzeniem ewidencji, w szczególności sygnaturę akt.

Część kolumn nie będzie dotyczyć wszystkich - np. stowarzyszenie zwykłe niepowołujące organu kontroli nie dostarczy danych do kolumny 7. Z kolei dane do kolumny 10, dotyczące przekształceń stowarzyszeń zaczną być zbierane w 2017 r. W ogóle kolumny od 9 do 12 służą do wpisów następujących już w trakcie działalności stowarzyszenia, a nie przy pierwszym zgłoszeniu.

Ewidencja elektroniczna czy papierowa?
W ustawie dopuszczono prowadzenie ewidencji w systemie teleinformatycznym (art. 40b, ust 6). Rozporządzenie zrównuje ewidencję papierową i elektroniczną – wybór formy pozostawiono podmiotowi, który będzie prowadził ewidencję. Ewidencja musi być dostępna z poziomu Biuletynu Informacji Publicznej starostwa (tak nakazuje ustawa), nie przesądza to jednak o dostępności danych z całej Polski w jednym miejscu.

Omawiany powyżej projekt rozporządzenia nie jest jeszcze ostateczną wersją. Prawdopodobnie jednak jego kształt nie ulegnie zasadniczej zmianie, z uwagi na to, iż w dużej mierze jest on podyktowany sztywnymi zapisami ustawy.

ARTYKUŁ DO WYDRUKU

Opracowała: Karolina Furmańska
Doradca dla organizacji pozarządowych