rozmiar czcionki: A | A | A

CIT 8 – obowiązek wobec Urzędu Skarbowego każdej organizacji.

27.03.2012 14:23 14:23

CIT 8 to formularz, który do końca marca musi wypełnić i złożyć w „swoim” urzędzie skarbowym każda zarejestrowana organizacja pozarządowa. Dotyczy on podatku dochodowego. Obowiązek ten mają także te organizacje, które nie płacą podatku dochodowego, a nawet te, które działają wyłącznie dzięki składkom członkowskim czy drobnym darowiznom.

Oprócz „podstawowego” formularza CIT 8 organizacje mogą być zobowiązane również do złożenia załączników czyli CIT 8/0 (jeśli korzystają ze zwolnień podatkowych) lub CIT 8/D (jeśli otrzymują duże darowizny). W dokumentach tych ważna jest przede wszystkim informacja, na jakie cele zostały przeznaczone pieniądze, które w danym roku otrzymała organizacja. Na podstawie tej deklaracji wiadomo, czy stowarzyszenie lub fundacja powinny zapłacić podatek dochodowy, czy też są z niego zwolnione.


Co to jest CIT?
CIT to podatek dochodowy od osób prawnych. Każda zarejestrowana organizacja jest „osobą prawną”. W związku z tym każda[1] powinna wypełnić i złożyć we właściwym urzędzie skarbowym deklarację CIT 8. W tym roku ostatecznym terminem jest 2 kwietnia (31 marca – czyli ostatni dzień trzeciego miesiąca roku następującego po tym, który rozliczamy w formularzu CIT 8 – wypada w sobotę, a 2 kwietnia jest pierwszym dniem roboczym).

Wypełniając formularz, organizacje podają informacje o tym, jakie były w roku ubiegłym ich przychody, jakie koszty uzyskania przychodu oraz jaki ewentualnie osiągnęły dochód. Na podstawie tych danych wyliczają podatek, jeśli go płacą.


Co to jest dochód, przychód i koszt uzyskania przychodu?
Dochód to różnica (nadwyżka) między przychodem a kosztem. Jeśli występuje sytuacja odwrotna, czyli jest więcej kosztów niż przychodów – mamy do czynienia ze stratą.

Przychodami są wszystkie wpływy finansowe: dotacje, składki, darowizny, pieniądze otrzymane od podatników dzięki „mechanizmowi 1%” itd.


PRZYKŁAD
Fundacja Edukacyjna w roku 2011 otrzymała 10 tys. złotych darowizny bez wskazania konkretnego celu. 10 tys. złotych – to przychód Fundacji.

Postanawia wydać tę kwotę na organizację letnich warsztatów edukacyjnych dla dzieci. Organizuje warsztaty: zakupuje konieczne materiały (zbiera i księguje faktury) oraz zatrudnia prowadzącego warsztaty animatora (zawiera umowę, opłaca ją wraz z podatkami i księguje). Okazuje się, że całość udokumentowanych fakturami wydatków to 7 tys. złotych. Te wszystkie koszty – 7 tys. zł są kosztami uzyskania przychodu.

Kosztami uzyskania przychodu nazywa się wszystkie[2] koszty, które ponosi organizacja, oprócz pewnej grupy kosztów, wymienionych w ustawie o CIT[3] – opisane są one niżej, w części Kiedy organizacje muszą płacić podatek?

Fundacji zostaje 3 tys. złotych – to różnica między 10 tys. otrzymanymi a 7 tys. wydanymi. 3 tys. to jest właśnie dochód Fundacji.

Każda organizacja, która „zaoszczędzi” w ten sposób pieniądze, powinna zdecydować, na co dalej je przeznaczy. To od tej deklaracji informującej, na co organizacja przeznacza przychody, lub skąd ma ona pieniądze, zależy czy musi ona zapłacić podatek, czy może skorzystać ze zwolnienia i nie będzie musiała go płacić.


Jak sprawdzić, czy trzeba płacić podatek dochodowy?

To, czy organizacja musi zapłacić podatek dochodowy, zależy od tego, na co przeznaczyła przychody w rozliczanym roku (obecnie: w roku 2011) oraz na co przeznaczy ewentualny dochód. W większości wypadków organizacje przeznaczają dochody na realizację celów statutowych.


Dochód (przychód) na cele statutowe a zwolnienia z podatku

Zgodnie z ustawą o CIT[4] zwolnienie od opodatkowania dochodu uzyskiwanego przez organizacje jest możliwe wtedy, kiedy jest on przeznaczany na cele statutowe, wymienione w ustawie. Aby skorzystać z tego zwolnienia, organizacje muszą mieć tego typu działalność zapisaną w statucie, ponadto muszą ją rzeczywiście prowadzić lub wspierać inne organizacje, które ją prowadzą.

Rodzaje tej działalności są wyraźnie wskazane w przepisach, tj. w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Jest to działalność:

  • naukowa,
  • naukowo-techniczna,
  • oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów,
  • kulturalna,
  • w zakresie kultury fizycznej i sportu,
  • ochrony środowiska,
  • wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę,
  • dobroczynna,
  • związana z  ochroną zdrowia i pomocą społeczną,
  • związana z rehabilitacją zawodową i społeczną inwalidów
  • związana z kultem religijnym.

Przy tak szeroko zakreślonych rodzajach działalności większość organizacji, które przeznaczają dochody na cele statutowe jest zwolniona z płacenia podatku.


PRZYKŁAD
Fundacja Edukacyjna poniosła koszty letnich warsztatów (koszty uzyskania przychodu), a zaoszczędzone 3 tys. (dochód) przeznaczyła na kolejne warsztaty, które odbędą się latem 2012 roku. Organizacja warsztatów dla dzieci mieści się działalności oświatowej, a ta jest wymieniona w ustawie o CIT. Dlatego też cała kwota tego dochodu nie podlega opodatkowaniu.


W tym przypadku ważna jest deklaracja w formie uchwały (np. zarządu lub walnego zebrania członków – w zależności od zapisów statutowych), ale jednocześnie powoduje ona, że zwolnienie z płacenia podatku jest warunkowe. Oznacza to, jest ono ważne tylko wtedy, jeśli pieniądze są rzeczywiście wydawane na działalność, wymieniona w ustawie. Jeśli okaże się, że wydatkujemy je na coś innego (w całości lub w części), to od tej kwoty musimy zapłacić podatek.


Zwolnienia z płacenia podatku – status OPP
Organizacje pożytku publicznego są zwolnione z podatku dochodowego, o ile przeznaczają dochód na realizację celów statutowych (art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy o CIT).


Zwolnienia z płacenia podatku – kluby sportowe
Z podatku zwolnione są również dochody klubów sportowych i uczniowskich klubów sportowych przeznaczone i wydatkowane w roku 2011 lub 2012 na szkolenia i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży (w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23 roku życia) w części niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów.


Zwolnienia z płacenia podatku – źródła dofinansowania
Innym rodzajem zwolnienia z konieczności płacenia podatku dochodowego jest zwolnienie związane z tym, skąd organizacje mają pieniądze na swe działania, czyli ze względu na  źródło (do)finansowania działań.

To zwolnienie obowiązuje w przypadku otrzymania pieniędzy ze środków publicznych:

  • dotacji otrzymanych z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach; (art. 17 ust. 1 pkt. 47 ustawy o CIT)
  • tzw. bezzwrotnej pomocy zagranicznej (art. 17 ust. 1 pkt. 23 ustawy o CIT) – czyli np. dotacje od ambasad czy Polsko-Amerykańskiej Fundacji-Wolności[5] – umowy zawierane przy okazji korzystania z tego typu dotacji powinny być zarejestrowane w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
  • kwot otrzymanych od agencji rządowych lub agencji wykonawczych, jeżeli agencje otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach (art. 17 ust. 1 pkt. 48 ustawy o CIT).

Ponadto zwolnienie to obowiązuje również w przypadku składek członkowskich – w części przeznaczonej na działalność statutową (art. 17 ust. 40 ustawy o CIT).


Organizacja nie płaci podatku. Jakie wypełnia formularze?
Nawet jeśli organizacja jest zwolniona z płacenia podatku, i tak musi wypełnić „podstawowy” formularz CIT 8, informujący o przychodach organizacji i ewentualnym podatku dochodowym. Co więcej, musi również wypełnić załącznik CIT 8/0 do niego i – jeśli dostała duże darowizny – załącznik CIT D.


CIT 8
W formularzu tym, w rubryce D.1 Przychody – powinna znaleźć się informacja o wszystkich pozyskanych przez organizację środkach w roku 2011 (łącznie z tymi zwolnionymi od podatku).

W rubryce D.2 Koszty uzyskania przychodu – wpisuje się informację o kosztach uzyskania przychodu poniesionych w roku 2011.

W rubryce D.3 Dochód / Strata – podaje się różnicę między przychodami a kosztami uzyskania przychodu.

W rubryce E.1 Dochody (przychody) wolne i odliczenia – wpisuje się kwotę z załącznika CIT 8/0, która  wykazywana jest w części B.1.

W rubrykach E.2 i E.5 Podstawa opodatkowania – wpisuje się kwoty dochodu / straty, wykazywane w części D.3, pomniejszone o kwotę dochodów (przychodów) wolnych i odliczeń z części E.1.

Rubrykę F. Obliczenie należnego podatku – wypełnia się w przypadku, kiedy organizacja musi zapłacić podatek. To w tym miejscu oblicza się, jaka jest kwota 19 % podatku, liczonego od podstawy opodatkowania.

Formularz CIT-8(21) –z dolnym indeksem 21, zaznaczonym w ramce na dole każdej strony, jest aktualnym formularzem, obowiązującym przy zeznaniach za rok 2011, do pobrania tu: http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/formularze_podatkowe/ciy_2007/cit_8.pdf).


CIT 8/0
Formularz ten wypełnia się wtedy, gdy organizacja korzysta ze zwolnień podatkowych. Organizacje wypełniają w nim część B.1 czyli: dochody (przychody) wolne lub zwolnione od podatku. Wpisuje się tam tylko te przychody (dochody), które zostały wydane na działalność wskazaną w ustawie o CIT bądź przychody zwolnione wymienione w tekście wyżej. Przychody, które zostały wydane na inne rodzaje działalności, nie powinny być tu wpisywane.

Po wypełnieniu tej rubryki kwotę zwolnienia z podatku przenosimy do CIT 8 do pozycji E.1 Dochody (przychody) wolne i odliczenia.

Jeśli organizacja nie wydatkowała wszystkich przychodów w roku 2011 i postanowiła, że osiągnięty w związku z tym dochód przeznaczy na działalność zwolnioną z podatku w latach następnych, to informację taką podaje w części F.2 w pozycji 70.

Może się również zdarzyć, że organizacja sama przekazuje innym darowizny. Wtedy wypełnia część B.2.

Formularz CIT-8/O(8) –z dolnym indeksem 8, zaznaczonym w ramce na dole każdej strony, jest aktualnym formularzem, obowiązującym przy zeznaniach za rok 2011, do pobrania tu: http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/formularze_podatkowe/ciy_2007/cit_8o.pdf).


CIT D

Formularz ten składa się, jeśli organizacja otrzymała darowiznę od firmy lub osoby fizycznej, jednakże tylko wtedy, kiedy pojedyncza kwota darowizny jest większa niż 15 tys. złotych lub jeśli suma wszystkich darowizn w danym roku przekracza 35 tys.

W tym formularzu organizacje wypełniają cześć C – czyli informacje o otrzymanych darowiznach.

Uwaga! Organizacje, które otrzymują darowizny i ich dochód przekracza 20 tys. mają obowiązek udostępnić publicznie informację o nich w terminie składania CIT czyli do 2 kwietnia 2012 r. (art. 18.1e pkt. 2 ustawy o CIT).

Formularz CIT-D(3) – z dolnym indeksem 3, zaznaczonym w ramce na dole każdej strony, jest aktualnym formularzem, obowiązującym przy zeznaniach za rok 2011, do pobrania tu: http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/formularze_podatkowe/ciy_2007/cit_d.pdf).


Kto podpisuje się pod formularzami?
Wszystkie formularze powinny być podpisane przez osoby statutowo uprawnione do reprezentowania organizacji (zazwyczaj są to członkowie zarządu) oraz przez osobę odpowiedzialną za obliczenie podatku. Zeznanie może również podpisać pełnomocnik. W takiej sytuacji stosowne pełnomocnictwo powinno być złożone we właściwym dla organizacji urzędzie skarbowym.


Kiedy organizacje muszą płacić podatek?
Organizacje muszą płacić podatek dochodowych zawsze wtedy, kiedy dochód przeznaczają na działalność gospodarczą albo na działalność niewymienioną w ustawie o CIT. Przykładem może być działalność związana z obronnością kraju.

Na to, czy organizacja musi płacić podatek dochodowy, ma wpływ również to, czy koszty które ponosi, są kosztami uzyskania przychodu. W ustawie o CIT bardzo szczegółowo zdefiniowano, które koszty nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. Jeśli organizacja poniesie takie koszty, to pieniądze na to przeznaczone muszą być opodatkowane. Koszty te wymienione są art. 16 w ustawie o CIT. Większość z nich odnosi się raczej do przedsiębiorstw, ale są między nimi również takie, które mogą czasami zdarzyć się w fundacjach lub stowarzyszeniach. Np.:

  • odsetki od niezapłaconych w terminie zobowiązań publicznoprawnych, tj. składek ZUS lub podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 16 ust. 1 pkt 21)
  • koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych (art. 16 ust. 1 pkt 28)
  • koszty egzekucyjne związane z niewykonaniem zobowiązań (art. 16 ust. 1 pkt 17)
  • grzywny i kary pieniężne orzeczone w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia oraz odsetek od tych grzywien i kar; (art. 16 ust. 1 pkt 18)
  •  kary, opłaty i odszkodowania oraz odsetek od tych zobowiązań z tytułu:

a) nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska,

b) niewykonania nakazów właściwych organów nadzoru i kontroli dotyczących uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 16 ust. 1 pkt 19).

Szczególnie koszty reprezentacji mogą sprawiać organizacjom pewne trudności. Niestety z orzecznictwa nie wynika jasno, jak urzędy skarbowe interpretują np. wydatki poniesione na zakup żywności oraz napojów (również usługi gastronomiczne) na potrzeby pracowników czy podobne wydatki związane ze spotkaniami z partnerami. Są takie, które jednoznacznie mówią o tym, że od środków wydatkowanych na ten cel należy zapłacić podatek. Ale są również takie, które uważają, że nie są to koszty reprezentacji. Dlatego do momentu kontroli organizacje ponoszące tego typu koszty nie mogą być pewne, jak ich koszty zostaną zakwalifikowane przez urząd skarbowy.

Wśród kosztów wymienianych jako jednoznacznie związane z kosztami reprezentacji wymieniane są koszty zamieszczenia nekrologu oraz zakupu i wysyłki kartek świątecznych.

Jeśli organizacja uzna, że poniosła koszty, które powinny być opodatkowane, to podatek dochodowy (czyli od środków, które przeznaczono na dany zakup) powinien być zapłacony bez wezwania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku.

Podatek jednak przede wszystkim muszą płacić organizacje, które osiągnęły dochód i nie przeznaczają go na działania zwolnione z podatku opisane w ustawie o CIT.


informacja zaczerpnięta z ngo.pl