rozmiar czcionki: A | A | A

Zakończenie igrzysk polonijnych

06.08.2011 09:07

Oficjalną ceremonię zakończenia XV Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych Dolny Śląsk 2011 rozpoczęła ostatnia dekoracja uczestników zawodów. Medale, dyplomy i olimpijskie puchary najlepszym wręczyli wicemarszałek Radosław Mołoń i członek zarządu Włodzimierz Chlebosz. Po wystąpieniach gospodarzy, a wśród nich marszałka Rafała Jurkowlańca, podsumowano sportowe zmagania. Niemcy już po raz trzeci z rzędu zwyciężyli w statystyce medalowej igrzysk polonijnych. Polonusy zza zachodniej granicy wywalczyli 76 złotych medali. Drugie miejsce, 68 złotychmedali, zajęli nasi rodacy z Kanady. Za ekipą Klonowego Liścia uplasowała się Austria. Reprezentacja tego kraju zgromadziła 35 „najwyższych” medali. Dzisiaj wręczono także nagrody FAIR PLAY oraz specjalne wyróżnienia. Późnym wieczorem odbył się specjalny pokaz fontanny oraz sztucznych ogni.

Za najwszechstronniejszą zawodniczkę - Nadzieję XV Igrzysk Polonijnych w Sportach Letnich Dolny Śląsk 2011, która otrzymała nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego organizatorzy uznali 13-letnią Zofię Malinowską z Niemiec. Zdobyła ona najwięcej złotych medali razem w Mini Igrzyskach i Igrzyskach łącznie.

Nagrody Fair Play otrzymali:
Romanek Andras Peter - Węgry, Dadminton. W rozgrywkach na poziomie turnieju w grupach w ostatniej rundzie nie chciał wpisać wyniku wygranej walkowerem z zawodnikiem z Czech - Szewczyk Maciej, który po rozegraniu dwóch wygranych meczy uznał, że zakończył rozgrywki w tym dniu i opuścił halę sportową. Wygrana walkowerem dawała Andrasowi wyjście z grupy i dalszą walkę o medale, jednak widząc wcześniejsze pojedynki Czecha uznał jego wyższy poziom sportowy i nie wpisując wyniku meczu umożliwił mu walkę o medale w następnym dniu turniejowym.
Ekipa Kanady - Pływanie - przekazała podczas zawodów pływackich sprzęt zawodnikom niepełnosprawnym.
Waldemar Krypciak - Pływanie - zawodnik oddał dyplom i medal wskazując jednocześnie osobę, której powinien być wręczony. Pomyłka wystąpiła na skutek błędu w wydruku z komputera.
Józef Stando - Austria - Tenis Ziemny- zawodnik pomimo ogłoszonej wygranej walkowerem, zrezygnował z udziału w innej dyscyplinie i rezegrał mecz z przeciwnikiem który spóźnił się. Uznał że wynik powinien być osiągnięty w walce na korcie.
Mirosław Voynarowich - Tenis Ziemny - zawodnik pomimo ogłoszonej wygranej walkowerem, zrezygnował z udziału w innej dyscyplinie i rezegrał mecz z przeciwnikiem który spóźnił się. Uznał, że wynik powinien być osiągnięty w walce na korcie.
Barbara Gaura - Pływanie - zawodniczka sama zauważyła na drugi dzień po zawodach, że zajęła IV miejsce i przyszła do biura oddając osobiście brązowy medal.
Jan Zabłocki - Tenis Ziemny - zawodnik pomimo ogłoszonej wygranej walkowerem zgodził się powtórzyć na drugi dzień mecz, który przegrał. Pozbawił się w ten sposób awansu do kolejnej rundy pomimo, iż w warunkach regulaminowych przeszedł dalej.

W XV Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych uczestnicy przez siedem dni (31 lipca-6 sierpnia) rywalizowali w 27 dyscyplinach, m.in. badmintonie, jeździectwie, szachach i pływaniu. Przedstawiciele Polonii zmierzyli się też w bardziej egzotycznych konkurencjach, takich jak wędkarstwo, ringo czy brydż.

Po raz pierwszy w historii tej imprezy gospodarzem nie było tylko jedno miasto, ale cały region - Dolny Śląsk. Zawody rozegrały się we Wrocławiu, Sobótce i Krzyżanowicach (w zależności od dyscypliny sportowej). Ponadto po raz pierwszy w historii odbyły się Mini Igrzyska, czyli zawody przeznaczone dla najmłodszych. Podczas igrzysk rozegrano także turniej rodzinny na najbardziej usportowioną rodzinę polonijną.