rozmiar czcionki: A | A | A

XIII sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

29.09.2011 18:54

29 września br. odbyła się XIII sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Pierwszą powakacyjną sesję otworzyły informacje i komunikaty Przewodniczącego Sejmiku Jerzego Pokoja i Marszałka Rafała Jurkowlańca.

fot. Kancelaria Sejmiku (AB)

Radni Województwa przyjęli uchwałę Kapituły Dolnośląskiej  Nagrody Kulturalnej SILESIA, która w tym roku Dolnośląską Nagrodę  Kulturalną SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznała:

 

1. Muzeum Miedzi w Legnicy;
2. Towarzystwu Przyjaciół Jeleniej Góry;
3. Tadeuszowi Różewiczowi.

 

Wręczenie nagród odbędzie się na uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z okazji Święta Województwa 17 października 2011 r. w Zamku Książ.

 

Kolejnym ważnym punktem obrad było głosowanie nad uchwaleniem zmian w budżecie województwa na rok 2011. Radni pozytywnie zaopiniowali udzielenie dofinansowania w wysokości 1 mln zł na operacje wykonywane przy pomocy robota da Vinci.  Operacje da Vincim prowadzi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu.

 

Radni Województwa podjęli uchwałę o dofinansowanie miasta Szklarska Poręba kwotą 600 tys. zł  na organizację Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w 2012 roku w Szklarskiej Porębie, o dofinansowaniu, szpitali, szkół,  Orlików, o dotacjach na ochronę, rekultywację i poprawę jakości gruntów.

 

***

 

Dolnośląska Nagroda Kulturalna SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznawana jest dla uhonorowania twórcy, dzieła artystycznego, wydarzenia lub projektu kulturalnego, który w sposób szczególny wnosi wkład w rozwój kultury Dolnego Śląska, promując region w Polsce i poza granicami kraju, a także przyczynia się do dynamizowania życia kulturalnego i kształtowania tożsamości regionalnej.

 

****

 

Zakup robota da Vinci został sfinansowany w ramach grantu z Funduszu Nauki i Technologii Polskiej przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za 8,5 mln zł udało się kupić najnowocześniejszą wersję robota da Vinci Si z dwiema konsolami oraz zestawem narzędzi na 10 operacji. Zespół chirurgów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu pracujący przy użyciu robota da Vinci został przeszkolony w trzech ośrodkach zagranicznych (Włochy, Belgia, Szwecja). Po tych przygotowaniach, pierwsze w Polsce operacje z zastosowaniem robota chirurgicznego da Vinci odbyły się w połowie grudnia 2010 roku. W szpitalu przeprowadzono już ponad 4 zabiegów z zastosowaniem robota. Były to operacje: jelita grubego, odbytnicy z powodu nowotworu, wycięcia gruczołu krokowego z powodu raka, wycięcia macicy z powodu nowotworu, wszczepienia protezy aortalno-dwuudowej, operacja nadnercza, usunięcia pęcherzyka żółciowego oraz usunięcie śledziony.

 

Obecnie na świecie są 1752 instalacje da Vinci, w tym: 1285 w U.S.A i 316 w Europie- m.in. we Włoszech - 54, Niemczech - 48, Francji - 42, Belgii - 23, Hiszpanii - 21, Czechach - 9, Rumunii - 9 i Polsce - 1.