rozmiar czcionki: A | A | A

X Święto Województwa Dolnośląskiego

17.10.2019 08:06

Uroczysta sesja Sejmiku z okazji X Święta Województwa Dolnośląskiego odbyła się 16 października, czyli w dniu, w którym obchodzone jest liturgiczne wspomnienie Św. Jadwigi. Podczas uroczystości nadano tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO oraz wręczono Dolnośląskie Nagrody Kulturalne SILESIA i Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Najważniejszą nagrodę, Tytuł Honorowej Obywatelki Dolnego Śląska – CIVI HONORARIO, Sejmik Województwa przyznał Zofii Telidze-Mertens* za jej nadzwyczajne zaangażowanie w repatriację polskich rodzin z Kazachstanu. Jej działalność charytatywna i historia życia zostały przedstawione w filmie dokumentalnym “Szklane domy pani Zosi”, którego pokaz odbył się w trakcie uroczystości.

Przyznawane przez Sejmik Województwa odznaczenie, Nagroda Kulturalna SILESIA, otrzymało Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne****, dr hab. Artur Wróbel** oraz Mariusz Kędzierski***. Dr hab. Artur Wróbel jest założycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Symfonicznej ArtBel Ensemble oraz laureatem wielu prestiżowych konkursów muzyki chóralnej. Mariusz Kędzierski to rysownik i grafik, który przyszedł na świat z wadą rozwojową rąk, ale mimo owej dysfunkcji wpisał się na dobre w mapę kulturalną Dolnego Śląska, Polski oraz całego świata.

Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla regionu została przyznana Ryszardowi Szurkowskiemu, najbardziej utytułowanemu polskiemu kolarzowi w historii. Mistrz świata z 1973 roku, dwukrotny srebrny medalista olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju, a następnie trener i prezes Polskiego Związku Kolarskiego, urodził się w Świebodowie na Dolnym Śląsku i to tutaj rozpoczął swoją przygodę z kolarstwem.

Jak co roku, w ramach Święta Województwa Dolnośląskiego, 20 października 2019 r., na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice odbędą się dwie gonitwy:
 
• Gonitwa o Nagrodę Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

• Gonitwa o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

*CIVI HONORARIO dla Zofii Teliga-Mertens - za jej nadzwyczajne zaangażowanej w repatriację polskich rodzin z Kazachstanu. Urodzona na Kresach Wschodnich, za utracone mienie zabużańskie wraz z matką otrzymała trzy wielorodzinne budynki na osiedlu w Szczytnicy niedaleko Bolesławca. Wyremontowała je własnym sumptem, a następnie zdecydowała się przeznaczyć ten majątek Polakom repatriowanym z Kazachstanu. Dzięki temu 40 rodzin przesiedlonych do Polski (łącznie około 200 osób) otrzymało od niej na własność mieszkania na osiedlu nazwanym przez nią „Kresówką”. W 2011 jej działalność charytatywna została przedstawiona w filmie dokumentalnym “Szklane domy pani Zosi”.

Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dla osób fizycznych otrzymał:

Dr hab. Artur Wróbel** - jest absolwentem Wydziału Edukacji Muzycznej w klasie dyrygentury prof. Alana Urbanka oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie dyrygentury prof. Marka Pijarowskiego. W roku 2018 uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Jego dorobek artystyczny jest długi i bogaty. Między innymi pracował w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, gdzie pełnił obowiązki kierownika chóru, w Operze Wrocławskiej na stanowisku asystenta dyrygenta, był dyrygentem i kierownikiem artystycznym Kameralnego Chóru Męskiego Cantilena. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Symfonicznej ArtBel Ensemble. Wśród licznych nagród Artura Wróbla należy wymienić: wyróżnienie na X Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych, I miejsce na IV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej, II miejsce na 17 Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis”, II miejsce w 7 Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy oraz GRAND PRIX na 6 Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Studenckich Vivat Academia w Warszawie. Odznaczony Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i Brązowym Krzyżem Za Długoletnią Służbę przez Prezydenta RP.

Mariusz Kędzierski*** - artysta - rysownik, grafik oraz mówca motywacyjny o wielkiej sile przekonywania. Przyszedł na świat z wadą rozwojową rąk, ale mimo owej dysfunkcji wpisał się na dobre w mapę kulturalną Świdnicy, Dolnego Śląska, Polski oraz całego świata. Kilka lat temu wyruszył z międzynarodowym projektem „Mariusz rysuje”, odwiedzając wiele stolic europejskich, gdzie promował się jako artysta dolnośląski, pokonujący bariery. Jego hiperrealistyczne portrety od kilku lat podbijają serca pasjonatów sztuki na całym świecie. W ostatniej dekadzie brał udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Turcji. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech, w Hongkongu, Nowej Zelandii i Australii. W 2019 roku jako pierwszy Polak zwyciężył w konkursie „Global Love of Lives” - nagroda przyznawana jest na Tajwanie od ponad 20 lat. Pan Mariusz jest też świetnym mówcą motywacyjnym, w spotkaniach z młodymi ludźmi przekonuje ich, że bariery ograniczające rozwój człowieka tak naprawdę tkwią tylko w głowie.

Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dla instytucji otrzymało:


Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne**** - powstało w grudniu 1945 roku. Utworzyli je pasjonaci i społecznicy, którzy wierzyli w edukację poprzez sztukę. Były to osoby znane i cenione, które wpisały się w dzieje szkolnictwa muzycznego oraz życie artystyczne Wrocławia. Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne przyczyniło się do powstania już w 1946 r. Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina przy ulicy Kościuszki, a następnie Mazowieckiej, która rok później kształciła już 1 100 słuchaczy. Dzięki ich działalności również w 1946 roku powstała Wyższa Szkoła Muzyczna przekształcona w Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną, a dziś jest to nasza Akademia Muzyczna we Wrocławiu. Utworzone Szkoły Muzyczne przy Łowieckiej i Podwalu, stanowiące podwaliny edukacji muzycznej na szczeblach od podstawowego do średniego, to również ich działania. Dzięki pedagogom z Towarzystwa powstała także sieć ognisk na niespotykaną dziś skalę. To oni napisali programy nauczania dla poszczególnych instrumentów. Obecnie Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne, prowadzi działalność koncertową, ale również ma pod swoją pieczą piętnaście Społecznych Ognisk Muzycznych o poszerzonym profilu edukacyjnym, we wszystkich tych placówkach kształci się ponad 1 000 uczniów. Stowarzyszenie ma również pod swoją opieką Młodzieżową Akademię Musicalową, Chór Gospel Life oraz na stałe współpracuje z Kameralnym Chórem Męskim CANTILENA. Od 2015 roku prowadzi projekt Wszystko Gra — szkolne orkiestry dęte przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wrocław. Zawsze współorganizowali różne festiwale na Dolnym Śląsku, np. Międzynarodowy Festiwal Chopinowskiego w Dusznikach, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie, w Szczawnie Dni Henryka Wieniawskiego.

Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla regionu została przyznana Ryszardowi Szurkowskiemu.

Ryszard Szurkowski urodził się 12.01.1946 w Świebodowie koła Milicza. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Przygodę z kolarstwem rozpoczął w 1963 roku, startując jako niezrzeszony amator. W 1968 r. zdobył mistrzostwo Polski w kolarstwie przełajowym, wicemistrzostwo Polski w wyścigu górskim oraz 4. miejsce w mistrzostwach Polski w wyścigu ze startu wspólnego. W kadrze narodowej zadebiutował rok później i po raz pierwszy wystartował w Wyścigu Pokoju, którego stał się legendą. Tłumy Polaków stawały na trasie Wyścigu Pokoju, aby dostrzec w peletonie jego żółtą koszulkę lidera, tysiące gromadziły się przed telewizorami, by oglądać jego triumfy, a radiosłuchacze z zapartym tchem słuchali relacji z ostatnich metrów etapów. Ryszard Szurkowski - ikona polskiego kolarstwa, najbardziej utytułowany polski kolarz w historii: trzykrotny mistrz świata, dwukrotny srebrny medalista olimpijski, czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju i dwunastokrotny mistrz Polski. Powszechnie uważany za najlepszego zawodnika-amatora na świecie.