rozmiar czcionki: A | A | A

Współpraca Dolnego Ślaska i fińskiej Ostrobotni

09.07.2010 11:00

Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwałę w sprawie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Województwem Dolnośląskim a Środkową Ostrobotnią (Republika Finlandii).

Podjęcie współpracy partnerskiej Województwa Dolnośląskiego z fińskim regionem Środkowej Ostrobotni będzie kontynuacją kilkuletnich wspólnych działań prowadzonych przez izby gospodarcze oraz władze obu regionów (spotkania przedstawicieli Zarządu Województwa Dolnośląskiego w 2006 i 2010 roku, udział ekspertów ze Środkowej Ostrobotni w Dniach Oszczędzania Energii we Wrocławiu w 2006 roku, wydarzeniu, któremu patronował Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz tradycyjnym spotkaniu regionów partnerskich Dolnego Śląska w grudniu 2009 roku). Odbyły się także dwie misje samorządowo-gospodarcze przedstawicieli gmin Węgliniec i Strzelin oraz małych i średnich przedsiębiorstw do Środkowej Ostrobotni. Dwukrotnie przedstawiciele fińskiego regionu odwiedzili Dolny Śląsk.


Na zaproszenie Zachodniej Izby Gospodarczej we Wrocławiu przedstawiciele Środkowej Ostrobotni w 2008 roku brali udział w dwóch seminariach poświęconych odnawialnym źródłom energii. Władze fińskiego regionu postrzegają Dolny Śląsk jako jednego ze strategicznych partnerów w Europie.


List intencyjny ma służyć dalszemu rozwojowi przyjaznych relacji partnerskiej współpracy międzyregionalnej na podstawie listu intencyjnego.
Informacja o regionie Środkowej Ostrobotni


Środkowa Ostrobothnia jest usytuowana w południowo-zachodniej części Finlandii Środkowej. Od Helsinek jest oddalona o 450 kilometrów. Region liczy ok. 75.000 mieszkańców, a stolica regionu Kokkola ma obecnie 45900 mieszkańców. Główne gałęzie przemysłu to przemysł chemiczny, mechaniczny, drzewny, leT. Region słynie z dobrze rozwiniętego rolnictwa. Znane uczelnie regionu to Uniwersytet w Kokkola oraz uniwersytet w Keski-Pohjanmaa.


Bliskie kontakty zagraniczne (współpraca w dziedzinach kultury, turystyki i biznesu) łączą region ze Szwecją i Norwegią. Ponadto Finowie współpracują z Estonią, Schleswig-Holsteinem w Niemczech oraz Dolnym Śląskiem w Polsce. Wymienione kontakty są kontaktami Rady Regionalnej Środkowej Ostrobothni. Inne organizacje i instytucje współpracują z innymi regionami usytuowanymi w Europie. Środkowa Ostrobothnia ma doświadczenie w wykorzystaniu środków UE z programu Interreg IV B (BSR), Interreg IV A Północ (Finlandia, Szwecja, Norwegia). Region ma także swoje przedstawicielstwo w Brukseli.


Środkowa Ostrobothnia znana jest w świecie jako region muzyki. Szczególną rolę "mekki" dla entuzjastów muzyki ludowej pełni miasto Kaustinen, gdzie co roku w lipcu odbywa się Festiwal Muzyki Ludowej, jedno z większych wydarzeń tego typu w Europie. W wydarzeniu biorą udział uczestnicy z Finlandii oraz liczni wykonawcy za'graniczni. Impreza ta cieszy się dużą popularnością wśród publiczności. W Kaustinen znajduje się Centrum Sztuki Ludowej. Popularnym instrumentem ludowym tego regionu jest "kantele", który w Finlandii uważany jest za symbol narodowy. Tradycja gry na kantele jest wciąż żywa. W regionie działa kilka elitarnych grup kantelowych, chórów i artystów indywidualnych.


W Kokkola co roku w lutym ma miejsce Zimowy Festiwal Tańca oraz międzynarodowy Zimowy Festiwal Akordeonowy. Anders Chydenius znany duchowny z Kokkola organizował koncerty muzyki klasycznej na plebanii już w 1770 roku. Obecnie ta długa tradycja muzyczna Kokkola pielęgnowana jest przez sławną Orkiestrę Kameralną Regionu Ostrobotni.