rozmiar czcionki: A | A | A

Wręczono odznaczenia wybitnym Dolnoślązakom

10.12.2015 14:27

9 grudnia odbyła się uroczystość wręczenia Odznak Honorowych Zasłużony dla Dolnego Śląska. Paweł Wróblewski, przewodniczący sejmiku i Ewa Mańkowska, wicemarszałek województwa odznaczyli 70 osób i dwie organizacje. Na uroczystości obecni byli również Radni Województwa Jacek Pilawa i Zbigniew Szczygieł.

Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, przyznawane od 2012 roku, są wyrazem szczególnego wyróżnienia za zasługi dla rozwoju oraz promowania Dolnego Śląska w kraju i na świecie. Odznaki mają na celu docenienie osób i organizacji z różnych środowisk lokalnych, które swoją pracą i postawą mogą wzbudzać podziw, szacunek i inspirują do naśladowania.


Złote Odznaki Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego otrzymali:


Generał  brygady Wojciech Lewicki jako Dowódca Garnizonu Wrocław jest organizatorem wielu uroczystości o charakterze państwowym, wojskowym, patriotycznym i rocznicowym na terenie Wrocławia oraz województwa kształtując w ten sposób postawy patriotyczne i obywatelskie wśród Dolnoślązaków.

Pułkownik Andrzej Szponar jako Komendant 4 Regionalnej Bazy Logistycznej jest współorganizatorem uroczystości o charakterze państwowym, wojskowym oraz rocznicowym na terenie Wrocławia oraz Województwa Dolnośląskiego. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i społecznymi popularyzując tradycje oręża polskiego, umacnia nieprzerwanie bliskie  i serdeczne więzi pomiędzy mieszkańcami Dolnego Śląska a żołnierzami.  

Pułkownik Andrzej Dutka - współpracuje we Wrocławiu m. in. z Dolnośląską Organizacją Wojewódzką Ligi Ochrony Kraju, Europejskim Liceum Służb Mundurowych, Liceum Ogólnokształcącym w Wołowie, Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym w Bielawie, w ramach którego udziela wsparcia organizacyjnego i logistycznego dla podejmowanych inicjatyw, służących wychowaniu młodzieży w duchu patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.

Podpułkownik Waldemar Bartłomiejczak wniósł wielki wkład w koordynację zadań realizowanych przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej na terenie Dolnego Śląska. Zadania zrealizowane przez płk Bartłomiejczaka stanowią doskonały przykład znakomitej współpracy pomiędzy terenowymi organami administracji państwowej i wojskowej.

Podpułkownik Sebastian Kowalczuk jako Dowódca 31. batalionu radiotechnicznego reprezentuje Wojsko Polskie na terenie województwa dolnośląskiego. Jest patronem klas mundurowych w Zespole Szkół w Bielawie i w Jeleniej Górze. W ramach patronatu wspiera organizacyjnie inicjatywy szkolne, które służą wychowaniu młodzieży w duchu patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Przedmiotowa współpraca ma również niebagatelne znaczenie dla wypracowania nowego, racjonalnego systemu szkolenia obronnego młodzieży.

Podpułkownik Artur Wąsowski jest Komendantem Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Jest autorem wielu publikacji i opracowań specjalistycznych w zakresie działalności Straży Granicznej. Zaangażowany  na rzecz rozwoju i wychowania patriotycznego młodzieży poprzez sprawowanie patronatu nad klasami o profilu pro obronnym i graniczno-obronnym w Lubaniu i Lubomierzu. Za swoją działalność społeczną i publiczną ma wielkie uznanie w środowisku, nie tylko lokalnym.

Pan Waldemar Nalazek jest wieloletnim samorządowcem. Od 1993 r nieprzerwanie piastuje funkcję wójta gminy Osiecznica gdzie swoim  uporem i zaangażowaniem  zmienia jej oblicze. Pod jego kierownictwem gmina wielokrotnie była nagradzana zarówno w konkursach związanych z  ekologią jak i w konkursach związanych z rozwojem infrastruktury.

Pani Jolanta Borejszo to aktywny pracownik samorządowy, legitymuje się również długoletnim doświadczeniem w administracji państwowej. Uczestniczyła w pracach związanych z powołaniem i funkcjonowaniem Euroregionu „Nysa”. Inicjatorka wielu przedsięwzięć społecznych i kulturalnych, zasłużyła się dla rozwoju regionu dawnego województwa Jeleniogórskiego.
Pani Elżbieta Góralczyk od czerwca 1990 r. jest Radną Rady Miejskiej Wrocławia, gdzie pełniła wiele funkcje przewodnicząc wielu komisjom. Pełniła również funkcję Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Wrocławia. Jej doświadczenie i bardzo szeroka działalność społeczna, realizowana była zawsze z ogromnym zaangażowaniem i w interesie mieszkańców miasta. Jest długoletnim i bardzo aktywnym samorządowcem.

Pan Ryszard Grek to jeden z najaktywniejszych urzędników Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze. Współorganizator procedur fundacyjnych sztandarów dla wielu instytucji. Działa aktywnie wspierając środowiska kombatanckie. Odznaczony m.in. za Wybitne Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz dla Związku Inwalidów Wojennych.

Dolnośląski Oddział Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ, powstał w 1992 roku. Działalność stowarzyszenia miała i ma wpływ na podnoszenie efektywności zarządzania dolnośląskimi placówkami medycznymi. Członkowie Dolnośląskiego STOMOZ-u brali udział w obradach Okrągłego Stołu ochrony zdrowia w 2003 r. i Białego Szczytu w 2008 r. To właśnie z inicjatywy Zarządu Oddziału Dolnośląskiego STOMOZ-u zorganizowano w 2013 r. program wymiany doświadczeń Vetpro Leonardo da Vinci pod nazwą „Dobre praktyki zarządzania francuskimi placówkami medycznymi w transformacji polskich podmiotów leczniczych do wymogów Unii Europejskiej”.

Pan Robert Kantor jest doktorem nauk medycznych w zakresie stomatologii. Opracował autorski program w zakresie aktywizacji środowiska osób starszych w powiecie lwóweckim, a także jest bardzo zaangażowany w prace wsi Mojesz k/Lwówka Śląskiego gdzie wspiera działalność Stowarzyszenia „Srebrna Dolina”, szczególnie w zakresie organizacji niecodziennych jarmarków dziedzicowych.

Pani Barbara Dzięgielewska od 1991 roku jest pracownikiem Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Podczas swojej długoletniej pracy przyczyniła się do ukazania wizerunku formacji Policji wśród społeczeństwa jako formacji przyjaznej dla innych. Pracuje również społecznie na rzecz struktur ochrony przeciwpożarowej, organizacji społecznych jak i społeczności lokalnej.

Pan Aleksander Borys to inżynier z humanistyczną wizją i duszą – propagator polskich tradycji kultury, opiekun chóru górniczego i sekcji akrobatyki sportowej. Od 20 lat jest prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej. Jest współtwórcą Ścieżki Św. Jadwigi Śląskiej. Uhonorowany wieloma odznaczeniami.

Pan Zygmunt Brusiło to popularyzator wiedzy o regionie, współautor i autor wielu publikacji regionalnych, szczególnie o Bolesławcu i Dolnym Śląsku oraz mieście partnerskim w Niemczech (Siegburg w Nadrenii ). Od 1967 r. jest  przewodnikiem dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego i popularyzatorem wiedzy krajoznawczej. Uhonorowany wieloma odznaczeniami.

Pan Kazimierz Naskręcki zawodnik wioślarz w latach 50 i 60 Klubu AZS  Politechnika Wrocławska. Medalista Mistrzostw Europy, Olimpijczyk, finalista z Tokio 1964. Był trenerem osad Olimpijskich Polski na Olimpiadzie w Monachium 1972 i w Montrealu 1976. Wychowawca medalistów Mistrzostw Polski, aktywny działacz i trener do chwili obecnej.

Szanowni Państwo, Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał
Srebrną Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego:


Pan Tadeusz Gicala jest od lat zaangażowany w życie  harcerskie i społeczne. Prowadził z młodzieżą zajęcia patriotyczne o poszanowaniu tradycji  oręża polskiego. Po przejściu na emeryturę  działa aktywnie we Wrocławskim Oddziale Związku Inwalidów Wojennych RP gdzie pełni  funkcję prezesa. Za swą działalność społeczną był wielokrotnie wyróżniany i honorowany wysokimi odznaczeniami.

Pan Henryk  Kołosowski brał czynny udział w organizacji placówek służby zdrowia na Dolnym Śląsku. Pracując w szpitalu jako kierownik oddziału,  podejmował  również prace społeczne. Od kiedy jest na emeryturze pełni dyżury i udziela porad medycznych  członkom Związku Inwalidów Wojennych RP. Dostrzegając brak lekarzy włączył się do pełnienia dyżurów w Pogotowiu Ratunkowym. Za swoją działalność zawodowa, społeczną i charytatywną jest odznaczony wieloma odznaczeniami, w tym państwowymi i  ONZ w Służbie Pokoju.

Pan Andrzej Kisiel będąc z wykształcenia historykiem, pracował na rzecz wychowania patriotycznego i obronnego młodzieży. Po przejściu na emeryturę zaangażował się społecznie w środowisku kombatanckim. Organizował uroczystości państwowe, wojskowe i związkowe. Inicjator  i popularyzator tradycji i historii  oręża polskiego. Był wielokrotnie wyróżniany za swą działalność społeczną na rzecz miasta Wrocławia i Województwa Dolnośląskiego

Pan Marian Michalski to samorządowiec, parlamentarzysta, nauczyciel; doktor nauk wychowania fizycznego. Autor wielu publikacji z zakresu rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży. Współorganizator Biegu Piastów, działacz sportowy i olimpijski, współzałożyciel Studium Nauczycielskiego w Jeleniej Górze, obecnie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Pan Marian Michalski to znany dolnośląski Pionier, działacz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Pan Robert Drogoś jest od wielu lat prezesem organizacji pozarządowej „Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa”. Doradca wielu organizacji pozarządowych na Dolnym Śląsku, współtwórca Grup Dialogu Społecznego działających przy Gminie Wrocław. Był członkiem wrocławskiej Rady Pożytku Publicznego.  Jest fundatorem Fundacji Przemian Społecznych ZMIANA oraz fundacji Umbrella. Pan Robert Drogoś swoją działalnością wspiera nie tylko organizacje pozarządowe ale także lokalne środowiska młodzieżowe. Bardzo aktywny społecznie.

Pani Elżbieta Horowska jest nauczycielem bibliotekarzem, przewodniczącą  zarządu koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ząbkowicach. Należy do grupy bibliotekarzy inicjujących przedsięwzięcia biblioteczne, kulturalne i historyczne. Zaangażowana w przygotowywania wielu wydarzeń lokalnych, szczególnie związanych z historią osadnictwa powojennego .

Pan Piotr Hetel jest jednym z założycieli  w 1965 roku Spółdzielni Mieszkaniowej „Bolesławianka” w Bolesławcu. To działacz ruchu spółdzielczego  i jako członek zespołu ds. spółdzielczości mieszkaniowej był współtwórcą Prawa Spółdzielczego. To również działacz samorządowy. Doprowadził do uporządkowania gospodarki placami zabaw, dróg osiedlowych, chodników i parkingów na osiedlach spółdzielczych w Bolesławcu.

Pan Czesław Kowalak to były pedagog; założyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy; były prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i  Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Jest znanym w środowisku społecznikiem, historykiem, autorem wielu książek o Legnicy. Jego dorobek i zaangażowanie cieszą się wysokim uznaniem.


Pani Marta Chmielewska – Pionier Legnicy. Absolwentka studiów pedagogicznych, nauczyciel fizyki i chemii. Wicedyrektor szkoły podstawowej w Legnicy, wieloletni instruktor ZHP. Jest aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Legnicy PRO LEGNICA, założycielką legnickiego Stowarzyszenia Kobiet „Babiniec”, Towarzystwa Miłośników Twórczości Zofii Kossak. Szereg zrealizowanych inicjatyw Pani Marty Chmielewskiej oraz jej wielkie zaangażowanie w życie społeczne miasta stawiają ją w gronie najaktywniejszych działaczy Legnicy i Dolnego Śląska.

Pani Mariola Dwornikowska-Dąbrowska od czerwca 2006 roku, pełni funkcję Dyrektora ds. Finansowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. W latach 2007 - 2009 była Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Opracowała i propagowała wdrażanie systemu budżetowania kosztów w podmiotach leczniczych. Pani Mariola Dwornikowska za swoją fachowość i zaangażowanie była honorowana wieloma odznaczeniami.

Pani Dagmara Pokorna-Kałwak, dr nauk medycznych, pediatra i lekarz rodzinny. Społecznie aktywnie uczestniczy w działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Medycyny Rodzinnej oraz Lekarzy Rodzinnych. Od wielu lat niezmiennie angażuje się  w rozwój medycyny rodzinnej na Dolnym Śląsku i  działalność na rzecz tej grupy zawodowej.
 
Pani Alicja Daleczko od 1998 roku zarządza Specjalistycznym Szpitalem Ginekologiczno – Położniczym w Wałbrzychu, który stał się nowoczesnym, dobrze wyposażonym szpitalem, wiodącym w województwie w dziedzinie położnictwa, neonatologii i ginekologii. Pani Alicja Daleczko aktywnie działa na rzecz poprawy wiedzy w zakresie profilaktyki zdrowotnej, szczególnie w dziedzinie chorób kobiecych.

Pani Iwona Mazur  w sektorze służby zdrowia pracuje od 35 lat. Od 2007 roku jest dyrektorem Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży.  W Ośrodku zrealizowano 14 programów profilaktycznych i promocji zdrowia. Aktywnie uczestniczy we wszystkich działaniach na rzecz podniesienia kompetencji  menedżerów opieki zdrowotnej oraz poprawy jakości zarządzania podmiotami leczniczymi.  

Pani Joanna Chromiec od 2010 roku jest Dyrektorem Wojewódzkiego Centrum Psychiatrii Długoterminowej ( WCPD ) w Stroniu Śląskim. Już teraz ośrodek jest jednym z największych i najnowocześniejszych w regionie ośrodków opiekuńczo-leczniczych. Była pomysłodawcą i  organizatorką bali charytatywnych, z których znaczny dochód w całości był przeznaczony na potrzeby pensjonariuszy Centrum.

Pan Janusz Jerzak jest Dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Jerzego Gromkowskiego we Wrocławiu. Dzięki niemu w szpitalu  skutecznie przeprowadzono proces restrukturyzacji, po którym stał się jednym z najnowocześniejszych na Dolnym Śląsku szpitalem wieloprofilowym. Janusz Jerzak był również honorowany za  pełną zaangażowania działalność w obszarze ochrony zdrowia na terenie Dolnego Śląska.


Pan Marek Nikiel jest Dyrektorem Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu. Oprócz pracy zawodowej aktywnie uczestniczy w pracach organizacji działających na rzecz Ochrony Zdrowia. Jest współzałożycielem i  członkiem Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej „STOMOZ”, jednym z założycieli i członkiem Konsorcjum Szpitali Wrocławskich. Bierze udział w działalności charytatywnej jako członek Rotary Klub.

Pan  Maciej Sokołowski od 2002 r. jest Dyrektorem Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej – Centrum Medyczne „Dobrzyńska”, jednego z największych świadczeniodawców Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej w Województwie; aktywnie uczestniczy w działaniach związanych ze zmianami systemowymi w ochronie zdrowia.

Pan Wiktor Król jest Prezesem Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze, które jako pierwsze na Dolnym Śląsku i jedno z pierwszych w Polsce zostało przekształcone ze szpitala powiatowego w spółkę kapitałową, której wyłącznym właścicielem jest jednostka samorządu terytorialnego; obecnie szpital znajduje się w czołówce najlepiej zarządzanych szpitali w kraju. Posiada certyfikat akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oraz Ministra Zdrowia.

Pan Tomasz Bojarowski jest twórcą oddziału chirurgii onkologicznej, którym kieruje od jego powstania. Za czasów jego ordynatury legnicka onkologia zmieniła się dorównując najlepszym ośrodkom akademickim w Polsce. Dzięki jego staraniom powstał zamiejscowy ośrodek radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu z  siedzibą w Legnicy. Dzięki niemu szpital legnicki, jako pierwszy ośrodek na Dolnym Śląsku, stosuje zabiegi oszczędzające w leczeniu raka piersi.

Pani doktor Jadwiga Hołojda od 30 lat związana jest z oddziałem hematologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Od 1999 roku działa w Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju i Ochrony Zdrowia w ramach której pozyskuje środki na modernizację oddziału oraz zakup nieosiągalnych w ramach ubezpieczenia terapii lekowych dla pacjentów.

Pan Bronisław Kamiński - nauczyciel, dyrektor ekonomiczno-administracyjny I Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, wieloletni dyrektor Zespołu Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Kudowie Zdroju. Inicjator międzynarodowej sieci domowych muzeów, autor publikacji o charakterze historycznym, społecznym i kulturalnym. Założyciel stowarzyszenia obywatelskiego Kudowianie. Wskrzesiciel „Biesiad Dunajowskich”.

Pani Krystyna Hrycyk jest autorką koncepcji kształcenia arteterapeutów. Była pomysłodawcą i współorganizatorką kilkunastu konferencji naukowych i popularno-naukowych organizowanych rzez Studium oraz redaktorką kilku książek popularyzujących animację kultury i edukację kulturalną. Od 12 lat sprawuje społecznie funkcję redaktora naczelnego biuletynu „Biblioterapeuta”.

Pani Halina Żak jest współzałożycielką Koła Sybiraków oraz prezesem Stowarzyszenia Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej. To pedagog o długoletnim stażu. Dzięki niej powstała książka pt. „Żyliśmy nadzieją” będąca zbiorem wspomnień przybyłych osadników do Brzegu Dolnego, w kościele wykonano ołtarz „Golgota Wschodu”, poświęconego losom Sybiraków i ich rodzin. Będąc na emeryturze, dalej bardzo aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, ciesząc się szacunkiem dolnobrzeskiej społeczności.

Starszy chorąży sztabowy pan Bogdan Fiałkowski – działacz i wiceprezes Stowarzyszenia Byłych  Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Comando. Prężnie współpracuje z jednostkami wojskowymi, służbami zarządzania kryzysowego samorządów terytorialnych.

Pan Tadeusz Libor od wczesnych lat jest zaangażowany w rozwój Gminy Malczyce. Działacz samorządowy i społecznik, aktywny członek LZS. Swoją aktywność przejawiał również jako członek Ochotniczej Straży Pożarnej, angażując się w jej rozwój. Za swoje bezpośrednie zaangażowanie w ratowanie życia i mienia odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę.
 
Pan Ryszard Skuła od początku swojej pracy zawodowej związany jest z PKP. Bardzo mocno angażował się w odbudowę zabytkowej infrastruktury kolejowej. Od lat jest aktywnym działaczem społecznym i samorządowym. To z jego inicjatywy wykonano i uruchomiono kanalizację w całej gminie Malczyce, zmodernizowano oczyszczalnię ścieków, wyremontowano stare i wykonano nowe drogi oraz wybudowano halę sportową.

Prof. Krystyn Matwijowski długoletni wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, działacz studenckiego ruchu społeczno-kulturalnego; aktywny popularyzator dziedzictwa kulturowego Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Inicjuje tworzenie szkolnych izb regionalnych i świadczy im naukowe poradnictwo.

Pan Roman Jaśniewski jest działaczem PTTK na Ziemi Milickiej; były prezes Oddziału PTTK ”Barycz” w Miliczu i obecny członek Zarządu Oddziału Wrocławskiego PTTK. Był też Przewodniczącym „Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Dolnośląskiego”. Jest autorem przewodników turystycznych po Dolinie Baryczy a także mapy turystycznej „Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy i otuliny”.

Pan Marek Nałęcz-Socha
- inicjator i propagator akcji inwentaryzacyjnej założeń parkowych, cmentarzy, ratowania zabytków, zachowania spuścizny artystycznej malarzy i fotografików jeleniogórskich.

Pan Zbigniew Szymczyk aktor, mim, choreograf, jeden z nielicznych jeszcze występujących uczniów mistrza Henryka Tomaszewskiego. Z Wrocławskim Teatrem Pantomimy jest związany od roku 1984. Brał udział w najważniejszych spektaklach Henryka Tomaszewskiego tj. „Hamlet ironia i żałoba”, „Rycerze Króla Artura”, „Syn marnotrawny”, „Akcja – sen nocy letniej”, „Tragiczne gry”. Od roku 2009 pełni funkcję Dyrektora Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Jest kontynuatorem estetyki formy Teatru Henryka Tomaszewskiego, łącząc jednocześnie własną wizje teatru ruchu. Upór i determinacja w działaniu Zbigniewa Szymczyka przyczyniły się do przetrwania trudnego dla teatru czasu i dalszego jej funkcjonowania. W bieżącym roku Zbigniew Szymczyk obchodzi 30-lecie pracy artystycznej.

Pan Augustyn Czyżowicz założyciel i opiekun muzeum-wystawy „Śladami ojców naszych. Wystawa kresowa w dolinie Łachy”- ogromnego zbioru przedmiotów, dokumentów i pamiątek, które wraz z mieszkańcami Brzózki dotarły tu po II wojnie światowej. Miejsce to stanowi doskonałe zaplecze zarówno do prowadzenia zajęć z historii XX w. a także do wielopokoleniowych spotkań pielęgnujących wspomnienia i historię tamtych czasów.

Pani Krystyna Leszczyńska to znany w środowisku Pionier Legnicy, do której przybyła jesienią 1945r. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Ceniony pedagog i wychowawca, propagator turystyki wśród młodzieży, założycielka szkolnego Koła PTTK. Na emeryturze czynny społecznik Towarzystwa Miłośników Legnicy PRO LEGNICA, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół NADZIEJA w Legnicy oraz PTTK.

Pani Bogusława Grabka od 1978 r. związana z Oddziałem PTTK w Legnicy, kierownik biura Zarządu. Od 31 lat pracuje w Komitecie Organizacyjnym Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci Szkół Podstawowych i Młodzieży Gimnazjalnej. Współorganizatorka konkursu krajoznawczego ”Znam swój powiat jak swój dom”. Rokrocznie organizuje obchody Światowego Dnia Turystyki.

Pan Kazimierz Rosół inicjator powołania Koła PTTK w legnickiej Samochodowni PKP oraz jego Prezes w latach 1976 - 86. Jest wiceprezesem Zarządu Oddziału PTTK w Legnicy. Zainicjował reaktywację i jest komandorem ogólnopolskiego rajdu studentów „SUDETY”. Od wielu lat współorganizuje Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci i Młodzieży oraz Konkurs „Znam swój powiat jak swój dom”.

Pan Piotr Janowski - działacz społeczny, propagator turystyki. Jego działalność związana jest od 1997 roku z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym. Przez te wszystkie lata był aktywnym przodownikiem górskiej odznaki turystycznej got. był jednym z inicjatorów ustanowienia odznaki  „tysięczniki ziemi kłodzkiej”. Prezes zarządu kłodzkiego koła PTTK, znakarz szlaków turystycznych.


Pan Bronisław Langsam od ponad 30 lat jest członek i aktywny działacz Oddziału Wrocławskiego PTTK, na co dzień działa w zakładowym kole PTTK przy Zakładzie Bumar we Wrocławiu. Popularyzuje imprezy o charakterze krajoznawczym, jest też pomysłodawcą i organizatorem rodzinnych obozów wędrownych.

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Jeleniej Górze specjalizuje się w utrzymaniu bydła czerwono-białego. W latach 80 jako jedno z pierwszych gospodarstw dochowało się zwierząt uzyskanych w wyniku embriotransferu. Od początku uczestniczy w Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Piotrowicach.

Pan Jerzy Biernacki był zawodnikiem wioślarzem w latach 50 i 70 Klubu AZS Politechnika Wrocławska, sternik, trener wioślarstwa, aktywny działacz i sędzia wioślarski do chwili obecnej. Były pracownik Kuratorium Oświaty i Wychowania we Wrocławiu w latach 70/86. Wychowawca wielu pokoleń medalistów Mistrzostw Polski Juniorów, aktywny działacz sekcji wioślarskiej Klubu AZS Politechnika Wrocławska.

Pan Zbigniew Sikorski był zawodnikiem wioślarzem w latach 50. Kierownikiem społecznym Sekcji Wioślarskiej Klubu AZS Politechnika Wrocławska w tych latach. Organizator życia sekcyjnego, działacz i sędzia wioślarski najwyższej rangi/FISA/, był sędzią na Olimpiadach Los Angeles 84 i Moskwa 80. Aktywny sędzia i działacz do chwili obecnej.

Pan Ludomir Jankowski był zawodnikiem wioślarzem w latach 70. Wieloletni działacz Klubu AZS Politechnika Wrocławska i sekcji wioślarskiej, członek Zarządu Klubu w latach 2001/2015, przedstawiciel sekcji wioślarskiej w prezydium Zarządu Klubu AZS Politechnika Wrocławska, współorganizator „Ergowioseł” i zawodów Odra Cup, sponsor sekcji wioślarskiej, który wspomaga działania organizacyjne i techniczne sekcji.

Pan Bogdan Sadowski był zawodnikiem, wioślarzem Klubu AZS Politechnika Wrocławska, sternikiem osad z Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów, medalistą Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie w latach 70 . Aktualnie działacz i członek Rady sekcji wioślarskiej Klubu AZS Politechnika Wrocławska.