rozmiar czcionki: A | A | A

Wręczenie Odznak Honorowych Zasłużonym dla Województwa Dolnośląskiego

20.03.2017 15:18

W poniedziałek 20 marca 2017 r. w sali obrad Sejmiku odbyła się uroczystość wręczenia Odznak Honorowych Zasłużonym dla Województwa Dolnośląskiego. Wyróżnienia odebrało 29 osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju naszego regionu. Odznaki wręczał Przewodniczący Sejmiku Paweł Wróblewski w towarzystwie Wicemarszałkiń Iwony Krawczyk i Ewy Mańkowska oraz Członka Zarządu Tadeusza Samborski ego.

Złotą Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego zostało odznaczonych 10 osób, które angażowały się w rozwój oraz promowanie Województwa Dolnośląskiego w kraju i na świecie. 19 osób otrzymało Srebrną Odznakę, którą przyznaje się za zasługi dla rozwoju regionalnej lub lokalnej społeczności poprzez swoją pracę zawodową, działalność naukową lub społeczną.


„W czerwcu 2012 roku Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę o nadawaniu
i noszeniu Odznaki Honorowej Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.
Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego są wyrazem szczególnego wyróżnienia za zasługi dla rozwoju oraz promowania Województwa Dolnośląskiego w kraju i na świecie. Odznaki mają na celu docenienie ludzi i organizacji z różnych środowisk lokalnych Naszej Dolnośląskiej Ojczyzny. Takich osób, instytucji, które swoją pracą i postawą są godne szacunku i podziwu, które w miejscu zamieszkania czy pracy, niejednokrotnie są swego rodzaju „bohaterami” i  wzorami godnymi naśladowania.

sejmik Województwa przyznał Złote Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego:

1. Pani Barbarze Folcie

Pani Dr Barbara Folta  od ponad 60-ciu lat  jest dziennikarką dokumentującą zjawiska społeczne i kulturalne Dolnego Śląska, pracowała dla Polskiego Radia i TVP. Jest autorką kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, filmowych portretów artystów teatralnych i filmowych, ludzi nauki z kraju i zza granicy, reportaży z cyklu: „Polacy i Niemcy”. Zrealizowała serię reportaży o budowie kopalń i hut Zagłębia Miedziowego, co opisała również w swoich książkach o początkach Polskiej Miedzi i o jej niezwykłym pierwszym dyrektorze.  Zgromadzone przez 50 lat  materiały stały się tematem jej rozprawy doktorskiej, a Pani Barbara w 2012 roku na Uniwersytecie Wrocławskim została najstarszą doktorantką wypromowaną w przeddzień swoich 80-tych urodzin.
Obecnie na emeryturze prowadzi założone przez siebie prywatne wydawnictwo. Wydaje czasopismo pn. „Spotkajmy się we Wrocławiu”, pisząc o ciekawych wydarzeniach i ludziach Dolnego Śląska, drukowane w języku polskim, niemieckim i angielskim.

2. Panu Sławomirowi Suchockiemu

Pan Prof. dr hab. n. med. Sławomir Suchocki specjalista w zakresie ginekologii
i położnictwa, jest dyrektorem ds. medycznych w Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno – Położniczym w Wałbrzychu, w którym pracuje od 50 lat. Jest autorem  ponad 100 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych, autorem wielu prac naukowych. Był wykładowcą akademickim, promotorem wielu prac magisterskich i przewodów doktorskich. Pod jego kierunkiem specjalizację uzyskało 29 lekarzy. Członek wielu towarzystw i rad naukowych. Organizator sympozjów naukowych i konferencji, w tym w 2016 roku dotyczącego projektu „Mały Dolnoślązak – program poprawy opieki perinatologicznej na terenie Województwa Dolnośląskiego”. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym m.in. Odznaczeniem Ministra Zdrowia oraz Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

3. Panu Pawłowi Kowalikowi

Pan Paweł Kowalik kieruje oddziałem położniczo-ginekologicznym Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. W ciągu 30 lat pracy wniósł znaczący wkład w rozwój legnickiej ginekologii i położnictwa, a jego oddział stał się nowoczesnym i przyjaznym pacjentkom ośrodkiem. Zaangażowany w działalność sądu koleżeńskiego przy Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej. Wieloletni sekretarz Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Położnictwa i Ginekologii. Współpracuje z ośrodkami akademickimi, w tym w szczególności z Wrocławskim Uniwersytetem Medycznym. Zaangażowany w realizację projektu „Mały Dolnoślązak – program poprawy opieki perinatologicznej na terenie Województwa Dolnośląskiego”.
4. Pani Annie Stochmal

Pani Anna Stochmal od 46 lat pełni funkcję sołtysa wsi Czadrów. Jest współzałożycielką i aktywnym członkiem Stowarzyszenia Brama Czadrowska, działającego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich gminy Kamienna Góra. To realizatorka wielu programów, projektów, warsztatów i szkoleń. Działa w Stowarzyszeniu Optymistki Krzeszowskie.  Pracuje na rzecz aktywizacji mieszkańców, ożywienia zapomnianych tradycji kulturowych, integrowania środowiska. Uhonorowana tytułem „Honorowego Obywatela Gminy Kamienna Góra”, odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

5. Pani Jolancie Borejszo

Pani Jolanta Borejszo to aktywny pracownik samorządowy, z długoletnim doświadczeniem, również w administracji państwowej. Pani Jolanta uczestniczyła w wielu inicjatywach instytucji i organizacji międzynarodowych działających na rzecz integracji krajów Europy, m. in. w pracach związanych z powołaniem i funkcjonowaniem Euroregionu „Nysa”. Była ławnikiem Wojewódzkiego Sądu Pracy w Jeleniej Górze. Była inicjatorką wielu przedsięwzięć społecznych i kulturalnych, zasłużyła się dla rozwoju regionu jeleniogórskiego.

6. Panu Jerzemu Kazakowi

Pan Jerzy Kazak prowadzi Koło Stowarzyszenia Kolekcjonerów w Legnicy.  Poprzez udział w organizowanych przez Stowarzyszenie wystawach we Wrocławiu, jest propagatorem kolekcjonerstwa na Dolnym Śląsku. Równocześnie propaguje filatelistykę. Jest wieloletnim członkiem Polskiego Związku Filatelistów Koła w Legnicy. Swoją kolekcję prezentował na ponad 150 wystawach w kraju i za granicą. Odznaczony wszystkimi odznaczeniami Polskiego Związku Filatelistów i mianowany jego Członkiem Honorowym. Wyróżniony odznaczeniami przez Miasto Legnicę i dawne województwo legnickie.

7. Pani Alinie Zwoźniak

Pani Alina Zwoźniak jest wokalistką, instrumentalistką, wydawcą płyt, kompozytorką i autorką tekstów programów dla dzieci. Współpracowała z Kabaretem ELITA, Wrocławskim Studiem 202 i z III programem Polskiego Radia. Dała ponad 1.500 koncertów dla dzieci w wieku przedszkolnym i klas od I do III, grając we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, ale także w Niemczech, Norwegii i Szwecji. W jej autorskich programach występują znani wrocławscy muzycy – instrumentaliści, którzy grając zapoznają dzieci z instrumentami muzycznymi. W trakcie występów uczy dzieci śpiewać i grać na instrumentach, zachęca do nauki muzyki. Prowadzi też warsztaty dla nauczycieli.

8. Panu Januszowi Cedro

Pan Janusz Cedro - to uznany wokalista jazzowy, kompozytor, aranżer, dyrektor artystyczny imprez muzycznych, konferansjer, producent muzyczny, tłumacz tekstów. Ponad 2.500 razy koncertował z zespołem "Spirituals Singers Band" uznanego przez Miesięcznik Jazz Forum za najlepszą jazzową grupę wokalno-instrumentalną. Z własnym projektem "Janusz Cedro and The Band" występował na najważniejszych krajowych Festiwalach Jazzowych i Muzyki Gospel. Koncertował również Stanach Zjednoczonych. Reżyser i dyrektor artystyczny ponad 400 imprez muzycznych, takich jak: „Zaduszki Jazzowe", "Sacrosong Festiwal", "Wielki Bal Wiedeński", "Festyn SAMI SWOI " a ostatnio "Karnawałowy Ball Jazzowy" jako kontynuacji letniego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego "Złota Tarka".

9. Panu Eugeniuszowi Opydowi

Pan Eugeniusz Opyd od 1974 r. prowadzi Dolnośląski Zespól Folklorystyczny „Warzęgowianie”. Był założycielem i prowadzącym kilku zespołów instrumentalno wokalnych w okolicznych gminach. W Warzęgowie założył Klub Ludowy „Biesiada”, gdzie organizuje spotkania kapel województwa dolnośląskiego pn. „Gra Kapela”. Zrealizował program z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Na Ludową Nutę dla zespołu „Małe Warzęgowo”. Muzykująca Rodzina Opydów uczestniczy we wszystkich Ogólnopolskich i Międzynarodowych Spotkaniach Muzykujących Rodzin. Pan Eugeniusz był członkiem podkomisji ds. folkloru Narodowej Rady Kultury, konsultantem Festiwalu Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą. Uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi.

10. Chórowi „JUBILAT” z Domaniowa odznakę odebrała prezes Pani Rozalia Bojakowska.

Zespół powstał w 1942 r. w miejscowości Usznia na Kresach, a po wojnie do dziś kontynuuje działalność w Domaniowie. Chórzyści biorą udział w przeglądach kolęd i pieśni sakralnych, koncertują na dożynkach, uroczystościach i imprezach różnego rodzaju. Występują w kraju i za granicą. Zapraszają do siebie zespoły z kraju i zza granicy np. z Francji, Ukrainy i Niemiec. Chór występował w Polskim Radiu, doczekał się nagrania pieśni patriotycznych i kolęd, koncertował w katedrze i w Operetce Wrocławskiej. Chór „JUBILAT” wystąpił ponad 600 razy rozsławiając imię gminy i województwa dolnośląskiego.

Sejmik Województwa przyznał Srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego:

1. Panu Robertowi Szmidtowi

Pan Robert Szmidt jest autorem wielu powieści i opowiadań, tłumaczem ponad 60 książek, wydawcą i redaktorem naczelnym wielu miesięczników, głównie poświęconych literaturze i filmowi. Pan Robert Szmidt jest pisarzem rozpoznawalnym i cenionym w kraju i za granicą. Wśród najbardziej znanych jego dzieł wymienić można „Apokalipsę Pana Jana”, cykl „Szczury Wrocławia”, cykl „Pola dawno zapomnianych bitew”, czy powieści osadzone w znanym na całym świecie uniwersum „Metro 2033”. Stale promuje młodych pisarzy i inicjuje działania mające na celu podniesienie poziomu czytelnictwa. Jest twórcą portalu www.fantastykapolska.pl – jednej z największych na świecie wirtualnych bibliotek
e-booków polskich autorów, o tematyce fantastycznej i futurologicznej. W roku 2016 Robert Szmidt obchodził 30 lecie swojej pracy twórczej.

2. Pani Julicie Zapruckiej

Pani Julita Zaprucka była dyrektorem Muzeum Miejskiego w Jeleniej Górze, od jego powstania do roku 2016, gdzie stworzyła niezwykle zróżnicowaną ofertę kulturalną. Już po 3 latach istnienia Muzeum zostało wyróżnione „Dolnośląskim Kluczem Sukcesu”, a Dolnośląska Organizacja Turystyczna  wyróżniła instytucję certyfikatem produktu turystycznego Dolnego Śląska. Pani Julita Zaprucka stworzyła Muzeum o rozpoznawalnej renomie, działające jednocześnie jako swoiste międzynarodowe centrum dialogu i budowania, na bazie kultury, wspólnej europejskiej przyszłości. Jest Laureatką Nagrody Kulturalnej Śląska przyznawanej od 40 lat przez Kraj Dolnej Saksonii i Dolny Śląsk.

3. Pani Alicji Młodeckiej

Pani Alicja Młodecka jest dyrektorem Wałbrzyskiej Galerii Sztuki – Biura Wystaw Artystycznych, cenionej w Polsce za szereg interesujących realizacji wystawienniczych. Współpracuje z  ośrodkami kultury, galeriami i muzeami m.in. ze Lwowa, Kijowa, Wilna, z Sopotu, Wrocławia, Szczecina, czy z Muzeum Narodowym Zamek na Wawelu. Promuje lokalne środowisko artystyczne. Galeria posiada unikatową i bogatą kolekcję współczesnego szkła artystycznego i kolekcje grafiki i malarstwa najwybitniejszych polskich twórców. Swoje zbiory prezentowała w Polsce, we Włoszech, w Czechach i Federacji Rosyjskiej. Rocznie Galerię zwiedza średnio 100 000 osób.

4. Pani Bożenie Ziemiańskiej

Pani Bożena Ziemiańska od 30 lat prowadzi własną Kawiarnię i Galerię „Lotos” w Kamiennej Górze. Galeria to miejsce ciekawych wydarzeń i spotkań, wystaw malarstwa, grafiki, rysunku i fotografii. Dzięki współpracy z legnickim „Satyrykonem”, w galerii prezentowano nagrodzone prace najlepszych satyryków na świecie. W Kawiarni i Galerii odbywały się również liczne recitale, koncerty, występy kabaretowe, monodramy, czy spotkania autorskie. Pani Bożena współorganizowała też osiem ogólnopolskich tygodniowych plenerów malarskich. Jest prezesem zarządu Kamiennogórskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Ars Longa Vita Brevis i jako jego przedstawicielka, zasiada w Dolnośląskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego.

5. Pani Barbarze Królak - Olejnik
Pani dr hab. n. med. prof. nadzw. Barbara Królak - Olejnik jest kierownikiem Katedry
i Kliniki Neonatologii, kierownikiem oddziału klinicznego neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jest nauczycielem akademickim, autorką badań naukowych, autorką i współautorką ponad 120 publikacji polsko i anglojęzycznych. Członkiem wielu towarzystw naukowych polskich i zagranicznych, Prezesem Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych. Organizatorką licznych konferencji naukowych. Opracowała i zorganizowała konferencje naukowe oraz wiele szkoleń i warsztatów edukacyjnych dla lekarzy. Była współtwórczynią projektu „Mały Dolnoślązak – program poprawy opieki perinatologicznej na terenie województwa dolnośląskiego”.

6. Pani Jadwidze Raziuk

Pani Jadwiga Raziuk jest Dyrektorem ds. Finansowych i Administracji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.  Jej ponad 36 letni staż pracy zawodowej, wysokie kwalifikacje i olbrzymie doświadczenie w zakresie restrukturyzacji finansowej podmiotów gospodarczych także międzynarodowych grup kapitałowych sprawia, że Szpital od 2004 r. osiąga dodatni wynik finansowy. W  efekcie przekłada się to na wysoki poziom usług medycznych świadczonych przez Szpital. Jest również zaangażowana w realizację projektu „Mały DolnoŚlązak – program poprawy opieki perinatologicznej na terenie województwa dolnośląskiego”.

7. Panu Maciejowi Biardzkiemu

Pan Maciej Biardzki zarządzał wieloma jednostkami służby zdrowia na terenie województwa dolnośląskiego, m.in. Miedziowym Centrum Zdrowia, Szpitalem Powiatowym w Bolesławcu, Szpitalem Wojewódzkim w Jeleniej Górze. Był z-cą dyrektora ds. medycznych Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz doradcą Marszałka Województwa ds. służby zdrowia. Publicysta „Służby zdrowia”, „Menedżera zdrowia”, „Medycyny Praktycznej” i „Medium”. Współrealizator projektu „Mały DolnoŚlązak – program poprawy opieki perinatalnej na terenie województwa dolnośląskiego”. Jest Prezesem Zarządu Milickiego Centrum Medycznego.

8. Pani Annie Fideckiej - Ziętek

Pani Anna Fidecka - Ziętek,  jest Prezesem Zarządu spółki IPCON, pracującej na rzecz poprawy infrastruktury obiektów ochrony zdrowia, szczególnie województwa dolnośląskiego. Skutecznie pomaga placówkom służby zdrowia pozyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na realizację trudnych zadań jak np. wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, termomodernizacji budynków, doposażenia w aparaturę i sprzęt medyczny. Jej zaangażowanie pozwoliło zrealizować projekty o łącznej wartości 118 mln zł., w tym projekt „Mały DolnoŚlązak – program poprawy opieki perinatalnej na terenie województwa dolnośląskiego”.

9. Panu Aleksandrowi Kowalskiemu

Pan Aleksander Kowalski to wieloletni działacz w Klubie Ekologicznym, w Lidze Ochrony Przyrody i w Towarzystwie Wiedzy Powszechnej. Ma szczególne zasługi w działalności jako przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Doliny Baryczy. Jego działania przyczyniły się znacząco do ożywienia ekonomicznego subregionu milickiego, kształtowania się regionalnej tożsamości oraz postaw obywatelskich w społeczności lokalnej.

10. Pani Marioli Jaciuk
Pani Mariola Jaciuk jest dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Współpracuje z Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu, ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” w Bolesławcu oraz z 10 Brygadą Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Ogromnym sukcesem było uruchomienie pierwszej w powiecie mundurowej klasy kształcącej w zawodzie technik logistyk w wojskowości, a następnie technik logistyk w straży pożarnej. Współpracuje również ze Specjalną Strefą Ekonomiczną Małej przedsiębiorczości w Kamiennej Górze, co zaowocowało przystąpieniem szkoły do „Strefowego Klastra Edukacyjnego”, gdzie powołano pierwszy w Polsce Uniwersytet Zawodowy dla Gimnazjalistów. Szkoła uczestniczyła także w projekcie „Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku” , w którym Pani Mariola Jaciuk pełniła funkcję koordynatora i lidera.

11. Panu Jackowi Bruździakowi
Pan Jacek Bruździak jest dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Szkoła, którą kieruje, zajmuje czołowe miejsca w rankingu zdawalności matury w województwie dolnośląskim. Pan Jacek Bruździak to również społecznik działa w stowarzyszeniach i fundacjach na rzecz rozwoju kultury, oświaty, sportu i turystyki w regionie. Od 24 lat prowadzi młodzieżowy Zespół Teatralny „MY” przy Centrum Kultury w Kamiennej Górze. Jako reżyser i scenarzysta przygotował 23 premiery. Na Dni Kamiennej Góry oraz inne uroczystości miejskie stworzył 11 widowisk plenerowych z udziałem setek statystów i aktorów. Zespół zdobywał wysokie wyróżnienia i nagrody, m.in. w Przeglądzie Kabaretów PAKA w Krakowie. W 2014 r. w ramach Dni Wzajemnego Szacunku w synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu wystąpił ze spektaklem „Spotkałem Ludzi”. Pan Jacek Bruździak dwukrotnie otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.

12. Panu Dariuszowi Kurowskiemu
Pan Dariusz Kurowski jest Dyrektorem Gimnazjum nr 1 w Kamiennej Górze. Społecznie pełnił funkcję Komendanta Hufca ZHP. Założył i kierował pracami kabaretu harcerskiego „Lizus”. Jest Prezesem Zarządu Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego, członkiem Zarządu Miejskiego Kola PTTK. Przez 30 lat był organizatorem najstarszego w regionie jeleniogórskim rajdu szkolnego „Wiosna”. Organizował współpracę kamiennogórskich szkół ze szkołami z Republiki Czeskiej, dzięki czemu miasto dwukrotnie było współgospodarzem DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ POLSKO-CZESKIEJ. Był organizatorem i kierownikiem wielu obozów wędrownych o tematyce historycznej, np.: Toruń-Frombork - „Szlakiem Kopernika”, czy Warszawa – Wilno - ,,Skarby stolic” . Zdobył tytuł  „Nauczyciela Roku 2002”, „Głosu Nauczycielskiego” i Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu, a kierowana przez niego szkoła tytuł „Szkoły z klasą”.

13. Panu Andrzejowi Dobkiewiczowi
Pan Andrzej Dobkiewicz jest mieszkańcem Świdnicy, wieloletnim propagatorem historii swojego regionu. Współtworzył i prowadzi wydawnictwo Errata SA. Jego nakładem ukazują się publikacje z cyklu „Na starych pocztówkach”. Był dziennikarzem, sekretarzem redakcji i redaktorem naczelnym tygodników i dzienników świdnickich, autorem książek i artykułów o historii regionu. Jest współautorem cyklicznego periodyku „Rocznik Świdnicki” i współautorem „Encyklopedii Świdnicy”. Autorem siedmiu albumów historycznych i obszernej monografii o historii świdnickiego teatru. Za swoją pracę i działalność społeczną bardzo ceniony i honorowany w środowisku lokalnym.

14. Panu Tadeuszowi Denesowi
Pan Tadeusz Denes w 1997 roku założył i od początku jest prezesem Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu. To niestrudzony działacz ruchu kolekcjonerskiego w Polsce. Autor kilkudziesięciu projektów znaczków pocztowych, beznominałowych kartek pocztowych i kart telefonicznych. Organizator i siła sprawcza największych wystaw kolekcjonerskich w kraju. Za swoje ogromne zaangażowanie otrzymał m. in. tytuł Zasłużony dla Kultury Polskiej, a także Srebrny Krzyż Zasługi. Z jego inicjatywy działają Koła Terenowe w Zgorzelcu, Legnicy, Dzierżoniowie, Brzegu, Nysie. Jest posiadaczem niezwykłego zbioru o życiu i działalności papieża Jana Pawła II.
15. Panu Sławomirowi Wawrzyńczukowi
Pan Sławomir Wawrzyńczuk jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu. Jest inicjatorem i organizatorem Ogólnopolskich Wystaw Kolekcjonerskich. Jest wystawcą zbiorów, propagatorem idei zbieractwa, autorem artykułów zamieszczanych w czasopismach branżowych, popularyzujących kolekcjonerstwo. Pełni funkcję Wiceprezesa  i przewodniczącego Koła Miejskiego we Wrocławiu. Jest uznanym autorytetem wśród kolekcjonerów. Uhonorowany medalem „Zasłużony dla kultury polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

16. Panu Arturowi Marsy
Pan Artur Marsy jest współtwórcą i wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu, współorganizatorem i komisarzem corocznych krajowych wystaw kolekcjonerskich. Był jednym z założycieli Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu, gromadzi dokumentację i  eksponaty w ramach Dolnośląskiego Społecznego Muzeum Kolejnictwa.
Był współorganizatorem i jurorem wielu wystaw filatelistycznych. Jest prezesem Zarządu Okręgu Wrocławskiego Polskiego Związku Filatelistów oraz  członkiem Rady Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Jest współorganizatorem Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego „Dolny Śląsk – zapraszamy w Sudety”.
 
17. Panu Jerzemu Gołębiowskiemu
Pan Jerzy Gołębiowski jest uznanym działaczem Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu oraz Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Jest propagatorem nowej dziedziny kolekcjonerstwa – fonokartystyki, czyli zbierania kart telefonicznych, realizuje wystawy o zasięgu międzynarodowym. Jego zbiory to ozdoba każdej wystawy. Działając w Stowarzyszeniu przyczynia się do rozwoju ruchu kolekcjonerskiego na Dolnym Śląsku. Wystawa zbioru duńskich kart telefonicznych „Od ECU do EURO” oraz  wystawa banknotów „Wielka inflacja niemiecka” były  szeroko komentowane, nie tylko w środowisku kolekcjonerskim.

18. Panu Wiliamowi Piątkowi
Pan Wiliam Piątek jest właścicielem 12 hektarowego gospodarstwa, prowadzi też specjalistyczne gospodarstwo agroturystyczne. Od 40 lat zajmuje się hodowlą owiec. Prowadzi produkcję ekologiczną, posiada certyfikat AGRO BIO TEST. Jest inicjatorem projektów, w których propaguje produkcję i spożycie jagnięciny. Pan Wiliam Piątek to uczestnik wielu konkursów kulinarnych na produkt regionalny Dolnego Śląska, dwukrotnie zdobył pierwszą nagrodę w kategorii potraw z mięsa baraniego.

19. Panu Janowi Kasprzykowi
Pan Jan Kasprzyk od ponad 30 lat jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Leszczyńcu. Przeszedł wszystkie szczeble kariery na poziomie  gminnym i powiatowym, obecnie pełni funkcję prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Kamiennej Górze.  Wielokrotnie odznaczany za zasługi dla pożarnictwa. Dzięki jego staraniom powstała przy OSP w Leszczyńcu Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Ponadto Pan Jan Kasprzyk działa na rzecz wsi i rolnictwa w powiecie kamiennogórskim. Pełni funkcję prezesa Karkonoskiego Stowarzyszenia Hodowców Bydła.