rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta delegacji z Landtagu Dolnej Saksonii

16.06.2015 17:10

Na Dolny Śląsk z oficjalną wizytą przybyła delegacja parlamentarzystów z Landtagu Dolnej Saksonii * z Premierem Stephanem Weilem na czele. W Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z delegacją spotkał się Wiceprzewodniczący Sejmiku Paweł Wróblewski, dwóch Wiceprzewodniczących Komisji Współpracy z Zagranicą Andrzej Jaroch i Jacek Pilawa oraz Radny Województwa Marek Dyduch.


Barbara Zdrojewska Przewodnicząca Sejmiku i Marszałek Cezary Przybylski spotkali się ze Stephanem Weilem Premierem Dolnej Saksonii. Tematem rozmów była wielopłaszczyznowa współpraca Samorządu Województwa Dolnośląskiego z Landtagiem Dolnej Saksonii.
W spotkaniu brali również udział: Sven Björn Wieduwilt Dyrektor Gabinetu Premiera Dolnej Saksonii, Olaf Reichert Zastępca Rzecznika prasowego rządu oraz Elisabeth Wolbers Konsul Generalna Niemiec we Wrocławiu.

W parlamencie Dolnej Saksonii zasiada 159 osób z różnych partii. Sejmik Województwa odwiedziła delegacja 42 parlamentarzystów z frakcji SPD, której przewodniczy Johanna Modder. W składzie delegacji był Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil, a towarzyszyła Konsul Generalna Niemiec we Wrocławiu Elisabeth Wolbers. Radny Jacek Pilawa przedstawił gościom prezentację o funkcjonowaniu naszego samorządu oraz główne kierunki dolnośląskiej polityki regionalnej. W dyskusji goście podkreślili rolę współpracy naszych regionów oraz wyrazili wolę jej rozszerzenia, zaprosili radnych do Hanoweru. Został określony termin rewizyty na wrzesień 2015 roku, na czas wręczenia „Nagrody Kulturalnej Śląska”**, (wręczenie NKŚ ma miejsce raz w Niemczech, raz w Polsce).


*    Dolna Saksonia to region partnerski Dolnego Śląska, leży na północnym zachodzie Niemiec. Na zachodzie graniczy z Holandią. Dolna Saksonia i Dolny Śląsk w 2000 roku podpisały wspólne oświadczenie o współpracy międzyregionalnej, które jest kontynuacją partnerskiego porozumienia zawartego jeszcze w 1993 pomiędzy ówczesnym Województwem Wrocławskim i Dolną Saksonią.

** Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii przyznawana jest od 1977 roku. Wiele Ślązaczek i Ślązaków, którzy po drugiej wojnie światowej musieli opuścić swoją ojczyznę, osiedliło się w Dolnej Saksonii przyczyniając się w znacznym stopniu do odbudowy tego kraju. Dlatego dolnosaksoński rząd krajowy ufundował swego czasu tę nagrodę jako znak więzi łączącej Kraj Związkowy Dolna Saksonia ze Ślązaczkami i Ślązakami żyjącymi w Republice Federalnej Niemiec.
Nagrodą tą wyróżniane były osiągnięcia twórców pochodzących ze Śląska lub których wyróżnione dzieła wykazują związki ze Śląskiem. Przyznawano ją za wybitne dzieła indywidualne lub zbiorowe w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki.
Od 1991 roku rząd Dolnej Saksonii kierowany myślą o porozumieniu i pojednaniu między Niemcami i Polakami zmienił formułę nagrody i przyjął za cel wspieranie Nagrodą Kulturalną Śląska wspólnej pielęgnacji i rozwoju śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz twórczości kulturalnej Ślązaczek i Ślązaków. Od tamtej chwili nagrodą tą wyróżniani są za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki również polscy artyści zamieszkali na Śląsku. Ponadto nagroda ta może być przyznawana za szczególne zasługi w zakresie utrzymywania, rozwoju i krzewienia śląskiego dorobku kulturowego. Ze zmianą formuły wiązano nadzieję, iż publiczne honorowanie laureatek i laureatów z Niemiec i Polski ułatwi spotkania ludzi związanych pochodzeniem lub swoją twórczością z europejsko-śląskim pejzażem kulturalnym.

W ubiegłym dziesięcioleciu spełniły się nadzieje związane z odnową Nagrody Kulturalnej Śląska. W tym czasie przekształciła się ona w nagrodę polsko-niemieckich spotkań, zaliczaną do trwałych elementów porozumienia między Polską i Niemcami.

Nagroda Kulturalna Śląska składa się z dwóch równorzędnych nagród w wysokości 4000 euro.

Laureatami Nagrody byli m.in.: pisarka Olga Tokarczuk, rzeźbiarz Stanisław Wysocki, pisarz Tadeusz Różewicz, poetka Urszula Kozioł, kompozytor Paweł Mykietyn, filolog i językoznawca prof. Jan Miodek. Pierwszym polskim laureatem NKŚ był prawnik i historyk dr Maciej Łagiewski.