rozmiar czcionki: A | A | A

VII Święto Województwa Dolnośląskiego

17.10.2016 10:31

Uroczysta XXVI sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z okazji VII Święta Województwa Dolnośląskiego, odbyła się 15 października 2016 roku w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Filharmonicy jeleniogórscy zagrali i zaśpiewali dla zaproszonych gości.

Statuetki CIVI HONORARIO

Z okazji VII Świętą Województwa Dolnośląskiego na Rynku w Jeleniej Górze miały miejsce warsztaty w wykonaniu regionalnych artystów, warsztaty i konkursy dla dzieci, był jarmark produktów regionalnych oraz pokaz akrobatyczny w wykonaniu Teatru Ocelot i koncert zespołu Me, Myself And I.

W niedzielę 16 października 2016 r., na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych na Partynicach, w ramach obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego odbyła się gonitwa o nagrodę Przewodniczącego Sejmiku Województwa i o nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

(więcej na: http://www.torpartynice.pl/aktualnosci/dzien-wojewodztwa-dolnoslaskiego---nagroda-konstelacji-i-przeszkodowe-finaly/ )



Największą nagrodą sejmiku województwa jest przyznanie Tytułu Obywatela Honorowego Dolnego Śląska – CIVI HONORARIO  *  
Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 29 września 2016 r. tytuł Obywatela Honorowego Dolnego Śląska CIVI HONORARIO w roku 2016 otrzymał prof. JAN MIODEK ** i prof. KRZYSZTOF SZWAGRZYK  ***

Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA **** Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dla instytucji otrzymło:

1. STOWARZYSZENIE NA RZECZ PROMOCJI DOLNEGO ŚLĄSKA  *****

Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dla osób fizycznych otrzymała:

2. IZABELA SKRYBANT-DZIEWIĄTKOWSKA ******

ZŁOTE ODNAKI HONOROWE ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO. (poniżej)

SREBRNE ODNAKI HONOROWE ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO. (poniżej)

Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla regionu otrzymali:

1.    Ewa Michnik
2.    Bogdan Fiałkowski
3.    Aureliusz Mikłaszewski

(laudacje poniżej)

* Tytuł Obywatela Honorowego Dolnego Śląska – CIVI HONORARIO to najwyższy tytuł i największe uhonorowanie przyznawane przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Został ustanowiony 30 stycznia 2004 roku uchwałą Sejmiku Województwa. Tytuł ten przyznaje się osobom, które swoją postawą i pracą przyczyniają się do kształtowania tożsamości regionalnej Dolnoślązaków, do rozwoju gospodarczego regionu, które z sukcesem działają na polu społecznym i kulturalnym, które wniosły wkład do rozwoju i podnoszenia konkurencyjności Dolnego Śląska, do promocji regionu w Polsce i za granicą. Uroczyste nadanie tytułu to wręczenie  aktu nadania oraz statuetki autorstwa prof. Zbigniewa  Horbowego.  
Pierwszą osobą uhonorowaną tytułem Obywatela Honorowego Dolnego Śląska był Kardynał Henryk Gulbinowicz w 2004 roku. W roku 2007 tytuł ten nadano profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu. Rok 2012 - płk dr Jerzy Woźniak, polski działacz niepodległościowy. Rok 2013 - Waldemar Krzystek, reżyser filmowy i scenarzysta filmowy. Rok 2014 - Kornel Morawiecki, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej i Władysław Frasyniuk, działacz NSZZ Solidarność, członek Krajowej Komisji Porozumiewawczej, przewodniczący zarządu Regionu Dolny Śląsk. Rok 2015 - Sylwester Chęciński, wybitny scenarzysta i reżyser filmowy, od dziesiątków lat jeden z najważniejszych kulturalnych ambasadorów  Dolnego Śląska. Najbardziej znany jest z wyreżyserowania trylogii: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj, albo rzuć”.


** Profesor zwyczajny doktor habilitowany Jan Miodek - językoznawca, niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny, jest rozpoznawany  w całej Polsce i na świecie, wszędzie tam, gdzie mieszkają Polacy. Rozsławia Polskę, Dolny Śląsk i Wrocław na cały świat.
Z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego związany jest od czasów studiów. Funkcję dyrektora Instytutu pełnił od roku 1989 do 2016. Kierownik Zakładu Historii Języka Polskiego, członek Komitetu Językoznawstwa PAN i Rady Języka Polskiego, członek prezydium Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, redaktor naczelny „Rozpraw Komisji Językowej Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego”, doktor Honoris Causa Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Opolskiego.
Profesor Jan Miodek 1968 r. pisał „Rzecz o języku” do gazety „Słowo Polskie”, obecnie „Polska. The Times”, w latach 1987-2007 prowadził program telewizyjny „Ojczyzna polszczyzna”, od 2009 roku – cotygodniowy program telewizyjny „Słownik polsko@polski”. Publikował felietony w „Dzienniku Zachodnim” i w „Śląsku”. Od 1995 roku prowadził na żywo we wrocławskim oddziale Telewizji Polskiej program pt. „Profesor Miodek odpowiada”. Publikował również w miesięczniku „Wiedza i Życie”. Z gościnnymi wykładami wyjeżdżał do Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Szwecji, Danii, Francji, Belgii, Anglii, Irlandii, USA, Kanady i na Litwę.
Odznaczony:  Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, (2015 r.)
    Nagrodą Prezydenta RP „Zasłużony dla Polszczyzny”, (2014 r.)
    Medalem „Za zasługi w krzewieniu wiedzy obronnej”, (2012 r.)
Jest laureatem wielu nagród, m.in. Wojciecha Korfantego, Hugona Steinhausa, Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, Loży Liderów w Katowicach, Ministra Edukacji Narodowej, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, „Złotej Kuli”, przyznawanej przez Wrocławską Izbę Gospodarczą, i wielu innych. Dwukrotnie został wybrany najpopularniejszym mieszkańcem Wrocławia, jest również Honorowym Obywatelem Wrocławia, Tarnowskich Gór i Kalet oraz Singularis incola wsi Bielice.
Jest wielokrotnym laureatem telewizyjnych „Wiktorów” (1988, 1991, 1998) oraz „Superwiktora” przyznanym mu za całokształt twórczości w 1998 roku. Znalazł się także na czwartej pozycji w plebiscycie organizowanym przez tygodnik „Polityka” na najwybitniejsze postacie telewizji XX wieku (2000 r.).
Filantrop – występuje  charytatywnie z zespołem „Sygit Band”,  który skupia w swoim składzie znane osobistości wrocławskiego środowiska naukowego, kulturalnego
i gospodarczego, a którego celem jest pozyskiwanie funduszy na różne inicjatywy społeczne: zespół grał m.in. na rzecz odbudowy wrocławskiej Synagogi pod Białym Bocianem,  budowy Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei”, zakupu wyposażenia medycznego dla oddziału kardiologii szpitala w Jeleniej Górze i Ośrodka Badawczo-Naukowo-Dydaktycznego Chorób Otępiennych w Ścinawie. Na rzecz „Przylądka Nadziei” występował  także z Tercetem Egzotycznym.

W wywiadzie, udzielonym w 2009 roku „Gazecie Wrocławskiej” profesor Jan Miodek o Dolnym Śląsku opowiedział w sposób następujący:
„Nic innego nie robię, jak tylko wciąż staram się w mediach dowartościowywać historycznie, językowo
i geograficznie ten nasz Śląsk, Dolny Śląsk. Tu nigdy już się gwarą nie będzie mówić, bo wiadomo,
że gwary obumierają, a cóż dopiero w tym naszym tyglu etnicznym. Ale przynajmniej to pomoże
w uświadomieniu sobie, na jaką ziemię w 1945 roku przybyliśmy, gdzie wzrastają nasze dzieci i wnuki.
A gdzie wzrastają? Oczywiście na najrdzenniejszym ze Śląsków, na tym Śląsku, którego nazwa rozsławiła się na świecie.”


*** prof. KRZYSZTOF SZWAGRZYK - Dolny Śląsk po 1945 roku stał się miejscem, na którym rozgrywał się tragiczny los wielu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego – ściganych przez okupanta sowieckiego
i bestialskie służby bezpieczeństwa PRL-u. Zostali „wyklęci”, mieli być martwi i wymazani
z pamięci przyszłych pokoleń po to, by Polska była na wieki zniewolona opresją komunistyczną.
 Właśnie tę część historii dolnośląskiej i polskiej elity prof. Krzysztof Szwagrzyk przywraca żywym, a tym samym oddaje Dolnemu Śląskowi i  Polsce jej Bohaterów.
Krzysztof Szwagrzyk jest charyzmatycznym badaczem-odkrywcą, wybitnym znawcą dziejów najnowszych. Jest historykiem, który związał się przede wszystkim z Dolnym Śląskiem, gdzie od lat 90. prowadził żmudną pracę nad rozpoznaniem historii Polski, szczególnie z lat 1944 - 1956 i tej części naszych dziejów na Dolnym Śląsku. Jego badania archiwów późniejszego Instytutu Pamięci Narodowej, spowodowały, że był jednym z pierwszych, którzy rozpoznali biografie bestialskich stalinowskich funkcjonariuszy: sędziów, prokuratorów i innych
z organów bezpieczeństwa na Dolnym Śląsku. To dzięki Niemu dziś znamy te twarze z imienia i nazwiska.
Następnie Profesor postawił sobie za zadanie znalezienie miejsc ukrycia szczątków ofiar. Docierał do nich przeszukując tereny ich walk, piwnice komunistycznych katowni i „doły śmierci” maskowane w haniebny sposób na terenie całego kraju.
Profesor Krzysztof Szwagrzyk, człowiek niezwykle skromny, to osoba już dziś powszechnie znana, pod jego kierunkiem prowadzono projekt przywracania w całej Polsce śladów prawdziwego polskiego bohaterstwa - pokolenia, które przeniosło do naszych czasów  brzemię wolności.


**** Dolnośląska Nagroda Kulturalna SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

W październiku 2006 roku Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę w sprawie ustanowienia Dolnośląskiej Nagrody Kulturalnej SILESIA za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagroda ta stanowi wyraz szczególnego uznania i szacunku dla osób i instytucji, których działania, postawy i inicjatywy w nadzwyczajny sposób wzbogacają naszą regionalną spuściznę kulturalną, kulturalne bogactwo i dziedzictwo, w oparciu o które budowana jest tożsamość dolnośląska.



***** Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska z Wrocławia od 20 lat konsekwentnie działa na rzecz Województwa Dolnośląskiego jako instytucja non-profit. Podejmowało i nadal podejmuje różne przedsięwzięcia istotne dla utrwalenia w świadomości Dolnoślązaków poczucia tożsamości i przynależności regionalnej, promując region poprzez tradycję społeczeństwa wielokulturowego, otwartego na współpracę gospodarczą i kulturalną. Obecnie Stowarzyszenie prowadzi takie przedsięwzięcia jak: Dolnośląski Klucz Sukcesu,  Cykl wydawniczy ,,Dolny Śląsk wczoraj i dziś", Dolnośląski Klub Promocji Plastyki oraz Klub "Dolnoślązak" - będący nowym obszarem działalności promocyjnej Stowarzyszenia na niwie sportowej. Od 1999 roku Stowarzyszenie we współpracy z Samorządem Województwa organizuje Dolnośląskie Forum Samorządu Terytorialnego, które w wielkim stopniu przyczyniło się do integracji środowisk samorządowych po likwidacji 4 województw. Zrealizowało wiele pionierskich przedsięwzięć m.in. stworzyło portal www.dolnyslask.wroc.pl, zorganizowało 3 edycje "Dni Czeskich na Dolnym Śląsku", wystawy „Ars Pro Fide” promujące sztukę różnych religii, współorganizowało Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Trzebnicy, zrealizowało 4 edycje Dolnośląskiego Forum Energii Odnawialnej oraz 2 edycje Młodzieżowego Forum Ekologicznego.



****** Izabela Skrybant-Dziewiątkowska - gwiazda Tercetu Egzotycznego to dzisiaj ikona polskiej popkultury, której charyzma, głos, energia oraz charakterystyczny sposób interpretacji muzycznej przyciągały i wciąż przyciągają rzesze fanów na liczne koncerty zespołu. Nierozerwalnie związana ze Stolicą Województwa Dolnośląskiego, godnie reprezentująca region na całym świecie. Nieprzerwanie występuje z zespołem od ponad 50 lat, zdobywając wiele prestiżowych nagród i koncertując na najsłynniejszych scenach świata. Nagrała 27 albumów, spośród których 17 otrzymało status Złotej Płyty, 3 – platynowej oraz jedną diamentową, zawierająca największy hit zespołu, piosenkę – Pamelo żegnaj. Wyróżniona wieloma zaszczytnymi odznaczeniami, m.in. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Złotym Krzyżem Zasługi oraz „Milito Pro Christo” — polskim odznaczeniem Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, przyznawanym dla podkreślenia zasług osób działających na rzecz dobra publicznego oraz upowszechniających standardy moralne i działanie zgodne z wartościami chrześcijańskimi. Uhonorowana również Złotą Odznaką ,,Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.



Złotą Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego otrzymali:    

Pani Jolanta Żmurko–Kurzak –  jedna z najwybitniejszych polskich sopranistek,  która od 1 września 1979 roku do roku 2016 związana była ze sceną Opery Wrocławskiej. Nie sposób tu wymienić wszystkich jej ról operowych, o jej wielkości niech świadczy np. rola Violetty, w Traviacie  Verdiego, w która wcieliła się ok. 1000 razy, a Królową Nocy w Czarodziejskim  flecie Mozarta była ponad 500 razy. Artystka występowała również w Teatrze Wielkim w Warszawie, w Poznaniu i w Łodzi oraz współpracowała z wieloma filharmoniami w Polsce.
Z Operą Wrocławską wielokrotnie brała udział w festiwalach operowych i w tournee po Europie i Ameryce Środkowej.
Miłośnicy talentu i kunsztu doceniając wybitne kreacje pani Jolanty nagradzali ją brązową, srebrną i złotą  „Iglicą‘’, która jest nagrodą publiczności. Została również odznaczona Brązowym  i Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Pani Jolanta Żmurko–Kurzak od roku 2001 dzieli się swym doświadczeniem i ogromną  wiedzą z innymi solistami, również z córką Aleksandrą Kurzak, która obecnie uchodzi za jedną z najlepszych sopranistek na świecie.
Szanowni Państwo pani Jolanta Żmurko–Kurzak zaśpiewa dziś specjalne dla nas!



Pani Barbara Nowak-Obelinda  -  która przez ostatnie 36 lat zajmuje się ochroną zabytków Dolnego Śląska.  
Jej udziałem są konserwatorskie osiągnięcia, w tym z listy światowego dziedzictwa UNESCO i  Pomniki Historii, takie jak prace konserwatorskie w kompleksie Kościoła Pokoju w Świdnicy, bazylikach w Strzegomiu i Ziębicach, papierni w Dusznikach-Zdroju, kompleksu Zamek Książ i Kopalni Julia w tzw. Starej Kopalni w Wałbrzychu, w zespole  klasztornym w Henrykowie,  w twierdzy w  Srebrnej Górze oraz rewitalizacje Bystrzycy Kłodzkiej, Nowej Rudy, Ząbkowic Śląskich, czy Wałbrzycha. O dobrym poziomie konserwatorskim prac świadczą liczne nagrody zdobywane w konkursach centralnych.
Od początku 2013 r. Barbara Nowak-Obelinda pełni funkcję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kształtuje politykę konserwatorską naszego regionu. Jest autorką opracowań ewidencyjnych  zabytków, artykułów dotyczących problematyki ochrony zabytków. Społecznie jest członekiem Zarządu Oddziału Stowarzysznia Konserwatorów Zabytków w funkcji  prezesa.



Pan doktor Grzegorz Grajewski - Kierownikowi Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu, który od 1983 roku związany jest z ochroną zabytków na Dolnym Śląsku. Przygotował dokumentację o uznaniu przez Prezydenta Rzeczpospolitej za pomnik historii: Opactwa Cystersów w Krzeszowie, Klasztoru Benedyktynów w Legnickim Polu, Starego Miasta we Wrocławiu, zespołu Hali Stulecia we Wrocławiu, Opactwa Cysterek w Trzebnicy. Jest współautorem wniosków o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kościołów Pokoju w Jaworze i w Świdnicy oraz Hali Stulecia we Wrocławiu. Jest autorem pierwszego programu opieki nad zabytkami Województwa Dolnośląskiego. Kieruje zespołem, który przygotował kilkadziesiąt opracowań studialnych wykorzystywanych przez dolnośląskie samorządy dla ochrony zabytków. Są to oparte o badania archiwalne i prace terenowe monografie dziejów artystycznych i kultury materialnej miejsc często mało znanych, nieobecnych lub pomijanych w literaturze. Ta „archeologia krajobrazu kulturowego” pomaga lokalnym społecznościom dostrzec, docenić i zrozumieć ślady przeszłości.



Pan Leszeki Leśko -  który od 30 lat kieruje gminą Olszyna, i jako wójt i jako burmistrz z pełnym oddaniem i poświęceniem dla mieszkańców. Jego energiczność i determinacja przynoszą społeczności wymierne efekty. Na szczególne uznanie zasługują działania związane z niesieniem pomocy poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych. Dzięki jego staraniom zarówno mieszkańcy jak i przedsiębiorcy mogli skorzystać z pomocy finansowej skierowanej na odbudowę domów, lokali mieszkalnych i miejsc pracy po powodziach w 2012 i 2013 roku. Działacz samorządowy na wielu płaszczyznach, burmistrz, przewodniczący zarządu Związku Gmin "Kwisa", przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia, członek prezydium Euroregionu "Nysa". Wspiera wszystkie lokalne inicjatywy i z determinacją pozyskuje środki na ich zabezpieczenie. Od Prezydenta  Rzeczypospolitej otrzymał brązowy, srebrny i złoty Krzyżem Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.



Pan Nikolaosi Rusketos -  który urodził się i mieszka w Zgorzelcu. Od ponad 40 lat prowadzi aktywną działalność artystyczną zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Od 1982 roku ma własny zespół muzyczny „Orfeusz”, z którym koncentruje w Polsce i Europie.
Poza działalnością muzyczną zajmuje się historią pobytu Greków w Görlitz w latach 1916 – 1919 oraz po II wojnie światowej w Zgorzelcu. Z jego inicjatywny odbywają się spotkania i wystawy fotograficzne.  
Obecnie jest Sekretarzem Stowarzyszenia Samorządowców pochodzenia greckiego z całej Europy. Od 1990 r. pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Greków „DELTA” w Polsce z siedzibą w Zgorzelcu. Od 1990 r. przez 5 kadencji jest Radnym Miasta Zgorzelec. Jest pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu i Dni Greckich w Dziwnowie. Uczestniczy również w pracach Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Zgorzelcu, jako mistrz szkolący uczniów w rzemiośle „kucharz”. Ma niekwestionowane zasługi dla Województwa Dolnośląskiego oraz Europa – Miasta Zgorzelec/Görlitz w zakresie popularyzacji kultury oraz wiedzy i historii o regionie, co niewątpliwie integruje społeczność obu miast.



Szanowni Państwo, Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał Srebrną Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego:    


 Panu Kazimierzowi Kopaniarzowi - który przez 32 lata służył w Wojsku Polskim w jednostkach obrony przeciwlotniczej. Jako emerytowany żołnierz bardzo aktywnie działa społecznie, głównie w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, gdzie pełni funkcję Prezesa Zarządu Rejonowego. Jest członkiem wspierającym Związku Kombatantów RP i Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej. Współpracuje m.in. z Ligą Obrony Kraju, Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów, z władzami samorządowymi. Jest organizatorem konferencji naukowo – historycznych o tematyce patriotyczno-obronnej oraz wyjazdów do miejsc, pól bitewnych Wojska Polskiego, skąd w  specjalnych urnach przywożona jest ziemia składana później w postumencie pomnika „Wolność Krzyżami się Mierzy”. Takie wyjazdy odbyły się już m.in. do Monte Cassino, Warszawy, Bredy, Kamieńca Podolskiego, Lwowa, Westerplatte, Lenino, Wiednia i wielu innych miejsc, gdzie również nawiązywana jest współpraca z organizacjami polonijnymi, które zajmują się upamiętnianiem żołnierzy Wojska Polskiego.
Za działalność społeczno-patriotyczno-obronną został wyróżniony wieloma odznaczeniami m.in. „Srebrnym Krzyżem Zasługi”, brązowym, srebrnym i złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.



NAGRODA MARSZAŁKA  ZA  SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA DLA REGIONU


1.    Ewa Michnik

Dyrygentka, z wykształcenia teoretyk muzyki oraz wychowawca muzyczny.
Pracowała na stanowisku dyrygenta w Filharmonii Zielonogórskiej, pełniła również funkcję kierownika artystycznego Opery i Operetki w Krakowie. Była dyrektorem naczelnym i artystycznym Opery Krakowskiej, a w latach 1995-2016 pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Opery Wrocławskiej. Była dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Oratoryjno-Kantatowego "Wratislavia Cantans".
Artystka zajmuje się również działalnością pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 2000 otrzymała tytuł profesora sztuki muzycznej.
Dyrygowała gościnnie między innymi Orkiestrą Filharmonii Praskiej, Orkiestrą Budapeszteńskiego Radia i Telewizji, Orkiestrą Symfoniczną w Norymberdze, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Deutsche Bach Orchester w Hamburgu, Kammer Wiener Oper, orkiestrami teatrów operowych w Łodzi, Warszawie i Poznaniu.
Od 1997 roku Ewa Michnik wraz z zespołem Opery Wrocławskiej realizowała superwidowiska operowe, z udziałem wybitnych artystów z całego świata. Większość z nich została wystawiona na scenie Hali Ludowej (obecnie Hali Stulecia) we Wrocławiu: „Aida”, „Carmen” Georgesa Bizeta, „Nabucco” i „Trubadur” Giuseppe Verdiego, „Carmina burana” Carla Orffa, „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, „Skrzypek na dachu” Jerry'ego Bocka i Josepha Steina. Artystka jest drugą kobietą na świecie, która dyrygowała wszystkimi częściami tetralogii Ryszarda Wagnera „Pierścień Nibelunga”. W ramach Letniego Festiwalu Operowego przygotowała między innymi „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego (na Pergoli obok Hali Stulecia), „Otello” Verdiego (na Wyspie Piasek), „Turandot” Giacomo Pucciniego (na Stadionie Olimpijskim). Na rzece Odrze zrealizowała „Giocondę” Amilcare Ponchiellego, którą na żywo obejrzała 30-tysięczna widownia, a zarejestrowała Telewizja Polska. Poprowadziła też ponad 200 spektakli operowych w Anglii, Holandii, Belgii, Francji, Niemczech i na Tajwanie.
Dokonała również nagrań płytowych oraz wideo/DVD. Jest dwukrotną laureatką nagrody muzycznej „Fryderyk”.
Ewa Michnik uczestniczy w pracach jury konkursów wokalnych, pianistycznych i kompozytorskich. Jest laureatką Nagrody Krytyków „Złoty Orfeusz" za najlepsze wykonanie polskiej opery współczesnej (Śmierć Don Juana Romana Palestra) na Festiwalu "Warszawska Jesień". Przygotowana przez artystkę inscenizacja „Króla Ubu” Krzysztofa Pendereckiego została uznana za najlepszy spektakl 1993 roku. Za swoje osiągnięcia otrzymała Nagrodę Prezydenta Wrocławia, pięciokrotnie Wrocławską Nagrodę Muzyczną, Złotą Statuetkę Fredry, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Artystyczną Polskiej Estrady "Prometeusz", Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie muzyki oraz Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, nadany przez Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Horsta Köhlera.
Wyróżniona "Dolnośląskim Kluczem Sukcesu", a także „Złotym Fryderykiem” - honorową nagrodą przemysłu fonograficznego za całokształt twórczości oraz Nagrodą Polskiej Złotej Muzy, przyznawaną przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej "za ogromny wkład w promowanie polskich utworów, a zwłaszcza rodzimej twórczości operowej". Otrzymała również doroczną nagrodę TVP Kultura "Gwarancja Kultury" w kategorii "Muzyka Poważna" – "za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki operowej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnego repertuaru".

2.    Bogdan Fiałkowski

Żołnierz zawodowy, posiadający uprawnienia instruktorskie z jazdy na nartach i skoków spadochronowych. Za długoletnią służbę wojskową  odznaczony medalami resortowymi: Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyźnie, a także Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju. Inicjator założenia Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando. Pomysłodawca i organizator zawodów o zasięgu ogólnopolskim takich jak: Ogólnopolskie Mistrzostwa Sportowo Obronne dla Klas Mundurowych, Ogólnopolskie Mistrzostwa Sportowo- Obronne dla Narodowych Sił Rezerwowych, Techniczno Obronne Manewry z Rozszerzonym Prawem Humanitarnym, a także zawodów o zasięgu międzynarodowym - Centralny Zlot Klas Mundurowych Żagań. Ponadto organizuje zawody propagujące zdrowy tryb życia: Bieg i Turniej strzelecki „Dla Wyklętych 1963”, Cross Commando o statuetkę „Brunatnego Niedźwiedzia” , Turniej Strzelecki z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando ma podpisane umowy o współpracy partnerskiej z 18 szkołami ponadgimnazialnymi prowadzącymi klasy mundurowe, aktywnie współpracuje także z jednostkami i instytucjami wojskowymi.  Organizuje okolicznościowe pikniki oraz festyny: Piknik sportowo-obronny z okazji Dnia Dziecka, Festyn militarny „Wojsko w naszym mieście” z okazji Święta Wojska Polskiego, Piknik artyleryjski w ramach obchodów święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Na rzecz osób niepełnosprawnych co roku organizuje festyn mikołajkowy z grami i zabawami militarnymi, połączony z wręczaniem paczek żywnościowych. Stowarzyszenie uczestniczy w  programie „Bezpieczny Dolnoślązak”, Od paru lat jest w czołówce stowarzyszeń, które za swoja działalność wyróżniane są przez Ministerstwo Obrony Narodowej specjalnym podziękowaniem za „Za wybitne zaangażowanie w działalność na rzecz umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej”.  
Za  dotychczasową działalność na odcinku cywilnym Bogdan Fiałkowski otrzymał od najwyższych władz państwowych i ministerialnych takie odznaczenia i medale jak Złoty Krzyż Zasługi,  Krzyż za Zasługi Dla Związku Inwalidów Wojennych RP, Medal za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Odznakę Honorową Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego, a także Odznakę Zasłużony Żołnierz RP. Doceniony został także przez władze samorządowe, otrzymując Tytuł Wolontariusz Roku Powiatu Bolesławieckiego w kategorii Wolontariusz Dorosły, Nagrodę i Statuetkę za Promocję Miasta Bolesławiec, a także Srebrną Odznakę Honorową Zasłużony Dla Województwa Dolnośląskiego.


3.    Aureliusz Mikłaszewski

Członek – założyciel, wieloletni Prezes, również obecnie,  Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Polskiego Klubu Ekologicznego, społecznej organizacji ekologicznej na Dolnym Śląsku, której celem jest propagowanie ochrony środowiska, edukacji ekologicznej, ekologicznego stylu życia, poprawy jakości środowiska życia człowieka, idei zrównoważonego rozwoju, odnawialnych źródeł energii, działania na rzecz integracji europejskiej, promocja i organizacja wolontariatu. Podejmują również działania na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Pan Aureliusz Mikłaszewski aktywnie działa w  gremiach krajowych i międzynarodowych. Jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, referatów wygłaszanych i prezentowanych na konferencjach, sympozjach oraz warsztatach, również dla młodzieży szkolnej. Jest współautorem wielu zrealizowanych projektów edukacyjnych, jak np. „Bezinwestycyjne oszczędzanie energii w szkołach dolnośląskich”, który miał już 11 edycji. Jest współorganizatorem kampanii, która doprowadziła do uzyskania, pierwszego zgłoszonego z Polski do Brukseli, krajowego oznaczenia geograficznego dla produktu „Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich”. Jest współkoordynatorem projektu Agenda 21 dotyczącego energetyki i rolnictwa, w ramach którego zorganizowano następujące konferencje: „Kształtowanie przestrzeni zurbanizowanej w myśl zasad ekorozwoju”, „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na przykładzie Dolnego Śląska”, „Klimat – środowisko – człowiek”, „Wpływ rolnictwa na środowisko” oraz  „Ogrzewanie energią słoneczną” .
Był Członkiem Rady Ekologicznej przy Prezydencie RP, Członkiem Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju przy Premierze RP, od 1995 roku do dziś jest Członkiem Krajowej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko.




TOŻSAMOŚĆ REGIONALNA DOLNOŚLĄZAKÓW

Naszą tożsamość regionalną w ramach Województwa Dolnośląskiego budujemy zaledwie od 17 lat. Każdy Samorząd Województwa Dolnośląskiego pracuje nad tym, by mieszkańcy naszego regionu z dumą mogli mówić: „Jestem Dolnoślązakiem”.

•    Od 2009 roku posiadamy nowe symbole Dolnego Śląska - herb i flagę Województwa Dolnośląskiego.
•    W 2010 roku Sejmik ustanowił dzień 16 października Świętem Województwa Dolnośląskiego, a patronką św. Jadwigę Śląską.
•    16 października 2011 roku Sejmik przyjął uchwałę o wzorach Insygniów Województwa Dolnośląskiego, symboli władzy świeckiej sprawowanej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.
•    W maju 2012 roku Sejmik podjął uchwałę o nadawaniu i noszeniu Odznaki Honorowej Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.
•    15 października 2012 – miało miejsce nadanie Insygniów Województwa Dolnośląskiego ówczesnemu Przewodniczącemu Sejmiku i Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego przez Wojewodę Dolnośląskiego podczas uroczystej sesji z okazji Święta Województwa, która odbyła się w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.



Insygnia województwa to:
- pieczęć, laska i łańcuch Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego,
- pieczęć i łańcuch Marszałka Województwa Dolnośląskiego,
- odznaka Radnego Województwa Dolnośląskiego.

Zgodnie z zasadami heraldyki najważniejszym znakiem identyfikującym region jest jego herb, dlatego to właśnie herb Dolnego Śląska jest najważniejszą częścią i główną ozdobą symboli województwa. Ogniwa łańcucha przewodniczącego i łańcucha marszałka mają tę samą formę, symbole i kształt, różnią się natomiast kolorem. Łańcuch przewodniczącego sejmiku jest srebrny, a łańcuch marszałka - złoty, zgodnie z wytycznymi zasad heraldyki. Kolejne medaliony widoczne w ogniwach łańcuchów przedstawiają wizerunki orłów i herbów księstw śląskich piastowskich z okresu średniowiecza, które według heraldyki są utrzymane w jednej konwencji stylistycznej.

Budując w Polsce samorządność skorzystano z tradycji sejmików powiatowych
i wojewódzkich. Dziś zgodnie z ustalonymi zasadami dla przewodniczącego sejmiku województwa atrybutem jest laska. Na szczycie Laski Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego osadzony jest orzeł śląski z XIV wieku, trójwymiarowa figurka herbu naszego województwa, analogiczna do orła na szczycie elewacji południowej kościoła św. Krzyża we Wrocławiu.

prof. Jan Miodek otrzymuje statuetkę i dyplom CIVI HONORARIO
prof. Jan Miodek
prof. Krzysztof Szwagrzyk otrzymuje statuetkę i dyplom CIVI HONORARIO
SILESIA dla Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej
SILESIA dla Stowarzyszenia na rzecz promocji Dolnego Śląska, nagrodę odebrał prezes Sławomir Najnigier
Jolanta Żmurko-Kurzak odznaczona Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego
Złota Odznaka Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego dla Barbary Nowak-Obelindy
Złota Odznaka Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego dla doktora Grzegorza Grajewskiego
Złota Odznaka Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego dla Leszka Leśko
Złota odznaka dla Nikolaosa Rusketosa
Srebrna odznaka dla Kazimierza Kopaniarza
Nagroda Marszałka dla Ewy Michnik
Nagroda Marszałka dla Bogdana Fiałkowskiego
Nagroda Marszałka dla Aureliusza Mikłaszewskiego
Laureaci nagród Sejmiku i Marszałka Województwa Dolnośląskiego
Filharmonicy Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze podczas koncertu finałowego.
prof. Jan Miodek wpisał się do Księgi Pamiątkowej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
prof. Krzysztof Szwagrzyk wpisał się do Księgi Pamiątkowej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.