rozmiar czcionki: A | A | A

Uroczystość wręczenia Medalu Złotej Lipy dla Jana Mroczkowskiego, legendarnego kuriera Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej.

24.11.2016 14:32

Jan Mroczkowski jest skromnym człowiekiem, który jest jedną z najbardziej zasłużonych osób dla odzyskania wolności i demokracji w Polsce i Republice Czeskiej. 24 listopada 2016 roku, w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego pan Jan Mroczkowski otrzymał Medal Złotej Lipy, który jest przyznawany przez Czeskie Ministerstwo Obrony. Odznaczenie wręczył ambasador Republiki Czeskiej w Polsce pan J. E. Jakub Karfik, laudację odczytał Wiceprzewodniczący Sejmiku Julian Golak. W uroczystości uczestniczył Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Marszałek Województwa Cezary Przybylski i Radny Tytus Czartoryski.

Pan Jan Mroczkowski jest mieszkańcem przygranicznego miasta uzdrowiskowego Lądek-Zdrój. Od 1982 roku był zaangażowany w działalność opozycyjną w strukturach Solidarności. Wielokrotnie w czasie akcji przeciwko władzy komunistycznej był aresztowany i represjonowany. Ponad 30 razy jako kurier przenosił przez zielona granicę wolne słowo, tzn. różnorodne druki wydane poza cenzurą, np. ulotki, książki, wydawnictwa Kultury Paryskiej, prasę podziemną, a także części do drukarni i zakazane przez władzę nielegalne kasety z nagraniami.
Szczególnie w latach 1987 – 1989 nastąpiło nasilenie akcji przerzutowych przez trudno dostępne miejsca w górach Ziemi Kłodzkiej. Po drugiej stronie granicy przesyłki te odbierali kurierzy czescy, miedzy innymi tzw. grupa ze Zlina, utworzona przez Stanislava Devatego (Miroslav Odlożil, Petr Holubarz i inni).


Jan Mroczkowski przerzucał także radiostację z Polski do Czechosłowacji. W odwrotnym kierunku przenosił m.in. zakazane publikacje Karty 77.


W połowie 1989 roku współorganizował przerzut przez zieloną granicę do Polski, ukrywającego się czeskiego opozycjonistę Standy Devatego, który ukrywał się w domu Jana Mroczkowskiego aż do wybuchu Rewolucji Aksamitnej.
Działalność Jana Mroczkowskiego upamiętnia jedyny w Europie Szlak Kurierów Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Został on utworzony na pograniczu, w miejscach, w których organizowano przerzuty oraz nielegalne spotkania. Zdjęcia pana Jana są umieszczone na każdej tablicy informacyjnej na tym szlaku w górach Ziemi Kłodzkiej przez Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka.