rozmiar czcionki: A | A | A

„Uczę się bezpiecznie żyć” IX edycja Konkursu

20.11.2012 11:03

19 listopada br. w sali Sejmiku Województwa Dolnośląskiego na posiedzeniu Komisji Uchwałodawczej, Przestrzegania Prawa i Bezpieczeństwa przewodniczący Zbigniew Szczygieł zainaugurował IX edycję Dolnośląskiego Konkursu Bezpieczeństwa dla Dzieci i Młodzieży „Uczę się bezpiecznie żyć”. Gośćmi komisji byli m.in. Jerzy Łużniak Wicemarszałek Województwa, Maciej Gałęski z Euroregionu Nysa, Przemysław Ćwiek Prezes Karkonoskiej Grupy GOPR.

Wystąpienie wiceminister Edukacji Narodowej Joanny Berdzik, która opowiedziała o ministerialnym programie „Bezpieczna Szkoła” nadało posiedzeniu komisji uroczysty charakter. Udział wiceminister w posiedzeniu nie ma precedensu w historii Komisji. Konkurs Bezpieczeństwa dla Dzieci i Młodzieży „Uczę się bezpiecznie żyć” jest elementem realizacji „Programu wspierania systemu bezpieczeństwa Województwa Dolnośląskiego” w obszarze edukacji dla bezpieczeństwa.

 

Uczestnicy nie są przepytywani z wiedzy o bezpieczeństwie, czy pierwszej pomocy, głównym celem jest nauka praktycznego działania. Zakładanym docelowym efektem konkursu jest młody człowiek potrafiący się właściwie zachować oraz pomóc sobie i innym, w sposób adekwatny do swojego wieku.

Konkurs zawiera w sobie wiele tematów z jakimi dziecko spotyka się w dzisiejszym świecie.  Organizowany jest przez  Samorząd  Województwa Dolnośląskiego oraz Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Konkurs jest także płaszczyzną współpracy samorządowo - rządowej. Patronują mu i konsultują zagadnienia konkursowe: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Edukacji  Narodowej, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Główna Policji, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Uniwersytet Wrocławski, Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa. Założenia Programowe są główną wskazówką dla nauczycieli-opiekunów, nie tylko w kontekście wymagań konkursowych, lecz również jako element prowadzenia wszelkich działań edukacyjnych w dziedzinie szeroko pojętego bezpieczeństwa.