rozmiar czcionki: A | A | A

Święto Wrocławia z odznaczeniem Sejmiku Województwa

24.06.2014 15:30

Co roku, od 25 lat, w dzień św. Jana, stolica Dolnego Śląska obchodzi swoje święto: przyznawane są tytuły Honorowego Obywatela Wrocławia, wręczane są Nagrody Wrocławia, a w Sali Rycerskiej Ratusza odbywa się uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej. W posiedzeniu Rady i obchodach Święta Wrocławia wzięła udział Przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Barbara Zdrojewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Jerzy Michalak. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Przewodnicząca Sejmiku Barbara Zdrojewska wręczyła przyznaną uchwałą sejmiku Złotą Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego Profesorowi Stanisławowi Miękiszowi. Dziś Pan profesor jest emerytowanym biofizykiem Uniwersytetu Medycznego i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska wręcza odznaczenie

Profesor Stanisław Miękisz był pierwszym przewodniczącym pierwszej Rady Miejskiej Wrocławia wyłonionej w wyborach samorządowych 27 maja 1990 roku. Człowiek o ogromnym autorytecie, który praktycznie od podstaw tworzył Biuro Rady Miejskiej Wrocławia. Pod jego kierownictwem Rada Miejska Wrocławia, jako pierwsza w Polsce, uchwaliła Statut Miasta. Był inicjatorem i jednocześnie prekursorem powołania Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Wrocławia, która stała się organem kontrolnym. Dzięki jego olbrzymiemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy, której poświęcił się bez reszty, udało się stworzyć samorząd Wrocławia od podstaw. To dzięki niemu osiągnięto stabilność rządzenia w mieście oraz  udało się wypracować odpowiednie relacje między prezydentem i radą, czego efektem była dobra współpraca Zarządu Miasta i prezydium Rady Miejskiej. To dzięki pozapartyjnej postawie profesora i jego ciężkiej pracy oraz głębokiemu zaangażowaniu w to co robił udało się odnieść sukces, a Wrocław zaczął się rozwijać i stał się jednym z najpiękniejszych miast naszego kraju.

Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w roku 1978, profesora zwyczajnego w roku 1991. Autor i współautor wielu publikacji naukowych oraz członek stowarzyszeń naukowych. Brał udział w konferencjach międzynarodowych w: Weimarze, Lipsku, Szeged, Pradze, Bukareszcie, Phoenix, Waszyngtonie. Wykładał na zagranicznych Uniwersytetach w Lipsku, w Genui, w Mediolanie, we Frankfurcie.

 

Uroczysta sesja, podczas której prof. Jan Miodek otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia, rozpoczęła się w samo południe. Na sesji wręczono również Nagrody Wrocławia, którą otrzymał prof. Roman Kołacz.


24 czerwca to moment kulminacyjny święta Wrocławia, w tym dniu przypada święto Jana Chrzciciela, patrona stolicy Dolnego Śląska. Dzisiejszą uroczystość poprzedził przemarsz Radnych Miejskich oraz gości w asyście Orkiestry Policyjnej, Straży Miejskiej, Rycerskiej Grupy Rekonstrukcyjnej i Bractwa Kurkowego. Trasa przemarszu prowadziła od kościoła św. Elżbiety przez ul. Wita Stwosza, Szewską, Oławską aż do pomnika Fredry. Przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Miejskiej odbyła się również koronacja Kurkowego Króla pod Ratuszem.

Dziś przypada również uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela - głównego patrona Archikatedry Wrocławskiej i Archidiecezji Wrocławskiej. Na godzinę 18.30 w Katedrze zaplanowano więc uroczystą Mszę świętą w intencji mieszkańców, którą celebrować będzie Arcybiskup Józef Kupny Metropolita Wrocławski. Obchody święta Wrocławia trwać będą w tym roku do 29 czerwca.

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Wrocławia
Przewodnicząca Barbara Zdrojewska odczytuje laudację dla prof. St. Miękisza
Przewodnicząca Barbara Zdrojewska wręcza odznaczenie i dyplom synowi prof. Miękisza - Jackowi Miękiszowi
Przewodnicząca Barbara Zdrojewska wręcza odznaczenie i dyplom synowi prof. Miękisza - Jackowi Miękiszowi