rozmiar czcionki: A | A | A

Święto Województwa Dolnośląskiego

14.10.2011 13:50

W poniedziałek 17 października 2011 r. na Zamku Książ odbędzie się XIV Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z okazji Święta Dolnego Śląska.   „Szanowni Państwo, drodzy Dolnoślązacy po raz drugi obchodzimy Święto Województwa Dolnośląskiego, naszego regionu, naszej Małej Ojczyzny. Ustanowienie tego święta było istotnym krokiem w umacnianiu naszej tożsamości regionalnej, a jego obchody to szczególna okazja do integracji wszystkich nas - Dolnoślązaków.” – Jerzy Pokój Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

fot Kancelaria Sejmiku (AB)

Podczas uroczystości wręczone zostaną Dolnośląskie Nagrody Kulturalne SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego za rok 2011, które otrzymają: Tadeusz Różewicz, Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry.

 

Radni Województwa podejmą uchwałę w sprawie ustanowienia wzorów insygniów województwa.

 

Insygnia województwa to:
- pieczęć, laska i łańcuch Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego,
- pieczęć i łańcuch Marszałka Województwa Dolnośląskiego,
- odznaka Radnego Województwa Dolnośląskiego.

 

Symbole insygniów mają pomóc w kształtowaniu naszej tożsamości, tożsamości Dolnoślązaków. Dziś widać jak z różnorodności tradycji przybyłych na Dolny Śląsk ludzi powstaje nowa jakość - regionalna tożsamość Dolnoślązaków.  Większość z nas z dumą mówi - „Jestem Dolnoślązakiem”.

 

******

 

W październiku 2006 roku Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę w sprawie ustanowienia Dolnośląskiej Nagrody Kulturalnej SILESIA za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagroda ta stanowi wyraz szczególnego uznania i szacunku dla osób i instytucji, których działania, postawy i inicjatywy w nadzwyczajny sposób wzbogacają naszą regionalną spuściznę kulturalną, kulturalne bogactwo i dziedzictwo, w oparciu o które budowana jest tożsamość dolnośląska.

 

*******

 

Według ustawy o odznakach i mundurach jako jednostka samorządu terytorialnego możemy ustanawiać symbole władzy świeckiej, zgodnie z zasadami heraldyki i miejscową tradycja historyczną. Wzory owych symboli wymagają opinii Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która jest wydawana po konsultacjach z Komisją Heraldyczną. W sprawie projektów insygniów Województwa Dolnośląskiego wydano opinię pozytywną.

(KSD - ZW)