rozmiar czcionki: A | A | A

Parlamentarzyści Wolnego Państwa Saksonia z wizytą w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

30.03.2011 11:59

fot. Kancelaria Sejmiku (AB)

Delegacja przedstawicieli Frakcji FDP Landtagu Saksonii spotkała się dzisiaj z Przewodniczącym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzym Pokojem, z Wicemarszałkiem Jerzym Łużniakiem, Dyrektorem Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych Bartłomiejem Ostrowskim oraz z Dyrektorem Wydziału Sportu i Rekreacji Marcinem Przychodnym. W skład delegacji niemieckiej weszli: dr Jurgen Martens Saksoński Minister Sprawiedliwości odpowiedzialny za sprawy Europy, Torsten Herbst Rzecznik Frakcji FDP ds. gospodarczych, rynku pracy i transportu, Thomas Felsner szef Frakcji FDP w Saksonii, Andreas Grapatin główny specjalista w Kancelarii Stanu. Równolegle odbyło się spotkanie Radnych Sejmiku Województwa z pozostałą częścią delegacji – Członkami Frakcji FDP.

 

Było to kolejne spotkanie przedstawicieli Parlamentu Saksonii z przedstawicielami władz naszego Regionu. W 2009 roku w Dreźnie w ramach obchodów 10-lecia współpracy między Dolnym Śląskiem a Saksonią, odbyło się wspólne posiedzenie Rządu Saksonii i Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Odbyły się również uroczystości 50-lecia partnerstwa miast Wrocław – Drezno. Goście wyrazili swój podziw dla rozwoju naszego Regionu.

 

Na pytanie - Jak Rząd Saksonii radzi sobie z kryzysem? - Thomas Felsner przytoczył przykład programu rządowego pn. „krótka praca”, którego założeniem jest wsparcie przedsiębiorców w wynagradzaniu specjalistów, 50% płacy to dotacja rządowa, 50% pensji wypłaca pracodawca. Program trwa przez pół roku lub 3 kwartały, a jego celem jest zatrzymanie pracowników bardzo wykwalifikowanych na terenie Landu. Odpowiadając na to samo pytanie Przewodniczący Jerzy Pokój wyraził nadzieję, że nasz Region, w obliczu nieszczęśliwych katastrof w Azji,  jest postrzegany przez duże koncerny jako obszar stabilny i pomimo wyższych kosztów pracy stajemy się atrakcyjnym terenem dla inwestycji. Jest to duża szansa dla naszego Regionu, gdzie gminy i powiaty pozyskując fundusze Unii Europejskiej szybko rozwijają swoją infrastrukturę, dzięki czemu inwestorzy są nimi coraz bardziej zainteresowani.

 

Goście z Niemiec spotkali się z mniejszością niemiecką we Wrocławiu, a także zwiedzili Muzeum Miejskie w Ratuszu.

(KSD - ZW)