rozmiar czcionki: A | A | A

Prezydent Rady Berlina z wizytą w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

06.05.2011 10:04

W dniach 4 – 6 maja 2011 r. Samorządowcy Dolnego Śląska gościli delegację z Federalnej Republiki Niemiec. Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój powitał w siedzibie Sejmiku Przewodniczącego i Posłów Parlamentu Berlina, przedstawicieli berlińskiego Landtagu. Prezydent Rady Berlina Walter Momper wyraził chęć współpracy Regionu Branderburgii z Regionem Dolnego Śląska - Jesteśmy bliskimi sąsiadami, nasza współpraca to rzecz naturalna. – powiedział Prezydent.

KZ

Goście odwiedzili budowę naszego stadionu i rozbudowę portu lotniczego. Jako gospodarze Mistrzostw Świata w piłce nożnej Mundial 2006, którzy przebudowali swój stadion olimpijski w 2004 r. za 242 mln euro, mają duże doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach i chętnie się nim dzielą.  Istotna jest wymiana doświadczeń oraz współpraca w kontekście organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012. Istnieje możliwość dotarcia części kibiców do Wrocławia przez Berlin. Konieczna jest więc współpraca m.in. przy poprawie połączeń komunikacyjnych, przede wszystkim kolejowych, pomiędzy Wrocławiem a Berlinem.

 

Równie istotna jest współpraca wrocławskiego portu lotniczego z nowym portem lotniczym BBI - Berlin-Brandenburg International, który ma zostać otwarty w połowie 2012 r., już obecnie ok. 10% pasażerów na berlińskich lotniskach to Polacy.

 

Goście obejrzeli film o Dolnym Śląsku, który promuje walory turystyczne naszego regionu. Promowanie turystycznych walorów naszego regionu jest bardzo istotna, coraz więcej turystów niemieckich docenia nasze uzdrowiska i miejscowości turystyczne ze szlakami  rowerowymi, czy turystyką konną. Podczas spotkania debatowano na temat konsekwencji otwarcia niemieckiego rynku pracy dla Polaków od 1 maja 2011 roku. Istotną kwestią okazała się współpraca uczelni technicznych po obu stronach Odry. Współpraca w zakresie nauki i nowoczesnych technologii, szczególnie w dziedzinach: energetyka odnawialna, zmiany klimatyczne, nowoczesne źródła energii.

 

W spotkaniach z Parlamentarzystami Berlina  uczestniczyli także: Radni Województwa Dolnośląskiego, wicemarszałek Marek Łapiński oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z wydziałów zajmujących się współpracą zagraniczną.

 

*Deputowani Landtagu Branderburgii to odpowiednik naszych Radnych Województwa Dolnośląskiego. Landtag to parlament jednego z krajów związkowych Niemiec. Landtagi działają na podstawie konstytucji danego kraju związkowego i mają swoją siedzibę w ich stolicach. Parlament państwa niemieckiego to Bundestag, odpowiednik naszego Sejmu.

 

ZW