rozmiar czcionki: A | A | A

Odznaki Honorowe dla zasłużonych dla Dolnego Śląska wręczone!

17.07.2015 15:21

„… Właśnie takie uroczystości jak dzisiejsza uświadamiają i pokazują nam jak wyjątkowe i wybitne postaci mieszkają tuż obok nas, tu w naszym regionie. Jesteście Państwo przykładem i dowodem na to, że altruizm, praca na rzecz społeczeństwa, nauki, kultury, sztuki oraz lokalnych społeczności to nie puste hasła, ale konkretni ludzie i ich dokonania. Zostaną dziś wręczone odznaczenia Sejmiku Województwa Dolnośląskiego: Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa, osobom, których postawa i praca stanowi wzór do naśladowania. Zapewniam Państwa, iż wręczanie tych odznak jest dla mnie zaszczytem.” – powiedziała Barbara Zdrojewska Przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, która, jako gospodarz uroczystości wraz z Joanną Bronowicką Wicewojewodą Dolnośląską i Jerzym Michalakiem Członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego, wręczyli Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

„W czerwcu 2012 roku Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę o nadawaniu i noszeniu Odznaki Honorowej Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.
Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego są wyrazem szczególnego wyróżnienia za zasługi dla rozwoju oraz promowania Województwa Dolnośląskiego w kraju i na świecie. Odznaki mają na celu wyróżnienie i docenienie ludzi i organizacji z różnych środowisk lokalnych Naszej Dolnośląskiej Ojczyzny. Takich osób, instytucji, które swoją pracą i postawą są godne szacunku, podziwu i naśladowania”.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał Złote Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego:

1.    Panu JAROSŁAWOWI KURZAWIE
Pan Jarosław Kurzawa to wieloletni, zasłużony działacz samorządowy, Wicemarszałek Sejmiku Samorządowego Województwa Wałbrzyskiego I kadencji, Poseł na Sejm Ziemi Wałbrzyskiej II kadencji. Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w I i II kadencji.
Założyciel i prezes wielu organizacji pozarządowych jak np. Dolnośląski Produkt Regionalny i Lokalny, czy Zero Tolerancji dla Korupcji. Wieloletni wiceprezes Stowarzyszenia Dolny Śląsk w Unii Europejskiej. Współzałożyciel Stowarzyszenia Zamki nad Bystrzycą. Założyciel Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców, a zarazem współtwórca Internetowej Telewizji Dolnego Śląska. Organizator Polsko-Niemieckich Szczytów Gospodarczych w Krzyżowej. Współautor programów gospodarczych dla małych przedsiębiorstw m.in. „Produkt Polski”, „Żywność Polska”. Dyrektor Biura Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego „DCG”.
Twórca flagi Dolnego Śląska obowiązującej do 2008 roku. To właśnie Pan Jarosław Kurzawa był pomysłodawcą i autorem tytułu Obywatela Honorowego Dolnego Śląska –„CIVI HONORARIO”.

2.    Panu ZBIGNIEWOWI SUCHYCIE
Pan Zbigniew Suchyta Burmistrz Strzegomia, od 23 lat pracuje na rzecz samorządności lokalnej. Inicjator wielu przedsięwzięć społecznych, kulturalnych i oświatowych. Jest społecznikiem i wieloletnim działaczem organizacji pozarządowych. W 1990 r. założył stowarzyszenie „Towarzystwo Rozwoju Kostrzy”, które  działając na rzecz wsi, rozbudowało świetlicę wiejską, w której działa klub sportowy i zespół „Kostrzanie”, którego Zbigniew Suchyta był inicjatorem i kierownikiem. Organizator Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu oraz integracyjnej imprezy ‘Rynek Świata”, która połączyła kultury wielu narodów, zgromadziła tysiące osób. Dla osób niepełnosprawnych utworzył Warsztat Terapii Zajęciowej. W małych miejscowościach utworzył centra kulturalno – oświatowe. Promotor gminnych zespołów Olszaniacy, Goczałkowianie, twórca zespołu Mali Kostrzanie. Patriota, dbający o pamięć historyczną oraz uroczyste obchodzenie świąt, nie tylko państwowych. Przyczynił się do realizacji wielu zadań i inwestycji mających olbrzymie znaczenie nie tylko dla gminy Strzegom, również dla Województwa Dolnośląskiego. Wypromował Strzegom jako Granitowe Serce Polski stworzył sprzyjające warunki rozwoju tej branży jako filara gospodarki regionalnej.


3.    PANU CAMILLOWI LETINTURIER
Pan Camille Letinturier, Francuz, który jest wielkim miłośnikiem Polski i Polaków, i naszym ambasadorem w swoim regionie. Doskonale posługuje się językiem polskim.  W latach osiemdziesiątych pracował jako lektor języka francuskiego na Wydziale Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Z jego inicjatywy Liceum Ogólnokształcące Nr VIII nawiązało współpracę z Liceum Saint Rémi w Roubaix i od 1996 roku prowadzi wymianę młodzieży. Po kilku latach, również rodzice francuskich uczniów wyrazili chęć wzięcia udziału w wyjeździe do Polski. Sprawował opiekę merytoryczną nad Olimpiadą Języka Francuskiego i pomagał nauczycielom z Liceum nr VIII oraz pracownikom Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasie spotkania z radnymi we wrocławskim Ratuszu podjął inicjatywę nawiązania współpracy międzyregionalnej, a podczas wizyty Prezydenta Rafała Dutkiewicza w mieście Lille zorganizował spotkanie młodzieży polskiej i francuskiej w tamtejszym Urzędzie Miasta. Działalność i zaangażowaniem pana Camille Letinturier zasługują na najwyższe uznanie, szczególnie w kwestii popularyzacji naszego regionu we Francji, jak również propagowania postaw tolerancji i otwartości wśród młodzieży.


4.    PANI WALENTYNIE  WNUK
Pani Walentyna Wnuk jest doktorem nauk humanistycznych. Jest andragogiem, gerontologiem społecznym, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Wrocławskiego.  W latach 1997-2006 była kierownikiem Uniwersytetu III Wieku. Od lat zainteresowana edukacją i aktywnością ludzi starszych. Pani dr Walentyna Wnuk jest członkinią Prezydium Dolnośląskiej Rady ds. Seniorów, pomysłodawczynią i  merytorycznym opiekunem Dolnośląskiego Forum Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Za swoją pracę, dorobek i aktywność nagrodzona wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami.



5.    PANU KAZIMIERZOWI DROŻDŻOWI
Pan Kazimierz Dróżdż całe życie zawodowe związany jest z Ziemią Kłodzką, z przemysłem szklarskim. Wielki społecznik działający w Oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża i klubach sportowych. W czasie jego działalności jako Prezesa  Klubu Sportowego „Kryształ” nastąpił największy rozkwit klubu. Przez szereg lat pracy zawodowej i działalności społecznej przyczyniał się do rozwoju gminy Stronie Śląskie. Jako wieloletni dyrektor Huty Szkła Kryształowego „Violetta” zaangażował się w powstanie Zakładowego Domu Kultury „Brylant” wraz z kinem, halą sportową i basenem. Nadal aktywnie działa na rzecz strońskiej młodzieży poprzez popularyzację sportu. Był Senatorem RP IV i V kadencji, Radnym Powiatu Kłodzkiego.


6.    PANU ANDRZEJOWI DUTKOWSKIEMU
Pan Andrzej Dutkowski w samorządzie pracuje nieprzerwanie od 1990 r. Był Zastępcą Wójta, Sekretarzem Gminy, a obecnie Wójtem w gminie Bolesławiec, która jako jedna z pierwszych w województwie została w pełni zwodociągowana i skanalizowana. W gminie wybudowano ponad 200 km dróg oraz dwie nowe przeprawy mostowe na rzece Bóbr. Swoją pracą przyczynił się do stworzenia nowoczesnej bazy oświatowej wyposażonej w sale gimnastyczne i pracownie komputerowe oraz nowej bazy do prowadzenia działalności kulturalnej i sportowej. Gmina została wyróżniona Dolnośląskim Kluczem Sukcesu, tytułem Lider Polskiej Ekologii oraz nagrodami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za najlepiej rozwiązaną gospodarkę odpadami komunalnymi i gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich.


7.    PANI BARBARZE JAKIMOWICZ – KLEIN
Pani Barbara Jakimowicz – Klein jest właścicielką wydawnictwa Libressa. Ukończyła archeologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorką wielu książek o tematyce kulinarnej i senioralnej, w tym poradników na temat stosowania odpowiednich diet w wieku dojrzałym. Jest inicjatorką powołania i członkinią Rady Ekspertów Dolnośląskiego Forum Integracji Seniorów, gremium które za cel postawiło sobie integrację seniorów ze wsi i miasteczek. Prowadzi spotkania autorskie i warsztaty min. dla organizacji senioralnych na Dolnym Śląsku. Podczas I Międzynarodowego Kulinarnego Zlotu Orłów w Szczawnie Zdroju w 2007 r. otrzymała nagrodę za aktywny wkład w propagowanie i rozwój kulinarnych tradycji regionów.


8.    PANU SYLWESTROWI JANICOWI
Pan Sylwester Janic związany jest z ochroną przeciwpożarową. Jest funkcjonariuszem osiągającym bardzo dobre wyniki w pracy zawodowej, a jego działalność społeczna jest bardzo szeroka i realizowana z ogromnym zaangażowaniem. Od lat udziela się aktywnie w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Pożarnictwa. Jest współorganizatorem konferencji i sympozjów o tematyce bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W ramach tej działalności organizuje również spotkania dla dzieci i młodzieży. Ze względu na swoje sportowe zainteresowania głównie angażuje się w przygotowanie drużyn ochotników do zawodów w sporcie pożarniczym i to z dużymi sukcesami. Pan Sylwester Janic to wyróżniający się długoletni działacz społeczny na rzecz struktur ochrony przeciwpożarowej, organizacji społecznych jak i społeczności lokalnej.


9.    PANU ROBERTOWI KANTOROWI
Pan Robert Kantor posiada stopień naukowy doktora nauk medycznych. Jest członkiem Rady Ekspertów Dolnośląskiego Forum Integracji Seniorów, przeprowadził dla dolnośląskich seniorów kilka eksperymentalnych prezentacji, prelekcji i wykładów nt. profilaktyki schorzeń narządów mowy i żucia oraz możliwości ich rehabilitacji u pacjentów w wieku dojrzałym. Wraz z Dolnośląskim Forum Integracji Seniorów Opracował autorski program w zakresie aktywizacji środowiska osób starszych w powiecie lwóweckim. Pan Robert Kantor jest członkiem Zespołu Ekspertów Fundacji Instytut Innowacji i Rozwoju Społecznego ANIMAR we Wrocławiu.


10.    PANU WALDEMAROWI KULASZCE
Pan Waldemar Kulaszka jest absolwentem chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, ukończył również podyplomowe studia z zakresu ochrony powietrza atmosferycznego na Politechnice Wrocławskiej. Od 1983 r. pracuje w służbie ochrony środowiska pełniąc kolejno odpowiedzialne funkcje. Jest biegłym w zakresie sporządzania ocen oddziaływania na środowisko oraz prognoz skutków wpływu ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego na środowisko. Pełni funkcję kierownika polskiej części Polsko – Niemieckiej Grupy Roboczej do spraw Ochrony Wód Granicznych. Od 2010 r. zajmuje stanowisko Zastępcy Przewodniczącego i rzecznika delegacji polskiej w Grupie „Zanieczyszczenia Awaryjne” Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniami. Pełni także funkcję Przewodniczącego Konwentu Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska. W 2011 r. Pan Waldemar Kulaszka został powołany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Członka Narodowej Rady Ekologicznej II kadencji, w której pełni funkcję wiceprzewodniczącego. Za utworzenie automatycznej sieci monitoringu powietrza w ramach międzynarodowego systemu "Czarny Trójkąt" otrzymał zespołową nagrodę Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.


11.    PANU KAZIMIERZOWI MAJEWSKIEMU
Pan Kazimierz Majewski od prawie 50 lat jest członkiem PTTK Oddział Ziemi Kamiennogórskiej. Posiada wiele uprawnień m.in. Przewodnik Górski Sudecki kl. III, pilot wycieczek, Instruktor Przewodnictwa, instruktor Ochrony Przyrody, Znakarz Szlaków Górskich. Posiada uprawnienia przodowników do prowadzenia wycieczek na terenie całego kraju. Od początku przynależności do PTTK bardzo aktywnie uczestniczył w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa na terenie naszego regionu i Polski. Od wielu lat znakuje, nadzoruje, czuwa nad znakowaniem i utrzymaniem szlaków turystycznych górskich, drogowskazami oraz słupami drogowskazowymi. Pan Kazimierz Majewski to wielki Turysta i wielki Przyrodnik.


12.    PANI LIDII MURAWIAK
Pani Lidia Murawiak od ponad 15 lat kieruje Kołem Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach. Jest rękodzielniczką ludową, bukieciarką, hafciarką, artystką ludową i specjalistką w zakresie kulinariów w regionie Karkonoszy. Wraz z władzami gminy Mysłakowice, Powiatu Jeleniogórskiego, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mysłakowicach  i Kołem Gospodyń Wiejskich współorganizuje od 14 lat Noworoczne Spotkanie Opłatkowe Osób Niepełnosprawnych z terenu całego powiatu. Prowadzi Zespół Ludowy „Gościniec”. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Senior, którego była jedną z współtwórczyń. Pani Lidia Murawiak jest członkinią Rady Koordynacyjnej Dolnośląskiego Forum Integracji Seniorów. Prowadziła warsztaty kulinarne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem seniorek i seniorów z Dolnego Śląska.


13.    PANU JÓZEFOWI PATKIEWICZOWI
Dr Józef Patkiewicz - już od 1968 jest działaczem Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem (TWK). Od 1991 jest Prezesem Oddziału Wojewódzkiego we Wrocławiu  i od 1988 wiceprezesem Zarządu Głównego władz krajowych. Organizator i przewodniczący kolejnych Komitetów Organizacyjnych corocznych ogólnopolskich konferencji naukowych organizowanych przez Towarzystwo. Organizator szeregu imprez, szkoleń oraz dyżurów informacyjno-doradczych dla osób niepełnosprawnych i kadry. Był założycielem i przewodniczącym Rady Turystyki Osób Niepełnosprawnych przy Zarządzie Wojewódzkim PTTK we Wrocławiu, założycielem i redaktorem naczelnym Biuletynu Osób Niepełnosprawnych – Dolny Śląsk „POMOST”. Autor lub współautor 208 publikacji, w tym 33 książek. Pan dr Józef Patkiewicz  to bardzo aktywny, zasłużony i cieszący się wielkim szacunkiem działacz społeczny na rzecz środowiska ludzi niepełnosprawnych.


14.    PANI EWIE PISARCZYK – BOGACKIEJ
Pani dr n. med. Ewa Pisarczyk jest starszym wykładowcą w Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, na Wydziale Lekarskim w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Alergologii. Jest członkiem założycielem i członkiem Prezydium Dolnośląskiej Rady ds. Seniorów, członkiem wielu komitetów naukowych konferencji krajowych i regionalnych w zakresie fizjoterapii i rehabilitacji osób starszych.


15.    PANU JANOWI POLITAJOWI
Pan Jan Politaj jest absolwentem Akademii Rolniczej we Wrocławiu – Wydziału Melioracji Wodnych. W 1997 r. jako członek Wojewódzkiego Komitetu Przeciwpowodziowego aktywnie uczestniczył w likwidacji skutków powodzi w województwie jeleniogórskim. Od sierpnia 1997 r. pełnił funkcję przewodniczącego Regionalnej Komisji ds. Kwalifikacji Projektów dotyczących odbudowy infrastruktury gospodarczej województwa. Za skuteczne i prawidłowe wdrażanie programu pomocy udzielonej 14 gminom, które zrealizowały 162 projekty, otrzymał osobiste podziękowanie od Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej oraz Ambasadora Unii Europejskiej. W Starostwie Powiatowym w Jeleniej Górze tworzył od podstaw struktury administracji geodezyjnej w powiecie pełniąc funkcję dyrektora Wydziału Geodezji. Pan Jan Politaj był ławnikiem Sądu Wojewódzkiego, a następnie Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. Dzięki dużej fachowości, życzliwości wobec interesantów oraz wysokiej kulturze osobistej, Pan Jan Politaj cieszy się zasłużonym autorytetem. Wielokrotnie wyróżniany nagrodami i listami gratulacyjnymi.


16.    PANI ELŻBIECIE PROTASIEWICZ
Pani Elżbieta Protasiewicz jest specjalistą medycyny rodzinnej i przemysłowej oraz  internistą, absolwentką Akademii Medycznej we Wrocławiu. Ukończyła  m.in. szkolenie polsko - brytyjsko - amerykańskie - Projekt Hope „Menedżerowie dla potrzeb reformy ochrony zdrowia w Polsce”. Począwszy od 1996 r., jako jedna z pierwszych otworzyła Praktykę Lekarza Rodzinnego w spółce cywilnej, którą prowadzi z powodzeniem do dnia dzisiejszego. Pani Elżbieta Protasiewicz jest współzałożycielem oraz  Wiceprezesem Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców, mającym na celu ochronę praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych pracodawców ochrony zdrowia. Prowadzi również działalność wydawniczą, naukową, popularnonaukową, wykonuje ekspertyzy, konsultacje założeń i projektów aktów prawnych.
Rola i jej osobisty wkład w obszarze działań zawodowych i społecznych,  dotychczasowa postawa, kreatywność oraz liczne zasługi w obszarze ochrony zdrowia, zasługują na szczególne wyróżnienie oraz uznanie.  


17.    PANU LUCJANOWI SADOWSKIEMU
Pan Lucjan Sadowski działalność artystyczną rozpoczął już w szkole podstawowej.
Jako uczeń Liceum Muzycznego we Wrocławiu wielokrotnie występował wraz ze szkolną orkiestrą symfoniczną oraz jako fagocista kwartetu instrumentów dętych.
W trakcie służby wojskowej był członkiem Orkiestry Symfonicznej I stopnia w Nysie, a następnie Wojskowej Orkiestry Reprezentacyjnej Okręgu Wrocławskiego.
Po zakończeniu służby wojskowej rozpoczął pracę jako instruktor muzyczny w Wołowskim Ośrodku Kultury. W latach 1985-2000 prowadził Zespół Ludowy Mojęcice, który odniósł sporo sukcesów. W 2004 roku objął prowadzenie Chóru „Harfa” w Wińsku, z którym wielokrotnie występował zdobywając nagrody. Przez ponad 50 lat występów artystycznych przekazywał swoje doświadczenie i wiedzę muzyczną w celu upowszechniania oraz animacji kultury ludowej i sakralnej wśród społeczności województwa dolnośląskiego.


18.    PANU ANDRZEJOWI STECIWKO (pośmiertnie)

(Odznakę odbierała pani Małgorzata Steciwko - żona)
Ś.P. Profesor dr hab. nauk medycznych ANDRZEJ STECIWKO ur. w 1950 zm. w 2012 r. Pochodził z  rodziny lekarskiej. Dyplom lekarza medycyny z wyróżnieniem uzyskał na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu. Pracę zawodową rozpoczął w Klinice Nefrologii Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 1982 roku obronił pracę doktorską, a w 1991 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. W roku 1995 powołany został na stanowisko profesora nadzwyczajnego Akademii Medycznej we Wrocławiu, natomiast trzy lata później otrzymał z rąk prezydenta RP tytuł profesora nauk medycznych. Pan Profesor zorganizował od podstaw Zakład Medycyny Rodzinnej Akademii Medycznej i Regionalny Ośrodek Kształcenia Lekarzy Rodzinnych we Wrocławiu. Dotychczas tytuł specjalisty uzyskało w nim ponad 800 lekarzy.
Dzięki jego intensywnym staraniom powstało pierwszych 21 modelowych praktyk lekarzy rodzinnych. Pełnił funkcję konsultanta regionalnego a następnie wojewódzkiego w dziedzinie medycyny rodzinnej. W 1999 r. założył Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, którego do końca swych dni był prezesem. Był również wiceprezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Medycyny Rodzinnej i Lekarzy Rodzinnych. Nauczyciel akademicki, założyciel i opiekun kół naukowych dla studentów, kierownik specjalizacji wielu lekarzy rodzinnych, promotor i recenzent licznych prac doktorskich i habilitacyjnych, realizator grantów badawczych, autor około 1000 publikacji naukowych. Był członkiem kilkudziesięciu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych oraz komitetów naukowych i redakcyjnych wielu czasopism medycznych. Pasjonat, społecznik, doskonały organizator, człowiek niezwykle zaangażowany w swoją pracę na rzecz pacjentów, studentów i lekarzy.
Za swoją działalność został uhonorowany wieloma odznaczeniami. W 2009 r. został wybrany „Człowiekiem Roku w Polskiej Medycynie”.


19.     PANU WOJCIECHOWI WESOŁOWSKIEMU
Pan Wojciech Wesołowski w swojej codziennej pracy leśnika wykazuje duże zaangażowanie i sumienność, potwierdzane bardzo dobrymi wynikami. W ciągu wielu lat pomocy był odpowiedzialny za wyhodowanie wielu tysięcy sztuk sadzonek drzew leśnych, które zostały posadzone w dolnośląskich lasach i wzbogaciły przyrodę ojczystą. Aktywnie współpracuje z rolnikami w celu poprawienia warunków bytowych zwierzyny przez zakładanie remiz i uprawę poletek łowieckich, co w długofalowej gospodarce przyczyniło się do zminimalizowania szkód wyrządzanej przez zwierzynę leśną. Z zamiłowania przyrodnik i społecznik wykazuje się dużym zaangażowaniem w życie lokalnej społeczność ciesząc się wielkim uznaniem. Wielokrotnie brał udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną propagując ochronę przyrody i szeroko pojętej ekologii. Dzięki długoletniej społecznej pracy na rzecz organizacji społecznych Pan Wojciech Wesołowski zdobył wielki szacunek i uznanie wśród  społeczności lokalnej.


20.    PANU STANISŁAWOWI  WYMAZALE
Pan Stanisław Wymazała jest przewodniczącym zespołu śpiewaczego „Harfa”, a od 20 lat jego członkiem. Należy do osób aktywnych w przygotowaniu repertuaru i promocji kultury ludowej na terenie gminy, powiatu i całego Dolnego Śląska. Już jako  młody nauczyciel dał się poznać jako dobry pedagog i animator kultury prowadząc przez kilka lat zespół teatralny złożony z młodzieży i osób starszych. Pracując w szkole w Wińsku należał do grona nauczycieli – nowatorów w pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej. Wykazał się zapałem w pracy z młodzieżą szkolną i pozaszkolną w szczególności w piłce ręcznej, lekkoatletyce i sportach zimowych, uzyskując wysokie wyniki. Przez całe swoje życie pełnił wiele funkcji społecznych na terenie gminy, oddając wiele sił i czasu na rzecz rozwoju kulturalnego i sportowego lokalnego społeczeństwa. Obecnie na emeryturze bardzo dużo czasu poświęca pracy w Związku Nauczycielstwa Polskiego.


21.    PANU ZBIGNIEWOWI ŻUROWSKIEMU
Pan Zbigniew Żurowski jest instruktorem w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Wyróżnia się umiejętnością właściwego rozwiązywania stawianych przed nim zadań, które wykonuje na wysokim poziomie merytorycznym. Współpracuje z członkami Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa woj. Dolnośląskiego. Jest członkiem Zarządu Terenowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian”. Uczestniczy w działalności Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa. Na terenie Województwa Dolnośląskiego aktywizuje pracę i działalność jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, pomaga przy organizacji zawodów sportowo – pożarniczych, organizacji ćwiczeń, działań ratowniczych. Dał się przy tym poznać jako bardzo dobry popularyzator idei pożarnictwa ochotniczego wśród dzieci i młodzieży m.in. przy organizacji turnieju wiedzy pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, konkursów plastycznych, obozów szkoleniowo-wypoczynkowych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Jest długoletnim honorowym dawcą krwi. Jego społeczna praca na rzecz struktur ochrony przeciwpożarowej, organizacji społecznych jak i społeczności lokalnej w pełni zasługują na to zaszczytne wyróżnienie.


22.    ODDZIAŁOWI PTTK ZIEMI KAMIENNOGÓRSKIEJ W KAMIENNEJ GÓRZE
Odznkę odebrał pan Prezes Kazimierz Majewski.

Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego PTTK w Kamiennej Górze powstał w 1962 roku. Prowadzi działalność polegającą na krzewieniu turystyki i krajoznawstwa, aktywnych form wypoczynku dzieci i młodzieży, w tym w  postaci wędrownictwa indywidualnego. Oddział współpracuje z różnymi instytucjami, szkołami i organizacjami pozarządowymi oraz z innymi Oddziałami PTTK. Zajmuje się znakowaniem i utrzymaniem szlaków turystycznych górskich na terenach powiatu i częściowo na terenie przyległym do powiatu kamiennogórskiego oraz w Parku Narodowym Gór Stołowych. Kamiennogórski Oddział PTTK posiada własną kadrę – 10 Przewodników, 23 Przewodników turystyki górskiej, 8 Przewodników turystyki pieszej oraz Przewodnika do turystyki konnej, instruktorów krajoznawstwa i ochrony przyrody oraz przodowników turystyki kwalifikowanej. Prowadzi liczne szkolenia, promuje system odznak turystycznych i krajoznawczych, mających na celu popularyzację poznawania naszego regionu i kraju. Prowadzi cykliczne imprezy turystyczne, krajoznawcze i turystyki kwalifikowanej. Od wiosny do października każdego roku organizuje rajdy tematyczne np. rajd „Poznajemy Góry”, w których rocznie uczestniczy do 650 osób.


23.    ZESPOŁOWI MUZYCZNEMU - TERCET EGZOTYCZNY

Zespół Tercet Egzotyczny, obok Trubadurów, jest najdłużej działającym polskim zespołem muzycznym, wykonującym głównie muzykę w stylu latynoamerykańskim.
Powstał jesienią 1963 r. we Wrocławiu z inicjatywy Zbigniewa Dziewiątkowskiego. Główny wokal objęła żona muzyka, Izabela Skrybant-Dziewiątkowska. Autorem muzyki do większości piosenek był sam Dziewiątkowski, zaś słowa pisali najlepsi polscy autorzy tekstów. Przez ponad 50 lat Tercet Egzotyczny koncertuje na całym świecie. Mimo licznych fanów w kraju dopiero w 1992 roku zaproszono Tercet Egzotyczny po raz pierwszy na festiwal w Sopocie. W 2002 r. po śmierci jego założyciela i krótkiej przerwie ponownie wyruszył w trasę koncertową, odwiedzając m.in. USA i Wielką Brytanię. W 2002 r. byli zdobywcami „Diamentowej płyty”. Zespół nadal aktywnie koncertuje promując region dolnośląski i Wrocław w kraju i za granicą.


24.    POLSKIEMU TOWARZYSTWU WALKI Z KALECTWEM ODDZIAŁOWI WOJEWÓDZKIEMU WE WROCŁAWIU
Odznakę odebrał prezes pan Józef Patkiewicz.
Oddział Wojewódzki Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem we Wrocławiu
(TWK-Wrocław) obchodzi w tym roku Jubileusz 55-lecia działania. Jest pierwszym terenowym Oddziałem TWK w Polsce. Jednym z ważnych kierunków działań Towarzystwa jest profilaktyka kalectwa oraz problematyka dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Od 1975 r. wrocławski oddział TKW jest organizatorem corocznych ogólnopolskich konferencji naukowych w ramach Ogólnokrajowego Dnia Rehabilitacji Dziecka, od 1960 r. corocznych dolnośląskich wojewódzkich konferencji z okazji Światowego Dnia Inwalidy, Międzynarodowych Konferencji Naukowych pt. „Aktywność Ruchowa Osób Niepełnosprawnych”.  Jest organizatorem szeregu imprez kulturalnych, turystycznych, sympozjów, szkoleń oraz dyżurów informacyjno-doradczych dla osób niepełnosprawnych. Organizuje zajęcia rehabilitacyjne, obozy żeglarskie oraz wycieczki osób niepełnosprawnych. Jest wydawcą 30 książek i Biuletynu Osób Niepełnosprawnych – Dolny Śląsk „POMOST”.




Szanowni Państwo, Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał Srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego:


1.    PANU RYSZARDOWI  GĄSIOROWI
Pan Ryszard Gąsior ponad 30-lat pracuje w Polskim Towarzystwie Walki z Kalectwem. Jednocześnie jest członkiem Zarządu Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych Start Wrocław, członkiem Zarządu Wrocławskiego Klubu Kajakowego Kapok. Był Prezesem Stowarzyszenia Wspierania Sportu Amicus, z-cą Prezesa Wrocławskiego Klubu Koszykówki, współzałożycielem Rady Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych oraz Krajowego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, współzałożycielem Porozumienia na rzecz Parlamentarnej i Samorządowej Reprezentacji Osób Niepełnosprawnych, współzałożycielem Rady Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.


2.    PANU JANOWI GŁUSZCE
Pan Jan Głuszko przez 20 lat, od 1994 r., pełnił funkcję Wójta Gminy Niechlów. Należy do nielicznego grona wójtów z tak długim stażem pracy. Potrafił umiejętnie i owocnie współpracować z kolejnymi Radami Gminy, urzędnikami, sąsiednimi samorządami i administracją państwową, dzięki czemu Gmina Niechlów w całości została  zwodociągowana i stelefonizowana. Wybudowano kompleks boisk sportowych Orlik 2012 w Naratowie, oczyszczalnię ścieków w Niechlowie wraz z kanalizacją sanitarną, odnowiono drogi gminne, zmodernizowano świetlice wiejskie i wybudowano place zabaw. Pan Jan Głuszko aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, promuje organizacje pozarządowe działające na terenie gminy. Zawsze blisko ludzi, blisko ich spraw, potrzeb i oczekiwań. Angażuje się w akcje charytatywne.


3.    PANU KRZYSZTOFOWI KRÓLOWI
Pan Krzysztof Król od 1978 r. jest Członkiem PTTK, gdzie pełnił różne funkcje w Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przy Hucie Miedzi „Legnica”, od 2001 r. jest Prezesem Zarządu. Dzięki jego społecznemu zaangażowaniu nastąpił wyraźny wzrost aktywności turystycznej. Organizował imprezy turystyczne, rajdy, zloty, wczasy pracownicze. Przyczynił się  do budowy ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego "POSEJDON" w Kunicach, z którego korzystają nie tylko  członkowie PTTK, również turyści. Jest propagatorem idei krajoznawstwa i zasad uprawiania turystyki kwalifikowanej, prowadzi ciekawe zajęcia praktyczne, zwykle w terenie.  
Za działalność społeczną był wielokrotnie doceniany odznaczeniami i wyróżnieniami.


4.    PANI ALICJI OPOŃ
Pani Alicja Opoń aktywnie uczestniczy w życiu Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu zgorzeleckiego, gdzie jest inicjatorem wielu działań zmierzających do polepszenia i usprawnienia warunków służby strażaków ochotników, czyni to poprzez współpracę i współdziałanie z Państwową Strażą Pożarną. Dzięki długoletniej pracy społecznej na rzecz struktur ochrony przeciwpożarowej i organizacji społecznych zdobyła sobie uznanie społeczności lokalnej i władz województwa.


5.    PANI BOGUMILE PIWOWAR
Pani Bogumiła Piwowar od 1996 r. jest członkiem i działaczem Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem (TWK) i równocześnie Członkiem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego we Wrocławiu. Współtworzy Komitety Organizacyjne kolejnych corocznych ogólnopolskich konferencji naukowych organizowanych w ramach Ogólnokrajowego Dnia Rehabilitacji Dziecka, Światowego Dnia. Organizowała szereg comiesięcznych szkoleń oraz dyżurów informacyjno-doradczych w Województwie Dolnośląskim dla osób niepełnosprawnych z chorobą Parkinsona. Bardzo aktywny działacz społeczny na rzecz środowiska ludzi niepełnosprawnych. Za swoją aktywność i pracę społeczną uhonorowana wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami.


6.    PANI GENOWEFIE SURNIAK
Pani Genowefa Surniak jest członkiem i bardzo aktywnym działaczem społecznym Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem (TWK) od 1987 r. jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, członkiem Redakcji wydawanego kwartalnika „Biblioterapeuta” oraz wydawanego przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego rocznika „Przegląd Biblioterapeutyczny”. Publikuje artykuły z biblio i bajkoterapii. Prowadzi zajęcia w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, w którym jest wicedyrektorem.
Uhonorowana wieloma odznaczeniami i dyplomami.


7.     PANI DANUCIE SZOPA-STRUMPF
Pani Redaktor Danuta Szopa-Strumpf jest członkiem i działaczem Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem od roku 1977. Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego TWK we Wrocławiu (od 1996) Członek kolejnych Komitetów Organizacyjnych corocznych ogólnopolskich konferencji naukowych organizowanych przez TWK-Wrocław w ramach Ogólnokrajowego Dnia Rehabilitacji Dziecka i Światowego Dnia Inwalidy. Jest bardzo aktywnym działaczem społecznym na rzecz środowiska ludzi niepełnosprawnych w ramach Oddziału Wojewódzkiego TWK we Wrocławiu, a wcześniej w Telewizji Wrocław. Uhonorowana wieloma odznaczeniami i dyplomami.


8.    PANU BOGUMIŁOWI TYSZKIEWICZOWI
Pan Bogumił Tyszkiewicz pracuje zawodowo od roku 1978. Jest przykładnym pracownikiem służb ratowniczych w Kopalni Węgla Brunatnego w Turowie. Cechuje go precyzja oraz osiąganie znakomitych wyników poparte przygotowaniem zawodowym, doświadczeniem oraz profesjonalizmem. Cieszy się bardzo dużym autorytetem wśród ratowników. Potrafi podejmować trafne decyzje jak i kierować zespołem ludzi w ekstremalnych warunkach. Jednocześnie w Zgorzelcu piastuje funkcję nadleśniczego w Leśnictwie Bogatynia. Prowadził gospodarkę leśną w sposób racjonalny i przyjazny dla obszarów wiejskich. Organizował spotkania z rolnikami na temat ochrony pól od szkód wyrządzonych przez zwierzynę leśną, ale także we współpracy z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego na temat prowadzenia ekologicznych upraw. Pan Bogumił Tyszkiewicz jest również współorganizatorem wielu imprez społecznych i kulturalnych propagującym szczególnie wśród młodzieży turystykę pieszą i rowerową. Cieszy się uznaniem za długoletnią społeczną pracę na rzecz organizacji społecznych jak i społeczności lokalnych.


9.    PANU PIOTROWI WOELTZ
Pan Piotr Woeltz pracuje zawodowo od roku 1980 w służbach ratowniczych Kopalni Węgla Brunatnego w Turowie. Podczas prowadzonych działań ratowniczych wykazuje się dobrym przygotowaniem zawodowym, doświadczeniem oraz profesjonalizmem, gwarantując jakość wykonywanych zadań. Pan Piotr Woeltz to „odpowiedzialność, zaangażowanie, zorganizowanie oraz podejmowanie właściwych decyzji w trudnych sytuacjach”, cieszy się dużym autorytetem wśród ratowników. Z pasją uczestniczy w życiu Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu zgorzeleckiego. Pomaga przy organizacji zawodów sportowo - pożarniczych oraz przy organizacji ćwiczeń. To bardzo dobry popularyzator idei pożarnictwa ochotniczego wśród dzieci  i młodzieży szkolnej w ramach cyklicznych konkursów plastycznych, turniejów wiedzy pożarniczej, szczególnie „Młodzież zapobiega pożarom” na szczeblu gmin i powiatu zgorzeleckiego.
W społeczności lokalnej zdobył uznanie za długoletnią społeczną pracę na rzecz bezpieczeństwa i organizacji społecznych.


10.    Stowarzyszeniu SEMPER AVANTI
Odznakę odebrał prezes Marcin Skocz.
Semper Avanti od ponad 10 lat bierze aktywny udział w kreowaniu polityki młodzieżowej na Dolnym Śląsku. Szczególnie na rzecz wspierania samorządności młodzieży oraz budowania zaufania młodych ludzi do demokracji, pomagając im zrozumieć procesy i procedury demokratyczne. Zgodnie z przyjętą zasadą – o młodzieży z udziałem młodzieży inicjuje powstawanie i wspiera rady młodzieżowe w dolnośląskich gminach, organizuje lokalne oraz międzynarodowe seminaria.
Na szczególną uwagę i uznanie zasługuje projekt zrealizowany w partnerstwie z Samorządem Województwa utworzenia Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W ramach projektu stowarzyszenie zorganizowało 30 konferencji w każdym powiecie w województwie, podczas których młodzież z danego powiatu omawiała swoje problemy i potrzeby oraz wybierała po 2-óch radnych młodzieżowych. W grudniu 2013 roku 60-ciu radnych zostało zaprzysiężonych i odpowiednio przeszkolonych. Stowarzyszenie Semper Avanti, za swoje zaangażowanie i efekty pracy na rzecz wspierania samorządności młodzieży w pełni zasługuje na Odznakę Honorową Srebrną „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.