rozmiar czcionki: A | A | A

Odznaczenia Sejmiku wręczone.

17.07.2014 16:04

Dziś Przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Barbara Zdrojewska, wraz z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Cezarym Przybylskim, wręczyła złote i srebrne Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.


Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego są wyrazem szczególnego wyróżnienia za zasługi dla rozwoju oraz promowania Województwa Dolnośląskiego w kraju i na świecie. Odznaki mają na celu wyróżnienie i docenienie ludzi i organizacji z różnych środowisk lokalnych Naszej Dolnośląskiej Ojczyzny. Takich osób, instytucji, które swoją pracą i postawą są godne szacunku, podziwu i naśladowania.

 

Podczas dzisiejszej uroczystości w sali kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego złote i srebrne Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” otrzymały 44 osoby. Na sali obecni byli wszyscy Radni Województwa, odznaczeni oraz osoby im towarzyszące.


Wręczono Złote Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego:

 

1. Panu profesorowi Wojciechowi Witkiewiczowi – Dyrektorowi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz ochrony zdrowia, za promowanie w świecie wizerunku regionu i Polski, za szczególną aktywność we wdrażaniu nowatorskich rozwiązań w opiece zdrowotnej. Za pracę naukowo-dydaktyczną
z młodym pokoleniem lekarzy, za wdrażanie robotyki w chirurgii.
Profesor Wojciech Witkiewicz od 1984 roku jest związany z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym we Wrocławiu, a od 1990 roku jest jego dyrektorem. Pod jego kierownictwem szpital stał się jedną z najbardziej innowacyjnych placówek w regionie. Dzięki staraniom profesora w szpitalu uruchomiono pierwszy na Dolnym Śląsku tomograf komputerowy, aparaturę do rezonansu magnetycznego, laparoskop, a także aparat do radioterapii śródoperacyjnej chorych z nowotworem piersi. W grudniu 2010 roku we wrocławskim szpitalu pojawił się po raz pierwszy w Polsce robot chirurgiczny „Da Vinci”.
W 2006 roku, dzięki staraniom profesora, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny uzyskał status ośrodka badawczo-rozwojowego. Profesor cieszy się opinią w pełni oddanego i troskliwego lekarza. Aktywnie działa w krajowych i międzynarodowych stowarzyszeniach chirurgicznych.
Serdecznie dziękujemy, Panie Profesorze.

 

2. Panu Kurtowi Lampertowi – Członkowi Zarządu firmy Doktor Schneider Automotive Polska, dzięki jego staraniom i wielkiemu zaangażowaniu fabryka ma swoją siedzibę na Dolnym Śląsku, w Radomierzu koło Janowic Wielkich, gdzie przez 12 lat rozwinęła się i rozrosła dając nowe miejsca pracy oraz ośrodek badawczo-rozwojowy. Dzięki kooperacji z lokalnymi firmami przyczyniła się do ich rozwoju. Dzięki panu Kurtowi Lampertowi fabryka w Radomierzu jest wiodącym zakładem grupy Dr Schneider, mającym dobrą pozycje finansową dającą pracownikom z Dolnego Śląska dostęp do nowych technologii, szkoleń, bardzo dobrych warunków socjalnych. Dzięki zaangażowaniu pana Lamperta w życie lokalnej społeczności fabryka wspiera liczne akcje charytatywne i wspólne projekty badawczo-rozwojowe w naszym regionie.

 

3. Księdzu  Bronisławowi Piśnickiemu – kapłanowi od 41 lat, a od 20 lat duszpasterzowi  trzeźwości i abstynencji, pomysłodawcy Pieszych Pielgrzymek w intencji trzeźwości Narodu  Diecezji Legnickiej i Świdnickiej do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Dzięki jego staraniom dziś w Krzeszowie działa Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości i Pomocy Rodzinie, ośrodek otwarty szczególnie dla rodzin z problemami alkoholowymi. W swej posłudze kapłańskiej nieustannie promuje życie w trzeźwości w różnych środowiskach, na przykładż w zakładzie karnym w Zarębie, czy na oddziale odwykowym w Czarnym Borze.

 

4. Księdzu Edwardowi Dzikowi – Księdzu prałatowi, proboszczowi parafii pod wezwaniem Św. Antoniego z Padwy w Pieszycach, za niezwykłe zaangażowanie w budowanie relacji międzyludzkich opartych na fundamentalnych zasadach zgody i jedności, za opiekę nad miejscami pamięci narodowej, za wkład w odnowę obiektów sakralnych, za inicjowanie wielu przedsięwzięć o charakterze społecznym i kulturalnym, dzięki którym jednoczy społeczność lokalną, ale również międzynarodową na pograniczu Polsko-Czeskim.

 

5. Panu Andrzejowi Tatuśko –za wkład w rozwój regionu i zaangażowanie w powstawanie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dziś Dyrektorowi Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu - za oddanie w pracy na rzecz Centrum Onkologii i wprowadzenie najnowocześniejszej aparatury terapeutycznej i diagnostycznej.

 

6. Panu profesorowi Szymonowi Draganowi – Kierownikowi Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, za wkład naukowy w rozwój leczenia, profilaktyki i ochrony zdrowia, za promowanie w świecie wizerunku regionu i Polski, za szczególną aktywność we wdrażaniu nowatorskich rozwiązań w opiece zdrowotnej w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

 

7. Panu Stanisławowi Woźniakowi – dyrektorowi Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej za działalność charytatywną na rzecz pomocy chorym oraz za współorganizowanie i propagowanie najsłynniejszej imprezy Dolnego Śląska – Biegu Piastów.

 

8. Panu Maciejowi Szymczykowi – Dyrektorowi Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Dzięki jego staraniom dusznicki młyn papierniczy zyskał status Pomnika Historii i jest rozsławiany w kraju i zagranicą. Muzeum znacząco poszerzyło ofertę edukacyjną - prowadzone są lekcje i warsztaty, odczyty, prelekcje i konferencje. Jest autorem ponad 140 publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat dziejów techniki, historii regionu oraz dolnośląskich zabytków. Obecnie młyn papierniczy dzięki inicjatywie pana dyrektora oczekuje na  wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO.

 

9. Panu Andrzejowi Grodzickiemu – geologowi, geografowi i archeologowi, dzięki któremu dziś mamy na Dolnym Śląsku takie imprezy jak Mistrzostwa Polski i Świata w płukaniu Złota w Złotoryi, czy odbywające się od 17 lat Lwóweckie Lato Agatowe, największą imprezę mineralogiczną w Polsce oraz za całokształt 54-letniej pracy dydaktycznej i naukowej na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorowi 120 prac naukowych publikowanych w kraju i zagranicą.

 

10. Panu Janowi Janiszewskiemu – Za całokształt pracy zawodowej i działalność społeczną na forum samorządowym i na Forum w Krzyżowej. Pan Janiszewski od ponad 60 lat mieszka na Dolnym Śląsku, gdzie inicjował i wykonywał wiele nowatorskich projektów i wdrożeń, między innymi duże zakłady przygotowywał do wdrożenia komputerów. Jako współorganizator Forum w Krzyżowej popularyzował zagadnienia ekologii i zrównoważonego Rozwoju.

 

11. Panu Stanisławowi Chowańskiemu – dziś nauczycielowi historii na emeryturze, autorowi publikacji historycznych. Między innymi z jego inicjatywy zaczęły się ukazywać Zeszyty Historyczne, których był współautorem. Dzięki jego publikacjom udokumentowana została historia rzemiosła sycowskiego oraz dzieje powiatu oleśnickiego. Był redaktorem naczelnym Kwartalnika Powiatu Oleśnickiego. Pismo istnieje do dziś, a jego ważną częścią jest dodatek metodyczny, gdzie publikują miejscowi nauczyciele i historycy. Jest autorem monografii dziejów Sycowa i okolic.

 

12. Panu Romanowi Ćwiękale – magistrowi sztuki, nauczycielowi i zasłużonemu pedagogowi za całokształt pracy zawodowej i społecznej, za rozsławianie Dolnego Śląska w  całym kraju. Założycielowi wielu zespołów wokalnych, kabaretowych, folklorystycznych, chóralnych, muzyki dawnej czy biesiadnych. Wiele z tych zespołów zdobywało laury na odpowiednich festiwalach o randze krajowej.

 

13. Panu Kazimierzowi Cichoniowi – zasłużonemu pedagogowi i społecznikowi. Założycielowi Stowarzyszenia  Jazzowego „Na pograniczu”. Współzałożycielowi szkoły muzycznej pierwszego stopnia w Sycowie, zespołu ludowego „Sycowiacy” oraz orkiestry dętej.  Działalność zespołów tworzonych i prowadzonych przez pana Cichonia znana jest w całym kraju z występów i z programów telewizyjnych.

 

14. Panu Janowi Lubienieckiemu – nauczycielowi historii i wiedzy o społeczeństwie za szczególne zaangażowanie w pracę dydaktyczną i wychowawczą. Jego pasją są biografie ludzi zasłużonych dla ziemi Kamiennogórskiej na przestrzeni wieków. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji o historii i dziejach różnych miejsc na Dolnym Śląsku. Jest również współtwórcą filmu o historii i zabytkach Kamiennej Góry, który był emitowany przez program 2 telewizji polskiej.

 

15. Panu Józefowi Kochniarczykowi - zasłużonemu pedagogowi i społecznikowi, obecnie dyrektorowi Zespołu szkół Agrotechnicznych w Bożkowie. Dzięki jego staraniom nawiązana została współpraca z podobnymi ośrodkami zagranicznymi. Młodzież ucząca się odbywa staże i praktyki we Włoszech, Francji, Niemczech i Hiszpanii, a angielskiego uczy się na obozach językowych w Stanach Zjednoczonych. Jest pomysłodawcą i organizatorem wielu przedsięwzięć o charakterze regionalnym i ponad regionalnym na rzecz krzewienia  procesu edukacyjnego i wychowawczego.

 

16. Świętej pamięci panu Antoniemu Ziębie – od podstaw, w sierpniu 1946 roku stworzył  III Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Przez 19 lat był wspaniałym dyrektorem, pedagogiem, nieustannie dbał o wysokie morale grona pedagogicznego i uczniów. Na jego cześć od 32 lat organizowane są zjazdy absolwentów III LO we Wrocławiu. Antoni Zięba był żołnierzem Wojska Polskiego w 1939 roku, uciekł z niewoli rosyjskiej i działał w podziemiu od początku istnienia Armii Krajowej. Cześć jego pamięci.
Pan Antoni Zięba zmarł w wieku 92 lat, w roku 1986.
O odebranie odznaki proszę wnuka, pana Pawła Ziębę.

 

17. Panu Michałowi Głowackiemu – który od 24 lat jest dyrektorem III Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. W szkole realizowane są nowatorskie programy kształcenia, a do współpracy zapraszani wykładowcy ze wszystkich uczelni wyższych we Wrocławiu. Dzięki innowacyjnemu podejściu dyrektora Głowackiego Szkoła od wielu lat realizuje projekty europejskie, których celem jest integracja społeczno-kulturowa młodzieży liceum z młodzieżą z Niemiec, Francji, Włoch, Węgier i Łotwy.

 

18. Panu Janowi Pysiowi – Kapitanowi żeglugi śródlądowej, dyrektorowi Urzędu Żeglugi Śródlądowej za pracę społeczną na rzecz popularyzacji żeglugi na Odrze i promowanie wśród mieszkańców Dolnego Śląska zasad korzystania z akwenów śródlądowych. Współorganizatorowi wielu konferencji i spotkań. Autorowi książki „Odra. Rzecz o żegludze i polityce”, która przedstawia dzieje Odry od wieku 16 do czasów współczesnych.

 

19. Pani Alicji Szatkowskiej – za zasługi w niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnym. Jest jedną z inicjatorek powstania Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. w ramach, którego kolejno powoływano do życia: Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Wczesną Interwencję, Warsztat Terapii Zajęciowej, Powiatowy Ośrodek Wsparcia, Mieszkanie Treningowe. Jest współautorką kilku ustaw dotyczących dotacji na rzecz dzieci głęboko upośledzonych.

 

20. Panu Janowi Walkowiakowi – uhonorowanemu tytułem Dolnośląskiego Wolontariusza Roku 2013, za artystyczny wkład w rozwój wolontariatu i aktywizację społeczności lokalnej miasta Wałbrzycha. Jan Walkowiak to człowiek wielkiego serca, wolontariusz, prowadzi zajęcia artystyczne dla seniorów, warsztaty ceramiczne dla młodzieży niepełnosprawnej. Człowiek, którego optymizm, pogodę ducha można dostrzec w jego dziełach i w pracy z ludźmi.

 

21. Panu Władysławowi Niemasowi – za aktywność w społecznych projektach o charakterze gospodarczym. Jest współzałożycielem Fundacji "Brama Lubawska" powstałej w 1993 roku i funkcjonującej do dziś. Od 1998 roku jest członkiem społecznej organizacji "Dialog". Współzałożyciel Związku Pracodawców Powiatu Kamiennogórskiego. Od 2002 roku jest Członkiem Powiatowej Rady Zatrudnienia. Jest wiceprzewodniczącym Prezydium Rady Wykonawczej Federacji Pracodawców Polski Zachodniej.

 

22. Panu Stanisławowi Małemu - za reprezentowanie Dolnego Śląska w Polskiej Izbie Gospodarczej Transportu i Spedycji, gdzie zabiegał o interesy dolnośląskich PKS-ów, w kwestiach otrzymywania dopłat do ulg w przewozach pasażerskich. Za współpracę z Komisjami Sejmowymi przy opracowywaniu aktów prawnych związanych z transportem samochodowym w przewozie pasażerskim i towarowym. Prowadzi wyróżniające się w skali Dolnego Śląska przedsiębiorstwo.

 


23. Panu Zdzisławowi Mireckiemu – nauczycielowi i emerytowanemu policjantowi, który na Dolnym Śląsku zainicjował realizację zadań prewencji kryminalnej, ujęte obecnie w ramach programu „Bezpieczne Miasto – Gmina – Powiat”. Członkowi Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA, aktywnemu działaczowi Polskiego Czerwonego Krzyża, Ligii Obrony Kraju i Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.

 

24. Pani Małgorzacie Życzkowskiej – Czesak – zasłużonemu pedagogowi i animatorowi Kultury w Lubinie. Jej pomysłowość i zaangażowanie sprawiły, że w przestrzeni kulturalnej miasta pojawiły się nowe, cykliczne imprezy, które cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem Dolnoślązaków.

 

25. Pani Bożenie Karkut – za rozsławianie i reprezentowanie regionu na zawodach sportowych, w kraju i zagranicą, również w randze Mistrzostw Świata, gdzie występowała jako zawodniczka, a następnie trener piłki ręcznej. Łącznie reprezentowała Polskę 151 razy w oficjalnych spotkaniach, zdobywając 539 bramek. Jest piątą zawodniczką pod względem ilości strzelonych bramek w reprezentacji Polski.

 

26. Panu Jerzemu Szafrańcowi - za rozsławianie i reprezentowanie regionu na zawodach sportowych w piłkę ręczną w kraju i zagranicą.

27. Panu Witoldowi Kuleszy - za rozsławianie  regionu na zawodach sportowych w piłkę ręczną w kraju i zagranicą.

28. Panu Radosławowi Fabiszewskiemu - za rozsławianie i reprezentowanie regionu na zawodach sportowych w piłkę ręczną w kraju i zagranicą.

29. Panu Tomaszowi Kozłowskiemu - za rozsławianie i reprezentowanie regionu na zawodach sportowych w piłkę ręczną w kraju i zagranicą.

30. Panu Andrzejowi Pułce - za rozsławianie i reprezentowanie regionu na zawodach sportowych w piłkę ręczną w kraju i zagranicą.

 

31. Panu Dariuszowi Jankowskiemu – inicjatorowi i założycielowi Stowarzyszenia Przyjaciół  Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Równe Szanse”, które dzięki determinacji pana Dariusza Jankowskiego doprowadziło do wybudowania i otwarcia ośrodka, w którym od 2011 roku prowadzone są warsztaty terapii zajęciowej, obecnie korzysta z nich 55 osób Niepełnosprawnych. Pan Dariusz Jankowski jest również aktywnym działaczem Cechu Rzemiosł Różnych w Lubinie, gdzie promuje rzemiosło w regionie i w kraju.

 

32. Złota odznaka Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego dla Stowarzyszenia „NOWA RODZINA” - za inicjowanie zintegrowanych działań pozarządowych wraz z administracją publiczną, współzałożycielowi „Partnerstwa na rzecz Rozwoju wolontariatu na Dolnym Śląsku – Razem dla Wolontariatu. Porozumienia wieloletnich dolnośląskich organizacji i instytucji”. O odebranie odznaki proszę  pana Jacka Bednarka, prezesa Stowarzyszenia NOWA RODZINA.

 


Wręczono Srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego:


1. Zespołowi Ludowemu MOJĘCICE – Bardzo proszę przedstawiciela Zespołu Mojęcice o odebranie odznaki. Odznaka została przyznana za społeczne zaangażowanie w krzewienie i kultywowanie patriotyzmu, kultury i tradycji naszych przodków z różnych regionów przedwojennej Polski. Za pielęgnowanie dawnej muzyki oraz dokumentowanie zwyczajów i tradycji Ziemi Wołowskiej, co stanowi dla wielu jej mieszkańców solidną lekcję historii.

 

2. Zespołowi Folklorystycznemu WARZĘGOWIANIE - Bardzo proszę przedstawiciela Zespołu – pana Eugeniusza Opyda o odebranie odznaki. Odznaka została przyznana za społeczne zaangażowanie w krzewienie i kultywowanie patriotyzmu, kultury i tradycji. Obecnie w zespole członkami są 4 pokolenia Dolnoślązaków, tworząc kapelę, zespół taneczny, grupę śpiewającą i dziecięcą. Występują w kraju i zagranicą, byli w Austrii, Niemczech, na Węgrzech i Litwie, uwieńczeniem ich dorobku jest nagrana płyta.

 

3. Pani Magdalenie Bujnowskiej-Fedak – lekarzowi rodzinnemu, nauczycielowi akademickiemu za jej olbrzymi wkład w pracę naukową i społeczną oraz w rozwój medycyny rodzinnej, klinicznej, geriatrię i telemedycynę.

 

4. Pani Agnieszce Mastalerz-Migas - lekarzowi rodzinnemu, nauczycielowi akademickiemu za jej olbrzymi wkład w pracę naukową i społeczną oraz w rozwój medycyny rodzinnej na Dolnym Śląsku.

 

5. Panu Jackowi Krajewskiemu - lekarzowi rodzinnemu, za jego zaangażowanie i wkład w pracę naukową i społeczną oraz w rozwój medycyny rodzinnej na Dolnym Śląsku.

 

6. Panu Jarosławowi Drobnikowi - lekarzowi rodzinnemu, nauczycielowi akademickiemu za jego zaangażowanie i wkład w pracę naukową i społeczną oraz w rozwój medycyny rodzinnej na Dolnym Śląsku.

 

7. Pani Annie Lechowskiej – pedagogowi i socjoterapeucie za pracę w Stowarzyszeniu dla Dzieci i Młodzieży, gdzie z olbrzymim zaangażowaniem i oddaniem niesie pomoc nie tylko dzieciom i młodzieży, ale również podmiotom pozarządowym i samorządowym na terenie powiatu głogowskiego.

 

8. Pani Joannie Wajdzie – założycielce Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw Karta 99 – dzięki któremu ofiary przemocy domowej oraz dorastający wychowankowie Domów Dziecka poznają swoje prawa i możliwości wyjścia z kryzysowych sytuacji. Autorce i realizatorce programów edukacyjnych np. „Poznaj swoje prawa”, czy „ABC prawa rodzinnego”.

 

9. Panu Krzysztofowi Bojdzie – Społecznikowi, pedagogowi, założycielowi Fundacji HOBBIT, która działa na terenie Dolnego Śląska od ponad 20 lat, kreując i tworząc systemowe rozwiązania w obszarze czasu wolnego dzieci i młodzieży. Organizatorowi klubu środowiskowego, w którym udzielane są bezpłatne korepetycje osobom ze środowisk zagrożonych.

 

10. Panu Kazimierzowi Szepielowi – za zaangażowanie w pracę z młodzieżą w ramach wolontariatu, szczególnie w tematykę obywatelską, patriotyczną, w prawa człowieka oraz edukację regionalną w ramach działalności Domu Spotkań imieniem Angelusa Silesiusa.

 

11. Panu Pawłowi Dębkowi – za szczególne zaangażowanie w prace na rzecz wzrostu aktywności społecznej młodzieży zarówno na Dolnym Śląsku, w kraju, jak również w działalności międzynarodowej, za pracę na rzecz młodzieży w rządowych projektach i zespołach. Za aktywizowanie do pracy w społeczeństwie młodzieży dolnośląskiej.

 

12. Panu Leszkowi Drabczykowi – za 38 lat społecznej pracy na rzecz PTTK, w której jako nauczyciel i wychowawca propagował idee PTTK wśród młodzieży, która zdobywała laury na konkursach ogólnopolskich. Pan Leszek Drabczyk jest również ekspertem do Spraw nieletnich w Komendzie Powiatowej w Jaworze.