rozmiar czcionki: A | A | A

Misje gospodarcze w Sankt Petersburgu

14.04.2011 14:09

Wspólne przedsięwzięcia gospodarcze były przewodnim tematem wizyty przedstawicieli Dolnego Śląską w Sankt Petersburgu. Z rosyjskimi przedsiębiorcami i samorządowcami spotkali się Radni Województwa Dolnośląskiego – Jarosław Charłampowicz, Marek Dyduch, członek zarządu Jerzy Łużniak oraz szefostwo Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej (DAWG). Delegacja przybywała w obwodzie leningradzkim z trzydniową wizytą.

 Wizyta była typowo gospodarcza. Miała na celu wzmocnienie współpracy z władzami obwodu leningradzkiego, nawiązanie kontaktów handlowych i poznanie wytypowanego przez Radę Ustawodawczą Leningradu partnera dla DAWG do realizacji wspólnego, polsko-rosyjskiego projektu budowy Centrum Rolno-Spożywczego pod Sankt Petersburgiem.

 

Podczas pobytu strony przedstawiły informację o postępach prac przygotowawczych nad tym projektem.  Omówiły preferencje i ograniczenia realizacji centrum hurtowo-logistycznego produkcji rolno-spożywczej na obrzeżach miasta. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, podjęły decyzję o budowie zespołu pięciu tego typu centrów. Drugim punktem rozmów były kwestie prawne, dotyczące założenia Spółki Polsko-Rosyjskiej Współpracy Gospodarczej na terenie Petersburga. 

 

Delegaci polscy i rosyjscy rozmawiali również o zagadnieniach związanych z handlem surowcami. Przewidują jego intensywny rozwój. Lista surowców, które mogłyby być sprowadzane do Polski na korzystnych warunkach, zawiera przede wszystkim olej słonecznikowy i rzepakowy, sól przemysłową, kamień wapienny, niektóre rodzaje złomu metalowego, rożne rodzaje drzewa budowlanego, surowce chemiczne, pasze dla ryb i bydła itd.

 

Przedstawiciele lokalnych władz obwodu leningradzkiego oraz województwa dolnośląskiego zapewniły, że dołożą wszelkich starań, aby współpraca polsko-rosyjska była owocna. Ostatniego dnia delegacji, do obrad dołączył Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu, który zadeklarował osobistą pomoc przy realizacji projektu.