rozmiar czcionki: A | A | A

KARKONOSZE SZKLANE GÓRY – bezpieczeństwo w górach zimą – pod honorowym patronatem Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

16.01.2012 14:28

Czarodziejska Góra – znaczenie tych słów może być wieloznaczne, zależy od okoliczności… Tutaj oznacza nazwę Fundacji Czarodziejska Góra. Właśnie teraz w okresie zimowym 2011 - 2012 Fundacja realizuje program edukacyjny "Bądź rozważny w górach!" na terenie szkół i uczelni Dolnego Śląska. Do chwili obecnej w programie udział wzięło prawie 5000 uczniów i studentów.

fot. Czarodziejska Gora

„Propagujmy bezpieczne zachowania w górach, szczególnie zimą. Popularność sportów zimowych i turystyki górskiej ciągle rośnie, coraz więcej osób korzysta z tej formy wypoczynku. Rośnie też, niestety liczba wypadków. Często, zbyt często, okazuje się, że przyczyną nieszczęścia jest brak wiedzy, później brawura i brak wyobraźni. Dlatego wspieram i patronuję przedsięwzięciom takim jak projekt „Bądź rozważny w górach” – mówi Jerzy Pokój Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

 

Robert Kaźmierski z Fundacji Czarodziejska Góra (www.czarodziejskagora.org.pl) mówi:

 

„Dużo mówi się o bezpieczeństwie na stoku narciarskim - dekalogu narciarza, używaniu kasków itp. Natomiast zagrożenia występujące w górach zimą dla większości młodzieży są bardzo mało znane. Poniższe uwagi dotyczą górskiej turystyki zimowej, lawin i narciarstwa, a w szczególności jazdy na nartach poza wyznaczonymi trasami - co jest coraz bardziej popularnym zjawiskiem wśród młodych ludzi. Skupiliśmy się na Karkonoszach, górach najbliższych naszemu sercu. Bardzo często góry te są niedoceniane i lekceważone.

 

Karkonosze z wysokością 1600 m npm posiadają klimat gór wysokich. Bardzo silne wiatry i zamglenia stanowią śmiertelną pułapkę dla turysty. Dlatego pamiętajmy, że:

  • poruszamy się tylko po szlakach zimowych - wytyczkowanych, które omijając miejsca zagrożone lawinami, bezpiecznie doprowadzą nas w bezpieczne miejsca nawet przy bardzo złej widoczności.
  • pod żadnym pozorem nie wchodzimy na nawisy śnieżne. Nawisy to zmora Karkonoszy. Zapraszają wręcz do fotografowania się na nich ponieważ  zdjęcia z końca nawisu wyglądają bardzo efektownie. Takie nawisy potrafią mieć wiele metrów i ważyć kilka ton, a linia obrywu jest daleko poza krawędzią nawisu.
  • Karkonosze to często szklane góry. Wiatr wywiewa śnieg do żywego lodu i poruszanie się w górach bez raków i czekana jest bardzo niebezpieczne. Poślizgnięcie się na wylodzonym stoku bez natychmiastowego wyhamowania powoduje kilkuset metrowy lot do podstawy ściany.
  • informacje o zagrożeniu lawinowym podawane są dla bardzo dużego obszaru górskiego. Najczęściej do wypadków lawinowych dochodzi przy II stopniu zagrożenia lawinowego. W górach jest wiele niebezpiecznych miejsc - na północnych stokach, w zacienionych żlebach, kominach, bezpośrednio pod nawisami i granią. Dlatego nawet przy I stopniu zagrożenia lawinowego powinniśmy w górach zachować szczególną ostrożność.
  • na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego nie wolno jeździć na nartach poza nartostradami i szlakami turystycznymi. Bardzo popularne, szczególnie wśród młodzieży, narciarstwo pozatrasowe niesie ze sobą ogromne ryzyko wywołania lawin, dlatego tak niezbędna jest ugruntowana wiedza o profilaktyce lawinowej.

 

Najczęstszą przyczyną wypadków w górach jest BRAK WYOBRAŹNI. Dlatego wszystkim miłośnikom gór zimą życzymy przede wszystkim wyobraźni na stokach i górskich szlakach.”

 

Informacje o projekcie: http://www.czarodziejskagora.org.pl/pl/wiadomosci19  zapraszamy!

(KSD-ZW)