rozmiar czcionki: A | A | A

Insygnia Województwa Dolnośląskiego przyjęte

18.10.2011 15:08

Z okazji II Święta Województwa Dolnośląskiego podczas XIV Uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Radni Województwa podjęli uchwałę o przyjęciu wzorów insygniów województwa. Uchwałę podjęto jednogłośnie. Rozdano nagrody Sejmiku Województwa oraz nagrody Marszałka Województwa. Uroczystość na Zamku Książ uświetnił koncert Sudeckiej Filharmonii z Wałbrzycha.

Od 12 lat funkcjonowania Samorządu Województwa Dolnośląskiego różnymi staraniami budowana jest świadomość przynależności do społeczności Dolnoślązaków. Od kilku lat posiadamy symbole  Dolnego Śląska - herb i flagę województwa. Rok temu uchwałą Sejmiku ustanowiono dzień 16 października świętem naszej Małej Ojczyzny. Kolejnym krokiem jest ustanowienie symboli insygniów województwa, symboli władzy świeckiej sprawowanej przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Radnych Województwa Dolnośląskiego. Insygnia łączą historię Dolnego Śląska Piastów Śląskich z historią ludzi mieszkających na terenie Dolnego Śląska dzisiaj.

 

Insygnia województwa to:

 - łańcuch, laska i pieczęć Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego,

- łańcuch i pieczęć Marszałka Województwa Dolnośląskiego,

- odznaka Radnego Województwa Dolnośląskiego. prezentacja

 

Podczas uroczystości Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wręczył Dolnośląskie Nagrody Kulturalne SILESIA za rok 2011. Dolnośląskie Nagrody Kulturalne SILESIA są przyznawane raz w roku za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagroda ta stanowi wyraz szczególnego uznania i szacunku dla osób i instytucji, których działania, postawy i inicjatywy w nadzwyczajny sposób wzbogacają naszą regionalną spuściznę kulturalną, kulturalne bogactwo i dziedzictwo, w oparciu o które budowana jest tożsamość dolnośląska.

 

Laureaci Dolnośląskiej Nagrody Kulturalnej SILESIA 2011 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego:


  • Tadeusz Różewicz - (ur. 1921), jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych, poeta, dramatopisarz, prozaik, scenarzysta, za swoją twórczość został dotychczas wyróżniony i odznaczony wieloma nagrodami. Rok 2011 we Wrocławiu został ogłoszony Rokiem Różewicza.
  • Muzeum Miedzi w Legnicy - od wielu lat prowadzi działalność związaną z gromadzeniem i dokumentacją zabytków, działalność naukową, wystawienniczą, wydawniczą, oświatową i popularyzatorską. Jest organizatorem wielu koncertów muzyki klasycznej. Wystawy przygotowywane przez Muzeum Miedzi są niejednokrotnie wynikiem współpracy z artystami z innych państw.
  • Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry - organizuje odczyty, spotkania z ciekawymi ludźmi, uczestniczy w wielu sesjach naukowych i innych spotkaniach na forum dolnośląskim i ogólnopolskim. Wysuwa szereg inicjatyw, z których sporo doczekało się realizacji, m.in. „Wrzesień Jeleniogórski" — coroczne święto miasta i okolic, składające się z wielu imprez, konkursy wiedzy o regionie dla dzieci i młodzieży, konkursy na najlepszą pracę magisterską związaną z regionem. Towarzystwo nadawało też tytuł „Zasłużony dla powiatu jeleniogórskiego", fundowało tablice pamiątkowe, czy też przyznawanie tytułów honorowego mieszkańca Jeleniej Góry i nagród Miasta Jeleniej Góry. Ważną inicjatywą okazały się, organizowane od 6 lat, spotkania wspominkowe „Byli wśród nas...".


W imieniu Tadeusza Różewicza nagrodę odebrał syn Kamil Różewicz oraz żona laureata Wiesława Różewicz. Nagrodę dla Muzeum Miedzi w Legnicy odebrał dyrektor Andrzej Niedzielenko, a dla Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry  prezes  Ivo Łaborewicz.


Święto województwa to doskonała okazja, aby nagrodzić Dolnoślązaków, którzy przyczyniają się do rozsławiania naszego regionu w kraju i za granicą. Marszałek Województwa Rafał Jurkowlaniec nagrodził laureatów:

Joanna Lamparska - dziennikarka, która od blisko 20 lat z pasją szuka ciekawych historii. Jako autorka dwunastu książek o tajemnicach i nieodkrytych zakątkach naszego regionu, wciąż promuje Dolny Śląsk jako jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie zakątków Polski.

Małgorzata Majeran-Kokott - na antenie Radia Wrocław prezentuje dolnośląskie zespoły ludowe. Popularność  jej programu jest ogromna, średnia słuchalność to 100 tys. osób.  To jedyny tego typu program radiowy, do którego dzwonią słuchacze, opowiadając o organizowanych imprezach, jubileuszach, oraz oczywiście o zespołach ludowych i ich występach.

Mike Withney – Amerykanin, który od 15 lat mieszka i pracuje na Dolnym Śląsku.W łagodnym klimacie Zachowic pod Wrocławiem stworzył 3 hektarową winnicę Adoria. Winiarnia wyposażona jest  w najnowocześniejsze urządzenia, a większość prac przy uprawie i produkcji wykonywanych jest tradycyjnymi metodami.

Ewa i Lech Jaworkowie – na terenie byłego pegieeru prowadzą winnicę w gminie Miękinia, testują szczepy winorośli, które sprawdzają się w naszym klimacie. Firma państwa Jaworków to przykład na to, że tereny po zrujnowanych pegieerach można wykorzystać i czerpać z tego zysk. Winnica Jaworek, prowadząc równocześnie działalność edukacyjną, jest czymś czym można się pochwalić poza granicami Polski. Ostatnio gościli tam bowiem ministrowi rolnictwa wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Dr hab. Maciej Szymczyk - historyk, muzealnik i autor ponad 120 prac naukowych, od lat odkrywa gospodarcze losy Dolnego Śląska. Jego najważniejszą pasją jest jednak papier i jego dzieje. Od 2006 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, gdzie 1 lipca 2011 r. uroczyście powitaliśmy polską prezydencję w Unii Europejskiej. Jest to jedna z najbardziej aktywnych instytucji kultury w naszym województwie, rocznie organizuje ponad 10 stałych wystaw, a także dziesiątki prelekcji i pokazów. Dr Szymczyk organizując warsztaty ręcznego czerpania papieru zaprzecza także stereotypowemu wizerunkowi muzealnika. Jako pomysłodawca wystawy „Paszporty krajów Unii Europejskiej” będzie miał teraz okazję promować Dolny Śląsk w Warszawie i Brukseli.

Magdalena Pasierska i Michał Majeran - znani jako zespół Me Myself and I, ich jedynym instrumentem jest głos. Śpiewając a capella tworzą muzykę z pogranicza różnych stylów. Mają za sobą występy z tuzami światowych scen. Koncertowali przed wystąpieniem Dalajlamy podczas jego pobytu we Wrocławiu. W 2011 roku grupa wsparła projekt Młoda Polska Filharmonia, dzięki któremu muzycy stawiający pierwsze kroki na scenie mają szansę na kontakt z najwybitniejszymi światowymi twórcami.

W dalszej części uroczystości wręczono nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i statuetki WENA stworzone przez prof. Alojzego Gryta. Statuetki z rąk wicemarszałka Radosława Mołonia odebrali czterej Dolnoślązacy, którzy otrzymali je za szczególne osiągnięcia na polu kultury.


Laureaci nagród Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury WENA 2011:

  • prof. Tadeusz Zathey - propagatora  kultury muzycznej, dyrygenta  i pedagoga, klawesynisty i organisty. Jest aktywny na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska  od 45 lat. Łączy działalność  artystyczną z pedagogiczną, mając na obu polach wielkie sukcesy.
  • prof. Mieczysław Zlat - jest wybitnym historykiem sztuki, autorem najważniejszych  opracowań dotyczących sztuki śląskiej, m.in. monografii Ratusza Wrocławskiego, zamku Piastów Śląskich w Brzegu oraz najnowszej monografii renesansowej sztuki w Polsce. Wielokrotnie obejmował stanowisko kierownika Katedry oraz dyrektora  Instytutu  Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.
  • Bogusław Danielewski należy do grona najwybitniejszych aktorów wrocławskich teatrów. Prowadził też długoletnią działalność dydaktyczną w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Na jego 60-letnią karierę artystyczną składa się ponad 200 ról w teatrach dramatycznych, 100 zagranych    w teatrze telewizji, filmie, operach     i operetkach. Ponadto zrealizował ponad 200 przedstawień dramatycznych, operetkowych i telewizyjnych.
  • Tadeusz Kosarewicz jest jednym z największych scenografów  polskiego filmu. Współpracował z najlepszymi reżyserami i cieszy się szacunkiem wśród filmowców. Jest autorem scenografii do ponad 70 filmów.

 

***

Zgodnie z zasadami heraldyki najważniejszym znakiem identyfikującym region jest jego herb, dlatego to właśnie herb Dolnego Śląska jest najważniejszą częścią i główną ozdobą symboli województwa. Ogniwa Łańcucha Przewodniczącego Sejmiku i Łańcucha Marszałka mają tę samą formę, symbole i kształt, różnią się natomiast kolorem. Łańcuch przewodniczącego sejmiku jest srebrny, a łańcuch marszałka - złoty, zgodnie z wytycznymi zasad heraldyki. Kolejne medaliony widoczne w ogniwach łańcuchów przedstawiają wizerunki orłów i herbów księstw śląskich piastowskich z okresu średniowiecza, które według heraldyki są utrzymane w jednej konwencji stylistycznej.

 

Budując w Polsce samorządność skorzystano z tradycji sejmików powiatowych i wojewódzkich. Dziś zgodnie z ustalonymi zasadami dla przewodniczącego sejmiku województwa atrybutem jest laska. Na szczycie Laski Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego osadzony jest orzeł śląski z XIV wieku, trójwymiarowa figurka herbu naszego województwa, analogiczna do orła na szczycie elewacji południowej kościoła św. Krzyża we Wrocławiu.

 

W skład Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wchodzi 36 radnych, dla nich przewidziano Odznaki Radnych, również tutaj herb jest elementem głównym.

<ZW>

Insygnia województwa to:

- łańcuch, laska i pieczęć Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego,