rozmiar czcionki: A | A | A

III Dolnośląski Kongres Samorządowy

13.04.2017 09:23

„Samorząd u progu zmian” – pod takim hasłem odbył się 12 kwietnia we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia III Dolnośląski Kongres Samorządowy, zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wraz z Przewodniczącym Sejmiku Pawłem Wróblewskim uczestnikami tegorocznej edycji Kongresu byli Radni Województwa Dolnośląskiego: Ewa Rzewuska, Anna Horodyska, Tytus Czartoryski, Julian Golak, Ryszard Lech, Marek Obrębalski, Jacek Pilawa, Zbigniew Szczygieł. W kongresie wzięło udział ponad 500 samorządowców, dziennikarzy, przedstawicieli biznesu, działaczy organizacji pozarządowych oraz ekspertów.

Główne tematy tegorocznych paneli dyskusyjnych to „Samorząd u progu zmian”, „Czas na kolej” oraz „Wieś 2.0 – kierunki rozwoju wsi dolnośląskiej”. Dyskusję moderował Piotr Kraśko, a wśród zaproszonych gości nie zabrakło Jerzego Stępnia – byłego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, dolnośląskich parlamentarzystów, radnych wszystkich szczebli samorządu a także przedstawicieli biznesu i świata nauki. Spotkanie po raz kolejny okazało się znakomitą płaszczyzną wymiany myśli i idei dotyczących funkcjonowania państwa na poziomie regionalnym.

- Organizowany przez nas Kongres Samorządowy na dobre wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń na Dolnym Śląsku. Ponad pół tysiąca uczestników, a także ogromne zainteresowanie ze strony lokalnych i ogólnopolskich mediów, pokazuje wagę tego wydarzenia. Rozmawiamy tu o sprawach istotnych nie tylko z punktu widzenia Dolnego Śląska i jego mieszkańców, ale również o tych, które ważyć będą o przyszłości naszego kraju. Zwłaszcza w tym kontekście szkoda, że w naszych dyskusjach zabrakło dziś głosu przedstawicieli rządu, którzy nie przyjęli zaproszenia na nasze spotkanie - mówił marszałek Cezary Przybylski.

Kongres od lat jest szansą do  merytorycznej rozmowy o przyszłości wspólnot lokalnych, perspektyw ich rozwoju oraz szansach i zagrożeniach. Największe zainteresowanie uczestników zdobył pierwszy panel dyskusyjny dotyczący samorządów.

Aktualną sytuację ocenił też Jerzy Stępień, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego. – W naszym systemie kontroli prawa Trybunał jest po to żeby kontrolować rządzących. Tak długo jak nie ma instytucji, która może uchylić szkodliwe prawo, tak długo konstytucja jest tylko zbiorem pobożnych życzeń. Pamiętajmy, że władza skupiona centralnie ma tendencję do zagarniania coraz większej ilości kompetencji. (…) Jak wychodzi się z państwa prawa to wkracza się na udeptaną ziemię, gdzie liczy się tylko siła. I samorząd musi odpowiedzieć siłą. Samorząd to wolność, bez samorządu nie obronimy wolności -  zakończył Jerzy Stępień.