rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląscy gimnazjaliści pojadą do Petersburga

23.05.2011 13:54

Znają historię Rosji, sławnych ludzi i wyjątkowe miejsca w tym największym państwie na świecie. Dolnośląscy gimnazjaliści, laureaci konkursu historycznego wiedzy o Rosji „Białe Noce” odebrali dziś nagrody. Oprócz upominków, polscy uczniowie w nagrodę pojadą na dwutygodniowy wyjazd do naszego partnerskiego regionu partnerskiego - Petersburga i Obwodu Leningradzkiego.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się podczas finałowej gali konkursu historycznego dotyczącego wiedzy o regionie i kraju partnera „Białe Noce” (POBIERZ). Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz administracyjnych Obwodu Leningradzkiego. Rosyjscy delegaci na Dolny Śląsk przyjechali na zaproszenie marszałka województwa, w ramach podpisanego w 2003 r. Porozumienia o Współpracy pomiędzy naszymi regionami. Dziś w Sali Rycerskiej wrocławskiego Ratusza marszałek Rafał Jurkowlaniec wraz z Wicegubernatorem  Obwodu  Leningradzkiego Kuzniecowem  Aleksandrem wręczyli laureatom konkursu nagrody. Uroczystość zainaugurowało podpisanie porozumienia przedłużającego o kolejne trzy lata Deklaracji Współpracy pomiędzy Województwem Dolnośląskim Rzeczpospolitej Polski a Administracją Obwodu Leningradzkiego Federacji Rosyjskiej w zakresie organizacji konkursów wiedzy o kraju i regionie partnera (POBIERZ). Muzyczną oprawę zapewnił koncert rosyjskiego chóru absolwentów i studentów „Alma-Mater”.

 

Oprócz uroczystej finałowej gali konkursu i podpisania porozumienia przedstawiciele obu regionów spotkali się w siedzibie urzędu wojewódzkiego, aby porozmawiać o aktywnie rozwijającej się współpracy w dziedzinie edukacji, kultury i wymiany młodzieży (POBIERZ). Przewodniczący Sejmiku Województwa Jerzy Pokój, Marszałek Rafał Jurkowlaniec oraz rosyjscy delegaci omówili także nowe kierunki współpracy m.in. w obszarze  gospodarczym dotyczącym tworzenia parków technologicznych i sfer przemysłowych, wspierania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego i agroturystyki (DAWG realizuje projekt budowy zespołu centrów hurtu rolno-spożywczego na terenie Petersburga i jego okolic) oraz zagadnień  związanych  z Unią Europejską (np. wiosną 2012 roku w Brukseli będzie zorganizowana  konferencja z udziałem przedstawicieli Instytucji Europejskich poświęcona roli kultury w społeczno-ekonomicznym rozwoju  regionów. Wezmą w niej udział partnerzy Dolnego Śląska i Obwodu Leningradzkiego,będący członkami UE jak również spoza jej granic).

ZW