rozmiar czcionki: A | A | A

Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej gościem Przewodniczącego Sejmiku

24.04.2019 09:24

Andrzej Jaroch Przewodniczący Sejmiku spotkał się z Liu Guangyuan - Ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej. Dolny Śląsk jest regionem partnerskim chińskiego regionu Anhui.

W Polsce, na Dolnym Śląsku powstaje jedna z największych fabryk baterii samochodowych w Europie. Guotai-Huarong Poland buduje fabrykę w Godzikowicach w gminie Oława. Projekt, w którym inwestorowi asystowała m.in. Polska Agencja Inwestycji i Handlu, wart jest 45 mln dolarów. Guotai-Huarong to jeden z trzech największych na świecie dostawców elektrolitu do wkładów do baterii litowo-jonowych. Fabryka zostanie wybudowana do 2020 roku. Zagraniczny projekt wpisuje się w strategię Programu Rozwoju Elektromobilności w Polsce, który jest przygotowywany i realizowany przez Ministerstwo Energii.

Na przełomie maja/czerwca 2018 roku odbyła się dolnośląska, samorządowa misja gospodarcza w prowincji Anhui. Podczas rewizyty odbyły się dwa fora gospodarcze, jedno w Konsulacie RP w Szanghaju, drugie w Hefei - stolicy regionu Anhui. Oba spotkania były okazją do zaprezentowania chińskim inwestorom walorów gospodarczych oraz turystycznych naszego regionu oraz pogłębienia dialogu rozpoczętego podczas wizyt delegacji chińskiej na Dolnym Śląsku. Nawiązane zostały też nowe relacje biznesowe.
Zarówno Dolny Śląsk jak i Anhui są regionami najszybciej się rozwijającymi. Dolny Śląsk jest liderem w Europie, natomiast Anhui w Chinach. Podczas pobytu w Prowincji Anhui  delegacja odwiedziła nowoczesne zakłady produkujące samochody elektryczne oraz pływającą elektrownie słoneczną usytuowaną na tafli jeziora. Chińczycy mocno zainwestowali w ten rodzaj energii stając się światowym liderem w jej produkcji. Chiny są obecnie także liderem we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań z dziedziny IT. Anhui to potęga w produkcji sprzętu AGD, stąd pochodzi 10% produkowanych w Chinach laptopów.