rozmiar czcionki: A | A | A

URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

- WYDZIAŁ DS. OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

STOWARZYSZENIE „FRAUEN AUF DEM WEG NACH EUROPA e.V.” Z GÖRLITZ

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w projekcie „Razem w pełni sprawni”.

Zaproszenie jest skierowane do dyrektorów oraz nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatów dolnośląskich: Zgorzelec, Bolesławiec, Lubań, Lwówek, Złotoryja, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Jawor, Wałbrzych, Świdnica, Ząbkowice, Kłodzko, Dzierżoniów, Strzelin, miasta na prawach powiatu Jelenia Góra oraz powiatów saksońskich Görlitz i Bautzen.


W ramach projektu uczestnicy wspólnie poszukają rozwiązań:
• jak stać się nowoczesną szkołą - przyjazną osobom niepełnosprawnym,

• jak przezwyciężać obawy i zahamowania uczniów przed niepełnosprawnością,
• jak budować system wsparcia i pomocy uczniowi niepełnosprawnemu w szkole ogólnodostępnej,
• jak ułatwić wprowadzanie tematyki niepełnosprawności do szkolnych programów dydaktycznych, wychowawczych i profilaktycznych zgodnie z wymogami obowiązującego prawa oświatowego,
• jak przygotować uczniów do współuczestniczenia w życiu szkolnym i pozaszkolnym z osobami niepełnosprawnymi,
• jak zastosować przykłady „dobrych praktyk” na Dolnym Śląsku i w Saksonii, a także sprawdzonych rozwiązań pozwalających na rozwój zgodny z europejskimi trendami w swojej szkole,
• jak korzystać ze źródeł i sposobów finansowania programów wspierających uczniów niepełnosprawnych w szkole ogólnodostępnej,


Realizowane w szkołach treści związane z niepełnosprawnością wprowadzają zmiany w sposobie myślenia uczniów. Absolwenci takich szkół będą pamiętać o swoich doświadczeniach z okresu szkolnego i w dorosłym życiu, w wieku aktywności zawodowej - zamiast zajmować się likwidowaniem ciągle odradzających się barier społecznych lub architektonicznych - będą wprowadzać w życie ideę społeczeństwa uniwersalnego – otwartego dla każdego, BEZ BARIER.

O projekcie:
• Termin realizacji w latach 2010 -2012;


• Projekt zostanie zainicjowany konferencją programową z udziałem naukowców, specjalistów, nauczycieli akademickich oraz pedagogów polskich i niemieckich, która odbędzie się 19 i 20 października 2010 roku (termin do wyboru).

• W ramach projektu odbędzie się m.in. cykl warsztatów dla kadry pedagogicznej, prowadzone przez nauczycieli akademickich, pracowników naukowych i specjalistów oraz działania pilotażowe na terenie szkół uczestniczących w projekcie. Warsztaty będą realizowane z zastosowaniem nowatorskich elementów metody badania w działaniu (action research). Wypracowane modelowe rozwiązania, będą możliwe do stosowania w każdym środowisku szkolnym.


• Wypracowane wspólnie efekty pracy nauczycieli i specjalistów zostaną zebrane i opublikowane na płytach CD oraz w formie dwujęzycznej publikacji książkowej – poradnika ułatwiającego systemowe wprowadzanie tematyki niepełnosprawności do szkolnych programów dydaktycznych, wychowawczych i profilaktyki. Udział w międzynarodowym projekcie oraz publikacje będą stanowiły dorobek nauczycieli do ich rozwoju i awansu zawodowego.


Dodatkowe informacje na temat projektu:
Zbigniew Ligus – tel.  71 770 41 56.
Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych
Departament Spraw Społecznych
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
ul. Ostrowskiego 7
53-238 Wrocław

Wszystkich  zainteresowanych udziałem w konferencji prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres e-mail: razemwpelnisprawni@umwd.pl

Formularz zgłoszeniowy

Udział w projekcie jest bezpłatny – projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska–Saksonia 2007 – 2013 oraz z budżetu Województwa Dolnośląskiego.


Termin nadsyłania zgłoszeń uczestnictwa:  31 stycznia 2011 r. (decyduje kolejność zgłoszeń).

Patronat nad przedsięwzięciem objęli:
DOLNOŚLĄSKI KURATOR OŚWIATY
SŁAWOMIR PIECHOTA - POSEŁ NA SEJM RP