rozmiar czcionki: A | A | A

Konkurs „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”

Szanowni Państwo,

z przyjemnością chcielibyśmy poinformować, że wystartowała jubileuszowa 15. edycja Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” – znanego i prestiżowego wyróżnienia na Dolnym Śląsku, przeznaczonego dla przedsiębiorstw i jednostek samorządu terytorialnego. Dotychczas w Konkursie wzięło udział ponad 1 350 przedsiębiorstw i samorządów. Wyłoniono 108 Laureatów. W tym roku rozdanych zostanie 8 statuetek.

Jedna z nich może powędrować do Państwa!

W tym roku Kapituła Konkursu wraz z Patronem Merytorycznym przewidzieli osiem kategorii konkursowych. Zmieniona została również formuła Konkursu.

Konkurs przebiega dwuetapowo:

Etap 1: Wypełnienie elektronicznej ankiety

Etap 2: Badanie finansowe spółek w ogólnodostępnych źródłach

Regulamin Konkursu dopuszcza możliwość wzięcia udziału w więcej niż jednej kategorii

Kategorie:

1. Nagroda za innowacyjny pomysł na biznes/rozwój

Kategoria skierowana jest do firm funkcjonujących dłużej niż 2 lata, które osiągnęły sukces biznesowy na bazie innowacji.

1. Start-up Roku

Kategoria skierowana do start-up’ów (firm funkcjonujących nie dłużej niż 2 lata), którym udało się skomercjalizować swój produkt.

2. Ambasador Dolnego Śląska

Kategoria skierowana jest do dolnośląskich przedsiębiorstw i instytucji, które swoimi działaniami przyczyniają się do promocji Dolnego Śląska poza granicami regionu i kraju a także aktywnie wspierają integrację środowiska lokalnych przedsiębiorców, władz, zrzeszeń branżowych oraz innych podmiotów.

3. Przedsiębiorstwo Społeczne Roku

Ekonomia społeczna łączy w sobie działania nakierowane na osiąganie dochodu z zaspokajaniem określonych potrzeb społecznych. Podmioty ekonomii społecznej wypracowują zyski na bazie działalności biznesowej oferując określone usługi lub produkty, które to zyski służą realizacji celów społecznych.

4. Nagroda dla samorządów za przedsięwzięcie tworzące wartość dla mieszkańców

Kategoria jest przeznaczona dla gmin i powiatów, które zrealizowały przedsięwzięcie pozytywnie i realnie wpływające na życie mieszkańców.

5. Nagroda dla Pioniera Wieku Cyfrowego

Kategoria skierowana do firm lub instytucji, które wprowadziły swoją organizację w wiek cyfrowy. Pragniemy docenić podmioty zastępujące tradycyjne metody działania nowymi rozwiązaniami cyfrowymi, będącymi w efekcie dźwignią do bardziej dynamicznego rozwoju.

6. Dolnośląski Produkt Roku

Kategoria skierowana jest do firm, które wprowadziły na rynek rozpoznawalny w skali całej Polski produkt, rozsławiając tym samym Dolny Śląsk, jako miejsce, w którym został on wymyślony i wyprodukowany.

7. Sukcesja z sukcesem

Kategoria skierowana do firm rodzinnych, które przeszły udaną zmianę pokoleniową. Docenimy przedsiębiorstwa, które podjęły strategiczną decyzję o przekazaniu zarządzania firmą młodszemu pokoleniu i są w stanie wykazać korzyści z niej płynące.

Zwycięzców we wszystkich kategoriach wybiera niezależna Kapituła Konkursu (skład Kapituły), której Członkami są znamienici eksperci i specjaliści w takich dziecinach jak: nauka, biznes i polityka – w tym rektorzy najważniejszych wrocławskich uczelni, przedstawiciele dolnośląskich samorządów oraz dyrektorzy, prezesi i właściciele przedsiębiorstw i instytucji Dolnego Śląska – odnoszący sukcesy na rynku krajowym i zagranicznym.

Uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu odbędzie się podczas Wielkiej Gali Biznesu w dniu 22 października 2018 r. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Wypełnienie ankiety Konkursowej gwarantuje otrzymanie zaproszenia na Wielką Galę Biznesu.

Zapraszamy na stronę www.gryfy.pl i czekamy na Państwa zgłoszenia!

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny bądź mailowy (tel. +48 71 79 50 656, gryfy@zig.pl).

„Dolny Śląsk – jeśli chcesz więcej…”

Dolny Śląsk – jeśli chcesz więcej…” – to hasło kampanii promocyjnej opisującej gospodarczą i inwestycyjną atrakcyjność naszego regionu. Celem jest pokazanie potencjału Dolnego Śląska na rynkach międzynarodowych i wsparcie procesu inwestycyjnego. Projekt promowany jest podczas najważniejszych, międzynarodowych branżowych targów takich jak obywający się w Hanowerze CeBIT 2018, berlińskie IFA 2018 czy organizowany w chińskim Xiamen CIFIT 2018. To między innymi podczas tych wydarzeń Dolny Śląsk prezentuje swoją ofertę biznesową skierowaną do przedsiębiorców z całego świata.

 

4 lipca 2018 r. odbyła się konferencja prasowa z udziałem Pani Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Iwony Krawczyk oraz delegacji przedsiębiorców, którzy byli współwystawcami Województwa Dolnośląskiego na targach CeBIT w Hanowerze. Byli to przedstawiciele firm: Giant Lazer, Grinn, DriveBox oraz ScanWay. Przedsiębiorcy jednogłośnie stwierdzili, że tego rodzaju wydarzenia, organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, są niezwykle potrzebnymi działaniami, dzięki którym, poprzez nowe kontakty z międzynarodowymi firmami mogą rozwijać swoje firmy. Przedstawiciele firm zgodnie twierdzą, że ich udział w targach CeBIT w charakterze wystawcy nie byłyby możliwe bez wsparcia oferowanego MŚP przez UMWD.

 

Podczas konferencji zostały również zaprezentowane trzy aplikacje multimedialne stworzone przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

 

Nowe, darmowe aplikacje

 

Pierwsza z nich to galeria wysokiej jakości zdjęć wykonanych w technologii 360o, prezentujących potencjał zaplecza naukowo-badawczego regionu oraz wybrane atrakcje turystyczne. W aplikacji znajdują się zdjęcia ukazujące m.in.:

• Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego

• Wrocławskie Centrum Badań EIT+

• Narodowe Forum Muzyki

• Wrocławski Park Technologiczny

• Port Lotniczy we Wrocławiu

• Halę Stulecia

• Starą Kopalnię w Wałbrzychu

• Uzdrowisko Lądek-Zdrój

 

Druga aplikacja to wirtualny spacer, czyli 25 obiektów z całego regionu, które możemy zwiedzić spacerując w wirtualnej rzeczywistości. W aplikacji znalazły się pomieszczenia należące m.in.:

• Wrocławskiego Centrum Badań EIT+,

• Wrocławskiego Parku Technologicznego,

• Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego,

• Klinice Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu,

• Politechniki Wrocławskiej,

• Starej Kopalni w Wałbrzychu,

• Dolnośląskiego Parki Innowacji i Nauki

Dodatkowo w pomieszczeniach odzwierciedlonych w spacerze zamieszczono

tzw. hot-spoty, czyli miejsca w których użytkownik może zobaczyć szczegóły dotyczące danego urządzenia. W zależności od materiałów opracowanych przez daną jednostkę, hot-spoty prezentują jak wyglądają wybrane urządzenia, a także jak działają.

 

Trzecią aplikacją jest galeria oraz 8 filmów promocyjnych (stworzonych w technologii 360 stopni) pokazujących firmy działające w strefach ekonomicznych, ale również w centrach badawczo-rozwojowych regionu oraz gospodarcze wykorzystanie obiektów turystycznych. Każdy z filmów powstał wg. indywidualnych koncepcji wypracowanych wspólnie z pokazanymi w nich podmiotami.

W aplikacji znajdziemy filmy prezentujące:

• Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną Invest-Park

• Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną

• Kamiennogórską Specjalną Strefę Ekonomiczną Małej Przedsiębiorczości

• Wrocławskie Centrum Badań EIT+

• Wrocławski Park Technologiczny

• „Życie nad Odrą” - wykorzystanie nabrzeży Odry we Wrocławiu

• „Czas wolny” gdzie m.in. skaczemy na bungee, lecimy nad zaporą w Zagórzu Śląskim i Jeziorem Lubachowskim, czy zamkiem Grodno

• „Dolny Śląsk jeśli chcesz więcej” czyli tzw. teaser zachęcający do obejrzenia wszystkich filmów i poznawania regionu.

 

Czwarta aplikacja to multimedialny informator gospodarczy. Znajdą się w nim wszystkie najnowsze i najświeższe informacje o gospodarce regionu, jak również profile i opisy gmin, uczelni wyższych, a przede wszystkim dolnośląskich przedsiębiorstw. Z założenia wpisanie profilu do aplikacji będzie dla wszystkich przedsiębiorców z Dolnego Śląska całkowicie bezpłatne. Przyszłe działania promocyjne będą zmierzały do tego, aby aplikacja stała się popularnym narzędziem do wyszukiwania przedsiębiorstw w regionie, zarówno przez mieszkańców jak i potencjalnych inwestorów i partnerów biznesowych

 

Nowa strona www

Równie istotnym narzędziem służącym osiągnięciu celu jest uruchomiona w styczniu tego roku strona poświęcona gospodarce Dolnego Śląska. Pod adresem www.gospodarka.dolnyslask.pl, gdzie znajdują się informacje dotyczące wszystkich aspektów gospodarki regionu, opisy przedsiębiorst, jak również profile gmin i uczelni wyższych. W kolejnej fazie, strona i multimedialny informator gospodarczy będą się wzajemnie uzupełniać. Komplementarność tych dwóch narzędzi będzie szczególnie widoczna w zakresie profili firm z regionu. Ponadto za pośrednictwem strony prowadzone były nabory firm na branżowe targi CeBIT, IFA oraz CIFIT, a w przyszłości będzie to również narzędzie do rejestracji udziału w innych wydarzeniach gospodarczych organizowanych przez urząd marszałkowski.

Targi CeBIT w Hanowerze

Od 11 do 15 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego brał udział w targach CeBIT w Hanowerze. Na stoisku promującym region Dolnego Śląska współwystawcami byli dolnośląscy przedsiębiorcy oraz koła naukowe z Politechniki Wrocławskiej. Wyjazd ten zorganizowany został w ramach projektu pn. "Promocja gospodarcza Województwa Dolnośląskiego na rynkach krajowych i międzynarodowych" realizowanego przez Wydział Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

Od samego początku stoisko wzbudzało duże zainteresowanie wśród odwiedzających targi, do czego, poza różnorodną ofertą firm z Dolnego Śląska, przyczyniła się doskonała lokalizacja stoiska w hali VR and AR (wirtualna i rozszerzona rzeczywistość), która przyciągała szerokie grono odwiedzających, zainteresowanych nowinkami technologicznymi.

Wśród firm wystawiających znajdowali się:

• NeuroSYS,

• frameLOGIC,

• Meeting Application,

• InnoMesh,

• Drivebox,

• Sonda Sports,

• mis2,

• Giant Lazer,

• Scanway,

• GRINN,

• ODYSSEY Crew,

• Grupa Unity.

Od pierwszego dnia stoisko Dolnego Śląska odwiedzały liczne zagraniczne delegacje m.in. z Korei, Japonii czy Dubaju. Stoisko zostało odwiedzone również przez oficjalną delegację Saksońskiego Ministerstwa Gospodarki Pracy i Transportu, której przewodniczyła Pani Yvonne Kieselbach - Radca Ministerialny, Kierownik Wydziału Digitalna Saksonia.

 

Przedsiębiorcy reprezentujący województwo dolnośląskie specjalizowali się głównie w dziedzinie IT. Wiele z nich, podczas trwania targów, uzyskało obiecujące oferty współpracy. Osiągnięcia te, jak twierdzą sami przedsiębiorcy, nie byłyby możliwe gdyby nie udział w targach CeBIT.

 

Wielu wrażeń dostarczali również studenci z Politechniki Wrocławskiej. Podczas targów można podziwiać ich własne projekty, są to:

• kopiarka 3D - KN Revir 3D,

• drukarki 3D - KN Rapid Troopers,

• manipulator - KN Robocik,

• roboty mrówki - KN Synergia,

• magnetyczna szachownica - KN Konar.

Uwagę przykuwa zwłaszcza projekt Scan Pi (skaner i drukarka 3D) zauważony przez zagranicznych przedsiębiorców m.in. z Niemiec, Holandii, Chile, Kenii oraz Doliny Krzemowej.

 

Kolejnictwo na Dolnym Śląsku i w Saksonii

W środę 6 czerwca 2018 r. na terenie Ośrodka Eksploatacji Toru Doświadczalnego Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie, w ramach wizyty Saksońskiego Ministra Gospodarki, Pracy i Transportu Martina Duliga na Dolnym Śląsku, odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Saksoński Klaster Kolejowy oraz firmy reprezentujące branżę kolejową.

W imieniu Zarządu Województwa Dolnośląskiego delegację Saksońską powitał Dyrektor Departamentu Infrastruktury UMWD – Pan Wojciech Zdanowski. Spotkanie poprowadziła Pani Katarzyna Tarnowiecka – Dyrektor Wydziału Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej UMWD. Wydarzenie to poprzedzało zaplanowane na 7 czerwca 2018r. warsztaty dotyczące branży kolejowej na Dolnym Śląsku i w Saksonii, podczas których omawiane były wyzwania i problemy związane z obsługą połączeń Polska/Niemcy.

Środowe spotkanie otworzyła prezentacja Pana Andrzeja Massela – Zastępcy Dyrektora Instytutu Kolejnictwa ds. Studiów i Projektów Badawczych, podczas której przedstawił cały zakres działalności Instytutu Kolejnictwa. Następnie głos zabrał Pan Waldemar Szulc – Kierownik Ośrodka Eksploatacji Toru Doświadczalnego. Przybliżył on historię powstania oraz badania polowe prowadzone na Torze Doświadczalnym. Ostatnim dolnośląskim prelegentem był Pan Robert Lewandowski – burmistrz Gminy Żmigród, który opowiedział o gminie oraz możliwościach współpracy w zakresie inwestycji. Na koniec części konferencyjnej prezentację wygłosił Pan Dirk-Ulrich Krüger, który przybliżył zakres działania Saksońskiego Klastra Kolejowego.

Spotkanie zakończyło się prezentacją przygotowaną przez Zarząd Kolei Dolnośląskich: Prezesa Piotra Rachwalskiego i Wiceprezesa Piotra Malepszaka prezentacja nowego taboru spółki na Torze Doświadczalnym.

 

Polsko – Niemiecko – Czeskie Forum Kooperacji Firm, Szklarska Poręba, 24.10.2018 r.

Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego zaprasza na Polsko – Niemiecko – Czeskie Forum Kooperacji Firm, które służy mikro, małym i średnim przedsiębiorcom do zaprezentowania oferty, wymiany doświadczeń oraz nawiązania bezpośrednich kontaktów handlowych i biznesowych z firmami z Polski, Niemiec i Czech.

Chęć uczestnictwa w wydarzeniu należy zgłaszać od 06.08.2018 do 20.09.2018 r. poprzez formularz zgłoszeniowy. Koszt uczestnictwa jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje wraz z programem i formularzem zgłoszeniowym znajdują się na stronie organizatora www.karr.pl i www.forum.karr.pl.

ZAPROSZENIE - wpis do katalogu 2019 Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe - Marka Polskiej Gospodarki - Brand poddziałanie 3.3.2 PO IR

W związku z realizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu projektem „Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe - Marka Polskiej Gospodarki - Brand” podziałanie 3.3.2 PO IR, informujemy iż na stronie https://www.paih.gov.pl/katalog_brands_2019

istnieje możliwość BEZPŁATNEGO wpisu do katalogu targowego na rok 2019

Katalog dystrybuowany będzie na stoiskach narodowych na targach międzynarodowych. Lista targów oraz wszelkie informacje dot. wpisu znajdują się na portalach: https://parts.trade.gov.pl/pl/,

https://www.trade.gov.pl/pl/niezbednik-eksportera/polskie-programy-wsparcia-eksportu/branzowe-programy-promocji

Na zgłoszenia czekamy do 31.08.2018.

Państwa dane osobowe są przetwarzane przez PAIH S.A. Więcej informacji: https://www.paih.gov.pl/_RODO.

 

Konkurs architektowniczny - wystawa EXPO 2020 w Dubaju

Wydział Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej pragnie poinformować, że w dniu 19 lipca 2018 r. został ogłoszony konkurs na opracowanie projektu pawilonu oraz ekspozycji Polski na Światową Wystawę EXPO 2020 w Dubaju. Zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją konkursową zamieszczoną w lokalizacji: https://www.paih.gov.pl/index/?id=80e49ec0903f1e8fa1a81df33841d6b1

 

Zapraszamy do promowania konkursu wśród architektów regionu Dolnego Śląska.

 

Targi China International Furniture Expo, 11-14.07.2018 r.

 

Uprzejmie informuję, że Polska Agencja Handlu i Inwestycji w ramach w ramach realizowanego projektu „Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe – Marka Polskiej Gospodarki – Brand” poddziałanie 3.3.2   jest organizatorem stoiska informacyjno  – promocyjnego branży meblarskiej na targach China International Furniture Expo w Szanghaju (11-14.09.2018 r.)

 

Informujemy, iż mogą Państwo bezpłatnie skorzystać z następujących form promocji:

• Wyświetlenie filmu promocyjnego na stoisku narodowym

• Dystrybucja folderów reklamowych na stoisku narodowym 

 

lista targów dostępna na:  https://furniture.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/259683,kalendarz-wydarzen.html

 

Firmy zainteresowane dystrybucją folderów informacyjnych w Szanghaju zapraszamy do przesyłania materiałów na adres:

VMG Sp. z o.o.
ul. Unii Lubelskiej 1,

61-249 Poznań

z dopiskiem „PAIH -Targi CIFE Szanghaj, materiały informacyjne” do 11.07.2018 r.


Materiały przesłane po terminie nie zostaną uwzględnione na stoisku narodowym.

Informujemy iż przyjmujemy po jednej paczce od firmy o wadze do około 1 kg. Prosimy o wcześniejszą informację o planowanej przesyłce (wraz z wagą i wymiarami).

 

Firmy zainteresowane wyświetleniem filmu promocyjnego na stoisku narodowym zapraszamy do ich przesyłania wetransferem na adres:

magdalena.kaszewska@paih.gov.pl

 

Materiały można dostarczyć również bezpośrednio na targach. W przypadku jakichkolwiek pytań proszę kontaktować się z Panią Magdaleną Kaszewską-Suchocką.

 

Departament Promocji Gospodarczej

kom. +48 661 435 296

http://www.paih.gov.pl 

www.eksportuj.gov.pl  

www.trade.gov.plSpotkanie ewaluacyjne we Wrocławiu w ramach projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)”

W dniu 28 czerwca 2018 r. odbyło się czwarte już spotkanie ewaluacyjne w ramach projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich partnerów zaangażowanych w realizacje projektu, a za organizację wizyty odpowiedzialny był Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Partnerzy projektu spotkali się w siedzibie OUG we Wrocławiu. Celem spotkania było omówienie bieżących działań projektowych. Rozmawiano zarówno o zrealizowanych już przedsięwzięciach, jak i zaplanowanych aktywnościach do końca trwania projektu. Tematem głównym było zarządzanie konfliktami w górnictwie (temat przewodni zadania nr 2): podsumowanie warsztatów w Sulikowie i w Demitz-Thumitz, treść i budowa podręcznika nt. zarządzania konfliktami oraz wymiana oczekiwań wszystkich stron. Wizyta stanowiła podsumowanie wszystkich działań zrealizowanych w pierwszym półroczu 2018 r.

Szkolenie dla Beneficjentów Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Wałbrzych 21. 06. 2018 r.

W dniu 21 czerwca 2018 r. odbyło się szkolenie dla Beneficjentów Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Szkolenie  skierowane było wyłącznie do jednostek z obszaru województwa dolnośląskiego, którym przyznano dofinansowanie na realizację projektów w osi priorytetowej 2 Rozwój potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia.

Celem szkolenia była pomoc Beneficjentom w zapoznaniu się z obowiązującymi podstawami dotyczącymi rozliczenia dofinansowanego projektu

Szkolenie organizowane było przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego jako Podmiot Regionalny uczestniczący we wdrażaniu Programu odpowiedzialny za działania informacyjno-promocyjne dla Wnioskodawców i Beneficjentów Programu, we współpracy z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim jako Kontrolerem odpowiedzialnym za sprawdzanie zgodności z prawem wydatków ponoszonych przez Beneficjentów Programu.

Szkolenie odbyło się w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu (ul. Wysockiego 29).

Udział w szkoleniu był bezpłatny.

Uczestnikom dziękujemy za udział w szkoleniu i mamy nadzieje, że przekazane informacje okażą się pomocne przy sporządzaniu pierwszych rozliczeń poniesionych wydatków.

Szczególne podziękowania kierujemy także do pracowników Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego za zaangażowanie i doskonałe przygotowanie merytoryczne.

MATERIAŁY SZKOLENIOWE ( zip)

INTERPRETACJE ( zip)

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa i środków budżetu województwa dolnośląskiego w ramach Pomocy Technicznej Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Szkolenie dla studentów w Wałbrzychu 29.05.2018 r. Program Interreg V-A Republika Czeska – Polska

W dniu 29 maja 2018 r. odbyło się szkolenie z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska dla studentów II i III roku studiów kierunku europeistyka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Głównym celem szkolenia było przekazanie informacji o teoretycznych i praktycznych aspektach wdrażania Programu Interreg V-A. Studenci poznali m. in. kolejne etapy cyklu życia projektu ze szczególnym uwzględnieniem procesu aplikowania o środki. Omówiono także poszczególne osie priorytetowe w tym OP 3 Edukacja i Kwalifikacje w kontekście możliwości jakie dają projekty w zakresie kształcenia i podnoszenia kwalifikacji przyszłych absolwentów. Przedstawiono również przykłady dobrych praktyk.  

Szkolenie organizowane było przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego jako Podmiot Regionalny uczestniczący we wdrażaniu Programu odpowiedzialny za działania informacyjno-promocyjne.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w szkoleniu. Mamy nadzieję, że przekazane informacje okażą się pomocne w edukacji oraz pozytywnie wpłyną na postrzeganie efektów wdrażania Programu.

Szkolenie odbyło się w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu (ul. Wysockiego 29).

Udział w szkoleniu był bezpłatny.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa i środków budżetu województwa dolnośląskiego w ramach Pomocy Technicznej Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska

Wizyta studyjna w Weißwasser w ramach Projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)”

W dniach 28-29.05.2018 r. odbyła się piąta już wizyta studyjna zorganizowana w ramach projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)”. Organizacja wizyty należała do partnera wiodącego wraz z przedsiębiorstwem Lausitz Energie Bergbau AG oraz kopalnią odkrywkową węgla brunatnego Nochten. W spotkaniu udział wzięli wszyscy partnerzy projektu (Saksoński Wyższy Urząd Górniczy we Freibergu, Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach wraz z Okręgowym Urzędem Górniczym we Wrocławiu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego). Do udziału w wydarzeniu zaproszono również przedstawicieli KWB Turów. Część teoretyczna odbyła się w Centrum Komunikacji (Kommunikations- und Naturschutzzentrum Weißwasser (KNW)).

Tematem przewodnim wizyty studyjnej było górnictwo węgla brunatnego w Saksonii, kompetencje Saksońskiego Wyższego Urzędu Górniczego, historia górnictwa węgla brunatnego na Łużycach oraz koncepcja zagłębia i rekultywacja. W ramach spotkania uczestnicy mieli możliwość zobaczyć kopalnię węgla brunatnego Nochten (wyposażenie techniczne), a także ekran uszczelniający w zakładzie odwadniania i oczyszczalnię wód.

Wizytę zakończono podsumowaniem oraz dyskusją na temat różnic w górnictwie po obu stronach obszaru wsparcia, a także nad możliwościami wyeliminowania problemów związanych z eksploatacją, odwadnianiem, zabezpieczeniem obszarów przylegających czy rekultywacją.

 

II warsztaty branżowe w ramach projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)”

W dniach 23-24 kwietnia 2018 r. odbyły się drugie warsztaty branżowe w ramach zadania nr 2 projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)”. Polscy Partnerzy projektu zostali zaproszeni przez Partnera Wiodącego (Saksoński Wyższy Urząd Górniczy we Freibergu) do Gminy Demitz-Thumitz. Część teoretyczna odbyła się w szkole kamieniarskiej, natomiast później zaprezentowano kopalnię granitu, należącą do przedsiębiorstwa Basalt AG. W warsztatach wzięli udział także przedstawiciele Basalt AG oraz Burmistrz – Pani Gisela Pallas, którzy zaprezentowali stanowisko koncernu oraz lokalnych władz na temat współpracy pomiędzy gminą, a zakładem górniczym, a także reprezentanci kopalni bazaltu w Sulikowie (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.) oraz Wójt Gminy Sulików – Pan Robert Starzyński (gospodarze pierwszych warsztatów branżowych w Sulikowie). Warsztaty przeprowadził ekspert ds. zarządzania konfliktami – Pan Jarosław Badera. Uczestnicy mieli okazję zaproponować rozwiązania rzeczywistych konfliktów zaistniałych w zakładach górniczych zarówno po stronie polskiej, jak i saksońskiej.

Założeniem warsztatów jest rozwój i zastosowanie strategii zarządzania konfliktami, natomiast zasadniczymi elementami dla wdrażania działań są obiekty referencyjne w Saksonii i na Dolnym Śląsku, gdzie przeprowadzane są spotkania i analizowane są konflikty społeczne wokół planowanych lub realizowanych projektów górniczych. Celem spotkania było rozpoznanie uwarunkowań, przyczyn oraz mechanizmu zaistniałych konfliktów społeczno-środowiskowych, związanych z funkcjonowaniem kopalni granitu w Demitz-Thumitz, a także analiza i ocena wizerunku górnictwa w kontekście roli dla społeczności lokalnych, utrzymanie naturalnego i kulturowego dziedzictwa regionu oraz zaplanowanie działań profilaktycznych i zmierzających do rozwiązania bądź łagodzenia istniejących konfliktów.

Po zorganizowaniu i przeprowadzeniu wszystkich czterech warsztatów branżowych uczestnicy wspólnie opracują i opublikują podręcznik dobrych praktyk nt. zarządzania konfliktami w górnictwie.

 

Szkolenie dla Beneficjentów Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Wałbrzych 20. 03. 2018 r.

W dniu 20 marca 2018 r. odbyło się szkolenie dla Beneficjentów Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Szkolenie  skierowane było wyłącznie do jednostek z obszaru województwa dolnośląskiego, którym przyznano dofinansowanie na realizację projektów w osiach priorytetowych 3. Edukacja i kwalifikacje oraz 4. Współpraca instytucji i społeczności.

Celem szkolenia była pomoc Beneficjentom w zapoznaniu się z obowiązującymi podstawami dotyczącymi rozliczenia dofinansowanego projektu.

Szkolenie organizowane było przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego jako Podmiot Regionalny uczestniczący we wdrażaniu Programu odpowiedzialny za działania informacyjno-promocyjne dla Wnioskodawców i Beneficjentów Programu, we współpracy z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim jako Kontrolerem odpowiedzialnym za sprawdzanie zgodności z prawem wydatków ponoszonych przez Beneficjentów Programu.

Szkolenie odbyło się w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. (ul. Wysockiego 29)

Udział w szkoleniu był bezpłatny.

Uczestnikom dziękujemy za udział w szkoleniu i mamy nadzieje, że przekazane informacje okażą się pomocne przy sporządzaniu pierwszych rozliczeń poniesionych wydatków.

Szczególne podziękowania kierujemy także do pracowników Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego za zaangażowanie i doskonałe przygotowanie merytoryczne.

PREZENTACJE ( zip)

INTERPRETACJE ( zip)

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa i środków budżetu województwa dolnośląskiego w ramach Pomocy Technicznej Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Wizyta studyjna w KWB Turów w ramach Projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)”

W dniach 15-16 marca 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie studyjne w ramach Projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Saksońskiego Wyższego Urzędu Górniczego we Freibergu, Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Gospodarzem była PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna – Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów. Wizytę rozpoczęto od powitania uczestników przez Pana Roberta Podolskiego – Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu oraz Pana Leszka Sondaja – Dyrektora Oddziału KWB Turów KRZG.

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego przy granicy polsko-niemieckiej oraz polsko-czeskiej. KWB Turów jest jednym z najważniejszych i największych zakładów górniczych na Dolnym Śląsku i zajmuje się głownie wydobyciem i wzbogacaniem węgla brunatnego, a także unieszkodliwianiem odpadów oraz ochroną środowiska (w tym rekultywacją terenów pogórniczych).

Tematem przewodnim wizyty studyjnej były nowoczesne technologie i techniki stosowane przy wydobyciu i wykorzystaniu węgla brunatnego, w tym technologie wydobycia i zwałowania. Gospodarze spotkania zaprezentowali również sylwetkę zakładu KWB Turów. Poruszono także kwestię rozpoznawania zagrożeń i postępowania w sytuacji zagrożeń, nowych projektów dla wczesnego ostrzegania na wypadek powodzi, organizacji służby przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Główną atrakcją był wyjazd terenowy do kopalni odkrywkowej. Spotkanie zakończono dyskusją na temat problemów, z jakimi zmagają się kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego po obu stronach obszaru wsparcia oraz możliwości ich wyeliminowania.

 

Kongres Firm Rodzinnych „Nowe horyzonty rozwoju”

We wtorek 6 marca 2018 r. odbył się Kongres Firm Rodzinnych „Nowe horyzonty rozwoju”, zorganizowany przez Centrum Biznesu Rodzinnego Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląską Izbą Gospodarczą, Zachodnią Izbą Gospodarczą – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Regionalną Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową i Związkiem Pracodawców Polska Miedź.

Kongres uroczyście otworzyli Jerzy Michalak -Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, rektor Wyższej Szkoły Bankowej prof. Stefan Forlicz oraz prof. Krzysztof Safin - dyrektor Centrum Biznesu Rodzinnego Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, pomysłodawca Kongresu.

Chociaż Kongres był pierwszym wydarzeniem skierowanym do dolnośląskich rodzinnych przedsiębiorców, cieszył się on dużym zainteresowaniem. W spotkaniu udział wzięło ponad 200 osób. W ramach Kongresu uczestnicy mogli wysłuchać w jaki sposób przedstawiciele firm, które odniosły sukces, radzą sobie z problemami sukcesji, zatrudnienia oraz innowacji w firmie rodzinnej.

O wyzwaniach współczesnych przedsiębiorstw rodzinnych opowiadali właściciele Grupy Wróbel: Michał Łuczak, Wojciech Wróbel oraz Tomasz Wróbel. Konkretne sposoby rozwiązań sukcesyjnych zostały zaprezentowane na podstawie osobistych doświadczeń sukcesorów z firm: Osadkowski SA, WOOP Automotive, Maciejowy Sad oraz Duda Holding. W temacie aktualnych trendów na rynku pracy i ich wpływu na przedsiębiorstwa rodzinne spostrzeżeniami wymienili się przedstawiciele firm Work Service, DOTI, ZUPBADURA Sp. z o.o. Sp. k. i BIW Isolierstoffe GmbH  oraz Instytutu Talentów FLASHPOINT. Innowacje zarządcze i finansowe były tematem dyskusji ostatniego panelu, w którym uczestniczyli prelegenci z Banku PKO BP SA oraz firm Impel SA. i Buena Cloud. Kongres zakończyła wspólna moderowana sesja warsztatowa oraz networkingowa.

Organizowane będą kolejne edycje, jako że wszyscy współorganizatorzy zgodnie oświadczyli, że Kongres Firm Rodzinnych powinien być wydarzeniem cyklicznym, reagującym na aktualne trendy i potrzeby dolnośląskich przedsiębiorców.

Spotkania warsztatowo-konsultacyjne dla Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska

 

Zapraszamy do udziału w spotkaniach warsztatowo-konsultacyjnych dla Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska realizowanych w ramach cyklu spotkań regionalnych.

Regionalne spotkania warsztatowo-konsultacyjne skierowane są do dolnośląskich jednostek sektora publicznego zorientowanych na współpracę z czeskim partnerem, które posiadają zdefiniowane pomysły na realizację projektów i planują ubiegać się o ich dofinansowanie w ramach Programu.

Do udziału w pierwszym tegorocznym cyklu zapraszamy w szczególności dolnośląskie jednostki, które w ramach Programu złożyły do Wspólnego Sekretariatu formularz propozycji projektowej i są w trakcie opracowywania wniosków projektowych w osiach priorytetowych: 3. Edukacja i Kwalifikacje4. Współpraca instytucji i społeczności.

Celem spotkań warsztatowo-konsultacyjnych jest pomoc Wnioskodawcom w przygotowaniu wniosku w systemie MS2014+ oraz omówienie istotnych aspektów związanych z przygotowaniem projektu, takich jak budżet projektu czy załączniki do wniosku o dofinansowanie. W trakcie spotkań uczestnicy będą mieli możliwość konsultacji swojego pomysłu z pracownikami Regionalnego Punktu Kontaktowego w Wałbrzychu.

Spotkania warsztatowo-konsultacyjne przewidziane są do realizacji w grupach 3-5 osobowych w terminach zgodnie z harmonogramem w siedzibie Regionalnego Punktu Kontaktowego w Wałbrzychu (Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Wałbrzych, ul. Wysockiego 29).

Wypełniony FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY należy przesłać jako skan dokumentu mailowo na adres rpk@dolnyslask.pl. Prosimy o ujęcie w formularzu zgłoszeniowym pytań i tematów do omówienia w trakcie spotkania warsztatowo-konsultacyjnego, co wpłynie na efektywność spotkania.

Udział w spotkaniach warsztatowo-konsultacyjnych jest bezpłatny.

Informacji o spotkaniach warsztatowo-konsultacyjnych udziela Regionalny Punkt Kontaktowy w Wałbrzychu.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ ( pdf)

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY ( WORD)

MAPA

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa i środków budżetu województwa dolnośląskiego w ramach Pomocy Technicznej Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska

Szkolenie w Wałbrzychu 15.02.2018 r. Program Interreg V-A Republika Czeska – Polska

W dniu 15 lutego 2018 r. odbyło się szkolenie dla Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Szkolenie skierowane było do dolnośląskich jednostek sektora publicznego zorientowanych na współpracę z czeskim partnerem, które planują ubiegać się o dofinansowanie projektów o charakterze transgranicznym.

Głównym celem szkolenia było praktyczne wsparcie potencjalnych Wnioskodawców w procesie aplikowania o środki w dwuetapowym naborze projektów.

Szkolenie organizowane było przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego jako Podmiot Regionalny uczestniczący we wdrażaniu Programu odpowiedzialny za działania informacyjno-promocyjne dla Wnioskodawców i Beneficjentów Programu, we współpracy ze Wspólnym Sekretariatem w Ołomuńcu jako podmiotem odpowiedzialnym za wdrażanie Programu na poziomie operacyjnym.

Szkolenie poprowadzili pracownicy Regionalnego Punktu Kontaktowego w Wałbrzychu oraz Wspólnego Sekretariatu w Ołomuńcu.

Szkolenie odbyło się w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu (ul. Wysockiego 29).

Udział w szkoleniu był bezpłatny.

PREZENTACJE ZE SZKOLENIA ( zip)

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w szkoleniu. Mamy nadzieję, że przekazane informacje okażą się pomocne podczas aplikowania o dofinansowanie transgranicznych projektów.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa i środków budżetu województwa dolnośląskiego w ramach Pomocy Technicznej Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska

Pierwsze warsztaty branżowe w ramach Projektu "Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)"

W dniach 5-6 lutego 2018 r. odbyły się pierwsze warsztaty branżowe w ramach Projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020. Partnerzy Projektu spotkali się w Urzędzie Gminy w Sulikowie. W warsztatach wzięli udział wszyscy Beneficjenci (Saksoński Wyższy Urząd Górniczy we Freibergu, Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach wraz z Okręgowym Urzędem Górniczym we Wrocławiu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego). Do udziału włączyli się przedstawiciele lokalnego środowiska społecznego: Wójt Gminy – Pan Robert Starzyński, reprezentanci firmy Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o., Dyrektor szkoły – Pan Jan Majowski oraz Komendant OSP w Studniskach Dolnych – Grzegorz Fleszer.

Celem pierwszych warsztatów branżowych było wprowadzenie w problematykę konfliktów społecznych związanych z działalnością górnictwa odkrywkowego oraz identyfikacja i rozpoznanie uwarunkowań i przyczyn konfliktów społeczno-środowiskowych w związku z funkcjonowaniem kopalni. Uczestnicy dyskutowali nt. propozycji kierunków zmian w zarządzaniu lokalnym środowiskiem społecznym i sposobu weryfikacji efektów. Poruszono m.in. tematy związane z działaniem władz gminy Sulików, społeczności oraz organizacji pozarządowych w zakresie współpracy z kopalnią. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zobaczyć, jak wygląda i funkcjonuje kopalnia bazaltu w Sulikowie. Przedstawiono także system ochrony przeciwpożarowej zakładu górniczego.

Warsztaty branżowe organizowane są w ramach zadania 2 Projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)”. Zaplanowano jeszcze trzy spotkania (dwa po stronie saksońskiej – Basalt AG Demitz-Thumitz oraz jedno po stronie polskiej – kopalnia bazaltu w Sulikowie należąca do międzynarodowej firmy LafargeHolcim). Efektem będzie opracowanie podręcznika nt. unikania konfliktów w górnictwie.

 

Przedsiębiorco, załóż Profil Zaufany już dziś!Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, online w serwisach administracji publicznej. Warto założyć go jak najszybciej – przede wszystkim już teraz powinni to zrobić przedsiębiorcy.

 

Od 1 stycznia najmniejsi przedsiębiorcy – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie (także prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) - najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT). JPK_VAT przesyła się wyłącznie elektronicznie.

 

Z Profilem Zaufanym na pewno Ci się uda.

 

JPK_VAT to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane pobierane są bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie.

 

Do prawidłowego złożenia i wysłania Jednolitego Pliku Kontrolnego potrzebny jest certyfikat kwalifikowany lub Profil Zaufany (eGO). JPK trzeba też uwierzytelnić.

 

Mikroprzedsiębiorcy, którzy nie chcą mieć problemów z przesłaniem JPK_VAT, już dziś powinni  bezpłatnie założyć Profil Zaufany. To proste!

Załóż Profil Zaufany już dziś!

 

Jeżeli przedsiębiorcy już teraz założą Profil Zaufany będą dobrze przygotowani do wysyłki pierwszego JPK_VAT. Profil Zaufany da im gwarancję łatwego, szybkiego i bezpiecznego wysłania pliku JPK_VAT.

Jak to zrobić?

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby:

1.       Przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej

W tej opcji Profil Zaufany można założyć i potwierdzić w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w tych bankach: PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank lub konto na platformie Envelo.

 

Za pomocą konta bankowego szybko i bezpiecznie można założyć i potwierdzić Profil Zaufany. Chodzi o to, że dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego każdy - w tym przedsiębiorca - kto zdecyduje się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musi już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.

 

Krok 1: Wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego w systemie bankowości elektronicznej.

Krok 2: Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia Profilu Zaufanego.

2.       Przez internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym

Krok 1: Wejdź na stronę www.pz.gov.pl.

Krok 2: Wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym. 

Krok 3: Wypełnij w internecie wniosek o założenie Profilu Zaufanego

Krok 4: Po założeniu Profilu w internecie należy odwiedzić Punkt Potwierdzający. Jest na to 14 dni od złożenia wniosku. Na stronie www.pz.gov sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy Punkt Potwierdzający.

 

W całej Polsce funkcjonuje prawie 1500 takich Punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie.

 

Do czego jeszcze przydaje się Profil Zaufany?

Dzięki Profilowi Zaufanemu można m.in.:

·         Składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US

·         Złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej

·         Zgłosić utratę dokumentu tożsamości

·         Wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

·         Załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym

·         Uzyskać odpis aktu stanu cywilnego

·         Dziesiątki innych spraw.

Dlatego: przedsiębiorco, załóż Profil Zaufany już dziś!

Więcej informacji na stronie www.pz.gov.pl
KONGRES FIRM RODZINNYCH


Dolny Śląsk należy do czołówki krajowych ośrodków gospodarczych. Siłę regionu budują nie tylko polskie i zagraniczne korporacje lecz również firmy rodzinne. Z myślą o nich już 6 marca we Wrocławiu odbędzie się pierwszy dolnośląski Kongres Firm Rodzinnych „Nowe horyzonty rozwoju”, którego celem będzie promocja i integracja środowiska przedsiębiorców rodzinnych oraz stworzenie przestrzeni do inspiracji i wymiany doświadczeń.

Kongres Firm Rodzinnych „Nowe horyzonty rozwoju” organizowany jest przez Centrum Biznesu Rodzinnego Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Zachodnią Izbą Gospodarczą – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Dolnośląską Izbą Gospodarczą, Regionalną Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową oraz Związkiem Pracodawców Polska Miedź. Sponsorem strategicznym jest PKO Bank Polski, patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Będzie to pierwsze na Dolnym Śląsku wydarzenie poświęcone przedsiębiorczości rodzinnej, które zostało zainicjowane przez tak wiele podmiotów o wysokim znaczeniu dla rozwoju gospodarczego regionu. Kongres stanowi okazję do podjęcia specyfiki funkcjonowania firm rodzinnych i pochylenia się nad wyzwaniami, w obliczu których stoi wielu przedsiębiorców – należą do nich m.in. sukcesja, ekspansja na nowe rynki oraz wdrażanie innowacji. Wydarzenie będzie również okazją do wymiany doświadczeń oraz poszukiwania inspiracji.

Program

Podczas Kongresu odbędzie się sesja plenarna oraz panele tematyczne poruszające najistotniejsze dla przedsiębiorstw rodzinnych problemy wraz z propozycją ich rozwiązania. Ponadto dla uczestników zainteresowanych budowaniem relacji oraz utrwaleniem zdobytej wiedzy w praktyce odbędą się spotkania networkingowe i zajęcia warsztatowe z ekspertami. Wydarzenie sprzyjać będzie wymianie poglądów oraz nawiązywaniu kontaktów z przedsiębiorcami znajdującymi się w podobnej sytuacji biznesowej lub rodzinnej.

Tematyka paneli dyskusyjnych:

Sukcesja – w pierwszym panelu przedstawione zostaną sposoby radzenia sobie z sytuacjami, przed którymi często stoją firmy rodzinne, takimi jak: niechęć przejęcia firmy przez nowe pokolenie, brak odpowiednich kompetencji sukcesora lub brak potencjału sukcesyjnego z powodu formy prawnej, która uniemożliwia prostą zmianę władz i właścicieli.

Zatrudnienie – panel poświęcony zostanie problemom zatrudnienia i zarządzania personelem w przedsiębiorstwie rodzinnym. Prowadzący pomogą przedsiębiorcom w szukaniu odpowiedzi na pytania takie, jak: czym przyciągnąć pracowników spoza rodziny, jak zarządzać zespołem wielopokoleniowym, czy eksponować rodzinny charakter przedsiębiorstwa. Poruszona zostanie również tematyka nepotyzmu i wielokulturowości.

Innowacyjność – panel poświęcony zostanie innowacyjności biznesu rodzinnego w aspekcie nowych kompetencji zarządczych, stosowania innowacyjnych metod finansowania a także wprowadzenia innowacji produktowych, procesowych i marketingowych do firm rodzinnych.

Kongres odbędzie się 6 marca 2018 roku we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzyki. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Więcej informacji organizatorzy udostępniają na stronie:

http://www.wsb.pl/wroclaw/kongres-firm-rodzinnych

Szkolenie - Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska, Wałbrzych 15.02.2018 r.

Zapraszamy do udziału w szkoleniu dla Wnioskodawców Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Szkolenie skierowane jest do dolnośląskich jednostek sektora publicznego zorientowanych na współpracę z czeskim partnerem, które planują ubiegać się o dofinansowanie projektów o charakterze transgranicznym.

Głównym celem szkolenia jest praktyczne wsparcie potencjalnych Wnioskodawców w procesie aplikowania o środki w dwuetapowym naborze projektów. Szkolenie poprowadzą pracownicy Regionalnego Punktu Kontaktowego w Wałbrzychu oraz Wspólnego Sekretariatu w Ołomuńcu.

Szkolenie odbędzie się w czwartek 15 lutego 2018 r. w godz. 10:00 - 14:30 w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Termin rejestracji uczestników upływa w dn. 7 lutego 2018 r. Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy przesłać jako skan dokumentu mailowo na adres: rpk@dolnyslask.pl. Prosimy o przesłanie wraz z formularzem zgłoszeniowym pytań i tematów do omówienia w trakcie warsztatów. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia weryfikacji listy uczestników i ograniczenia uczestnictwa liczby osób z jednej instytucji. Informacji o warsztatach udziela Regionalny Punkt Kontaktowy w Wałbrzychu.

ZAPROSZENIE (pdf )

PROGRAM (pdf )

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (word )

MAPA

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa i środków budżetu województwa dolnośląskiego w ramach Pomocy Technicznej Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska

III spotkanie ewaluacyjne w ramach Projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)”

 

11 stycznia 2018 r. odbyło się we Freibergu trzecie spotkanie ewaluacyjne w ramach Projektu „Życie z Górnictwem (Akronim: MineLife)” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020. W spotkaniu wzięli udział wszyscy partnerzy projektu (Saksoński Wyższy Urząd Górniczy we Freibergu jako beneficjent wiodący, Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach wraz z Okręgowym Urzędem Górniczym we Wrocławiu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego). Partnerzy projektu rozmawiali nt. bieżących spraw w projekcie. Celem było między innymi podsumowanie działań dotychczas zrealizowanych, planowanie zbliżających się przedsięwzięć oraz intensyfikacja partnerskiej współpracy między jednostkami realizującymi projekt.

Podczas drugiej części spotkania partnerzy projektu mieli okazję zobaczyć kopalnię badawczą Reiche Zeche we Freibergu (kopalnia srebra), która jest częścią kopalni naukowo-dydaktycznej TU Bergakademie oraz dowiedzieć się o pracach i przedsięwzięciach w niej realizowanych. Do głównych atrakcji należały między innymi: zjazd szybem o długości niemal 150 metrów oraz możliwość analizy stanowisk badawczych, w obrębie których odbywają się praktyki studenckie czy szkolenia.

 

Partnerzy i interesariusze projektu „REMIX – inteligentne i zielone regiony górnicze UE” z wizytą na Dolnym Śląsku

W dniach 11 – 13 grudnia 2017 r. odbyło się na Dolnym Śląsku spotkanie partnerów i interesariuszy projektu „REMIX – inteligentne i zielone regiony górnicze UE” współfinansowanego z Programu Interreg Europa. Blisko 50 osób zaangażowanych w realizację projektu REMIX przyjechało z Czech, Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Grecji, Portugalii i Finlandii.

 

Dolny Śląsk reprezentowali przedstawiciele UMWD oraz zaangażowani w realizację projektu interesariusze, tj. przedstawiciele Instytutu Rozwoju Terytorialnego, Politechniki Wrocławskiej, Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, Państwowego Instytutu Geologicznego Oddział we Wrocławiu, Instytutu Poltegor, KGHM CUPRUM Sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe, Fundacji „Bazalt” – Klastra Kamieniarskiego, Klastra Wałbrzyskie Surowce, Stowarzyszenia Geopark Przedgórze Sudeckie, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz KGHM Polska Miedź SA.

11 grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie Grupy Sterującej, podczas którego partnerzy projektu REMIX omówili zagadnienia związane ze stanem realizacji projektu oraz zadaniami i celami do realizacji w najbliższej przyszłości.

Drugiego dnia - 12 grudnia - miała miejsce część konferencyjna. Konferencję otworzył Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Pan Zbigniew Dynak, a następnie Dyrektor Wydziału Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej UMWD - Katarzyna Banaszkiewicz – moderator spotkania – przedstawiła gościom sytuację gospodarczą Dolnego Śląska.

Regionalną Strategię Inteligentnych Specjalizacji przedstawił pan Michał Frycz z Wydziału Gospodarki UMWD. Pan Robert Podolski - Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu - omówił proces pozyskiwania koncesji oraz procedury dotyczące uruchomienia działalności wydobywczej, a dr Jan Blachowski z Instytutu Rozwoju Terytorialnego przedstawił aspekty środowiskowe prowadzenia działalności wydobywczo-przetwórczej, zwłaszcza w kontekście konfliktów środowiskowych i społecznych.

Dr Urszula Kaźmierczak z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr zaprezentowała problematykę zagospodarowania terenów powydobywczych, pan Krzysztof Skolak z Klastra Kamieniarskiego przybliżył gościom tematykę innowacyjnej produkcji oraz funkcjonowania firm w branży przemysłu kamieniarskiego, a prezentację dotyczącą pozyskiwania surowców ze złóż antropogenicznych wygłosił pan Wiktor Kowalczyk reprezentujący KGHM Polska Miedź S.A.

W środę 13 grudnia uczestnicy spotkania wzięli udział w wizycie studyjnej w kopalni Magnezyty Grochów oraz Kopalni Złota w Złotym Stoku.

Po więcej informacji o realizacji projektu REMIX zapraszamy do Wydziału Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej oraz na stronę www.umwd.dolnyslask.pl/ewt/remix-inteligentne-i-zielone-regiony-gornicze-ue/aktualnosci/

Intensyfikacja współpracy na rzecz górnictwa w polsko-saksońskim obszarze przygranicznym

16 listopada br. odbyła się w Muzeum Śląskim w Görlitz pierwsza wspólna konferencja polskich i saksońskich instytucji zaangażowanych w działania na rzecz górnictwa, zorganizowana w ramach projektu MineLife.

Partnerzy projektu wspólnie ze Stefanem Brangsem, Sekretarzem Stanu w Saksońskim Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Transportu przedstawili podczas konferencji najważniejsze zagadnienia związane z tematyką i celami projektu MineLife oraz podkreślili ważność współpracy pomiędzy sąsiadami. Podczas całodniowego wydarzenia poruszone zostały ponadto kwestie dotyczące wyzwań społecznych i wpływu górnictwa na środowisko w regionie przygranicznym. Szczególną uwagę poświęcono saksońskiej strategii zarządzania zasobami, strategii rozwoju województwa dolnośląskiego oraz strategii urzędów górniczych w Polsce.

 

Warsztaty – Program Interreg V-A Republika Czeska – Polska – Wałbrzych, 30.11.2017 r.

Zapraszamy do udziału w warsztatach dla Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Warsztaty skierowane są do dolnośląskich jednostek sektora publicznego zorientowanych na współpracę z czeskim partnerem, które planują ubiegać się o dofinansowanie projektów mających na celu zwiększenie intensywności współpracy instytucji i społeczności w regionie przygranicznym w ramach ogłoszonego naboru w osi priorytetowej 4 Współpraca instytucji i społeczności.

Głównym celem warsztatów jest wsparcie potencjalnych Wnioskodawców w procesie aplikowania o środki na pierwszym etapie przygotowania tzw. propozycji projektowej w dwuetapowym naborze projektów. Warsztaty poprowadzą pracownicy Regionalnego Punktu Kontaktowego w Wałbrzychu.

Warsztaty odbędą się w dn. 30 listopada 2017 r. w godz. 10:00 - 14:00 w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Termin rejestracji uczestników upływa w dn. 23 listopada 2017 r. Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy przesłać jako skan dokumentu mailowo na adres: rpk@dolnyslask.pl. Prosimy o przesłanie wraz z formularzem zgłoszeniowym pytań i tematów do omówienia w trakcie warsztatów.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. 

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia weryfikacji listy uczestników i ograniczenia uczestnictwa liczby osób z jednej instytucji. Informacji o warsztatach udziela Regionalny Punkt Kontaktowy w Wałbrzychu.

ZAPROSZENIE ( PDF)

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY( WORD)

MAPA

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa i środków budżetu województwa dolnośląskiego w ramach Pomocy Technicznej Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.


Intensyfikacja polsko-saksońskiej współpracy - Konferencja Görlitz 16.11.2017 r.

INTENSYFIKACJA WSPÓŁPRACY INSTYTUCJI NADZORUJĄCYCH GÓRNICTWO W POLSKO-SAKSOŃSKIM OBSZARZE PRZYGRANICZNYM.

Urzędy górnicze stawiają czoła nowym wyzwaniom! Pierwsza wspólna konferencja polskich i saksońskich instytucji nadzorujących górnictwo zorganizowana w ramach transgranicznego projektu MineLife odbędzie się 16 listopada w muzeum Ślaskim w Görlitz. Projekt MineLife jest wspólnie realizowany przez Saksoński Wyższy Urząd Górniczy (Sächsisches Oberbergamt), Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach.

W swoich działaniach partnerzy projektu zajmują się znaczeniem górnictwa dla przemysłu, administracji państwowej oraz społeczeństwa w saksońsko-dolnośląskim regionie przygranicznym a także przekazywaniem opinii publicznej rzetelnych informacji dotyczących historii i aktualnej sytuacji w górnictwie.

Stefan Brangs, Sekretarz Saksońskiego Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Transportu (Staatssekretär des Sächsischen Ministeriums für Wirtschaft, Arbeit und Verkehr) wraz z partnerami projektu przekażą podczas konferencji pierwsze informacje związane z tematyką i celami projektu MineLife. Głównym tematem konferencji będą wyzwania społeczne oraz wpływ górnictwa na środowisko w regionie przygranicznym. Szczególną rolę będą odgrywać saksońska strategia zarządzania zasobami, strategie rozwoju województwa dolnośląskiego oraz strategia rozwoju urzędów górniczych w Polsce.

Konferencja ma na celu umożliwienie nawiązania międzynarodowych kontaktów zakładom górniczym, ekspertom, naukowcom oraz pracownikom administracji publicznej oraz wymiany doświadczeń w zakresie tendencji rozwoju górnictwa w Polsce i Saksonii.

Kontekst projektu:

MineLife jest projektem transgranicznym, dzięki któremu możliwa jest intensyfikacja partnerskiej współpracy pomiędzy polskimi i saksońskimi instytucjami nadzorującymi górnictwo. Projekt daje możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie struktur oraz procesów administracyjnych, kompetencji i zakresu odpowiedzialności, jak również dostępnych technologii i procedur w górnictwie odkrywkowym i podziemnym w Polsce i w Saksonii. Ponadto, w ramach współpracy ekspertów z obu krajów dokonana zostanie analiza możliwości łagodzenia i rozwiązywania konfliktów występujących w regionach górniczych. W celu polepszenia wizerunku górnictwa zostanie zorganizowana w ramach projektu wystawa objazdowa na temat możliwości zapobiegania zagrożeniom związanym z górnictwem.

Projekt MineLife jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020.

III wizyta studyjna w ramach Projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)”

19-20 października br. odbył się trzeci wyjazd studyjny w ramach Projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Saksońskiego Wyższego Urzędu Górniczego (Sächsisches Oberbergamt), Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Beneficjenci mieli okazję zapoznać się tym razem z historią Kowar i geologią obszaru oraz zobaczyć podziemną trasę turystyczną (Kopalnia „Liczyrzepa” – Sztolnie Kowary).

Celem wizyty studyjnej była intensyfikacja partnerskiej współpracy na saksońsko-dolnośląskim obszarze pogranicza oraz wspólny rozwój kompetencji Partnerów zaangażowanych w realizację Projektu i instytucji nadzorujących górnictwo w ramach IV osi priorytetowej Programu Interreg Polska-Saksonia 2014-2020. Tematem przewodnim spotkania były uwarunkowania prawne i administracyjne związane z organizacją i nadzorem tras turystycznych, a także przepisy regulujące prowadzenie działalności podziemnych tras turystycznych w Polsce. Partnerzy Projektu mieli okazję do dyskusji nt. Prawa Geologicznego i Górniczego, a także porównania norm prawnych obowiązujących po stronie polskiej i saksońskiej. Spotkanie poprowadził Pan Franciszek Gawor – przewodnik turystyczny, Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego.

 

Wydział Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej

XII POLSKO-SAKSOŃSKIE FORUM GOSPODARCZE I WIZYTA STUDYJNA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW Z SAKSONII

11 października 2017 r. w Hotelu Terminal we Wrocławiu odbyło się XII Polsko-Saksońskie Forum Gospodarczego pod hasłem „Innowacyjne Technologie Produkcyjne”.

Forum zostało zorganizowane wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Saksońskie Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Transportu oraz Saksońską Agencję Wspierania Gospodarki. Gospodarzem tegorocznego Forum był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Forum zostało uroczyście otwarte przez panią Wicemarszałek Iwonę Krawczyk, Saksońskiego Ministra Gospodarki, Pracy i Transportu pana Martina Duliga oraz panią Christiane Botschen- Zastępcę Konsul Generalnej Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.

W pierwszej części Forum uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji przedstawicieli świata nauki i biznesu z Dolnego Śląska i Saksonii. Ze strony polskiej głos zabrali prof. dr hab. inż. Edward Chlebus, Dyrektor Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych Politechniki Wrocławskiej, który mówił o atutach, szansach i granicach w zakresie przemysłu 4.0

oraz Jędrzej Kowalewski, Prezes firmy SCANWAY Sp. z o. o., który przedstawił innowacyjne systemy kontrolno-pomiarowe w przemyśle i nauce oraz omówił zintegrowane systemy wizyjne. Ze strony saksońskiej prelekcje wygłosili: prof. dr Sven Rzepka, Dyrektor Fraunhofer ENAS, Micro Materials Center Technologie, który przedstawił temat „Integracja systemów inteligentnych - kluczowy wkład w digitalizację produkcji (przemysł 4.0)” oraz dr inż. Tobias Schubert, Prezes NRU GmbH Neukirchen, który przybliżył najlepsze praktyki w innowacyjnych połączeniach materiałowych w odlewnictwie oraz produkcji tworzyw sztucznych.

Druga część Forum to Business-Speed-Dating, który został poprowadzony przez Dolnośląską Agencję Wspierania Gospodarki Sp. z o. o. Podczas Business-Speed-Dating odbyło się 11 rund rozmów indywidualnych, co w rezultacie przełożyło się na nawiązanie kontaktów kooperacyjnych między dolnośląskimi a saksońskimi przedsiębiorcami, a także na umacnianie pozytywnego wizerunku internacjonalizacji przedsiębiorstw poprzez pokazywanie potencjału i silnych stron przedsiębiorstw oraz dzielenie się dobrymi praktykami. W Business-Speed-Dating wzięło udział łącznie 50 firm.

Pani Wicemarszałek Iwona Krawczyk wraz z Panem Ministrem Martinem Duligiem odwiedzili również firmę DOPAK Sp. z o. o. W czasie wizyty mieli okazję zaznajomić się z działalnością firmy, która oferuje nowoczesne i innowacyjne rozwiązania technologiczne w przetwórstwie tworzyw sztucznych oraz poznać projekt budowy Centrum Badawczo – Rozwojowego Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych we Wrocławiu.

W XII Polsko-Saksońskim Forum Gospodarczym wzięło udział 140 osób: przedstawiciele dolnośląskiego i saksońskiego biznesu, naukowcy oraz instytucje otoczenia biznesu.

Delegacji Pana Ministra Duliga towarzyszyła niemiecka telewizja MDR, która wyemitowała informację o Forum w swoich wiadomościach. Materiał dostępny jest pod linkami: www.ardmediathek.de/tv/MDR-SACHSENSPIEGEL/MDR-SACHSENSPIEGEL/MDR-SACHSEN/Video oraz

www.mdr.de/mediathek/mdr-videos/a/video-144966.html

 

WIZYTA STUDYJNA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW Z SAKSONII

 

Dnia 12.10.2017 r. goście Forum udali się na wizytę studyjną na Dolnym Śląsku. Saksońskim przedsiębiorcom towarzyszył Saksoński Minister Gospodarki, Pracy i Transportu Pan Martin Dulig oraz przedstawiciele Saksońskiej Agencji Wspierania Gospodarki, a UMWD reprezentowała Pani Barbara Kaśnikowska, z-ca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego. Celem wizyty było poznanie najlepszych praktyk w zakresie innowacyjnych technologii produkcyjnych. Program był bardzo bogaty, uczestnicy zwiedzili Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych na Politechnice Wrocławskiej, linie produkcyjne w firmie SONEL S. A. w Świdnicy oraz Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną, w której oprócz prezentacji oferty inwestycyjnej WSSE goście mieli okazję wysłuchać prezentacji dwóch firm: Zakładu Produkcji Automatyki Sieciowej S.A. –zajmującej się produkcją obudów teleinformatycznych i energetycznych oraz produkcją w zakresie rozwiązań sieciowych i energetyki, a także Kayser Automotive Systems Kłodzko Sp. z o.o - produkujący części i komponenty do samochodów takich marek jak m. in. Audi, Volkswagen, Volvo, Porsche. Na zakończenie wizyty studyjnej uczestników zaproszono do zwiedzania Ewangelickiego Pokoju w Jaworze, gdzie zostali przywitani przez Burmistrza Miasta Jawora Pana Emiliana Berę i zaproszeni do współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami.

 

WPHI w Nowym Jorku zaprasza na bezpłatne webinarium

"Praktyczne aspekty eksportu żywności, kosmetyków i suplementów diety do USA”
17 października 2017r. - godz. 15:00 - 16:00 czasu polskiego
 
Webinarium

Szanowni Państwo,

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Nowym Jorku serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarium pt. „Praktyczne aspekty eksportu żywności, kosmetyków i suplementów diety do USA”.

W trakcie webinarium zostaną omówione podstawowe zagadnienia związane z rozpoczęciem działalności eksportowej do USA. Szkolenie będzie miało bardzo pragmatyczny wydźwięk, dlatego też celem lepszej prezentacji i zrozumienia wybranych zagadnień poparte będzie wieloma praktycznymi przykładami. Nie zabraknie również przedstawienia podstawowych instytucji amerykańskich zaangażowanych w proces eksportu/importu produktów spożywczych, wyrobów kosmetycznych i suplementów diety do Stanów Zjednoczonych. Nasz ekspert, ze względu na swoje ponad dwudziestoletnie doświadczenie w imporcie towarów do USA, udzieli cennych wskazówek nie tylko firmom, które już eksportują do USA, ale również tym, które dopiero noszą się z takim zamiarem.

Szkolenie będzie prowadzone w języku polskim.

Ekspert:
Robert Bąk – doświadczony specjalista w kwestii importu żywności do USA, certyfikowany w zakresie Hazard Analysis Critical Control Point (HACCP). Od ponad 10 lat prowadzi w Nowym Jorku jedną z największych firm importujących żywność z Polski do USA. Posiada szerokie doświadczenie w zakresie współpracy z amerykańskimi agencjami rządowymi, a przede wszystkim: U.S. Customs, FDA i USDA. Nasz ekspert oprócz swojej kierunkowej działalności, bardzo dobrze orientuje się również w kwestiach zarządzania, technologiach informacyjnych, finansach, rachunkowości oraz marketingu.

Aby wziąć udział w szkoleniu należy dokonać rejestracji klikając w link poniżej:
https://attendee.gotowebinar.com/register/689969221159273731

Ponadto, serdecznie zachęcamy do przesyłania na adres e-mail newyork@trade.gov.pl wszelkich sugestii, pytań i wątpliwości dotyczących wskazanej wyżej tematyki, którą chcielibyście Państwo, aby została poruszona podczas webinarium.
 
Moderatorzy:
Anna Obrycki - WPHI Nowy Jork
Katarzyna Kostro - WPHI Nowy Jork

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniu!
WPHI Nowy Jork

Jak eksportować produkty spożywcze do Chin - seminarium

 

Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu zapraszają na seminarium „Jak eksportować produkty spożywcze do Chin?”. Prowadzący seminarium - Michał Bilewicz (ForCap Co. Ltd), wieloletni ekspert w zakresie eksportu towarów do Chin - przedstawi praktyczne aspekty związane z eksportem towarów i wprowadzeniem ich do obrotu na terytorium Chin. Podczas seminarium omawiane będą także m.in. zagadnienia dotyczące chińskiego rynku spożywczego i jego specyfiki, preferencji chińskich konsumentów, dostosowania oferty produktowej do rynku, budowania sieci dystrybucji i certyfikacji produktów. Przedstawione będą również potencjalne nisze dla polskich eksporterów, czy sposoby skutecznej promocji produktów spożywczych, czy najczęstsze problemy związane z eksportem do Chin. 
Udział w seminarium jest bezpłatny. 


Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczne jest zgłoszenie udziału w seminarium: do 11 października 2017r. na adres coie@dawg.pl. 
W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt telefoniczny: 71 34 34 234, 608 621 100 lub mailowo: oksana.okon@dawg.pl; coie@dawg.pl

dawg.pl/pl/articles/2/XII POLSKO-SAKSOŃSKIE FORUM GOSPODARCZE

XII Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze „INNOWACYJNE TECHNOLOGIE PRODUKCYJNE”

Data: 11 października 2017, 10:30-16:00

Miejsce: Hotel Terminal, Centrum Konferencyjne ul. Rakietowa 33, 54-615 Wrocław

 

Foyer

 

10:30-11:00 Rejestracja uczestników Forum, kawa powitalna

 

Sala Apollo

 

11:00-11:15 Moderacja: Zbigniew Dynak, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

 

Otwarcie XII Polsko-Saksońskiego Forum Gospodarczego

Iwona Krawczyk, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego

Martin Dulig, Saksoński Minister Gospodarki, Pracy i Transportu

Christiane Botschen, Zastępca Konsul Generalnej Republiki Federalnej Niemiec

we Wrocławiu

 

11:15-11:35 „Atuty, szanse i granice w zakresie przemysłu 4.0“ prof. dr hab. inż. Edward Chlebus, Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych/ Fraunhofer Project Center/ Europejskie Centrum Technologiczne KET (CAMT/FPC/KET) Politechniki Wrocławskiej

 

11:35-11:55 „Integracja Systemów Smart – Mikrosystemy i Nanotechnologia z Saksonii w łączeniu świata cyfrowego i rzeczywistego“ prof. Dr. Sven Rzepka, Dyrektor Centurum Micro Materiałów, Instytutu Fraunhofera ds. Elektronicznych Nanosystemów

 

11:55-12:15 „Innowacyjne systemy kontrolno-pomiarowe w przemyśle” Jędrzej Kowalewski Prezes Scanway Sp. z o. o. we Wrocławiu

 

12:15-12:35 „Innowacyjne połączenia materiałowe w produkcji Saksońskiej – Najlepsze praktyki“ dr inż. Tobias Schubert, Prezes NRU GmbH, Neukirchen

 

12:35-12:45 Podsumowanie i dyskusja / Wyjaśnienia dotyczące następującego Business-Speed-Dating

 

Sala Pioneer, Hotel Terminal

 

12:45-13:45 Lunch, Networking

 

Sala Odyssey

 

13:45-16:00 Business-Speed-Dating (krótkie spotkania zapoznawcze)

 

16:00 Zakończenie Forum

 

W czasie trwania Forum dostępne będą stoiska informacyjne regionalnych izb gospodarczych, związków branżowych, instytucji badawczych (polskich i saksońskich) i inne, przy których równolegle

do rozmów podczas Business-Speed-Dating będzie można porozmawiać z partnerami z instytucji otoczenia biznesu, ośrodków innowacji i transferu technologii.

 

ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI POD LINKIEM

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe2XmcfBBEZqP7EkW7K6vsh9OyAck33OwqOfWYGADP4ZcPsZA/viewform

 

Termin rejestracji został wydłużony do 29.09.2017 r.FORUM GOSPODARCZE POLSKA-REPUBLIKA RWANDY

 


Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej oraz Fundacja Karibu organizuje Forum Gospodarcze Polska – Republika Rwandy.
Podczas Forum oba regiony zaprezentują swój inwestycyjny i gospodarczy potencjał, możliwości współpracy, odbędzie się również sesja Biznes Mixer.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Forum odbędzie się 26 września 2017 w Inkubatorze Przedsiębiorczości Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, Al. Kasztanowa 3A-5 we Wrocławiu, początek o godzinie 9.00.
Zgłoszenia przyjmujemy do 23.09.2017r. na adres: coie@dawg.pl, kontakt tel: Oksana Okoń: 608 621 100, Anna Bardakova: 784 038 009.FORUM GOSPODARCZE ARMENIA-POLSKAKrajowa Izba Gospodarcza przy współpracy z Ministerstwem Ekonomii Republiki Armenii, Ambasadami Polski w Armenii i Armenii w Polsce, Izbą Przemysłowo-Handlową Republiki Armenii oraz firmą outsourcingową Blue Idea Sp. z o.o. zapraszają do udziału w misji gospodarczej, która odbędzie się w dniach 4-5 października 2017 r. w Erywaniu (Armenia)
Forum gospodarcze „Armenia jako most pomiędzy Unią Europejską a Euroazjatycką Unia Celną" odbędzie się 4 października i będzie doskonałą okazją do zapoznania się z aspektami prowadzenia biznesu w najstarszym chrześcijańskim kraju. Wśród prelegentów znajdą się reprezentanci wybranych resortów z obydwu państw, a także specjaliści i praktycy biznesu. Zwieńczeniem Forum będą rozmowy B2B pomiędzy polskimi i ormiańskimi przedsiębiorcami. 5 października planowanie są dalsze spotkania B2B, zwiedzanie Erywania oraz uczestnictwo w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata w piłce nożnej Armenia -Polska.
Organizatorem wyjazdu grupy biznesowej jest Krajowa Izba Gospodarcza. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o kontakt z p. Moniką Sasiak (tel. 22 630 97 23, msasiak@kig.pl) lub p. Bartłomiejem Nersewiczem (tel. 22 630 96 86, bnersewicz@kig.pl) z Biura Współpracy z Zagranicą KIG
Prosimy o niezwlekanie z rejestracją poprzez formularz: LINK
Kwestie logistyczne i organizacyjne (loty, hotele, materiały promocyjne, zakup biletów wstępu i B2B) organizuje KIG. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu proszone są o pilne wypełnienie formularza rejestracyjnego.
Firma planująca udział w forum ponosi wszystkie koszty związane z pobytem w Armenii (przelot, zakwaterowanie, transport w mieście, ubezpieczenie i inne)
Współpraca gospodarcza Polska - Armenia
Obroty towarowe w ostatnich latach systematycznie rosną. Dominują dostawy towarów z Polski nad zakupami w Armenii. Struktura towarowa polsko-armeńskiej wymiany handlowej charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem. Do znaczących pozycji towarowych eksportowanych z Polski do Armenii w latach 2012-2014 należały: wyroby przemysłu elektromaszynowego (ok. VV ogólnej wartości eksportu), przemysłu chemicznego (17-22%) oraz artykuły rolno-spożywcze (10-20%). Struktura ta w 2015 r. uległa zmianie i wyniosła: artykuły rolno-spożywcze 43%, wyroby przemysłu chemicznego 18%, wyroby metalurgiczne 12%, wyroby przemysłu elektromaszynowego 10%. W imporcie z Armenii, dominują wyroby metalurgiczne, artykuły rolno-spożywcze oraz wyroby przemysłu lekkiego. Eksport z Polski realizowany był w 2014 r. przez 438 firm zarejestrowanych w Polsce, natomiast import -przez 39 firm. Armenia jest członkiem WTO, MFW i in. organizacji międzynarodowych. Od 2015 r. jest członkiem Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Sąsiedztwo i bliskie kontakty z Iranem stwarzają możliwość wejścia również na rynek irański.
Kontakt:
Monika Sasiak, Biuro Współpracy z Zagranicą KIG, tel. 22 630 97 23, msasiak@kig.pl
Bartłomiej Nersewicz, Biuro Współpracy z Zagranicą KIG, tel. 22 630 96 86, bnersewicz@kig.plII wizyta studyjna w ramach Projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)

19-20 września br. odbył się drugi wyjazd studyjny w ramach Projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)”. Partnerzy Projektu spotkali się tym razem w Fabryce Energii w Knappenrode (Lausitz, Saksonia). W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Saksońskiego Wyższego Urzędu Górniczego (Sächsisches Oberbergamt), Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Celem wizyty studyjnej była intensyfikacja partnerskiej współpracy na saksońsko-dolnośląskim obszarze pogranicza oraz wspólny rozwój kompetencji Partnerów zaangażowanych w realizację Projektu i instytucji nadzorujących górnictwo. Spotkanie w Lausitz dało możliwość wymiany wiedzy oraz doświadczeń w zakresie struktur, procesów administracyjnych, kompetencji oraz dostępnych technologii i procedur w górnictwie odkrywkowym i podziemnym w Polsce i w Saksonii. Tematem przewodnim była rekultywacja terenów pogórniczych węgla brunatnego w zagłębiach Łużyc i Środkowych Niemiec (zarządzanie wodą, jakość wody jezior pogórniczych, zabezpieczenie wyrobisk, nowe formy użytkowania). Podmiotem prowadzącym projekt rekultywacji wyrobisk górniczych na Łużycach jest LMBV (Lausitzer und Mitteldeutsche Bergbau- Verwaltungsgesellschaft mbH).

 

Opracował: Wydział Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej
ZAPROSZENIE NA XII POLSKO-SAKSOŃSKIE FORUM GOSPODARCZE


Zapraszamy Państwa do udziału w XII Polsko-Saksońskim Forum Gospodarczym, które odbędzie się w środę 11 października 2017 r. w hotelu Terminal przy ul. Rakietowej 33 we Wrocławiu. Tegoroczne Forum jest poświęcone innowacyjnym technologiom produkcyjnym w zakresie budowy maszyn i stosowaniu nowych materiałów.
Program Forum obejmuje zarówno część prelekcyjną, podczas której wystąpią przedstawiciele nauki i biznesu z obydwu krajów, jak i dwustronne spotkania firm z Dolnego Śląska i z Saksonii.


Zgłoszenie do udziału w Forum następuje poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego dostępnego pod linkiem:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe2XmcfBBEZqP7EkW7K6vsh9OyAck33OwqOfWYGADP4ZcPsZA/viewform

Zgłoszenia przyjmujemy do 18.09.2017r.


W przypadku pytań proszę o kontakt z panią Weroniką Kur, tel. 71 776 96 96, e-mail: weronika.kur@umwd.pl lub panią Anną Kowalską-Piskorz, tel. 71 776 95 70, e-mail: anna.kowalska-piskorz@umwd.pl.


Program:

„INNOWACYJNE TECHNOLOGIE PRODUKCYJNE”
Data: 11 października 2017, 10:30-16:00,
Miejsce: Hotel Terminal, Centrum Konferencyjne ul. Rakietowa 33, 54-615 Wrocław

 Foyer
10:30-11:00    Rejestracja uczestników Forum, kawa powitalna


Sala Apollo
11:00-11:15    Moderacja: Zbigniew Dynak, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Otwarcie XII Polsko-Saksońskiego Forum Gospodarczego


Iwona Krawczyk, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
Martin Dulig, Saksoński Minister Gospodarki, Pracy i Transportu
Christiane Botschen, Zastępca Konsul Generalnej Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu

11:15-11:35    „Atuty, szanse i granice w zakresie przemysłu  4.0“ prof. dr hab. inż. Edward Chlebus,  Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych/ Fraunhofer Project Center/ Europejskie Centrum Technologiczne KET (CAMT/FPC/KET) Politechniki Wrocławskiej

11:35-11:55    „Integracja Systemów Smart – Mikrosystemy i Nanotechnologia z Saksonii w łączeniu świata cyfrowego i rzeczywistego“ prof. Dr. Sven Rzepka, Dyrektor Centurum Micro Materiałów, Instytutu Fraunhofera ds. Elektronicznych Nanosystemów


11:55-12:15    „Innowacyjne systemy kontrolno-pomiarowe w przemyśle” Jędrzej Kowalewski, Prezes Scanway Sp. z o. o. we Wrocławiu


12:15-12:35     „Innowacyjne połączenia materiałowe w produkcji Saksońskiej – Najlepsze praktyki“ dr inż. Tobias Schubert, Prezes NRU GmbH, Neukirchen

 
12:35-12:45     Podsumowanie i dyskusja / Wyjaśnienia dotyczące następującego Business-Speed-Dating


Sala Pioneer, Hotel Terminal
12:45-13:45    Lunch, Networking


Sala Odyssey
13:45-16:00     Business-Speed-Dating (krótkie spotkania zapoznawcze)


16:00        Zakończenie Forum


W czasie trwania Forum dostępne będą stoiska informacyjne regionalnych izb gospodarczych, związków branżowych, instytucji badawczych (polskich i saksońskich) i inne, przy których równolegle do rozmów podczas Business-Speed-Dating będzie można porozmawiać z partnerami z instytucji otoczenia biznesu, ośrodków innowacji i transferu technologii.I Dolnośląski Kongres Firm Rodzinnych


29 sierpnia br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego spotkała się grupa inicjatywna I Dolnośląskiego Kongresu Firm Rodzinnych. Autorem pomysłu  jest Centrum Biznesu Rodzinnego Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Współpracę przy projekcie zadeklarowały m.in.: Dolnośląska Izba Gospodarcza, Zachodnia Izba Gospodarcza, Regionalna Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Inicjatywę wspiera Pani Marszałek Iwona Krawczyk.

Kongres zaplanowany jest na marzec 2018 roku i ma być skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców zarządzających małymi firmami rodzinnymi. Stąd tematy, jakie planuje się poruszyć podczas tego wydarzenia - sukcesja, internacjonalizacja, konkurencyjność na rynku, pozyskiwanie pracowników – szczególnie ważne dla firm rodzinnych. Częścią Kongresu będą Targi Pracy, na które zaproszeni zostaną studenci i absolwenci szkół wyższych z Dolnego Śląska.


Opracowanie: Wydział Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej
XII Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze„INNOWACYJNE TECHNOLOGIE PRODUKCYJNE”
         Data: 11 października 2017, 10:30-16:00,
Miejsce: Hotel Terminal, ul. Rakietowa 33, 54-615 Wrocław

10:30-11:00    Rejestracja uczestników Forum, kawa powitalna
11:00-11:15    Moderacja: Zbigniew Dynak, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego


                Otwarcie XII Polsko-Saksońskiego Forum Gospodarczego
Iwona Krawczyk, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
Martin Dulig, Saksoński Minister Gospodarki, Pracy i Transportu
Christiane Botschen, z-ca Konsul Generalnej Niemiec we Wrocławiu

11:15-11:35    „Atuty, szanse i granice w zakresie przemysłu 4.0“ prof. dr hab. inż. Edward Chlebus,  Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych/ Fraunhofer Project Center/ Europejskie Centrum Technologiczne KET (CAMT/FPC/KET) Politechniki Wrocławskiej
11:35-11:55    „Integracja Systemów Smart – Mikrosystemy i Nanotechnologia z Saksonii w łączeniu świata cyfrowego i rzeczywistego“ prof. Dr. Sven Rzepka, Dyrektor Centurum Micro Materiałów, Instytutu Fraunhofera ds. Elektronicznych Nanosystemów
11:55-12:15    „ Rozwiązania dla automatyzacji oparte na technologiach wizyjnych i laserowych” Jędrzej Kowalewski – CEO Scanway
12:15-12:35     „Innowacyjne połączenia materiałowe w produkcji Saksońskiej – Najlepsze praktyki“ dr inż. Tobias Schubert, Prezes NRU GmbH, Neukirchen  
12:35-12:45     Podsumowanie i dyskusja / Wyjaśnienia dotyczące następującego Business-Speed-Dating


12:45-13:45    Lunch, Networking 

13:45-16:00     Business-Speed-Dating    (krótkie spotkania zapoznawcze; nowe kontakty dla przyszłej wymiany doświadczeń i pomysłów projektowych)

16:00        Zakończenie Forum                                

                         

Zaproszenie do udziału w Polskim Dniu Gospodarczym w Oldenburgu


W imieniu Przedstawicielstwa Dolnej Saksonii w Polsce zapraszamy Państwa do udziału w Polskim Dniu Gospodarczym w Oldenburgu, który odbędzie się 27.09.2017r.

 

Wydarzenie skierowane jest do polskich i niemieckich firm z branży motoryzacyjnej (włączając e-mobilność), energetycznej oraz meblarskiej (+design). Ma na celu sparowanie firm, wdrożenie konkretnych branż w realia niemieckie, a także pomoc i przedstawienie możliwości rozpoczęcia lub zintensyfikowania działań na rynku niemieckim.

 

Firmy, które nie zdecydują się/nie będą mogły wziąć udziału, a są zainteresowane rynkiem niemieckim, zapraszamy do kontaktu indywidualnego z Przedstawicielstwem Dolnej Saksonii.

 

Osoba do kontaktu:

Patrycja Kosta

Przedstawiciel Dolnej Saksonii w Polsce

Sales Desk Polen

patrycja.kosta@salesdesk.pl

+48 22 501 46 35, +48 603 800 700

 

Załączniki:

program

formularz

zaproszenie

 

 

XII Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze


Branże:  budowa maszyn, automatyzacja procesów produkcyjnych, nowe materiały

Termin:  środa 11 październik  2017r.

Miejsce: Hotel Terminal, ul. Rakietowa 33, Wrocław

Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze jest  przedsięwzięciem cyklicznym, odbywającym się naprzemiennie raz po stronie dolnośląskiej raz po stronie saksońskiej na podstawie podpisanego w roku 2003 wspólnego oświadczenia ministrów gospodarki Polski i Saksonii o współpracy gospodarczej.
Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze ma stały termin w kalendarzu najważniejszych, międzynarodowych konferencji gospodarczych w Saksonii i w Polsce. To cieszące się bogatymi tradycjami spotkanie organizowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Saksońskim Ministerstwem Gospodarki, Pracy i Transportu oraz Saksońską Agencją Wspierania Gospodarki.

Tegoroczne XII Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze jest poświęcone budowie maszyn, automatyzacji procesów produkcyjnych oraz nowym materiałom.

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału. Szczegółowe informacje zamieścimy wkrótce.