rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie opłatkowe sportowców

12.12.2018 15:24

Opłatkowe spotkanie dolnośląskiej rodziny sportowej jest corocznym wydarzeniem, na którym spotykają się osoby na co dzień działające na rzecz dolnośląskiego sportu. Jak co roku w spotkaniu uczestniczyli olimpijczycy, zawodnicy, trenerzy, osoby zasłużone dla dolnośląskiego, krajowego i międzynarodowego sportu, działacze, urzędnicy, opiekunowie przedstawicieli dolnośląskiego sportu. Spotkanie jest okazją do podsumowania rocznych działań Województwa w zakresie sportu, złożenia podziękowań i życzeń na przyszły rok.

Dolnośląski sportowy rok to 9 przedstawicieli regionu na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczang (biathlon – Weronika Nowakowska, Kamila Żuk, bobsleje – Mateusz Luty, łyżwiarstwo szybkie – Natalia Czerwonka, Kaja Ziomek, saneczkarstwo – Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski, Maciej Kurowski, Mateusz Sochowicz), halowy rekord i mistrzostwo świata w sztafecie 4x400 m (Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina), świetne medalowe występy paralekkoatletów na mistrzostwach Europy w Belinie (Lucyna Kornobys, Marta Piotrowska, Paweł Piotrowski) i pływaczek na mistrzostwach świata w sztafecie w ratownictwie wodnym (zawodniczki Juvenii Wrocław). Mistrzostwo świata w kolarstwie torowym zdobył wychowanek SMS Świdnica Szymon Sajnok. Siatkarska drużyna mistrzów świata miała dolnośląskich przedstawicieli - Aleksandra Śliwkę pochodzącego z Jawora i Damiana Wojtaszka – z Milicza. Medale mistrzostw świata i Europy zdobyli reprezentujący dolnośląskie kluby szermierze, judocy, lekkoatleci, przedstawiciele sportów siłowych i sportów walki, pływacy, szachiści, kolarze w różnych kategoriach wiekowych. To także kilkadziesiąt tysięcy dzieci uczestniczących w sporcie szkolnym, programach upowszechniania sportu, nauce pływania i zajęciach lekkoatletycznych.


W ramach programu „Dolnośląski Delfinek” otwarto 6 przyszkolnych pływalni: w Strzegomiu, Twardogórze, Górze, Głuszycy, Chocianowie i Kątach Wrocławskich. Kontynuowany jest program dolnośląskich akademii sportowych: do końca czerwca 2019 roku swoje umiejętności mogą szlifować najbardziej uzdolnieni szczypiorniści, kolarze i siatkarze. W 2018 roku województwo rozpoczęło współpracę z ekstraklasowymi klubami w grach zespołowych, wspierając młodzież w programie „GRAMY RAZEM”. Samorząd województwa przyznał 87 stypendiów sportowych. W ramach realizacji zadań własnych przekazał dotację na całoroczne programy szkoleniowe i sportu powszechnego – min. „Umiem pływać”, „Sprawny Dolnoślązaczek”, na szkolenie kadr wojewódzkich, sport szkolny, wiejski i osób niepełnosprawnych. Przeznaczył również środki na wsparcie organizacji 119 imprez sportowych oraz 37 stowarzyszeń i klubów modernizujących swoją bazę sportową.


Środki przeznaczone na realizację zadań sportowych wyniosły w 2018 roku ponad 15 250 000 zł.