rozmiar czcionki: A | A | A

4. Dolnośląski Konwent Regionalny Organizacji i Środowisk Osób Niepełnosprawnych

20.09.2019 07:09

Za nami 4. Dolnośląski Konwent Regionalny Organizacji i Środowisk Osób Niepełnosprawnych “Dostępność - Samodzielność - Aktywność. W tym roku odbył on się na Stadionie Wrocław. Ponad 200 uczestników świadczy o mocnej potrzebie rozmów o systemie wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Wśród zgromadzonych gości byli przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji działających na rzecz naszego środowiska. Liczną reprezentację stanowili samorządowcy. Sporo było także osób niezrzeszonych. Na Stadionie Wrocław pojawiła się także delegacja z Podlaskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych z Panią Anną Drabarz na czele.

Tegoroczny konwent swoimi patronatami objęli Cezary Przybylski - Marszałek Dolnego Śląska, Jacek Sutryk - Prezydent Wrocławia, Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Leszek Korczak - Dziekan Okręgowej Rady Radców Prawnych.


Uroczystego otwarcia konwentu dokonali Marcin Krzyżanowski - Wicemarszałek Dolnego Śląska, Bartłomiej Skrzyński - Rzecznik Prezydenta Wrocławia ds. Osób  Niepełnosprawnych, Katarzyna Sobańska-Laskowska, reprezentująca Rzecznika Praw Obywatelskich, mecenas Paulina Sosnowicz i Marcin Przychodny - prezes Stadionu Wrocław. W roli prowadzących wystąpili Małgorzata Franczak, dyrektor Fundacji Eudajmonia oraz Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Tuż po oficjalnym rozpoczęciu odbyła się krótka uroczystość wręczenia dyplomów i kosza podarunkami na ręce pani Darii Kurek, dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie, z okazji jubileuszu 50-lecia placówki. Na sali nie zabrakło także w wybitnych ekspertów, w tym parlamentarzystów, posłów: Jacka Świata i Sławomira Piechoty. Liczną delegację stanowili reprezentanci samorządu województwa dolnośląskiego, z Jerzym Komorowskim, dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych na czele.


W pierwszej części konwentu zaprezentowane zostały dobre praktyki dolnośląskich organizacji pozarządowych oraz skupiono się na kwestii dostępności. Ten obszar szczegółowo omówił Piotr Kowalski, członek zarządu Spółdzielni Socjalnej FADO, który jest współautorem poradnika dotyczącego dostępności wydanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, szkoleniowcem i konsultantem. Podczas konwentu przedstawiciele organizacji mogli na specjalnych planszach przybliżyć swoją działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami w regionie. Dzięki temu wkrótce powstanie mapa usług wspierających nasze środowisko realizowane przez dolnośląskie instytucje. Ostatnia godzina sesji plenarnej została dedykowana dyskusji, podczas której każdy uczestnik mógł zabrać głos.


W drugiej części uczestnicy konwentu podzielili się na trzy grupy robocze. Pierwsza zajmowała się usługami wspierającymi niezależne życie, druga omawiała kwestie dostępności, a trzecia self-adwokatury. Podczas podsumowania konwentu prowadzący warsztaty przybliżyli wszystkim rekomendacje i wnioski. Justyna Mańkowska omówiła kwestie dostępności przestrzeni publicznej i usług. Anna Janus i Kamila Kołakowska omówiły warsztat dotyczący usług wspierających niezależne życie, skupiając się na nowych rozwiązaniach organizacyjnych i formalno-prawnych. Wreszcie Katarzyna Ostrowska i Aneta Wawrzyniak podsumowały panel o self-adwokaturze, zwracając szczególną uwagę na kwestię występowania we własnym imieniu w obronie swoich praw. Szczegółowe postulaty i wnioski zostaną skrupulatnie spisane i zaprezentowane za kilkanaście dni.


Warto dodać, iż do organizacji konwentu przyłączył się także Śląsk Wrocław, który dla wszystkich uczestników ufundował vouchery na najbliższy mecz ligowy z Zagłębiem Lubin. Dzięki uprzejmości Stadionu Wrocław chętni mogli także zwiedzić obiekt z przewodnikiem. Zgodnie z obowiązującymi standardami konwent tłumaczony był na język migowy, a na sali dostępna była pomoc asystentów. Organizatorzy zapewnili także program w alfabecie brailea, w języku łatwym w czytaniu i rozumieniu oraz w czcionce powiększonej. Podczas konwentu można było skorzystać z bezpłatnych porad prawnych oraz konsultacji z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.


Regionalny konwent został przygotowany przez przedstawicieli 16 organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych oraz dofinansowany z środków Województwa Dolnośląskiego oraz MOPS Wrocław i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnościami. Kongres finansowo wsparła również Fundacja Imago i Stadion Wrocław. Catering zapewniły Stara Piekarnia i Bank Żywności we Wrocławiu.