rozmiar czcionki: A | A | A

JEDEN PROCENT DLA DOLNEGO ŚLĄSKA

Samorząd Województwa Dolnośląskiego aktywnie włącza się do promocji postaw obywatelskich Dolnoślązaków. Zachęcamy mieszkańców województwa do przekazywania 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, które przyczyniają się do poprawy jakości życia w Regionie.

Kto może przekazać 1% swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego?
- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,
- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
- podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku,
- podatnicy uzyskujący dochód z obrotu papierami wartościowymi,
- podatnicy uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości,
- 1% podatku dochodowego mogą przekazać również emeryci – jeżeli samodzielnie złożą formularz PIT-37.


Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2017 w roku 2018 znajduje się na stronie BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: https://bip.kprm.gov.pl/kpr/wykaz-organizacji-pozyt/4504,wykaz.html

Zachęcamy do przekazania 1% podatku z rozliczenia PIT na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego z naszego województwa.


1% - zdecydujmy rozważnie i świadomie, pozostawmy część swojego podatku na Dolnym Śląsku

Niedługo rozpocznie się okres składania zeznań podatkowych, a tym samym możliwość wyboru organizacji pożytku publicznego (opp), której można przekazać 1% podatku dochodowego osób fizycznych. Już od 2004 roku możemy skorzystać z tego mechanizmu, jednakże  ciągle ponad połowa podatników rezygnuje z tej możliwości.
 
Sens przekazywania 1% to ważny przejaw demokracji bezpośredniej i dobrze jest do tego zachęcać.  Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. Zebrane w ten sposób środki powinny służyć wzmocnieniu działań organizacji.
Ważne jest, aby robić to świadomie.  Nie kierujmy  się jedynie medialną kampanią reklamową, czy też wsparciem osoby prywatnej, która ma w OPP swoje subkonto. Niekoniecznie wybierajmy organizację, której wybór sugeruje program do PIT-ów.
Warto znaleźć organizację, której cele i działania najbardziej nam odpowiadają. Rozejrzyjmy się, która organizacja działa w naszym województwie, gminie czy w naszej okolicy. Zapoznajmy się z działaniami organizacji, zajrzyjmy na jej stronę internetową i do sprawozdania (np. na co wydają 1%). Dzięki temu mamy szansę ocenić, co dana organizacja robi i jakie są efekty jej działań.

Sama procedura przekazywania 1% nie jest skomplikowana – wystarczy w zeznaniu PIT wpisać numer KRS wybranej organizacji uprawnionej do otrzymania 1 procenta.  Pamiętajmy o kilku istotnych sprawach:
(1)    Sprawdźmy, czy możemy przekazać 1 % podatku organizacjom.
(2)    Wybierzmy organizację pożytku publicznego (opp), której chcemy  przekazać 1 %. Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym podatnicy mogą przekazać 1% przy rozliczeniach za 2017 r. publikowany jest na stronie
BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: https://bip.kprm.gov.pl/kpr/wykaz-organizacji-pozyt/4504,wykaz.html
(3)    Wypełnijmy odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym.
(4)    Złóżmy zeznanie podatkowe i zapłaćmy podatek.

W tym miejscu, apelujemy również do samych organizacji o przemyślane „kampanie jednoprocentowe”.  Nie jest łatwo przebić się przez swoisty zgiełk promocyjny, podczas którego natykamy się na wiele zachęt i próśb. Dobra kampania 1% to taka, która pokazuje działalność organizacji, jest skuteczna, ale i jednocześnie etyczna.

Mądre wybory oraz dobrze zainwestowane pieniądze mają wielką moc. Każdy podatnik może zadecydować: wspieram organizację i cel, który popieram, czy też 1 % mojego podatku zostaje w budżecie państwa.
Zainwestujmy swój 1% podatku rozważnie i dokonajmy mądrego wyboru.


Karolina Furmańska
Doradca
Regionalny Punkt Konsultacyjno-Doradczy dla organizacji pozarządowych

Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi