rozmiar czcionki: A | A | A

W dniach 18-19.10.2019r.na Zamku Kliczków odbył się już po raz dziesiąty jubileuszowy Doroczny Kongres Odnowy Wsi

W dniach 18-19.10.2019r.na Zamku Kliczków odbył się już po raz dziesiąty jubileuszowy Doroczny Kongres Odnowy Wsi. 250 liderów wiejskich oraz samorządowców z całego Dolnego Śląska zjechało się w jedno miejsce, by wspólnie świętować X-lecie Odnowy Dolnośląskiej Wsi oraz  nakreślić plany na lata następne.
Wszystkich zebranych powitał pan Marcin Gwóźdź – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz pan Grzegorz Suduł – Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich
i Zasobów Naturalnych. Następnie pan Paweł Czyszczoń – Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich w krótkiej prezentacji podsumował realizację programu w ramach dziesięciu lat funkcjonowania oraz nakreślił plany na rok następny.
Część merytoryczna dwudniowego Kongresu to prezentacje zaproszonych gości, przedstawione w ramach paneli tematycznych. W ramach pierwszego panelu „Lokalny produkt” – bardzo ciekawe prezentacje przedstawili pan Eugeniusza Mientkiewicz – kucharz, krytyk kulinarny i koneser regionalnych serów, który wystąpił z prezentacją pt.  „Serowarstwo zagrodowe – szanse i zagrożenia” oraz pan Zbigniew Koźlik – szef kuchni w restauracji Hotelu Plaza we Wrocławiu z prezentacją pt. „Marketing i promocja lokalnych produktów dolnośląskich”. Drugi panel pt. „Architektura krajobrazu i środowiska oraz materialne dobra historyczne w realizacji Odnowy Wsi” dotyczył zagadnień związanych
z prawidłowym zagospodarowaniem przestrzeni wiejskiej. Swoją prezentację pt. „Miejsce krajobrazu w programie Odnowy Wsi” przedstawiły dr Irena Niedźwiecka - Filipiak oraz dr Anna Podolska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Od kilku lat Kongres Odnowy Wsi jest miejscem gdzie swoimi sukcesami chwalą się uczestnicy i laureaci min. konkursu „Piękna wieś Dolnośląska”. Tym razem przedstawione zostały sukcesy zarówno całych gmin jak i pojedynczych wsi, które na przestrzeni 10 lat funkcjonowania Odnowy Wsi dokonały na swoim obszarze wiele pozytywnych zmian.
W ramach dwóch dni Kongresu swoje sukcesy zaprezentowali: z gminy Dzierżoniów - pani Jolanta Zarzeka – zastępca Wójta oraz pan Marek Chmielewski – wójt gminy Dzierżoniów,
z Międzylesia pan Tomasz Korczak – Burmistrz gminy oraz z gminy Oborniki Śląskie pani Katarzyna Jarczewska – gminny koordynator Odnowy Wsi. Prezentację najciekawszych wsi tematycznych przedstawili – pani Ewelina Szkutnik – sołtys wsi Czaple w gminie Pielgrzymka oraz z Wolimierza w gminie Leśna - pan Szymon Surmacz – Burmistrz gminy Leśna.
Drugi dzień Kongresu to prawdziwa gratka dla sympatyków wsi tematycznych, ponieważ  swoje prezentacje w ramach panelu „Tworzenie wiosek tematycznych i kreowanie markowych produktów turystycznych” przedstawili najwybitniejsi specjaliści w Polsce w zakresie tworzenia i funkcjonowania wsi tematycznych – pan Wacław Idziak – inicjator tworzenia wsi tematycznych w Polsce oraz pan Krzysztof Margol z Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA.
Kongres to nie tylko wykłady i prezentacje – to także spotkanie w jednym czasie i miejscu grupy Ludzi, którzy chcą zmienić swoje otoczenie dla siebie i innych. To miejsce wymiany doświadczeń, szukania wskazówek, podsuwania pomysłów. Nie inaczej było i tym razem. Rozmowy w kuluarach, dyskusje o nowych pomysłach na rozwój wsi, możliwościach jej specjalizacji, a także wspólna integracja sprawiły, że były to udane dwa dni.

Wszystkich prelegentom serdecznie dziękujemy za wspaniałe i niezwykle inspirujące prezentacje a uczestnikom za tak liczne przybycie- i uczestnictwo w zajęciach aż do końca. Do zobaczenia na Kongresie za rok!
Zdjęcia : Krzysztof Szustka

Otwarty konkurs ofert pn. „Przedsięwzięcia promujące ideę odnowy dolnośląskiej wsi” w 2017 roku

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zachęca do składania ofert na realizację zadania publicznego Województwa Dolnośląskiego z zakresu działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych pn. „Przedsięwzięcia promujące ideę odnowy wsi” dotyczącego wsparcia społeczności lokalnych działających w inicjatywie „Odnowa Wsi Dolnośląskiej” w 2017 roku.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie: http://www.umwd.dolnyslask.pl/obszarywiejskie/odnowa-wsi-dolnoslaskiej/konkursy/odnowa-dolnoslaskiej-wsi/ .

Termin naboru: od 1 marca do 24 marca 2017 roku.

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych pn. „Przedsięwzięcia promujące ideę odnowy wsi”

Projekt pn. "Muzyczny piknik pod lasem promujący ideę Odnowy Wsi Dolnośląskiej w miejscowości Sadków" realizowany przez Fundację na Rzecz Animacji Lokalnych Słomkowy Melonik w roku 2016

Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego Województwa Dolnośląskiego z zakresu działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych pn. „Przedsięwzięcia promujące ideę odnowy wsi”
w 2017 roku.


Na podstawie art. 5, art. 11 ust. 2 i art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r., poz. 486 z późn. zm.) oraz na podstawie uchwały nr XXVIII/895/16 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 25 listopada 2016 r. w sprawie przyjęcia Programu współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na Dolnym Śląsku na 2017 Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego Województwa Dolnośląskiego z zakresu działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych pn. „Przedsięwzięcia promujące ideę odnowy wsi” dotyczącego wsparcia społeczności lokalnych działających w inicjatywie „Odnowa Wsi Dolnośląskiej” w 2017 roku.

Celem konkursu jest wsparcie społeczności lokalnych, działających w inicjatywie „Odnowa Wsi Dolnośląskiej” w 2017 roku, w realizacji projektów mających na celu poprawę funkcjonowania grupy odnowy wsi, pobudzenia aktywności mieszkańców do wspólnej pracy na rzecz swojej miejscowości oraz rozwój tożsamości wiejskiej, zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki obszarów wiejskich.

Termin naboru: 1 marca - 24 marca 2017 roku.

kontakt: tel. (71) 776 97 47: Dominik Wojciechowski,

email: dominik.wojciechowski@dolnyslask.pl

 

1.     

1.      wzór oferty

2.      wzór oświadczeń

3.     treść uchwały nr 3389/V/17 Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 20 lutego 2017 r. zawierającej zasady udziału w konkursie i kryteria oceny ofert.

4.    ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817 z późn. zm.)

5.      rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2016 r. poz. 1300)

 

Przedsięwzięcia promujące ideę Odnowy Wsi 2016 r. – rozliczenie przyznanej pomocy finansowej

Informacje dotyczące rozliczenia przyznanej pomocy na realizację zadań w ramach konkursu „Przedsięwzięcia promujące ideę Odnowy Wsi”.


W związku z dalszym etapem realizacji zadania z zakresu działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych pn. „Przedsięwzięcia promujące ideę odnowy wsi” informujemy o obowiązku rozliczenia przyznanej pomocy finansowej. Rozliczenie nastąpi na podstawie złożonego przez Beneficjenta sprawozdania końcowego z realizacji zadania wraz z załączonymi dokumentami księgowymi. Sprawozdanie powinno być złożone w terminie 30 dni od dnia zakończenia realizacji zadania, określonego w § 2 ust. 1 umowy o wsparcie realizacji zadania.


Przypominamy, iż zgodnie z § 7 ust. 3 umowy o wsparcie realizacji zadania, wszystkie materiały informacyjno - promocyjne przed publikacją muszą uzyskać akceptację Zleceniodawcy. W celu uzyskania akceptacji, projekty końcowe materiałów promocyjnych należy przesłać do Wydziału Promocji Województwa drogą elektroniczną na adres: promocja@dolnyslask.pl. Akceptacja mailowa wizualizacji będzie wymaganym załącznikiem podczas rozliczania projektu. Maila z uzyskaną akceptacją należy dołączyć do sprawozdania końcowego z realizacji zadania.
 
 


Do pobrania:
 wzór sprawozdania z wykonania zadania publicznego
 
wzór drugostronnego opisu dokumentu księgowego

IX Festiwal Tradycji Dolnego Śląska

W dniach 1 – 2 października w Operze Wrocławskiej odbył się IX Festiwal Tradycji Dolnego Śląska. Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Na deskach Opery Wrocławskiej wystąpiło 29 zespołów ludowych z Dolnego Śląska, których repertuar był odmienny tak bardzo, jak różnorodne są tradycje przywiezione na Dolny Śląsk z różnych części Polski. Podczas Festiwalu zaprezentowane zostały m.in. wspaniałe, ludowe pieśni,
tańce regionu dolno- i górnośląskiego, tańce i przyśpiewki góralskie, tańce rzeszowskie, Krakowiak i Kujawiak. Artyści, którzy wystąpili przed wrocławską publicznością byli żywymi nośnikami pamięci kulturowej naszych przodków.

Pasja i radość artystów występujących na scenie oraz operowa widownia wypełniona po brzegi są najlepszym dowodem na to, że tradycja i folklor Dolnego Śląska mają się dobrze i są naszym skarbem o który powinniśmy dbać.

Podczas pierwszego dnia Festiwalu wystąpiły zespoły:

  1. Kapela „Pogranicze” z Sulikowa
  2. Zespół „Cyraneczki” z Gorzanowa
  3. Zespół Ludowy „Chrośliczanie”
  4. Zespół „Macieje” z Ostroszowic
  5. Zespół „Lipowianie”
  6. Kapela „Kunice”
  7.  „Michalinki” z Konradówki i Piotrowic
  8. Zespół „Leśne Echo”
  9. Zespół Dziecięcy „Kwiatuszki Lnu”
  10. Zespół „Janicki” z Czarnego Boru
  11. Zespół „Pojana”
  12. Zespół „Mokosza”
  13. Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat”

 

Podczas drugiego dnia Festiwalu wystąpiły zespoły:

  1. Zespół „Grzędowianki” z Grząd
  2. „Macierzanka” z Wojciechowa
  3. Zespół „Kultywator”
  4. Gminny Zespół Folklorystyczny „Złotokłose”
  5. Zespół „Tarnawiczanki”
  6. Zespół „Karkonosze” z Kowar
  7. Zespół „Polne Maki” z Grębocic
  8. Zespół „Starczowianki”
  9. Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Haneczka”
  10. Zespół „Marysieńki”
  11. „Izerskie Bogdanki” z Mirska
  12. Zespół „Mali Warzęgowianie”
  13. Ratowiczanki z Ratowic
  14. Zespół „Osetnopolanie” z Osetna
  15. Kapela „Gieni Dudki”
  16. „Kostrzanie” z Kostrzy

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu dla Gmin pn. „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” w 2016 roku – X edycja

W dniu 25 maja 2016 roku Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwałę w sprawie udzielenia z budżetu Województwa Dolnośląskiego pomocy finansowej w formie dotacji celowej na zadania realizowane przez Gminy w zakresie projektów złożonych w ramach konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” w 2016 roku.


Pomoc finansowa została przyznana na realizację 93 projektów, na łączną kwotę 2 380 432 zł.


Załącznik: Uchwała nr XXII/668/16



Rusza 10. edycja konkursu!

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zachęca do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” w 2016 roku.



Celem konkursu jest wsparcie aktywności mieszkańców obszarów wiejskich naszego regionu poprzez zaspokojenie najpilniejszych potrzeb związanych z poprawą warunków życia na wsi. Środki finansowe przeznaczone są na realizację konkursu dotyczącego m.in. zagospodarowania przestrzeni publicznej wsi, w tym: utrzymanie, odbudowę i poprawę stanu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi, remont świetlic i innych miejsc spotkań, podniesienie atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich oraz podniesienie kwalifikacji mieszkańców wsi, co stworzy warunki dla rozwoju społeczno - ekonomicznego obszarów wiejskich i aktywizacji ludności wiejskiej.


Beneficjent: gmina wiejska, gmina miejsko - wiejska.

 

Główne zasady konkursu:


1. Maksymalna wysokość pomocy na realizację projektu, nie może przekroczyć 30 000 zł,


2. Dofinansowanie z budżetu Województwa Dolnośląskiego wynosi maksymalnie 50% kosztów kwalifikowalnych projektu,


3. Wnioskodawca może złożyć jeden wniosek w naborze, przy założeniu że wniosek może dotyczyć tylko jednego zakresu działania.

  
4. Projekt może być realizowany tylko w jednym etapie.

 
5. Za zakończenie realizacji zadania / projektu uznaje się podpisanie protokołu końcowego.


6. Ostateczny termin realizacji (tj. odbioru prac objętych konkursem), rozliczenia zadania oraz złożenia wniosku o płatność upływa dnia 4 listopada 2016 roku.


7. Beneficjent zobowiązany jest zapewnić w budżecie Gminy 100% środków finansowych potrzebnych na realizację zadania ujętych we właściwych działach, rozdziałach, paragrafach klasyfikacji budżetowej. Środki pochodzące z budżetu Województwa Dolnośląskiego stanowią refundację.


8. W przypadku realizacji zadań dotyczących bibliotek zlokalizowanych na obszarach wiejskich wymagane jest, aby zakup księgozbioru stanowił minimum 5% wartości projektu.


Termin naboru: od 1 lutego do 29 lutego 2016 roku.

 

Wniosek należy sporządzić na wzorze udostępnionym poniżej.

 Prosimy o przesyłanie wniosków również w wersji elektronicznej.


 Osobami do kontaktu są: Anna Karnafel, email: anna.karnafel@umwd.pl oraz Marta Pasierska, email: marta.pasierska@umwd.pl tel. (71) 776 98-31, (71) 776 96-32

 

 

Dokumenty do pobrania:
1.
Zasady ubiegania się o wsparcie
2.
Wzór wniosku o dofinansowanie
3.
Instrukcja do wniosku
4.
Wskaźnik dochodów podatkowych gminy 2016 r.
5. Uchwała nr nr 1672/V/16 Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 19 stycznia 2016 r.

Targi Spożywcze ANUGA 2011

29.07.2011 16:45 16:45

W dniach 8-12 października br. odbędą się w Kolonii jedne z najważniejszych targów przemysłu spożywczego na świecie - ANUGA. W tegorocznej edycji imprezy weźmie udział ponad 6.500 wystawców reprezentujących blisko 100 krajów świata. Organizatorzy spodziewają się, że targi odwiedzi 150.000 klientów biznesowych. Oferta wystawiennicza będzie prezentowana na prawie 300.000 m2 powierzchni. Zapraszamy do wspólnego udziału w tych międzynarodowych targach w Niemczech.

W bieżącym roku w targach weźmie udział ok. 110 wystawców z Polski, z czego najwięcej w segmentach Fine Food, mleczarstwo i wyroby mięsne. W ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia zaprezentuje się około 20 wybranych firm spożywczych z pięciu województw wschodniej części Polski. Ponadto na zbiorczych stoiskach urzędów marszałkowskich będą się prezentować wybrane firmy z województw łódzkiego i dolnośląskiego.

Stoisko Dolnego Śląska zostanie zorganizowane w ramach ekspozycji na Polskim Stoisku Narodowym w hali FineFood, gdzie zaprezentowane zostaną podstawowe produkty żywnościowe, produkty delikatesowe, zdrowa żywność oraz konserwy, przetwory i przyprawy. Prezentacja na wspólnym stoisku narodowym ułatwi wypromowanie polskich regionów, ich dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, produktów regionalnych, tradycyjnych, ekologicznych oraz wyróżnionych znakiem PDŻ. 

Udział w targach ANUGA stwarza wystawcom nie tylko okazję do szeroko pojętej promocji w skali światowej, ale daje również możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców oraz zaprezentowania się potencjalnym klientom i kontrahentom.  To wyjątkowa okazja do nawiązania kontaktów handlowych,  wymiany fachowej wiedzy know-how i prezentacji swoich osiągnięć w branży. Daje także możliwość zaistnienia na rynku spożywczym, bądź ugruntowania swej dotychczasowej pozycji.

Powierzchnia wystawiennicza zapewniana jest dolnośląskim wystawcom bezpłatnie w ramach realizacji Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2010-2011. Zgłoszenie przedsiębiorstwa do udziału w targach ANUGA 2011 następuje poprzez wypełnienie karty zgłoszenia i przesłanie jej na adres:
Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Wydział Obszarów Wiejskich 
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
ul. Mazowiecka 15, 50-411 Wrocław

Dodatkowe informacje: Anna Terlecka, tel. 717769164,  fax. 717769400, email: anna.terlecka@umwd.pl

Termin nadsyłania kart zgłoszeniowych upływa z dniem 22 sierpnia br.

Z uwagi na ograniczoną powierzchnię stoiska wystawienniczego o udziale w ekspozycji regionu Dolnego Śląska będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

Udział województwa dolnośląskiego w Międzynarodowych Targach Spożywczych ANUGA‘2011 współfinansowany jest ze środków Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013 i budżetu państwa.

KARTA ZGŁOSZENIA