rozmiar czcionki: A | A | A


Podróż studyjna w ramach realizacji Odnowy Dolnośląskiej Wsi, 18-19 lipca 2014r.

22.07.2014 13:07

Za nami pierwsza z czterech zaplanowanych na ten rok – podróży studyjnych po sołectwach Dolnego Śląska w ramach realizacji Odnowy Dolnośląskiej Wsi.

W ciągu dwóch dni grupa 45 przedstawicieli grup odnowy wsi z terenu całego województwa odwiedziła 4 wsie – laureatów konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”. W każdej z odwiedzanych miejscowości mieliśmy okazję zapoznać się z licznymi projektami zrealizowanymi przez wiejskie społeczności, poznać źródła ich finansowania, wziąć udział w warsztatach i co istotne, wymienić się własnymi doświadczeniami.


W Krzydlinie Wielkiej na uwagę zasługuje niezwykła aktywność Stowarzyszenia KREDA, realizującego liczne projekty w ramach wsi tematycznej – Krzydlina Wielka Wieś Pełna Natury.  Uczestnicy podróży brali udział w warsztatach takich jak -  zabawa z drewnem i siano sploty oraz posmakowali produktu lokalnego jaki  jest w tej miejscowości sękacz.


Osola w gminie Oborniki Śląskie – to bardzo ciekawy przykład maksymalnego wykorzystania zasobów wsi do budowania indywidualnego wizerunku wsi – tu na bazie projektu „OKOLICE Aktywnego i Zdrowego człowieka  – tworzona jest turystyczna wieś z licznymi możliwościami aktywnego spędzenia czasu. I tak w ofercie mają min. siłownię wewnętrzną, ścieżkę zmysłów, trzy trasy nordic walking. Dodatkowo uczestnicy brali udział w warsztatach z robienia grzybków.

Drugi dzień podróży rozpoczęliśmy od wizyty w Skansenie Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Borówku w gminie Prusice – projekt ten nagrodzony w konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska”  to wspaniały przykład przedsięwzięcia  wyróżniającego wieś. Obok skansenu uczestnicy zapoznali się z innymi projektami zrealizowanymi przez mieszkańców wsi w okresie dwu lat – w tym budowy Chaty Borówkowej,   borówkowej ścieżki zmysłów, oraz estrady pod trzema dębami.


Podróż naszą zakończyliśmy w Starym Młynie we wsi Kuźniczysko w gminie Trzebnica. Projekt ten zrealizowany przez Ewelinę i Mariusza Gryniuk to wspaniały przykład wykorzystania zasobu do budowy indywidualnego wizerunku wsi. Stał się on początkiem powstania wsi tematycznej - Wioski  Ognia
i Wody. W ramach pobytu odbyły się warsztaty „od ziarenka do bochenka” – w trakcie których piekliśmy chleb, warsztaty plastyczne oraz fantastyczny questing „Sekrety Wodnego Młyna”.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich sołectw za wspaniałe przyjęcie naszej grupy i podzielenie się własnymi doświadczeniami!

Zapraszamy na kolejne podróże studyjne i do zobaczenia przy Odnowie Wsi !