rozmiar czcionki: A | A | A


Kongres Odnowy Wsi

08.12.2011 12:31

Od 10 do 11 grudnia br. w Mysłakowicach odbył się III doroczny Kongres Odnowy Wsi. Urząd marszałkowski reprezentował członek zarządu Włodzimierz Chlebosz. Podczas Kongresu wręczono Certyfikaty Moderatorom Odnowy Wsi, którzy są lokalnymi liderami i wprowadzają w życie założenia programu.

Fot. Krzysztof Szustka

Do udziału w kongresie zgłosiło się przeszło 230 uczestników, w tym przedstawicieli grup odnowy wsi, gminnych  koordynatorów, przedstawicieli Lokalnych Grup Działania i Moderatorów Odnowy Wsi ze 120 sołectw i 50 gmin naszego województwa.

Tematem przewodnim kongresu było budowanie oferty wsi na bazie zasobów wiejskich jako szansa na „Nowe perspektywy rozwoju wsi”. Pierwszego dnia obrad wszystkich zebranych powitał dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Bogusław Wijatyk. Część merytoryczną programu rozpoczął prezentacją pn. „Czym jest dobry projekt Odnowy Wsi” inicjator Odnowy Wsi w Polsce Ryszard Wilczyński. "Interaktywna encyklopedia wsi i regionów" to jedna z ciekawszych prezentacji. Przedstawił ją Jan Zając. Kolejnym ważnym panelem był "Program Odnowy Wsi jako wyraz i nośnik budowania tożsamości Dolnego Śląska" Marka Perzyńskiego.

Miłym akcentem pierwszego dnia było wręczenie Certyfikatów Aleksandrze Łuszczyńskiej Moderatorowi Odnowy Wsi oraz Henrykowi Duminowi, Ekspertowi w zakresie szerzenia tradycji i zwyczajów Dolnego Śląska.

W drugiej części kongresu swoje osiągnięcia i sukcesy prezentowali laureaci tegorocznej edycji konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”. Dobków z gminy Świerzawa rezentował Krzysztof Ropendowski, Spytków z gminy Zgorzelec Agnieszka Skonieczka, Bystrzycę Górną z gminy Świdnica Beata Szyszka, a Krosnowice z gminy Kłodzko reprezentował Franciszek Piszczek. Pierwszy dzień spotkania zakończył niezwykły wykład o tradycji bożonarodzeniowej w życiu współczesnej wsi Henryka Dumina z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Jak co roku obok paneli merytorycznych trwały tzw. „spotkania kuluarowe" czyli poznawanie się i wzajemna wymiana doświadczeń liderów wiejskich nt. działań w swoich miejscowościach. To niezwykle istotna część kongresu, gdyż nawiązane kontakty, dzielenie się swoimi doświadczeniami owocują w następnym roku lepszą jakością działań w Odnowie Wsi.

Drugi dzień kongresu rozpoczął wykład Moderatorów Odnowy Wsi - Krzysztofa Szustki i Ireny Krukowskiej-Szopy z Fundacji Ekologicznej "Zielona Akcja" pn. "Poprzez inicjatywy lokalne do budowania oferty wsi". Następnie dr Zbigniew Kuriata z Uniwersytetu Przyrodniczego przedstawił prezentację pt. "Wizerunek wsi jak produkt na sprzedaż". W drugiej części programu prezentowały się kolejne wsie - laureaci tegorocznego konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” tj. Osolin z gminy Oborniki Śląskie rezentowany przez Katarzynę Jarczewską i Bartka Malca, Osetno z gminy Góra przez Annę Demkowicz, Henryków Lubański przez Teresę Trefler, a Szczepankowice z gminy Kobierzyce przez Małgorzatę Żurawską.

Zebrane wśród uczestników Kongresu pozytywne opinie dot. organizacji takiego spotkania dla Liderów Odnowy Wsi dają nam jasny sygnał, że jest to dla nich niewątpliwie doroczne święto wsi dolnośląskiej, na które czeka się cały rok, a corocznie zwiększająca się liczba uczestników świadczy, że Odnowa Dolnośląskiej Wsi na dobre zagościła już na Dolnym Śląsku.

Do zobaczenia przy Odnowie Wsi!


Do pobrania :

Prezentacje z poszczególnych paneli Kongresu.Program kongresu (POBIERZ)

Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie - Idea wdrażana przez mieszkańców Dobkowa

Najlepsza  Inicjatywa  w Odnowie  Wsi (POBIERZ)

Program odnowy wsi jako wyraz i nośnik budowania tożsamości Dolnego Śląska - Marek Perzyński (POBIERZ)