rozmiar czcionki: A | A | A

Dożynki Wojewódzkie 2011

04.09.2011 21:02

Dożynki Wojewódzkie to podziękowanie za udane plony i podsumowanie całorocznej pracy, a jednocześnie barwna impreza plenerowa dla całej rodziny. Na miejsce tegorocznego świętowania wybrano Kondratowice w powiecie strzelińskim. Oprócz marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, radcy generalnego ministerstwa rolnictwa Marii Zwolińskiej i hejtmana kraju libereckiego Stanislava Eichlera, w imprezie uczestniczyli przedstawiciele samorządu województwa dolnośląskiego: marszałek Rafał Jurkowlaniec, wicemarszałek Marek Łapiński, członek zarządu Włodzimierz Chlebosz oraz władze gminy Kondratowice.

Święto Plonów Dolnego Śląska rozpoczęło się przemarszem korowodu dożynkowego na stadion sportowy, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta. Po liturgii rozpoczęła się oficjalna część uroczystości, czyli obrzęd dożynkowy i misterium chleba. Jest to staropolski zwyczaj polegający na dzieleniu się poświęconym chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż. W programie Dożynek Wojewódzkich nie zabrakło konkursów. Największe zainteresowanie, jak co roku, wzbudził konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Imprezę uświetnił koncert Wojskowej Orkiestry Dętej i występy lokalnych artystów. Dla najmłodszych Dolnoślązaków były przygotowane liczne widowiska. Zebrani mogli też podziwiać wystawę sprzętu rolniczego. Pogoda dopisała, co zaowocowało wysoką frekwencją!

Już po południu wystąpił Jerzy Połomski, artysta polskiej estrady, który wylansował wiele przebojów lat 60. i 70., m.in. "Cała sala śpiewa", "Bo z dziewczynami". Gwiazdą wieczoru był zespół rockowy Varius Manx.