rozmiar czcionki: A | A | A


Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska – nowi uczestnicy, regionalne potrawy, dobre praktyki

27.10.2014 11:39


Dolny Śląsk aktywnie uczestniczy w Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego od 10 czerwca 2011 roku. Producenci, przetwórcy, sklepikarze a także restauratorzy zrzeszeni w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska gwarantują, że produkty oraz potrawy, oznaczone logo „Dziedzictwo Kulinarne – Dolny Śląsk” mają najwyższą jakość i zostały przygotowane według tradycyjnych receptur z surowców, pozyskanych na terenie województwa dolnośląskiego.


Podczas pierwszego dnia Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska, 20 października w Hotelu Tumskim we Wrocławiu, grono dotychczasowych 47 przedsiębiorstw powiększyło się o kolejnych 5 ambasadorów dolnośląskich smaków.

Certyfikaty zostały wręczone przez pana Włodzimierza Chlebosza, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz pana Bogusława Steca, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych następującym podmiotom:


1.    Culinary Solutions Łukasz Terlikowski – ul. Sosnowa 8/10, Bielany Wrocławskie www.culinarysolutions.pl – restauracja prowadzi działania na rzecz promocji zdrowego, ekologicznego i lokalnego dolnośląskiego jedzenia, podtrzymuje tradycję kulinarną Dolnego Śląska, jednocześnie nadając jej nowe formy. Restauracja przedstawiła do certyfikacji tradycyjne dania: keselica, śląskie niebo, czarne gołąbki krużewnickie, ciasto drożdżowe z kruszonką, jesiotra w kapuście włoskiej z pomidorową konfiturą.


2.    Browarnia Sobótka Górka Bartłomiej Bogdański – ul. Osiedle Browarniane 34, Sobótka www.browarnia.org – browar produkuje piwa oznaczone według zawartości ekstraktu – 10,12 i 16% według tradycyjnej metody produkcji oraz z dolnośląskich surowców.


3.    Pszenno-żytnie pierniki z Oleśnicy Danuta Komuszyna – ul. Rycerska 26/3, Oleśnica Śl. www.piernikowecuda.of.pl – producent pszenno-żytnich pierniczków, wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych, pierniki wypiekane są na bazie dolnośląskich miodów z ciasta leżakowanego.


4.    Rezydencja Grawert Janusz Mirosław Olszewski – ul. Lipowa 4, Lądek Zdrój www.rezydencjagrawert.pl – restauracja mieści się w budynku, który nawiązuje do stylu wiktoriańskiego XIX-sto wiecznych rezydencji. Stylowe i eleganckie wnętrza, luksusowe wyposażenie oraz profesjonalny serwis zapewnią gościom niezapomniane wrażenia z pobytu w restauracji, która przedstawiła do certyfikacji dania regionalne: pstrąga po lądecku, babkę jogurtową, polędwicę wołową sudecką z masełkiem czosnkowo-ziołowym, tartę z jabłkami z lokalnych sadów.


5.    Gospodarstwo agroturystyczne „Skowronki” Karina Fuglińska – Radochów 144, Lądek Zdrój www.domskowronki.pl – rodzinne gospodarstwo agroturystyczne, w którym goście mogą skosztować tradycyjne dania, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych: śląskie niebo, śląski placek z kruszonką, begle, a także lokalne produkty: dżemy z owoców z własnych upraw, pieczeń lądecką, leguminę z maślanki, pierniki „legnickie bomby”. Gospodarstwo rolne posiada certyfikat rolnictwa ekologicznego.


Forum Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska było również okazją do wymiany doświadczeń, zdobycia dodatkowej wiedzy na temat dolnośląskich specjałów. Szeroką wiedzę na temat produktów tradycyjnych Dolnego Śląska przekazała w swoim wykładzie Barbara Jakimowicz-Klein – autorka kilkudziesięciu poradników, m.in. o tematyce kulinarne. Dobre praktyki w zakresie budowania marki lokalnej przedstawiła Anna Gomułka z Lokalnej Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór, zaś tajniki działań marketingowych na rynku Dobrej Żywności zdradził Adam Turowiec. Karol Przybylak przekonywał o potędze informacji i uczył jak wykorzystać media i marketing szeptany do budowania i utrzymania pozycji na rynku.


Drugi dzień Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska (22.10.) upłynął przy słonecznej jesiennej pogodzie na wizytach studyjnych u trzech dotychczasowych uczestników  dolnośląskiej sieci:


Pensjonat Dom w Ogrodzie Katarzynka położony wśród zieleni, na terenie wsi Boleścin. Gościom oferowane są dana, oznaczone certyfikatem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska, bazujące na lokalnych produktach. Serwowane wyroby mięsne, takie jak kaszanka boleścińska, kiełbasa boleścińska, pochodzą z lokalnej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Jedność" w Boleścinie. Owoce – jabłka, gruszki i porzeczki pochodzą z ogrodu, a potrawy przygotowywane są wyłącznie według tradycyjnych receptur. Na zamówienie gości oferowane są dana z produktów regionalnych: pasztet boleścinski, pierogi z kaszą oraz kapustą i grzybami według przepisu koła gospodyń wiejskich w Boleścinie, pstrąg kłodzki.


Winnica Świdnicka powstała w 2004 r. w Makowicach (gmina Świdnica) zajmując początkowo obszar 40 arów. Dziś winnica zajmuje już obszar 3,65 ha i usytuowana jest na czterech działkach o zupełnie różnych właściwościach gleby. Jedna z nich, położona na dużej stromiźnie, obsadzona została kaskadowo, co jest w Polsce rzadkością i pięknie wkomponowuję się w miejscowy krajobraz. Nazwa Winnica Świdnicka została zaczerpniętna z historycznych źródeł. Nawiązuje do bliskiego sąsiedztwa miasta Świdnicy, w rejonie której już w średniowieczu uprawiano winorośl, produkowano świdnickie wino i regulowano nim płatności. Na winnicy uprawianych jest ponad 100 różnych odmian. W kolekcji znajdują się tak szlachetne szczepy jak np. Chardonnay, Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir, Muskat, Gewurztraminer, Rondo, Regent, Marshall Foch, Leon Milot, Riesling, Cabernet Dorsa, a także wiele, wiele innych winorośli, z których powstają wyborne trunki.


Restauracja Rynek 43 położona jest w sercu świdnickiego rynku, w urokliwym miejscu pod wieżą ratuszową. Oferowane dania bazują na produktach o najwyższej jakości, regionalnych i sezonowych. Zespołem i kuchnią Restauracji Rynek 43 kieruje kuchmistrz Dariusz Krakowiak. Doceniony przez polskich celebrytów i bywalców restauracji. Restauracja Rynek 43 pragnie przypomnieć kuchnię dawnej Świdnicy – częściowo zapomnianą, niesamowitą, tworzoną z produktów regionalnych. Gościom oferowane jest specjalne menu nazwane "Smakami Świdnicy":
- Strudel z kaszanki Boleścińskiej podany z jabłkowym winegretem
- Zupa z karpia po Cystersku z czerwoną soczewicą
- Dzik w koronie
- Ciastko świdnickie "Gryz Bolka".
Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego zostało sfinansowane ze środków schematu III Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.