XVIII Edycja Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” Region Dolny Śląsk
28.08.2018 13:10
Przetwory mięsne, owocowe, warzywne, produkty mleczne, zbożowe, cukiernicze, miody i napoje – w tych kategoriach dolnośląscy producenci zgłosili do konkursu 33 produkty.
Organizatorami wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Dolnośląską Izbą Rolniczą.
Podczas XVIII Edycji Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, który odbył się 25 sierpnia we Wrocławiu, odwiedzający mogli skosztować dolnośląskich specjałów i porozmawiać z producentami o ich recepturach na smaczne i zdrowe produkty.
Głównym celem konkursu jest identyfikacja i promocja polskich produktów regionalnych, osadzonych głęboko w polskiej tradycji i od lat wytwarzanych tymi samymi metodami i według tych samych receptur.
Uhonorowane PRODUKTY REGIONALNE z Dolnego Śląska w kategorii:
1. Produkty i przetwory mięsne
Produkty i przetwory mięsne:
Nagroda:
„Nasza Domowa” - Masarnia Bronisław Urbanowski
Wyróżnienie:
„Polędwica Golędzinowska”
Wyrób wędlin naturalnych, Zakład „Pod Bukami” Piotr Czajkowski
„Kiełbasa z sowiogórskiego niedźwiedzia”
Gospodarstwo rolne Szczypiorki
Produkty mleczne:
Nagroda:
„Ser kwasowo – podpuszczkowy typu tylżeckiego”
Przetwórstwo Farmerskie – SERY ŚLUBOWSKIE Igor Pietrzyk
Wyróżnienie:
„Ser ciepłowodzki z ziołami”
Gospodarstwo Rolne w Ciepłowodach Halina Gulej
Miody:
Nagroda:
„Miód ze spadzi liściastej”
Bogusława i Jerzy Nawara; Pasieka ZUZIA
„Miód leśny z Ogrodu Botanicznego w Wojsławicach”
Maciej Turek Pasieka „Miód od Turka”
Wyróżnienie:
„Miód faceliowy”
Jolanta Michułka – Pietrzyk
2. Produkty regionalne pochodzenia roślinnego
Przetwory owocowe:
Nagroda:
„Płatki róży w syropie”
Gospodarstwo Pasieczne Elżbieta Malinowska
Wyróżnienie:
„Eko powidła malinowe górskie”
Zofia Kowalczyk
„Ocet wiśniowy”
Ewelina Karczewska
Przetwory warzywne:
Nagroda:
„Ogórek kiszony „dębowy””
Krystyna Michułka
Wyróżnienie:
„Kiszony czosnek z Doliny Baryczy”
Gospodarstwo Rolne Michał Sznajder Kiszone Warzywa z Doliny Baryczy, Przetwórnia Warzyw
Produkty zbożowe:
Wyróżnienie:
„Chleb Vitafit gryczany”
Vitafit Piotr Buszko
Wyroby cukiernicze:
Wyróżnienie:
„Placek drożdżowy z owocami”
„Wiem co jem” – koło kulinarne w Ciepłowodach,
Halina Gulej – opiekun
3. Napoje regionalne
Napoje bezalkoholowe:
Nagroda:
„Kwas chlebowy – „Słodka Maryśka””
Vitafit Piotr Buszko
Wyróżnienie:
„Tłoczony sok jabłkowo - truskawkowy”
Maciejowy Sad – Przedsiębiorstwo Prywatne KAR
„Tłoczony sok jabłkowo - aroniowy”
Grupa Producentów Owoców i Warzyw „Trzebnickie Sady”
Napoje alkoholowe:
Nagroda:
„Żenicha”
Maria Mazur
„Wino gronowe - SEY”
Winnica Świdnicka
Wyróżnienie:
„Browar wieżyca - jasne”
Biskupia Kopa s.c.; R. Leśniewski, D. Kacprzyński
4. Inne produkty regionalne
Wyróżnienie:
„Farsz z sera i ziemniaków”
Gospodarstwo rolne w Ciepłowodach Andrzej Gulej
PRODUKTY NOMINOWANE DO PERŁY:
1. „Golędzinowska Sucha”
Wyrób Wędlin Naturalnych "Pod Bukami" Piotr Czajkowski
2. Miód leśny z Masywu Śnieżnika
Hello Yellow – Igor Antolak
3. Miód Lipowy – zwany „Złotem Domaszkowa”
Jerzy Nawara Pasieka ZUZIA
4. Dżem z maliny leśnej bez cukru na parze
Zofia Kowalczyk
5. Sok z kiszonych buraków z Doliny Baryczy
Gospodarstwo Rolne Michał Sznajder Kiszone Warzywa z Doliny Baryczy, Przetwórnia Warzyw
Składy Komisji Konkursowej powołanej Zarządzeniem Marszałka Województwa Dolnośląskiego z dnia 16 sierpnia 2018 r.
Komisja na najlepszy regionalny produkt żywnościowy z Dolnego Śląska:
- IZABELLA BYSZEWSKA – Prezes Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, Krajowy Koordynator Konkursu NKD
- JAN ZWOLIŃSKI - Wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego
- LESZEK GRALA – Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej
- BARBARA JAKIMOWICZ KLEIN Przedstawiciel ds. żywienia i regionalnej tradycji kulinarnej
- WALDEMAR REDUCH – Wicedyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich
Dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie zarówno wystawcom jaki i członkom komisji.