rozmiar czcionki: A | A | A

X Festiwal Tradycji Dolnego Śląska

28.09.2017 09:00

23 – 24 września 2017 roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego już po raz dziesiąty zorganizował w Operze Wrocławskiej Festiwal Tradycji Dolnego Śląska.

Festiwal jest to wydarzenie artystyczne o niebagatelnej roli społecznej i kulturotwórczej, którego nadrzędnym celem jest oprócz promocji kultury ludowej, przede wszystkim aktywizacja i integracja społeczności wiejskiej Dolnego Śląska, a także przybliżenie zgromadzonej publiczności tego co w folklorze ludowym dzieje się dzisiaj na Dolnym Śląsku. Podczas pierwszego koncertu publiczność i artystów biorących udział w festiwalu powitała w imieniu Samorządu Województwa Dolnośląskiego Pani Ewa Mańkowska Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. Przyjęta dla festiwalu konwencja przeglądu mieści w sobie zarówno surowe, niemal archaicznie brzmiące pieśni śpiewane a’capella, jak i barwne widowiska taneczno – muzyczne, co powoduje, że podczas koncertów jest za równo czas dla wspomnień i wzruszeń,

jak i czas zabawy, gdzie aż by się chciało poderwać i ruszyć w tan z występującymi zespołami.

Prowadząca koncerty Pani Redaktor Małgorzata Majeran – Kokot w ciepłych słowach zapowiadała kolejne zespoły, a wypełniona sympatykami festiwalu po brzegi Opera Wrocławska bardzo żywo reagowała na to co się działo na scenie i nie szczędziła oklasków by podziękować zespołom

za występy.

Podczas dwóch dni trwania festiwalu na scenie zaprezentowały się 23 zespoły ludowe.

23.09.2017 w koncercie popołudniowym wystąpiły:

Zespół Trzy Dęby z Borówka; Zespół Swojacy z Zagrodna; Zespół Pieśni i Tańca Poloneziaki; Kapela Góralska Harnaś; Zespół Ocice z Ocic; Zespół Wronowianki z Wronowa; Zespół Smolniczanie ze Smolnika oraz Zespół Pieśni i Tańca Kalina.

23.09.2017 w koncercie wieczornym wystąpiły:

Zespół Ludowy Jeleniogórzanie; Zespół Perła z Przybyłowic; Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” ze Zbylutowa; Zespół Pieśni i Tańca Mały Bolesławiec; Zespół Przełomiacy z Barda; Zespół Folklorystyczny Lubin oraz Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat”.

24.09.2017 w koncercie popołudniowym wystąpiły: Zespół Świtezianie z Jelcza – Laskowic; Zespół Zbytowianki ze Zbytowej; Zespół Waliszowianie z Nowego Waliszowa; Zespół Kulinianie z Kulina; Zespół Górali Czadeckich „Tajdany” ze Strzegomian; Zespół „Jarzębina” z Zawidowa; Zespół Wesołe Nutki z Mąkolna oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kostrzanie” z Kostrzy.

Pozytywne komentarze na temat jubileuszowego festiwalu zarówno ze strony występujących zespołów, jak i widzów festiwalu, utwierdzają Samorząd Województwa w przekonaniu, że warto tą inicjatywę kontynuować.